İlköğretim Yorum ve Soruları 1.sınıf

darkmore darkmore okudunuz mu yarı özelde bile sadece harfler verilmiş. Yani benim dediğim doğru… Okuma harfleri birbirine çatma farklı bir şey. Sizin arkadaşlarınız çalıştırmıştır bu hanımefendi çalıştırmamış.ilkokul öğretmeni okuma yazma bilen merve ile buseye göre düzenlemez müfredatını. Ben de çalıştırmadım şahsen çünkü okuma yazma öğretmek anaokulu öğretmeninin işi değil. Her neyse… konuya gelecek olursak bence motivasyona ihtiyacı var çocuğunuzun. Çalışmasını bitirince beraber yapabileceğiniz etkinlikler sunun. Milkshake yapmak, markete gitmek, paten kaymak artık nelerden keyif alıyorsa böyle şeyler bulun. Ben de ilkokuldayken ödev yapmayı sevmezdim ama sonra ödevlerime başladıktan sonra sınıfın en çalışkanı oldum şeklinde kendinizi anlatın, sevdiği bir kuzeni veya komşu varsa onun başına gelmiş gibi hikayeleştirin…
Ben yorumumu konu sahibiyle paylaştım arkadaşım. 4 yaşında olmadığım için siz haklısınız veya ben haklıyım kavgası yapamayacağım şu an. Kaldı ki size haksızsınız demedim. Rica edeceğim benim başka üyelerle yaptığım fikir paylaşımları üzerine soru sorup da verdğim cevapları “ama bunlar konu sahibinin çocuğu için geçerli değil” demeyin.

Ben yorumumu konu sahibiyle paylaştım arkadaşım. 4 yaşında olmadığım için siz haklısınız veya ben haklıyım kavgası yapamayacağım şu an. Kaldı ki size haksızsınız demedim. Rica edeceğim benim başka üyelerle yaptığım fikir paylaşımları üzerine soru sorup da verdğim cevapları “ama bunlar konu sahibinin çocuğu için geçerli değil” demeyin.
Evet 3.5 yaşında olunca işte 😂 sizin çevrenizdeki üç beş kişinin durumunu dünya gerçeğiymiş gibi okuyacak değilim o yüzden de bir şey demem zaten gerek yok

Bazı çocuklar yazmayı sevmeyebilir ve bütün yıl böyle devam edebilirsiniz. 1.sınıflara ödevleri yaptırmak saatler sürebilir. Zorlu bir yıl. Sırf bu ödevler yüzünden birbirine giren anne babalar oluyor. Aslında çok yormayacak tarzda etkinlikler verilmeli. Ama bazı okullar sayfalarca ödev veriyormuş. Benim kızım da 1.sınıf henüz ödev vermediler. Siz erken başlamışsınız.

Evet 3.5 yaşında olunca işte 😂 sizin çevrenizdeki üç beş kişinin durumunu dünya gerçeğiymiş gibi okuyacak değilim o yüzden de bir şey demem zaten gerek yok
Ben size dünya gerçeklerinden bahsediyorum dediğimi hatırlamıyorum. Belirli bir saygı çerçevesinde yazışıyorum üyelerle. Seviyemizi ve saygımızı koruyalım mümkünse.

Ben daha vermez diyordum, bugün ödev vermiş oğlumun öğretmeni.
1 sayfa nokta birleştirip resmi boyama, 10 dakikalık işi var yani.
Onu bile yarın yaparım diyor da olmaz dedim.
Sayfalarca ödev vermez gibi hissediyorum, verirse de zorlamayı düşünmüyorum.
Okuldan soğutmaya niyetim yok.
Teşvik ederim, hadi biraz daha derim, kontrol ederim o kadar.

Bizim öğretmen de veriyor bir sayfa çizgi çalışması gibi bir ödev.
Ben şikayetçi değilim.
Oturup saatlerce yapacağımız bir şey olsa benim de canım sıkılırdı ama 10-15 dk yeterli oluyor.

darkmore darkmore balım sen bu forumda çocuğunuzun ilkokul birinci sınıfını ertelemeyin dersen, çocuklar eskisi gibi değil dersen linç yersin. Sebebini bilmiyorum ama forumda öyle :KK70:

Bizim öğretmen de veriyor bir sayfa çizgi çalışması gibi bir ödev.
Ben şikayetçi değilim.
Oturup saatlerce yapacağımız bir şey olsa benim de canım sıkılırdı ama 10-15 dk yeterli oluyor.

darkmore darkmore balım sen bu forumda çocuğunuzun ilkokul birinci sınıfını ertelemeyin dersen, çocuklar eskisi gibi değil dersen linç yersin. Sebebini bilmiyorum ama forumda öyle :KK70:
Sen beni anladın :KK53: Hayır bir de laf yiyoruz durduk yere. Herkesle aynı fikirde olmak zorundaymışız gibi

O kadar inatlaşıyorsa yaptırmayın. Öğretmeni ile görüşün bu durumu. Çoğu zaman öğretmenler çözebiliyor. Harflere geçmeden fırsat tanıyın. Öğretmen ödevleri topladığında sonucuna katlansın. Daha önceden pratiği varmış zaten önemli olan harfleri birleştirmek.

Valla ben ödev veriyorum arkadaşlar. Okul sadece çocuğun mutlu olup şarkılarla dans edeceği bir yer değil. Sıkılsa da dinlemeyi, yorulsa da devam etmeyi öğrendiği ve sorumluluk kazandığı bir yer aynı zamanda. Tabi makul sınırlarda ödevden bahsediyorum.

[/QUOTE]

Benim bulunduğum okulda her gelen 1. Sınıflar bir önceki yıla göre daha kötü. Ciddi manada algıda ve dikkat seviyelerinde bir çöküş var.

Benim bulunduğum okulda her gelen 1. Sınıflar bir önceki yıla göre daha kötü. Ciddi manada algıda ve dikkat seviyelerinde bir çöküş var.
[/QUOTE]

tablet verilen çocuğun akıllı olacağını sanıyor 🤣 Elinde tablet tlf olan çocuk kendi kendine okuma yazma mı öğreniyormuş, pardon? Burada bir grup var zaten çocuklarını hiç ödevle dersle ilgisi olmadan büyütüyorlar. Ödev ve ders ile ilgili konular olduğunda aman ders yapmasın aman çalışmasın diyerek kendilerini öğretmen zannediyorlar. Kutu kutu pense oynuyor ilkokul çocuğu okulda sürekli zaten. Bu kadar öğretmen var ama en çok onlae konuşuyorlar 🤣

tablet verilen çocuğun akıllı olacağını sanıyor 🤣 Elinde tablet tlf olan çocuk kendi kendine okuma yazma mı öğreniyormuş, pardon? Burada bir grup var zaten çocuklarını hiç ödevle dersle ilgisi olmadan büyütüyorlar. Ödev ve ders ile ilgili konular olduğunda aman ders yapmasın aman çalışmasın diyerek kendilerini öğretmen zannediyorlar. Kutu kutu pense oynuyor ilkokul çocuğu okulda sürekli zaten. Bu kadar öğretmen var ama en çok onlae konuşuyorlar 🤣
[/QUOTE]
Sistem zaten bunu istiyor. Bir de konuya hakimim yazmış 😂 he deyip geçmeliyiz ne olacak, herkesin kendi çocuğu nasıl olsa. Eğitim öğretimi bu cümle özetliyor maalesef.

Bir de şunu yazacaktım. El-Kol kaslarını çalıştırma aktiviteleri var internette. Yumuşak topu sıkıp bırakma gibi. Başka hatırlayamadım internette bulabilirsiniz. El ve parmak kasları güçlü çocuklar yorulmadan hızlı yazabiliyor.

Ama adı ğstünde uyum haftası zaten arkadaşlara ve öğretmene alışma haftası oluyor,hemen ders ödev olmamalı. Benim oğlan ikiye başladı,sadece kitap okumaları istenmiş. Bence doğrusu bu. Kaçıncı sınıf olursa olsun hemen sayfa sayfa çizgi çizmekten kim olsa nefret eder
Uyum haftası geçen haftaydı bu hafta derslere başlıyorlar 1. Sınıflar demek istemiştim
1. Sınıflar haricindekiler ilk hafta olduğu için onlara da bu haftadan ödev verilmez zaten .
1. Sınıflar artik iki haftadır okula gitmis oluyorlar 1 hafta ders yapma 2 hafta ders yapma ne zaman ders yapacaklar geç başlarlarsa da yine kötü olacak

Malzeme teslimatı yeni bitiyor.
İlk hafta öyle geçiyor ever ve birden yazdan kışa geçmeyen, arada sonbaharı varken mevsimin, zart diye laylaylomun kesilip ödeve ciddiyete geçilmesi ne kadar doğru?

Hayır bir de çok merak ediyorum, onca saat okulda ne yapılıyor da eve ödev illa geliyor?
Büyük çocukta vallahi anlarım, detay öğrenir bilgi pekişir vs.
Lakin günümüzde daha dün okula başlayıp eline kalem almamış çocuk yok, yoktur.
Varsa ona yönelik elbette alıştırma yapılır ama anasınıfında artık harfler yazılıp tanıtılıyor zaten.
Eksiği olanın, geride olanın ailesiyle özel konuşulup, desteklenmesi gerektiği, pratik için çokça alıştırma yapması gerektiği izah edilir.
Vallahi sıkıldı çocuklar senelerdir çiz çiz çiz çiz.
Onlar, hikayeleştirerek, oyun haline getirerek yeni bir şey gibi öğrenmek istiyorlar.
Benim çocuklarımın öğretmenlerinde gördüğüm ciddiyetle ödeve geçmiyorlar gayet eğlendirici ve oyunla destekliyorlar herkes böyle olmayabilir ben kendi penceremden gördüklerimi anlatıyorum ve evet şu konuda size katılıyorum tüm gün okuldalar zaten eve ödevi neden verilir

Valla ben ödev veriyorum arkadaşlar. Okul sadece çocuğun mutlu olup şarkılarla dans edeceği bir yer değil. Sıkılsa da dinlemeyi, yorulsa da devam etmeyi öğrendiği ve sorumluluk kazandığı bir yer aynı zamanda. Tabi makul sınırlarda ödevden bahsediyorum.
Hocam makul ödev ne kadar olur? Benim oğlan mı yapmak istemiyor, ödev mi fazla? Orda emin olamıyorum ama akşam ödevin yanına resim çizmiş okul bi de kalp kalbe de çarpı atmış. Okulu sevmiyorum demekmiş. Yani ödev yüzünden okula negatif bir anlam yüklesin de istemiyorum. Öğretmenine zorlandığımızı söyledim. Böyle böyle alışacak normal dedi.
Haftasonu 2 tam sayfa yazı çalışması. 1 sayfa 2 rakamı. Morpa kampüsten 2 konu. 2 şiir dikte
Çalışması. Biten yazı defterinde yarım kalan yer varsa tamamlayın dedi. Ordan bir sayfa boyama. 6 satır da harf hece kelime cümle yazımı. Şu an yazarken çektiklerimi hatırlayıp ben yoruldum. Özel okulda bu arada. Etütte ödev yapmıyorlar ekstra yazı yazıyolar bir saat. Orda tamamlanamadığını da eve ödev olarak getiriyor. Mesela iki rakamı 2 sayfaydı birini etütte bitirmiş ikinci sayfa mecbur eve geldi.

X