Erkek İnfertilitesi Testis kanseri ve tedavi süreci

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

uludagtupbebek

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2022
6
0
37
öncelikle herkese çok geçmiş olsun rabbim herkese şifa versin.

2021 yılının başında tanıştığım hastalık. bir akşam üzeri belimde ağrı oluştu bende pek umursamadım ertesi gün karın ağrısı ile devam etti ve sol testisimde çok ciddi ağrı meydana geldi hemen ürolojiye gittim muayene olmaya doktor elle muayenesinde direk testis tümörü olduğumu söyledi o an dünya başıma yıkılmış gibiydi ancak imanın gerekliliği olarak allaha sığındım derdi veren dermanı vermiştir dedim kendimi topladım. doktor o gün ultrasona ve kan testine gönderdi ultrason da sol testisde 3.5 cm kitle olduğu görüldü kan testleri de yani tümör markerları da;
afp: 35
ldh: 350
beta hcg : 17 şeklindeydi hemen ameliyata aldılar ameliyat 1 saat sürdü o gece hafif ağrılar oldu sonra geçti.
daha sonra alınan testisi patolojiye gönderdiler patoloji sonucu non seminom yani kötü huylu tümör embriyonel karsinom çıktı.
hemen onkolojiye sevk edildim.
onkoloji ilk olarak pet çekimi yaptı. pet ( detaylı tomografi)
pet sonucuna göre lenf bezine metastaz yapmış yani sıçramış yaklaşık 7 cm lenf bezinde tümör olduğu söylendi. evre 2c

kötü huylu olduğu için 4 kür kemoterapi planlandı. 1 kür haftada 5 gün sonra iki hafta ara sonra yine 5 gün kemoterapi böylece 4 kür verildi.

gerçekleri söylemek gerekirse ilk kür ilk üç gün birşey hissetmedim ama sonrası gerçekten çok zordu kabızlık mide bulantısı kötü koku ve tatlar zordu ama sonucun güzel olacağına inandığım için sabrettim.

velhasıl 4 kür bitti pet sonucuna göre 1.5 cm lenf bezinde kitle kaldı ama cansızmış tam sıfırlanmadı ancak küçüldü amaç 1 cm altına düşmesi 2 cm üstü ameliyat deniliyor benim ki arada kaldığı için takip denildi tabi kan değerlerim normale dönmüştü.

3 ay sonra ilk kontrole gittim tomografi çekildi ve kitle aynı şekilde duruyor yine cansız bir daha 3 ay sonra gideceğim. cansız bir şekilde bu şekilde kalması çok fazla risk oluşturmuyormuş.

hastalıktan korkmayın tedavi başarı oranı yüzde 90 üzerinde rabbim herkesin yardımcısı olsun

Çok geçmiş olsun eşimde de bugün tanı konuldu 2-3 Güne ameliyat olacak durumunuz nasıl peki süreç zorlu mu bir anda tanı konulunca ne yapacağımızı şaşırdık bizde

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X