çocuklarinizi Iyi Yetiştirin..

deryacox

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.006
0
42
--herşeyden önce çocuklarınıza doğruyu söylemesini öğretin.canı istemediği için çalışmadığında öğretmenine, " elektrikler kesikti " demesin. "vazoyu kim kırdı" dediğinizde " ben kırdım" diyebilsin.

--sorumluluk almayı öğretin.

--yalnızca kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmekle yetinmemesini, her zaman her yerde her şeyden sorumlu olduğunu unutmamasini öğretin.

--yaşamda, birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini, hatta kimi zamanlar "yukarılar" denilen o yere çıkmasada bişey yitirmeyeceğini öğretin.

--yaşamı boyunca kendisine örnek almak istediği bir kişiye gereksinim duyuyorsa, ona Mustafa Kemal Atatürk'ü öğretin.

--kızlarınızı iyi yetiştirin. onlara kendi kendilerine yetmeyi öğretin. dış görünümünün çekiciliğinden önce beyninin güzelliğiyle kişilerin dikkatini çekmesini bilsin. o gün hangi giyisisini giyeceğine, evden cıkar cıkmaz ilk köşede eteğinin boyunun kısaltmasına gerek olmadığına kendi karar versin.

--kıskançlığın bir sevgi biçimi olmadığını öğretin. bir çizgiye değin kıskanılmanın güzel, ondan ötesinin saygısızlık olduğunu öğretin.

--"eşim beni çok kıskanır, dışarı çıkarmaz, şunu şunu giymeme kesinlikle izin vermez" dediği eşiyle gurur duyan bir kadın olmamasini eşinin böylesi davranişlarinin gercekte kendine yapilmiş bir hakaret olduğunu bilmesini öğretin.

--erkeklerle de arkadaş olunabileceğini, çunki onlarında birer insan olduklarını öğretin.

--oğullarınızı iyi yetiştirin. karşi cinse saygı duymayı öğretin.dokunmaktan korkmamasini, bir kadının boynuna arkadaş olarak da sarılabileceğini öğretin.

--sevmenin, gercekte bir değerin ayırdına varmak anlamında olduğunu öğretin. bir kadına "sahip cıkmak" ve "sahip olmak" kavramlarının birbirlerinden çok farklı olduklarını öğretin.

--tüm gençliğini birileriyle birlikte olmaya çalişarak geçirdikten sonra, kimseyle birlikte olmamiş birini bulup evlenmeye çalışmanın iki yüzlülük olduğunu öğretin.

--kendisinin "bulunmaz hint kumaşı olmadığını", hiç kimseyi küçük görmemesi gerektiğini öğretin.

--tüm bunları çoçuğunuza öğretmeden önce kendi içinizdeki çoçuğa öğretin.

X