pcos muyum? Belirtiler...

Periannem

Guru
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2014
450
888
Herkese merhaba aşağıda sağlık durumumu kısaca özetledim. Sizin deneyimlerinizle birlikte yorumlarınızı merak ediyorum. Regl olamadığım için stres, stres yaptığım için regl olamama döngüsü içindeyim.

26 yaşındayım, 157 boy 72 kiloyum. Son 1 yıldır yaklaşık 10 kilo aldım. Mart 2023te 62-63 kilodayken Mart 2024 te 72-73 kiloları gördüm maalesef. Son 1-2 aydır da kilo vermeye çalışıyorum ama olmuyor. İnanılmaz zorlanıyorum ve asla gitmiyor kilolar. Göbek çevremde kilo birikmesi var, son zamanlarda da çene bölgemde sivilce oluşmaya başladı ve 60 gündür regl olamıyorum. Bunların hepsi pcos belirtisi iken;

üniversite sınavına hazırlanırken yine regl gecikmesi yaşadığım için kadın doğum uzmanına gittiğimde ultrasonda yumurtalıklarımda herhangi bir sıkıntı görmedi. Stresten regl gecikmesi yaşanabileceğini söyledi. Öyle ki sınavı atlattıktan sonra regl döngüm doktorun dediği gibi normale döndü. Şimdi ise sadece son 2 adet dönemimde gecikme oldu onun öncesinde gecikme yaşamadım. Regl sancısı çekmiyorum. Kıllanma durumunu bilmiyorum maalesef lise yıllarından beri lazer yaptırıyorum. Annemde ve anneannem de bu hastalık yok. Babaannem şeker hastası onda var mı bilmiyorum.

Araştırmalarım sonucu Pcos sonradan ortaya çıkan, çeveresel faktörlerle oluşan bir hastalık değil. Doğuştan gelen bir hastalık.
Sizin deneyimlerinize göre lise sonra (yaklaşık 10 yıl önce) gittiğim kadın doğum uzmanı pcosu görebilir miydi?

yoksa pcos aslında hep var ama kilo alınca mı belirtileri ortaya çıktı?

veya ben mi kuruntu yapıyorum?

Şu an için izin alma durum yok, en yakın zamanda izin alıp hastaneye gideceğim ama regl olamadığım için de kan tahlillerinde ve ultrasonda pcos olup olmadığım belli olur mu?

Merhaba pco belirtileri sadece kilo almak değildir beraberinde , Gebe kalamama , adet düzensizliği, kıllanma , sivilcelenme , prolaktin hormonu yüksekliği, erkeklik hormonu yüksekliği , Tiroid problemleri eşlik eder ama bunların evreleri var ve herkeste bir kaç semptom varken bazen hiç birinde semptom yoktur sadece hormonal da olabilir yumurtalıklarda zincirlenmiş halde bir sürü kist görünümü oluyor çoğunlukla. Kilo alma insülin direncı olduğunu gösterir Buda Pco / pko ile bağlantılı malesef ben ağır Pco hastasıydım kilo vererek adet düzenimi yerine getirdim sağlıklı beslenerek bol su içerek ve hareket halinde olmak en iyi ilaç diyebilirim öncesinde kullandığım doğum kontrol hapları hormon tedavilerini saymıyorum bile çünkü hiç biri adetimi getirmiyordu olmuyordum yani yılda 3 kez adet olurdum zor bela. Sana İnositol öneririm d vitamini omega 3 ve sağlıklı beslenme tiroidlerine mutlaka baktır yükseklik varsa zaten doktor hap veriyor değer düşüyor onu doktor bırak diyene kadar içmelisin. Asla kafana göre bırakmamalısın. Tiroid ilaçları metabolizmayı destekler ayrıca kilo veremiyorsan ki çok iyi anlıyorum evliliğimin başında 25 kilo almışlığım var vermesi de oldukça zor :) bununda bir çözümü var glifor ilacı insülin ( şeker) hapı iştahı kesiyor ilk haftalarda karın ağrısı ishal veya mide bulantısı yapıyor sonrasında bünye alışıyor özellikle kadınların üreme organlarına iyi geldiği düşünülüyor doktorlar tarafından , doktoruna danışıp glifor isteyebilirsin kilo vermek için öncesinde mutlaka böbrek fonksiyonlarına baktırmanı öneririm 🌸 kafana takma bunlar hall olucak şeyler sağlıklı yaşam stili ile alakalı bir durum.

bende de pcos var ve üniversite 3.sınıfa kadar hiçbir belirti yoktu. 15 gün süren kanamam olunca doktora gittim ve pcos dedi ultrason ve kan sonuçlarıma bakarak. ben bu tek olay hariç reglimde düzensizlik yasamadım hiç. kilo sorunum olmadı. ama sunu söyleyeyim benim de karından bakan 3 doktor pcos görmedi, yumurtalıklar temiz dedi. alttan muayene yapan doktorların hepsi gördü ama. detaylı bir muayene lazım.

bu belirtiler illa sadece pcosa işaret edecek değil. ama cenede sivilcelenme hormon kaynaklıdır. bir hormon testi yaptırın. pcos evet genetik oluyor genelde ama hemen ergenliğe girer girmez göstermez kendini. stres, sıkıntı, birden kilo alma durumlarında kendini gösteriyor. bence iyice bir muayene olun

X