Otizm şüphesi...

Kız benim bebeğim de 6aylik ve ismi söylenince bakmıyor kendi kendine bişeyleri takip ediyor ama bunlar otizm olduğu anlamına gelmiyor evham yapma en güzel günlerini zehir etme kendine ben de senin gibiydim ve su an panik atak hastasiyim bebekle ilgili herşeyi kafaya taka taka kendime yazık ettim yapma sen de bu kötülüğü kendine dr normal diyosa dr guven
Haklisin..en guzel zamanlarini kaciriyorum bende evham yapa yapa..en buyuk zarari yine bebegime veriyorum istemeden de olsa

Annesi daha çok kücuk ama ismine donmemesi cok normal.Her bebek farkli kimisi cevreye cok duyarlidir kimisi daha kendi halindedir.Bosuna stres yapiyorsun

Ellerini agzina sokuyor...ayaklarini gordugu zaman bakiyor..oturur pozisyondayken ozellikle...donemeler var evet..herzaman donmuyor ama donuyor.destekli oturuyor.evhamin yersiz diyorsunuz yani
Evet evhamın gereksiz. Kafaya takma. Anlattığın kadarıyla bebeğin gayet normal görünüyor. Tabii ben doktor değilim onlwr daha iyi bilir ama tecrübemi belirtiyorum. Benim dana 10 aylık olmak üzere. O aylarda tek taraflı dönme, el ve ayaklara bakma, ağzına sokma, oyun halısındaki oyuncaklara vurmakla meşguldü. Bu arada gölgelere bakması çok normal. Benimki de 8. Aya kadar ısrarla etiketlerle ilgilendi saplantılı gibi. Detay ilgisini çekti. Şimdi daha başka huyları gelişti, kumandalara takık, camdan bakmak için çılgın atıyor:) bebeğin 2 ay sonra çok sevimli olacak iletişiminiz tavan olacak. Güzel güzel büyüyor işte ne güzel. Canını sıkma.

Haklisin..en guzel zamanlarini kaciriyorum bende evham yapa yapa..en buyuk zarari yine bebegime veriyorum istemeden de olsa
Biliyo musun ben dr ile gorsurugumde ve senin gibi olmadık şeyleri kafaya taktığımda doktorum bana bu çocuğa yazık elinizde kaybolup gidecek derhal psikiyatra gidin demisti bana ve o gün kendimden nefret ettim böyle sağlıklı bi çocuğun hasta ruhlu annesi olduğum için demem o ki rahat ol kendine de bebeğine de eziyet etme

Biliyo musun ben dr ile gorsurugumde ve senin gibi olmadık şeyleri kafaya taktığımda doktorum bana bu çocuğa yazık elinizde kaybolup gidecek derhal psikiyatra gidin demisti bana ve o gün kendimden nefret ettim böyle sağlıklı bi çocuğun hasta ruhlu annesi olduğum için demem o ki rahat ol kendine de bebeğine de eziyet etme
Haklisiniz ....bende vu durumun farkindayim..aglama krizlerine giriyorum dusundukce....allah tum yavrulara guzel saglikli sihhatli bir kader nasip etsin..

Merhaba..6 aylik oglum giz temasi kurmuyor..adina bakmiyor...dalgin ve sakin bir yapisi var..odadaki golgelere cok bakiyor.disari ciktigimizda etrafta birden cok uyaran varken yerdeki golgelerimize takili kalıyor...esimle ve doktorumla paylastigimda herseyin normal oldugunu soyluyorlar.fakat icimi kemiren bu durtuyu goz ardi edemiyorum.bebegi henuz aylikken farkeden ve kuskularinda hakli cikan anneler varsa aramizda lutfen bilgi verin..
Bütün mesajlarını okudum arkadaşım.Rahat ol bebeğin daha çok küçük baskı yapma ona bu ruh halinle..sadece yere bir yorgan ser ve özgür bırak bebisi. yanına uzan şarkı söyle..çıngırak ver eline..sveonra her zaman karşısına geç konuş sürekli yaptığın herşeyi anlat yumuşak bir sesle.oturabiliyosa oturtmasını sağla..henüz çok fazla sosyalleşmesini bekleme...9aydan sonra bak nasılda sosyalleşecek inş...
Rahat olun ve bebeğinizi sağlıkla büyütsün inş.

Benim ikilzerim 1 yaslarina yeni girdiler hatta bazen bişey yapmak istiyorlar ben sesleniyorum yapmasinlar diye bazen tinlamiyolar beni:))
Ben otizm arastur arastira kendim hasta oldum

Tabi anne olarak takip edin ama doktor kontrolünde bi sıkıntı varsa söylüyorlar zaten

Bebeğin gayet normal canim

Normal gibi gozukuyor ismini sik sik cagiriyormusun bazen kizim gibi isimlerle sevdigimiz icin isimlerini tam idrak edemiyorlar.Yemek yedirirken genelde goz temasi olabiliyor Geri kalanda etrafini inceliyorlar,Ha birde tekrar isitme testi yapabilirsiniz ,iciniz rahat etmesi icin

6 aylik bebek ismiyle seslenildiginde baktigini ilk defa duydum.
Bebegin her hareketini baska yöne çekme bu kadar evhamli bir annenin bebegi olmak da zor beklentiler tavan yapmis.
Allah saglikla buyutmeyi nasip etsin. Gereksiz sıkıntılar bence.

Otızmlilerle 7 yıl calıstım goz teması kurmamamk en buyuk tanı erken teshıs onemlı bode psıkologa gotueun deeim daha cok teşhisi onlar farkedıyorler

Arkadaşlar yanlış yönlendirmeyelim lütfen.. 24-36 ay arası geç kalınıyor müdahale için arkadaşımın oğluna 9 aylıkken otizm tanısı konuldu ve tedaviyle düzeldi ayrıca teyzemin torunundada otizm var nörolojik bir durum değil yani beynine bakınca aa bu otüzm demez hiç bir doktor yada zeka geriliği değildir otizm lütfen bilip bilmeden insanları yanlış yönlendirmeyin.. adına karşılık vermemesi normal ama göz teması çok önemli ve genellikle teşhisi göz temasından yola çıkarak koyuyorlar umarım inşallah bir şeyi yoktur ama siz başka doktorlarada götürün içinizdeki bu endişeyle yaşamaktansa otizm dernekleri var onlarlada irtibata geçebilirsiniz

Goz temasi hic mi kurmuyor, kisa kisa mi kuruyor? Size konustugunuzda gulerek tepki veriyor mu? İsmini soylediginizde henuz bakmaz ancak goz temasi kurabilirseniz konustugunuzda size gulerek mimikleriyle cevap verir normalde.

Adina bazen bakiyor. Goz temasi da kuruyor aslinda ama yeterli gelmiyor bana emzirirken bakmiyor mesela yada uzun sureli bakmiyor guldurmek icin baya ugrasmam gerekiyor yani ona bakip gulumsedigimde gulumseyerek yanit vermiyor. 7-8 objeyi taniyor ornegin kopek nerde diyince oyuncak kopegine bakiyor . Yuruteciyle beni odada bulabiliyor. Ama henuz taklit yok sadece alkis yapiyor. Bilmiyorum iste biseyler hep eksik gibi geliyor..

Adina bazen bakiyor. Goz temasi da kuruyor aslinda ama yeterli gelmiyor bana emzirirken bakmiyor mesela yada uzun sureli bakmiyor guldurmek icin baya ugrasmam gerekiyor yani ona bakip gulumsedigimde gulumseyerek yanit vermiyor. 7-8 objeyi taniyor ornegin kopek nerde diyince oyuncak kopegine bakiyor . Yuruteciyle beni odada bulabiliyor. Ama henuz taklit yok sadece alkis yapiyor. Bilmiyorum iste biseyler hep eksik gibi geliyor..
Siz guldugunuzde guluyorsa bir sorun oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Emzirirken benim oglum da bakmaz hic bana, ama ona gulumsedigimde gulumseyerek cevap verdigi icin aksilik oldugunu dusunmedim hic. Muhtemelen dis dunya daha cok ilgisini cekiyordur. Otizmli cocuklar bildigim kadariyla iletisime tamamen kapali oluyorlar, etrafla hic ilgilenmiyorlar.

Onunla konusmayi denediginizde agu bugu seslerinize tepki veriyor mu? Seslerinizi taklit etmeye calisiyor mu? Bunlari gozlemleyin, tamamen bos birakmayin ama kendinizi de yipratmayin bu supheyle.

Bir de, farkli insanlarin goz temasi kurmasini ve gulmesini takip edin, benim oglum 4 aylik, bana pek pas vermiyor mesela sanirim en cok beni gordugu icin, ama anane, dede, babayla daha uzun bakisip gulusup konusuyor kendince. Farkli yuzlerle de deneyin bence

Baska insanlara genelde dik dik bakiyor ama cok nadir gulumser tanidigi insanlarin kucagina gidiyor. Baba dede mama abla gibi heceleri var ama karsilikli konusma gibi degil. Kendi kendine konusuyor.. etrafta olanlarla ilgili kopuk degil ama bazen yokmusum gibi davraniyor. Cok ilgileniyorum hic bos birakmiyorum. Tv 5 dk bile izlemedi bugune kadar umarim bir sorun yoktur 1 yasinda tekrar goturucem konu ile ilgili doktora.. 2 aydir bu aupheyle cok yoprattim kendimi istemeden de olsa bebegimede yansimistir mutlaka bunun icinde ayri uzuluyorum. Allah hepimizin evlatlarini korusun..

emzirirken göz teması kurmama büyük bir problem benim oglum dogdugu zamanlar hiç yüzümüze bakmazdi 2 ay civarı bakmaya başladı 3 ay hafif gulumsemeler başladı ama hep etrafına bakardı insan yuzu bebeklerin en cok ilgisini çeken şeydir ben hep şüphelendim emzirirken gözlerime bakmazdi suan 16 aylik olucaz normalde göz teması var ama emzirirken çabalarıma rağmen bakmıyor çok az Bakar hemen kaciriryor gözlerini ve suan bizde otizm belirtileri var hep ilgilendik hiç bos kalmadı ama ben doğduğu günden beri diyorum bu çocukta birsey var diye hep evhamlı anne dediler bizimki gelişimi de geç oldu inşallah düzelir diye ümit etmekten başka çarem yok taklit önemli bizim taklit geç oldu 1 yaşından sonra gerçi taklit için cok çabalamadık belki onun da etkisi vardır ama suan otizm belirtileri taşiyo bebekken çok ağlardi özellikle dışarda kıyamet kopardı hep gaz dedik 7. aydan sonra anlamalar azaldı hep elimde süpürge supurge sesi melodilerle gezerdik ağlamasin diye anneler şüphe duyuyorsanız ben doktora gidemedim eşim hep engel oldu gidip kendinizi rahatlatin benim gibi acabalarla hayatı kendinize zehir etmeyin lutfen bizimki 6 7 aylıkken ismine başkaları seslennce bakıyordu hatta sasiriyolardi bu adar küçük bebek ismine bakıyor diye eltimin oğlu gayet sağlıklı akranlar o bakmiyirdu bizimki ara ara ismine bakmamaya başladı suan bakmıyor iki iki hafta oldu bakmamaya başladı birde 1 yaş civarı olmuştu bir hafta ismine hiç bakmamisti duzelmisti sonra 14 aylıkken komşuya gitmiştik ismiyle seslendiler bak ismini biliyor dediler hemen dönüp bakıyordu bilemiyorum neden böyle oluyor suan inşallah düzelir tekrar bakmaya başlar diye ümit ediyorum ama hep boyle ara ara kopacak mi onu da bilmiyorum neden oluyor hiçbir fikrim yok hamd olsun annelik çok zor

Son düzenleme:
6 aylikken ismine dönmesini beklemek fazla acimasizca degil mi? :KK14:
Otizm tanisi 24-36 aylarda konur en erken. Çünkü artik 2 yasindan sonra bir cocuk tam anlamiyla sosyallesir. Zeka testi yapilabilir.
6 aylik bebeginizi rahat birakin. 6 aylik bir bebek zaten amaçsızca yasar. 9 aydan sonra daha cok sosyallesmeye baslayacaktir. Nörolojik gelisimini zamaninda tamamlıyorsa, bir sorun yoktur büyük ihtimalle.

X