Rhinoplasty sonrası masaj uygulaması

mucim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2009
19
1

Doktorlar, öneriler, sorular altında ki Dr. Barış Çakır adına açılan forumdan alıntı yapılmıştır. ' Kacakgirl ' kullanıcısına paylaşımından ötürü teşekkürler.

Kadınlar Kulübu Üyelerine,

Gelen her hastam, kadınlar kulübünden bahsedip duruyor. Bu nedenle, sohbetlerinizin bir kısmını okudum. Sanırım birçoğunuzla ya görüştüm yada ameliyatınızı yaptım. Nekadar ilginç bir iletişim sistemi kurmuşsunuz, Sizleri tebrik ediyorum. Ameliyat olanlar olacaklara, ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi veriyorsunuz ve bana insanlar herşeyi bilerek geliyor. ıAncak, yazışmalarınızdan sizi tanıyamıyorum. ışimi kolaylaştırdığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Buradaki sohbetlerin çoğu, burun ameliyatı üzerine olmuş. Bu konu ile ilgili bir kaç hatırlatma yapmak için size bu yazıyı yazıyorum.

Sizlerde farkındasınız belki, dünyanın en zor estetik ameliyatı, burun ameliyatı. ıyi plan yapılıp özenerek gerçekleştirildiğinde, gerçekten insanları güzelliğine çok faydalı olan bir ameliyat. Benim doğallık peşinde olduğumu sizlerde biliyorsunuz zaten. Hiç iz bırakmadığımız için hastalarımın ameliyat olduğunu, bazen cerrahlar bile anlamayabiliyor. Herhalde bu nedenledir ki benim en çok sevdiğim ameliyat, burun ameliyatı. Sizin yazdıklarınız da bir çok insanda güven oluşturdu ve benim hastaneme geldiler. Hepsine de aynı özenle tedavi ettim ve edeceğim. Çünkü, mutlu hastalar gerçekten beni de çok mutlu ediyor ve benim sanatım olan burunlarını keyifle taşıyorlar.

Herşey, bazen dörtdörtlük gitmeyebiliyor. Yaşayan bir şeye şekil veriyoruz. Benim ameliyatım, burun güzel olmadan bitmez, bunu sizlerde biliyorsunuz. Ancak zamanlarla beklenmeyen değişilikler olabilir. Bu riskleri her hastalarıma anlatıyorum ve benimle paylaşmasını istiyorum. Biliyorum ki, iyi plan ve özenli cerrahi ile herzaman daha iyi bir sonuç elde ediyoruz. Önemli olan zarar vermemek. %5-10 ihtimalle, bir rötüj yapmamız gerekebiliyor.

Bildiğim kadarıyla, bir hastam benim ameliyatımdan memnun olmayıp, başka yerde revüzyon ameliyatı olmadı. Bu benim için çok önemli, çünkü hastalarımıza ne ameliyat yaptığımız konusunda sıkı kayıtlar tutuyoruz. Ek bir müdahale yapılacaksa bunu kendim yapmayı istiyorum. Ayda 15-20 arasında burun ameliyatı yapıyorum. Bu ameliyatın doğası gereği, bazı hastalarıma ek işlemler yapmamız gerekiyor. Benim görevim, hastalarım mutlu olduklarında sona eriyor. Bu süreçte hastalarımızın sakince bizim direktiflerimize uyarak takibimizde olması gerekiyor.

Bu yazıyı okuyacak hastalarıma bazı hatırlatmalar yapmak isterim.

1. Ne istediğinizi çok iyi belirleyin. Burun ameliyatı sizi mutlu edecekmi iyi düşünün.

2. Görüşmeye, arkadaşınızla yada ailenizle gelmeye gayret edin. Yapacağım çizimleri çok iyi inceleyiniz. Sizi mutlu edecek şekli belirlememiz bizim için çok önemli. Doğal bir burun isteyip sonradan, biraz havalımı olsaydı derseniz, mutlu olmanız gecikebilir.

3. Ameliyattan en az 10 gün öncesinde, iyi bir yerde, cilt bakımı yaptırınız. Ameliyat olacağınızı belirtiniz ve sadece siyah noktalardan kurtulmak istediğiniz söyleyiniz.

4. 1. ay kontrolü çok önemli, Bu kontrolde, kıkırdakların hafızasını muayene ediyoruz. Bu kontrolde, yapacağım ve önereceğim bir masaj sizi ek bir müdahaleden kurtarabilir. 2. aydan sonra masajla buruna şekil veremiyoruz. Artık kıkırdak ve kemikler kaynamış oluyor.

5. Ameliyat gününüzü, lütfen regl tarihine denk getirmeyiniz. Bu dönemde morluklar daha fazla olabiliyor.

6. Allerjiniz varsa mutlaka bana bildiriniz. Batikona allerjisi olan bir hastam bana söylemeyi unuttu, şükür ki hemşireme bildirmiş ve bir sürü sıkıntıyı yaşamaktan kurtulduk.

7. Ameliyata, her hastanın burnu farklı tepkiler gösterebilmektedir. Kimi hastam hiç şişmezken, kimi hastamın şişliği aylar içinde tamamen kaybolmaktadır. ıyileşme sürecindeki farklıklar, özenle takip edilmekte, gereğinde steroidli iğnelerle şişliklerin inmesine yardımcı olunmaktadır. Sabırla Ekibimizin kontrolünde kalmaya devam ediniz.

8. Ameliyat öncesi ve sonrası solaryumdan uzak durunuz. Cilt kalitesinin bozulması, burnunuzun yeni şeklini almasını etkileyebilir.

9. Burun cildi ameliyat nedeniyle çeşitli seviyelerde etilenmektedir. En sık değişiklik yağlanma, ve ter bezlerinin salgısının değişmesidir. Bu nedenle siyah noktalar oluşabilmektedir. Boşalamayan yağ bezleri, burnunuzun uzun süre şiş görünmesine neden olabilir. 1. aydan sonra hafta bir yapacağınız buhar banyosu ile bu problemi kolaylıkla atlatabilirsiniz. Ameliyat öncesi siyah nonktaların temizlenmesini, bu nedenle öneriyoruz.

10. Hastalarımızın %90 , 10 günden sonra sosyal hayatlarına dönmekte, problem yaşamadığı için, kontrollerine gelmemektedir. Çok sayıda hasta takip ettiğimiz için 1.3.6. ay kontrollerini takip edemiyoruz. Kontrollere düzenli gelinmelidir. Sizlerin 3. ayda farkedeceği bir problemi biz 1. ayda farkedip basit bir masajla düzeltebiliyoruz.

Hepinize mutlu ve güzel günler dilerim.
barıss beye amelıyat olmak ısteyeneler bunu iyi okusun......
/QUOTE]

Madde 4, Madde 10alkisalkisalkis Masajın önemi net bir şekilde ifade edilmiş. Rhinoplasty sonrası uygulanması gereken Masaj teknikleri konusunda tecrübelerinizi, olumlu olumsuz gözlemlerinizi buraya yazabilirseniz çok iyi olur. Masaj çeşitleri nedir, burnun hangi bölgelerine ne sıklıkta ve sertlikte yapılmalıdır? Masaj yapayım derken burnun şeklinde deformasyon oluşma riski varmıdır?

Son düzenleme:
valla ben yakup avşara ameliyat oldum ve masaj falan yapmadım canm..ödemlerimde cok olmadı zaten..yakup bey masaj vermio hiçbi hastasına..

valla ben yakup avşara ameliyat oldum ve masaj falan yapmadım canm..ödemlerimde cok olmadı zaten..yakup bey masaj vermio hiçbi hastasına..

Bilemiyorum. Masaj sadece ödem geçirmesi için değil şeklin oturması için de önemli diyorlar. Masajdan sonra kontrol ettiğimde burnun şekli değişiyor gibi geliyor.Ben de masaj uygulayanların aldığı olumlu olumsuz sonuçları paylaşmalarını istedim.

her doktorun teknigi ve tarzı farklı ve her burna masaj verilmiyor
ben de masaj yapmayanlardanım

Ne güzel. Zahmetsiz olmuş:) Ben daha olmadım sanırım:) Masaj yapan arkadaşlara sesleniyorum.

X