Doğum kontrol hapı ve prezervatif dışında korunma yöntemleri

Dribbble

Üye
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2024
201
461
Merhaba, prezervatif ve doğum kontrol hapı dışında korunma yöntemi kullanan var mı aranızda ? Çocuğum yok ve eşimle henüz düşünmüyoruz. Doğum kontrol hapı da hormonları ve duyguları çok bozuyor bence kendimde bir çok değişim görebiliyorum. 3 aylık iğne, kolda cilt altı implantı ya da spiral olur kullandığınız ve bence en mantıklı korunma yöntemi bu dediğiniz bir yöntem varsa biraz ayrıntılarıyla önerebilirseniz çok sevinirim.

Biz 3 sene boyunca geri çekilme yöntemiyle korunduk. Yumurtlama günlerine ekstra dikkat ediyorduk. Çok güvenli bir yöntem diyemem ama bizim başımıza kazara hamilelik durumu gelmedi hiç. Diğerleri hakkında bir fikrim yok ben kullanmayı tercih etmemiştim. Bir arkadaşım 3 aylık iğne yaptırır her zaman o da ondan memnundu.

spiral maalesef türkiyede doğum yapmamış kadınlara takılmıyor. yurt dışında takılıyor ama. türkiyede takılmama sebebi spirallerin rahime zarar vermesi ve çıkardıktan sonra döllenen yumurtanın tutunmasını zorlaştırdığı. o yüzden türkiyede üreme sağlığına kalıcı bir hasar verme riski olan hiçbir işlem, hiç gebelik yaşamamış kadınlara uygulanmıyor.
iğneler çok şiddetli baş ağrıları yapıyormuş. sonucta doğum kontrol hapındaki hormonlar veriliyor vücudunuza. tek farkı hap gibi her gün almak zorunda değilsiniz. yüne en kolay ve zararsın olan prezervatif maalesef.

X