Özel okul devlet desteği Hk.

depresifbirinsan

La la lalaaaaalaaaaa bir şarkı söyle 🎶
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2023
584
461
Günaydın arkadarlar,
Bu yıl özel okula başlatmayı düşündüğüm çocuğum için 2023 artan okul fiyatları sonrasında devlet desteği olabilir mi diye düşündüm. Nette sorgulama yapılıyor ama destek var şöyle başvuru vb tarzı bir bilgi bulamadım. Sizlerin bilgisi var mı? Özel okula giden öğrenciye devlet destek verir mi?

Not: Bulunduğum bölgede devlet okulları fazlasıyla kalabalık çocuğumu özel okula göndermek istememin baslica iki sebebi var. 1. Sebebi bu 2. Sebebi ise çalışma saatlerimize uygun. Devlet okulları başarılı öğrenci ve öğretmenlerle dolu ama şartlar sebebi ile özel okula yonlenmek durumundayım.

Bir özel okula gidip görüşseniz daha net bilgi alırsınız.
Ben hiç duymadım böyle bir şeyi son yıllarda. Çok zaman önce vardı ama. O zamanlar özel okul ücretleri bu kadar şişmemişti,3bin lira aklımda kalmış destek olurdu devlet. Ben çok sinir olurdum. Madem devletin böyle bir imkanı var kendi okulları muhtaç durumda olmamalı diye. Halihazırda yüzlerce okul boşaltılmış durumda,çocuklar üst üste başka okullara yönlendirilmişken böyle bir uygulama varsa da yazıklar olsun.

Ailenizin maddi durumunu iyi tartın.
Özel okul fiyatları ummadığınız şekilde artıyor maalesef.
Özel okula başlayan çocukların sonrasında devlete geçtiklerinde (maddi imkansızlar) sorun yaşadığını duydum.
Devlet teşviki var mı bilmiyorum.
Varsa da önce kendi okullarına yardım etmeli devlet.
Elini sallasan ilkokul,orta okul , lise çok özel var
Mühim olan iyi eğitim veren yer bulmak.
Eğitimin ticarete dökülmüş her haline karşıyım (benim şahsi düşüncem)
Mesleğini seven , idealist bir öğretmen ve veli ilgisiyle okumak isteyen her çocuk her yerde okur.
Oğlum tüm eğitimini devlet okulunda tamamlayıp , Türkiyenin en iyi üniversitelerinden birine girdi.
Yolu açık olsun miniğin.

Ailenizin maddi durumunu iyi tartın.
Özel okul fiyatları ummadığınız şekilde artıyor maalesef.
Özel okula başlayan çocukların sonrasında devlete geçtiklerinde (maddi imkansızlar) sorun yaşadığını duydum.
Devlet teşviki var mı bilmiyorum.
Varsa da önce kendi okullarına yardım etmeli devlet.
Elini sallasan ilkokul,orta okul , lise çok özel var
Mühim olan iyi eğitim veren yer bulmak.
Eğitimin ticarete dökülmüş her haline karşıyım (benim şahsi düşüncem)
Mesleğini seven , idealist bir öğretmen ve veli ilgisiyle okumak isteyen her çocuk her yerde okur.
Oğlum tüm eğitimini devlet okulunda tamamlayıp , Türkiyenin en iyi üniversitelerinden birine girdi.
Yolu açık olsun miniğin.
Ahhh keşke maddi durumumuzu tartabilsek. O kadar değişken ki tüm giderler. Bir gelen maaş sabit 😓 Oglunuzu tebrik ediyorum👏 Dusuncelerinize ben de katılıyorum. Ancak içinde bulunduğumuz şartlar, koşullar sebebi ile özel okul daha güvenli geliyor. Maddi olarak net bir şekilde söyleyeyim biz çocuğu okutmak için calisiyoruz😥 temel eğitimi iyi olsun istiyorum. Olurda devam edemezsek (çok yüksek ihtimal) temeli sağlam olursa üzerine katarak devlette başarı gösterebilir diye düşünmekteyim.

Devlet okullarinin saati ve ogle yemegi olmamasi cogu calisan anneye uymuyor ve mecburen ozel okula gonderiyor aileler. Ozel okullar kazansin diye bilerek mi boyle yapiyorlar acaba?
Calisan kadin olmak cok zor bu ulkede ama calismazsan da basta bu sitede olmak uzere heryerde rencide ediliyorsun.
Okullar zaten yazın kapalı. Ara tatiller kar tatilleri var. Calisan kadin surekli cocuguna bakacak birini bulmak zorunda.
Umarim bu sorunlar cozulur. Ozel okullar devlet okulu gibi kaldi artik

Son düzenleme:
Devlet okullarinin saati ve ogle yemegi olmamasi cogu calisan anneye uymuyor ve mecburen ozel okula gonderiyor aileler. Ozel okullar kazansin fiye bilerek mi boyle yapiyorlar acaba?
Calisan kadin olmak cok zor bu ulkede ama calismazsan da basta bu sitede olmak uzere heryerde rencide ediliyorsun.
Okullar zaten yazın kapalı. Ara tatiller kar tatilleri var. Calisan kadin surekli cocuguna bakacak birini bulmak zorunda.
Gerçekten de söylediğiniz gibi her türlü zorluklar bizimle. Devlet özel okulları birazcık ticari amactan cikartabilse. Devlet okullarını düzene sokabilse. Giriş çıkış saatlerini çalışan ailelere göre revize edebilse keşke o paraları devlete versek de tüm çocuklar eşit haklarda en iyi eğitimi alarak büyüyebilse. Yaz tatilinde bir şekilde idare ediyoruz eşimle dönüşümlü izin kısa süreli yardımcı vb. Ama bu yıl kursa göndermek istiyorum. Bir adım atmak istediğimde kafamda ilk beliren soru güvenli mi? 😓

Ahhh keşke maddi durumumuzu tartabilsek. O kadar değişken ki tüm giderler. Bir gelen maaş sabit 😓 Oglunuzu tebrik ediyorum👏 Dusuncelerinize ben de katılıyorum. Ancak içinde bulunduğumuz şartlar, koşullar sebebi ile özel okul daha güvenli geliyor. Maddi olarak net bir şekilde söyleyeyim biz çocuğu okutmak için calisiyoruz😥 temel eğitimi iyi olsun istiyorum. Olurda devam edemezsek (çok yüksek ihtimal) temeli sağlam olursa üzerine katarak devlette başarı gösterebilir diye düşünmekteyim.
teşekkürler.

Bizimde amacımız dünyaya ve ülkemize hayırlı bir evlat yetiştirmekti.

Dikili bir ağacımız bile yok (mal.mülk olarak)

Ama hiç gocunmuyorum Allah bağışlarsa iyi bir fidan yetiştirdik diye düşünüyoruz kendimizce

Bizde çocuk okutmak için çalıştık inanın.

Devlet okulu diye takviye alınmadı sanılmasın yanlış bilgi olur.

Dersanesi , kitapları v.s.

Üniversiteyi kazandığında boyunca 3-4 sıra kitabı ihtiyacı olanlara verdik inanın.

Bunlar sadece hazırlık kısmı için olanlar.

okumak ve kendi alanı için aldıkları hala evde onlar kıymetli.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

sevgiler

Çocuğunuzun seviyesi iyi ise özel okulların bursluluk sınavlarını takip etmenizi öneririm. devletin bir teşviki yok şu anda.

Devlet okullarinin saati ve ogle yemegi olmamasi cogu calisan anneye uymuyor ve mecburen ozel okula gonderiyor aileler. Ozel okullar kazansin diye bilerek mi boyle yapiyorlar acaba?

işte sırf bu sebeple bazı çocuklar etütlü okula gitmek için sabah köründe ailesiyle evden çıkıp eve döner oldu.

Tamam madem böyle dusunuyorsunuz tutarını sorun etmemelisiniz. Devlet tesvigini son yıllarda hiç duymadım önceden vardı sanırım.

özel mi devlet mi diye sorulmamış, ancak yorumlarda farklı yazanlar var... oğlum özele gidiyor sınıfı 20 kişilik, devlete gitseydi 40kişilil sınıfta okuyacaktı... çocuklar canavar gibi... yabancı uyruklu çocuklarda çok malum... oğlum orada yapamazdı. oğlum, çok mülayım bir çocuk.. yemek konusunda sorun yaşıyorduk. okulda düzenli olarak sabah kahvaltısı öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor. ve aşırı zayıf olan oğlumun kilosu normale döndü...

bende çalışıyorum saatleri de bize uygun. ay kıyamam uzun süre okulda kalıyor diye üzülmüyorum... bir sürü faklı şeylerle uğraşıyor ve okulunu çok seviyor. anaokulunda az kalıyordu ama sevmedi orayı.

Tamam madem böyle dusunuyorsunuz tutarını sorun etmemelisiniz. Devlet tesvigini son yıllarda hiç duymadım önceden vardı sanırım.
Böyle düşünüyor oluşumuz maddi sınırımizin olmadığı anlamına mı geldi? Anlayamadım 🤔
2023 ile birlikte özel okul fiyatları çığırından çıktığı için teşvik olabilir belki diye sormak geldi aklıma..

Oğlum 1.başladığı sene teşvik kaldırıldı. Şu an 4.sınıfta. Özele verdik ve her açıdan memnunuz.
Ödemeyi nasıl yapıyorsunuz? Karta tek çekim yapınca çok zorluyor bizi banka ile görüş tekrar taksitlendir baya fark oluyor? Belki sizin ödeme ile ilgili sorununuz yoktur ama fikir amaçlı soruyorum.

özel mi devlet mi diye sorulmamış, ancak yorumlarda farklı yazanlar var... oğlum özele gidiyor sınıfı 20 kişilik, devlete gitseydi 40kişilil sınıfta okuyacaktı... çocuklar canavar gibi... yabancı uyruklu çocuklarda çok malum... oğlum orada yapamazdı. oğlum, çok mülayım bir çocuk.. yemek konusunda sorun yaşıyorduk. okulda düzenli olarak sabah kahvaltısı öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor. ve aşırı zayıf olan oğlumun kilosu normale döndü...

bende çalışıyorum saatleri de bize uygun. ay kıyamam uzun süre okulda kalıyor diye üzülmüyorum... bir sürü faklı şeylerle uğraşıyor ve okulunu çok seviyor. anaokulunda az kalıyordu ama sevmedi orayı.
Yorumunuz farklı bir bakış açısı ile olduğu için ayrıca teşekkür ederim. Gerçekten de çok yakın oglunuzun durumu ile benim çocuğumun durumu. Özel okul denilince sanki para çok ve harcayacak yer arıyor gibi bir izlenim oluyor. Oysa bugünun şartlarında maalesef özel okul standardında okullar şart. Keşke her aile ekonomik olarak yeterli olsa da çocuklar ferah güvenli temiz ortamlarda eğitim görebilse. Neticede hepsi bizim yavrularımız.

Yorumunuz farklı bir bakış açısı ile olduğu için ayrıca teşekkür ederim. Gerçekten de çok yakın oglunuzun durumu ile benim çocuğumun durumu. Özel okul denilince sanki para çok ve harcayacak yer arıyor gibi bir izlenim oluyor. Oysa bugünun şartlarında maalesef özel okul standardında okullar şart. Keşke her aile ekonomik olarak yeterli olsa da çocuklar ferah güvenli temiz ortamlarda eğitim görebilse. Neticede hepsi bizim yavrularımız.

rica ederim.

keşke gidebilseler... gerçekten fiyatlar çok uçtu. bazen aceba devlet mi diyorum. eşim vazgeçiriyor... oğlum havuza girmekten korkardı. 2-3 ay girememiş, 3. ayda havuza girdi. yüzme öğreniyor. seramik hamuru yapıp, pişiriyorlar. boyama resim sevmezdi, sevmeye başladı.. satranç öğreniyor. kodlama öğreniyor. gerekli de görülmeyebilir ancak güzel birşey...

düşüp duvara çarpmış misal. hemşire hemen buz koymuş, beni bilgilendirmek için aradılar. durumu iyi ağlamadı da diye... aynı yaşta komşu çocuğu devlette koşarken düşmüş, kimse ilgilenmemiş çocukla, gözüne kan oturmuş, simsiyah olmuş kuzunun gözü...

artısı gerçekten çok. biriktirsek çocuk için... ev alsak yıkılıyor. bankaya atsak banka batabiliyor. aman hepsi riskli :işsiz: tadını çıkarsın varlığın.

çok çok zorlanmazsanız. mutlaka gönderin... ama okulu iyi araştırın. çok sorunlu özel okullarda varmış. ilerisi hepimiz için belirsiz.

rica ederim.

keşke gidebilseler... gerçekten fiyatlar çok uçtu. bazen aceba devlet mi diyorum. eşim vazgeçiriyor... oğlum havuza girmekten korkardı. 2-3 ay girememiş, 3. ayda havuza girdi. yüzme öğreniyor. seramik hamuru yapıp, pişiriyorlar. boyama resim sevmezdi, sevmeye başladı.. satranç öğreniyor. kodlama öğreniyor. gerekli de görülmeyebilir ancak güzel birşey...

düşüp duvara çarpmış misal. hemşire hemen buz koymuş, beni bilgilendirmek için aradılar. durumu iyi ağlamadı da diye... aynı yaşta komşu çocuğu devlette koşarken düşmüş, kimse ilgilenmemiş çocukla, gözüne kan oturmuş, simsiyah olmuş kuzunun gözü...

artısı gerçekten çok. biriktirsek çocuk için... ev alsak yıkılıyor. bankaya atsak banka batabiliyor. aman hepsi riskli :işsiz: tadını çıkarsın varlığın.

çok çok zorlanmazsanız. mutlaka gönderin... ama okulu iyi araştırın. çok sorunlu özel okullarda varmış. ilerisi hepimiz için belirsiz.
O kadar güzel yazdınız ki tam olarak durum bu şekilde. Bizi bir hayli zorlayacak ama üst baş zaruri olmayan ihtiyaçlardan kesip göndereceğim inşallah. Çünkü dediğiniz gibi kalıcı hiç bir şey yok ahlak ve eğitim dışında. Elimde ki imkanlarla en iyi şekilde okusun yavrum. Okul olarak da ülke genelinde kok salmış yillarin deneyimi ile çocuklara ışık tutan bir okul.
İnşallah devlet bu yıl yeniden destek olur velilere. Sonuçta özel okula gönderilen çocuklar devlet okuluna da fayda sagliyor. Sınıf mevcudu bizim çocuklarla daha da kalabalık olabilecekken olmuyor. Desteklese belki bizim gibi kaç aile cesaret edecek. Böylelikle hem devlette hem özel de çocuklar rahat bir şekilde eğitim alabilecek.

Böyle düşünüyor oluşumuz maddi sınırımizin olmadığı anlamına mı geldi? Anlayamadım 🤔
2023 ile birlikte özel okul fiyatları çığırından çıktığı için teşvik olabilir belki diye sormak geldi aklıma..
Sınırınız varsa gondermezsiniz olur biter yapacak bişey yok ama gondericek olan içinde yapacak bişey yok yani verecek. Bu sene bu kadar artan fiyatlar seneye iyice tavan olacak. Bu sene için hadi bir gayret diye gönderip seneye gönderemem zaten diyen insanda çok.

X