Bebeklerde 1 yaş aşısı sonrası yan etkiler

Sema Celik

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2024
3
1
23
Merhaba kızlar. Acil bi konu var. Perşembe günü 1 yaşındaki kızımı sağlık ocağından aşı için çağırdılar götürdüm yaptırdım. Sol kolundan 2 tane, sağ kolundan 1 tane aşı yapıldı. İlk gün biraz huysuzdu kolu acıyor gibiydi. 2.gün de biraz huysuzdu ve gecesine biraz ateşi de çıktı. Dün ve bugün yani pazar günü ara ara ateşi çıkıp iniyordu ama az önce sanırım kulağının ağrıdığını fark ettim. Kulağına dokunduğumda rahatsız oluyordu. Bikaç kez aralıklarla kulağına dokundum hepsinde aynı şekilde rahatsız oldu. Pazar günü olduğu için polikliniğe de götüremedim. Acile götürsem mi diye düşünüyorum gerek var mıdır acaba. Az önce birer damla soğan suyu damlattım kulağına, iyi geliyor yazıyordu internette, daha önce annem de yapmıştı kendine ordan da hatırladım. Sizce ne yapmalıyım şuan bi tık ateşi var gibi biraz da kulağı ağrıyor yanlış anlamadıysam...

Koldan nasıl 2 tane yaptılar orasını anlamadım? Koldan ve bacaktan yapılır ve bir koldan 2 kere aşı hiç görmedim duymadım. 3 çocuğum var. Kendi doktorumuzda yaptırıyorum gerçi ben. Benimkilerde hiç yan etki olmadı. Belki orta kulak enfeksiyonu olmuştur:

Walla bende bilmiyorum hiç, ilk çocuğum. Aynı kola 2 defa yaptı, sonra da diğer koluna 1 tane daha yaptı. Yaparken de canını acıttı kızımın. Çok bağırdı çocuk. Hiç bu kadar acımamıştı, aslında hep aynı kadın yapıyor sağlık ocağında. Ama bu defa acıdığını hissettim yani.

Bebeğinizin kulağına soğan suyu damlatmayın lütfen bir daha🤦🏼‍♀️ calpol verebilirsiniz ateşi yükseldiğinde ılık duş aldırın. Her bebekte farklı tepki gösteriyor aşılar 1hafta sürerse doktora götürün yada ateşi çok çok yükselirse.

Bebeğin kulağına soğan suyu damlatmasanız iyiymiş. Her bebeğin aşıya tepkisi farklı oluyor. Calpol verebilirsiniz
Ne yapacağımı bilemedim ki, çok halsizdi ve kulağını tutup ağladı biraz. İnternette soğan suyu damlatılabilir yazınca ilk aklıma geleni yapmış oldum. Calpol değil ama minamol ve kidmol var.

Benim kulağım agridiginda soğan suyu damlatirim çok iyi gelir. Ya da sarımsağı şöyle çatalla tutup ocaktan iki ateşten çok tutmadan geçirir onun suyunu damlatirim. Ama bebek için bir şey diyemiycem. Soğan suyu ilaçtan daha zararlı değildir. Can aşılar çok sıkıntı. Prospektüsune baktınız mı ? Yan etkisi neymiş ?

X