apidural anestezi ile normal doğum yapanlar

yaseminsen

rabbım sen evladımı koruu
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
1.488
12
38
selam
ben şu anda 34+4 haftalık gebeyim ve epidural ile normal doğum düşünüyorum
intenetten araştırdım ama her yerde aynı şeyler yazıyo ben birinci kişiden yaşananları duymak istiyorum sizler nasıl geçirdiniz doğum anında ve sonrasında nasıldı gerçekten hiç acı hissetmedinizmi:uhm:
yan etkileri varmı varsa neler :uhm:
riskleri varmı :uhm:
neler yaşadınız bana anlatırmısınız :asigim:
dogumdan cok korkuyorum
lutfen yardımcı olun arkadaslar
bide iğneyi nasıl uyguluyorlar:uhm:uygularken çok acıyomu tatlicadiarzu
yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum kızlar a.s.

dev061pb___.png

selam
intenetten araştırdım ama her yerde aynı şeyler yazıyo ben birinci kişiden yaşananları duymak istiyorum sizler nasıl geçirdiniz doğum anında ve sonrasında nasıldı gerçekten hiç acı hissetmedinizmi:uhm:
dogumdan cok korkuyorum

dev061pb___.png

canim ben yasamadim ama burada hep epidural anesteziyi tavsiye ediyorlar
ve benim eltim le bir arkadasim epiduralle dogum yaptii
hemde ilk dogumlariymis
hele hele arkadasim nasil ciktigini anlamadim bile demisti bana
epidural belden bi kateter yardimiyla ince bi hortum takiyorlarmis ve o hortumdanda sancinin siddetine gore
gereken dozda sana ilac veriyorlarmis
suan hic bi sikayetleri yook
yyanliz dogumdan sonra bi ara sag bacagini hissedememis

selam
dogumdan cok korkuyorum

dev061pb___.png
ben 9 yıl önce apidural anestezi ile sezaryan oldum... iğneyi belden vuruyorlar. 5-10 dakika sonra ki bu bünyeye göre değişiyo,uyuşuyorsun. belden aşağın bişi hissetmiyor. acı yok yani aaslında ufak hissiyat var. ben baygın olmadığımdan sezeryanın her aşamasını yaşadım... çok müthiş bi duygu... ve bebeğim doğar doğmaz göbek kordonu kesilmeden daha koynuma verildi daha yıkanmadan onu öptüm kokladım babasıyla beraber kordonunu kestik... sonra bebeği alıp temizlediler. sende bir katetal takılı oluyor...doğum sonrası ağrı giderici iğneler bu katetalden yapılıyor. bana öyle yaptılar... iyi bi seçim. ağrısız doğum diğer adı... allah kurtarsın... allah yardımcın olsun...:nazar:

benim çocuğum felan yok ama karşı komşumun bi iki hafta önce bi bebişi oldu..epiduralle yapmış doğumu we çooookk memnun..kesinlikle tawsiye ediyo..iyikide ööle yapmışım diyo..yalnız çok iyi araştırman lazım..malum bu işi uzmanına yaptırmak gerek...umarım bebeğine sağlıcakla kawuşursunnn :1hug:

benim çocuğum felan yok ama karşı komşumun bi iki hafta önce bi bebişi oldu..epiduralle yapmış doğumu we çooookk memnun..kesinlikle tawsiye ediyo..iyikide ööle yapmışım diyo..yalnız çok iyi araştırman lazım..malum bu işi uzmanına yaptırmak gerek...umarım bebeğine sağlıcakla kawuşursunnn :1hug:
ewet uzman bırınız yapması lazım aksı taktırde yan etkılerıde olabılrı allah korusun sonucta belden yapılan bı ıgne ondan korkuyorum bı sorun yaratırmı acaba :uhm:
benımde yengem sezeryan oldu epiduralle ama yan etkılerı cok oldu onda ama gectı
allah korusun kalıcı bı zararı yoktur herhalde yaCADIARZU

Ay hamile kalırsam ben de bundan olmak istiyorum .
Sezeryanın dikişlerinden hoşlanmıyorum , ağrısı da bir derttir herhalde.
Normal doğum desen gözüm yemiyo ama sağlıklısı bu.
Bu ikisi arasındaki orta nokta gibi.

canımm benim bir arkadaşım epidural normal doğum yaptı
şöyle anlatayım
hiç sancı çekmiyorsun derlerse inanma:)
yani açıklık belli bir mesafe olana kadar (emin değilim ama sanırım 8-10 cm gibi ) normal sancıyı çekiyorsun, iğneyi daha sonra vuruyorlar
ve doğum sırasında ıkınırken sadece bir basınç hissediliyormuş,doktorun talimatlarına uyabilmek ve o dediğinde itebilmek çok önemliymiş canımm
normal doğumdan daha kolaydır eminim
birde unutmayın kızlarr,herkezin ağrı eşiği farklıdır, aynı şiddetteki bir sancıyı sen benden faklı hissedebilirsin yani
Allahım hepimize kolay doğumlar nasip etsin iyişallahh

4 cm açılmadan sonra epidurali uyguluyolar diye biliyorum ben.

ayenn beguncum bende ole bılıyorum okumustum yani
zaten 10-15 cm acılınca bebeğin kafası cıkıyor ...
cıktıktan sonramı uygulıycaklar :)

heralde canım:)) Zaten 4 cm açılma olduktan sonra açılma hızlanıyor ve o zaman epidural uygulanıyor. Ama her ne olursa olsun acı çekiyosun. Bana mantıksız geliyo ama bilemiyorum. Bence tecrübeli anneler biraz bilgi verirse bizde ona göre karar veririz...

benım bır bılgım yok canım ama dr tavsıye etmedı!bende istiyodum epıdural istiyodum ama vazgectım!

Ben epiduralle normal doğum yaptım. Doktorum yardımcı doçentti ve hiçbir yan etkisinin olmadığını söyledi.

Son derece rahat bir doğum oldu. Rahim 4 cm açılana kadar çok az sancı çekiyorsun sonrasındaysa hiçbirşey hissetmiyorsun.

Ben epiduralle normal doğum yaptım. Doktorum yardımcı doçentti ve hiçbir yan etkisinin olmadığını söyledi.

Son derece rahat bir doğum oldu. Rahim 4 cm açılana kadar çok az sancı çekiyorsun sonrasındaysa hiçbirşey hissetmiyorsun.

eee süppermiş ozamannn :teytey:

yapan kısıyede baglı olan bı yontem
bende cok ıstıyorum ama duyumlarıma gore omurılık arasına yapılan ıgne sakatlıga kadar gıdeblırmıs tatlicadiarzu
neye ınancagımı sasırdım zaten korkuyorum

yapan kısıyede baglı olan bı yontem
bende cok ıstıyorum ama duyumlarıma gore omurılık arasına yapılan ıgne sakatlıga kadar gıdeblırmıs tatlicadiarzu
neye ınancagımı sasırdım zaten korkuyorum

Annelik böyle birşey işte. Doğumla birlikte başlıyor fedakarlıklar hatta hamimelikle...

Böyle bir risk var tabi ama ben acıyı çekmektense riski göze aldım. Daha doğrusu bu durum benim başıma gelecekse bir şekilde gelir yani ben bir şekilde sakat kalabilirim diye düşündüm.

Senin iki seçeneğin var ya doğum sancısını çekeceksin ama bebeğini kucağına aldığında çektiğin acıları sanki başkası çekmiş gibi unutacaksın ya da çok az riski olan bir uygulamayı tercih edeceksin canım.

X