12 Yaşındaki Kızımın Arkadaş Düşkünlüğü

iyikiamaiyiki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2020
2.086
567
12 yaşında kızım var.Arkadaşlarına çok düşkün.whatsapp grupları var takip ediyorum,kızlar küfür ediyor,kızım arkadaşına güzel sözler yazıyor arkadaşı cevap vermiyor,onlara harçlığı ile yiyecekler alıyor kendini sevdirmeye çalışıyor.arkadaşlarının kızımı kullandığını düşünüyorum.defalarca söyledim.Benim okulda 1 tane yakın arkadaşım vardı onunla gezerdim yerdim içerdim.kızım öyle değil herkesle iyi olmak istiyor ancak görüştüğü arkadaş grubunun kızımı takmadığını görüyorum. Defalarca konuştuk eşimle anlattık ama size öyle geliyor diyor oralı olmuyor ne yapıcam bilmiyorum yaştaki kızların bu şekilde küfür etmesine çok şaşırıyorum.
Nasıl anlatıcam kızıma,geçici bir süreç mi acaba?

Her 12 yaşındaki kız için dünyadaki en önemli şey kız grubudur. Siz ve babası nasıl anlatıyorsunuz bilmiyorum ama bu yaşta bir ergene "arkadaslarin senin verdiğin değeri sana vermiyor/ seni takmiyorlar/ sevmiyorlar/ seni kullaniyorlar" diye defalarca anlatmanız bana yanlış ve onur kırıcı geldi. Özgüvenini kiriyorsunuz, daha çok eziliyor

Bizim zamanımızda da küfür ederek milletle dalga geçerek havalı olduğunu sanan bir kesim vardı.
Okul değişimini bu kadar az bir zamanda yapmanız imkansız.
Yazın o gruptan uzaklaşması için memlekete, yazlığa vs gidebilirsiniz. Önümüzdeki sene içinde mümkünse farklı bir okul arayışında olmanız gerekiyor.
Bu arada sadece kendi yiyip gününü geçireceği kadar harçlık verin mümkünse günlük verin

Bizim zamanımızda da küfür ederek milletle dalga geçerek havalı olduğunu sanan bir kesim vardı.
Okul değişimini bu kadar az bir zamanda yapmanız imkansız.
Yazın o gruptan uzaklaşması için memlekete, yazlığa vs gidebilirsiniz. Önümüzdeki sene içinde mümkünse farklı bir okul arayışında olmanız gerekiyor.
Bu arada sadece kendi yiyip gününü geçireceği kadar harçlık verin mümkünse günlük verin
Zaten azalttım harçlığını, arkadaşlarının yanında mağdur olmasın istiyoruz. Elbette arkadaşına alabilir yiyecek birşeyler ancak kendini sevdirmek için almasını istemiyoruz
Kızımın okulunda kantinde çalışan kişi arkadaşım, bana geçen gün kızımın çok para harcadığını arkadaşlarına birşeyler aldığını söyledi
Okul değiştirmenin işe yarıyacağını düşünmüyorum kızım kendini kullandırmayı seviyor ve de artık küçük yaşlarda küfürler, sigara içmeler o kadar arttıki

Her 12 yaşındaki kız için dünyadaki en önemli şey kız grubudur. Siz ve babası nasıl anlatıyorsunuz bilmiyorum ama bu yaşta bir ergene "arkadaslarin senin verdiğin değeri sana vermiyor/ seni takmiyorlar/ sevmiyorlar/ seni kullaniyorlar" diye defalarca anlatmanız bana yanlış ve onur kırıcı geldi. Özgüvenini kiriyorsunuz, daha çok eziliyor
Özgüven açısından düşünmedim. Anlasın istiyoruz ama boşa konuştuğumuzu düşünüyorum.

Siz kızınızı terapiste başlattınız mı? Bu kaçıncı konu bu çocukla ilgili? Hep sorunu başkalarında arıyorsunuz. Panik atak hastalığınız var, elinizde olmadan bilmeden çocuğa kötü davranıyor olabilir misiniz? Bende de iki kız var ve ikisi de 12 yaşında oldu ve bayağı ergenlik problemleri yaşadık. Küçük olan aynı sizin kızınız gibi arkadaş delisi oldu. Sevildiğini arkadaş olduğunu zannetti ama maalesef değillermiş ve kızım psikolojik olarak çöktü. Anne onlar benim en yakın arkadaşım dediği kızlar arkasından kuyusunu kazmışlar. Sizin söylemenizle konuşmanızla anlamıyorlar çünkü arkadaşlarını kötülediğinizi düşünüyorlar.

Ergenlik problemleri için yardım almalısınız. Evet biz böyle değildik, terapistle psikologla büyümedik ama dünya da böyle değildi. Kızınız çok problem yaşıyor, kabul görmek için de köle misyonu yüklenmiş. Kaç tane konu açtınız her seferinde bir sürü yorum yazıldı ama hala şikayet ediyorsunuz. Ben psikolog seanslarında anneliğimle ilgili görüş istedim, şunları yapıyorum bunları söylüyorum acaba yanlış mı diye sordum ve kadının yapma dediklerini yapmadım. Şöyle davranmalısın bu şekilde konuşmalısın dediklerini de harfiyen yaptım, babası da aynı şekilde. Besliyoruz büyütüyoruz sağlığıyla ilgileniyoruz ama sonuçta davranış bilimci değiliz, psikoloji eğitimi almadık. Bence siz sorunu halının altına süpürüp geçmiş bitmiş gibi yapıyorsunuz.

Akışına bırakın uzaktan takip etmeniz yeter siz ne anlatırsanız anlatın değişen bir şey olmayacak.
Arkadaşlarının mesajda küfür ettiğini görünce kızıyorum. Nasıl uzaktan takip edebilirim bu durumda bilmiyorum
Kendimi iyi bir anne olarak görmüyorum, çocuğumu güzel büyütemediğimi düşünüyorum

Siz kızınızı terapiste başlattınız mı? Bu kaçıncı konu bu çocukla ilgili? Hep sorunu başkalarında arıyorsunuz. Panik atak hastalığınız var, elinizde olmadan bilmeden çocuğa kötü davranıyor olabilir misiniz? Bende de iki kız var ve ikisi de 12 yaşında oldu ve bayağı ergenlik problemleri yaşadık. Küçük olan aynı sizin kızınız gibi arkadaş delisi oldu. Sevildiğini arkadaş olduğunu zannetti ama maalesef değillermiş ve kızım psikolojik olarak çöktü. Anne onlar benim en yakın arkadaşım dediği kızlar arkasından kuyusunu kazmışlar. Sizin söylemenizle konuşmanızla anlamıyorlar çünkü arkadaşlarını kötülediğinizi düşünüyorlar.

Ergenlik problemleri için yardım almalısınız. Evet biz böyle değildik, terapistle psikologla büyümedik ama dünya da böyle değildi. Kızınız çok problem yaşıyor, kabul görmek için de köle misyonu yüklenmiş. Kaç tane konu açtınız her seferinde bir sürü yorum yazıldı ama hala şikayet ediyorsunuz. Ben psikolog seanslarında anneliğimle ilgili görüş istedim, şunları yapıyorum bunları söylüyorum acaba yanlış mı diye sordum ve kadının yapma dediklerini yapmadım. Şöyle davranmalısın bu şekilde konuşmalısın dediklerini de harfiyen yaptım, babası da aynı şekilde. Besliyoruz büyütüyoruz sağlığıyla ilgileniyoruz ama sonuçta davranış bilimci değiliz, psikoloji eğitimi almadık. Bence siz sorunu halının altına süpürüp geçmiş bitmiş gibi yapıyorsunuz.
+1

12 yaşında kızım var.Arkadaşlarına çok düşkün.whatsapp grupları var takip ediyorum,kızlar küfür ediyor,kızım arkadaşına güzel sözler yazıyor arkadaşı cevap vermiyor,onlara harçlığı ile yiyecekler alıyor kendini sevdirmeye çalışıyor.arkadaşlarının kızımı kullandığını düşünüyorum.defalarca söyledim.Benim okulda 1 tane yakın arkadaşım vardı onunla gezerdim yerdim içerdim.kızım öyle değil herkesle iyi olmak istiyor ancak görüştüğü arkadaş grubunun kızımı takmadığını görüyorum. Defalarca konuştuk eşimle anlattık ama size öyle geliyor diyor oralı olmuyor ne yapıcam bilmiyorum yaştaki kızların bu şekilde küfür etmesine çok şaşırıyorum.
Nasıl anlatıcam kızıma,geçici bir süreç mi acaba?
Şu an okul hayatında 12 yaşında, gerçek hayatın küçük bir demosu, minik örneği. Çok müdahale edici olmadan genel fikir beyan edin. Hatalı tercihlerinin sonucunu da yaşasın ki ilerde ders olsun. Hepimiz doğru veya yanlış tercihlerimizin sonuçlarını yaşayarak tecrübe ederek bu günlere geldik. Büyüyor öğreniyor deniyor çok müdahele etmeyin bence. Eğer riskli gördüğünüz genel sakıncalı durum varsa konuşmalarda okulla ilgili rehberlik öğretmenine söyleyebilirsiniz.
Bu çocuk sınıfta ders esnasında çok yanındaki arkadaşını ile konuşamaz aşırı, müdahele eder öğretmeni, e tenefüs de 10 dakika.. Hadi uzun tenefüs de 20 dakika.. Bu kısa zaman diliminde etkileşimi öğrenmeye çalışıyorlar. Telefon olayında haklısınız çok uslup oturmuyor kaba konuşan bazı kişiler oluyor. Bunun hoş bir şey olmadığını ifade edeceksiniz sıkılmadan. Ve bence telefon olayında kontrollü ve kısıtlı olmalılar. Takip etmeniz iyi olur

Arkadaşlarının mesajda küfür ettiğini görünce kızıyorum. Nasıl uzaktan takip edebilirim bu durumda bilmiyorum
Kendimi iyi bir anne olarak görmüyorum, çocuğumu güzel büyütemediğimi düşünüyorum
Öyle düşünmeyin olur mu öyle şey.. Şuan çocukluktan gençliğe evrilen bir dönemdesiniz en zoru şu dönemleri aslında ama şimdilik yapabileceğiniz tek şey uzaktan takip etmek olmalı. Ona nasihat vermeyin devamlı onlar seni takmıyor demeyin gururunu özgüvenini kırarsınız. Bizde geçtik o yollardan insan hep sevilmek ortam kurmak istiyor. Kazık yemedikçe sizin ne demek istediğinizi anlamaz. Arkadaşlarıma ailem hep bi kulp bulurdu takılma açık o kız yok işte küfür ediyor falan sinir olurdum. E zaten ilk okul bitince o arkadaşlarını daha görmeyecek başka arkadaşları olacak derken bir sürü deneyim kazanacak bizlerde olduğu gibi.

Özgüven açısından düşünmedim. Anlasın istiyoruz ama boşa konuştuğumuzu düşünüyorum.
Biri size "kocan seni sevmiyor / sana değer vermiyor/ ne kötü eşin var/ sizden olmaz kendine gel" vs dese mesela size ne gibi bir katkısı olur? Zaten arkadaşları kızınızı disliyor, kendini değersiz hissediyor. Bir de siz onun sevilmedigini söyleyip ona degersiz hissettiriyorsunuz. Bunca değersiz hissetmenin birkaç sene sonraki sonu kendisine yalandan iki ilgi gosteren ilk erkeği kaybetmemek icin elinden geleni yapmak olacaktır.
Ayrıca hem mesajlari okuyorsunuz hem gördüklerinize sinirlenip kıza laf ediyorsunuz. Demiyorum ki çocuğunuzu salın çayıra mevlam kayira. Okuyacaksaniz tamam. Ama niye bunu gostere gostere yapıyorsunuz? Benim annem de böyle bir anneydi. Gunlugumu okuduğunu farkedince günlük yazmayı biraktim. Bilgisayarda Messenger geçmişi dosyalara kaydoluyormus okuduğunu öğrendim önemsiz konsumalar durur ozelleri silerdim her konuşmadan sonra, internet gecmisimi silmek tik gibi oldu. Hala daha bir not yazacaksam evde Kiril alfabesiyle yazıyorum annem görmesin diye. Asla ne bir arkadas sorunumu anlatırım, ne işim hakkında konuşurum ne sevgililerimi bilir. Evlenme planı yapıyorum annemin sevgilim oldugundan haberi yok. Son aylarda - her şey hazirken söyleyeceğim.
Sizin bu halleriniz de kızınızı aynı benim gibi yapacaktır.
Bugün hala cocuk, elinizin altında. Ama yarın tamamen sizden bağımsız bir insan olacak. O yüzden belli ki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Çooook acil ergenlerle çalışan birinden danışmanlık alın, size yol göstersin. Yoksa çok değil birkac yıla iş işten geçecek, aynı evde iki yabancı olacaksınız.

X