Katarakt ameliyatı olmalı mıyım sizce?

Mavi Mucize

Skolastik Türkiye'nin rönesans çiçeği...
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
13 Eylül 2022
5.128
23.163
Merhaba. Bir süredir görme problemleri ile baş ediyorum ve iki farklı göz hastanesinde üç farklı doktora gittim. En sonuncusu da dündü.
Sol gözümden ölçüm alınamadı.
İlk ölçümde astigmat dendi, verilen gözlükle göremedim.
Tekrar gittim, miyop dedi. Ara sıra net görsem de, özellikle güneş ışığı tepede iken ciddi görme kaybı yaşıyorum.
En son katarakt olduğumu öğrendim ve dünkü doktor lazer ameliyatı diyor.
Yaşım daha 41 ama çocuklarda da oluyormuş bu durum.
Mercek değiştirildikten sonra, ilerleyen yaşlarda yakını görememe sorunları olabilir diyorlar.
Bu sorun bu sene başladı bende. Her şeyi bulanık görüyorum, puslu bir camdan bakar gibi bazen.
Fiyatlar da hiç makul değil.
Tek göz için 20 bin ila 22 bin arası diyorlar.
Sırf bu muayeneler, röntgenler, gözlük vs için en az 5 bin lira harcadık ve hâlâ başladığımız yerdeyiz.
Ameliyat olmalı mıyım bilemedim. Bu şekilde ne kadar idare edebilirim bilmiyorum.
Doktorun kapısına gitmemiz bile dünya masraf oldu. Zaten devlet hiçbirini karşılamıyor.
Ne önerirsiniz?
Doktor olarak sormuyorum. Ameliyat olmalı mıyım sizce?
Doktorlar da tercihi bana bırakıyor. Bir süre bekleyip, öyle mi olsam. Kafam çok karıştı ve moralim bozuldu.
Sadece aşırı ışık olduğu durumlarda görme kaybım oluyor genelde. Mersin de zaten o ışınların en yoğun olduğu şehirlerden biri.
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba. Bir süredir görme problemleri ile baş ediyorum ve iki farklı göz hastanesinde üç farklı doktora gittim. En sonuncusu da dündü.
Sol gözümden ölçüm alınamadı.
İlk ölçümde astigmat dendi, verilen gözlükle göremedim.
Tekrar gittim, miyop dedi. Ara sıra net görsem de, özellikle güneş ışığı tepede iken ciddi görme kaybı yaşıyorum.
En son katarakt olduğumu öğrendim ve dünkü doktor lazer ameliyatı diyor.
Yaşım daha 41 ama çocuklarda da oluyormuş bu durum.
Mercek değiştirildikten sonra, ilerleyen yaşlarda yakını görememe sorunları olabilir diyorlar.
Bu sorun bu sene başladı bende. Her şeyi bulanık görüyorum, puslu bir camdan bakar gibi bazen.
Fiyatlar da hiç makul değil.
Tek göz için 20 bin ila 22 bin arası diyorlar.
Sırf bu muayeneler, röntgenler, gözlük vs için en az 5 bin lira harcadık ve hâlâ başladığımız yerdeyiz.
Ameliyat olmalı mıyım bilemedim. Bu şekilde ne kadar idare edebilirim bilmiyorum.
Doktorun kapısına gitmemiz bile dünya masraf oldu. Zaten devlet hiçbirini karşılamıyor.
Ne önerirsiniz?
Doktor olarak sormuyorum. Ameliyat olmalı mıyım sizce?
Doktorlar da tercihi bana bırakıyor. Bir süre bekleyip, öyle mi olsam. Kafam çok karıştı ve moralim bozuldu.
Sadece aşırı ışık olduğu durumlarda görme kaybım oluyor genelde. Mersin de zaten o ışınların en yoğun olduğu şehirlerden biri.
Şimdiden teşekkürler.
merhaba annem geçen ay kartal lütfi kırdar hastanesinde ameliyat oldu. Biz de özel hastanelere gittik annem için çok net ameliyat dedi hepsi, biraz daha ilerleyince dikişli ameliyat olunuyormuş. Tek gözden oldu, diğer gözü 1-2 ay sonra yapcaklar. çok şükür Hemen görüşü düzeldi, o da puslu görüyordu, hiçbir şeyi okuyamıyordu. Ameliyat 20 dk sürdü, lokal anezteziyle. Devlet hastanesi karşılıyor yalnız, devlet hastanesine gittiniz mi? biz tek kuruş ödemedik. Sizin yaşınız genç, birkaç daha görüş alın aslında , çok ilerlemediyse doktorlarda hemen ameliyat etmek istemiyor.

merhaba annem geçen ay kartal lütfi kırdar hastanesinde ameliyat oldu. Biz de özel hastanelere gittik annem için çok net ameliyat dedi hepsi, biraz daha ilerleyince dikişli ameliyat olunuyormuş. Tek gözden oldu, diğer gözü 1-2 ay sonra yapcaklar. çok şükür Hemen görüşü düzeldi, o da puslu görüyordu, hiçbir şeyi okuyamıyordu. Ameliyat 20 dk sürdü, lokal anezteziyle. Devlet hastanesi karşılıyor yalnız, devlet hastanesine gittiniz mi? biz tek kuruş ödemedik. Sizin yaşınız genç, birkaç daha görüş alın aslında , çok ilerlemediyse doktorlarda hemen ameliyat etmek istemiyor.
Teşekkür ederim yorumunuz için.
Devlet hastanesine hiç gitmedim, bugün eşimle konuştuk, üniversite hastanesinde yaparlar mı diye. Onu araştıracağız. Benim ameliyat olmadan düzelmem söz konusu değil. Bazı durumlarda erken yaşlarda da olabiliyormuş katarakt. Hatta çocuklarda bile oluyormuş. Genetik yatkınlık olabilir, bilemiyorum ama son bir yıldır ciddi görme kaybım var ve gözümden artık numara alınamıyor duruma gelmiş. Netlik hiç kalmamış. Gözlükle görme şansım yok bu nedenle. Tavsiyeniz dinleyeceğim. Lütfi Kırdar İstanbul'da ama iyi bir ameliyat olacaksa, gelip orada da olurum ameliyatımı, sorun değil kendi ailem de İstanbul'da çünkü.
Göz ameliyatlarında devlet desteği olduğunu bilmiyordum. Bunu belirtmenize sevindim, tekrar teşekkür ederim. Annenize de çok geçmiş olsun. 🌻🍀

Bu tür önemli ameliyatları kesinlikle üniversite hastanelerinde alanında uzman hocalara yaptırın.

Ama tabiki takdir sizin üniversite, devlet yada özel hastanede ameliyatınızı nerde olmak isterseniz olursunuz.

Evet olun. Yakin zamanda akrabam oldu, hayat kalitesi artti. Üniversite hastanesinde ogretim gorevlisine olursaniz daha düşük meblag odersiniz. 2 ay önce göz basina profesör ameliyatina 3.000tl ödediler

X