Davranış Bozuklukları 16,5 aylik oglumda otizm belirtileri!

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ben dogdugundan beri süpheli hareketleri olmasi benk en cok korkutan. Geriye dönük düsündügümde, sanki dogdugundan beri dikkat ceken birseyler var, beni en cok o korkutuyor, keske diyebilsem sonradan böyle oldu, cizgi film vs den oldu ama en basindan beri temas cok istemezdi bebekkende. Bundan korkuyorum ben. Sahtesi olsun diye düsünmek istiyorum aklim hep öncesine gidiyor ve korkuyorum.
Allah şifasını versin inşallah yavrunuzun. otizim sonradan gelişen bir hastalık değildir, hatta hastalık bile değil doktorlar hastalık olarak görmyor bu durumu. Ben de çok bilgili biri değilim bu konuda ama, dayımın kızı otizimli ve doğduğu zamandan beri belirtileri vardı. ten teması hiç sevmezdi ve konuşma yoktu, bir yaşında göz teması hiç kurmazdı. onlar 7 yaşında ancak kondurabildiler bu durumu kendilerine vee çok geç kalınmıştı. Eğitimini küçük yaşta almadığı için onun hep ilerledi durumu, saldırgan oldu, 7,5 yaşında konuştu. doktora bile götürmediler dur bakalım ne olacak kafasındaydılar. benim kızım deli değil dediler. cahil desen değil ikisi de lise mezunu, hep söyledik her gün söyledik ama anne baba sorumsuzluğu sonuç ortada. şu anda 14 yaşında, iki aydır eğitim alıyor ve o vurmaları tutturmaları inatları %80 azaldı diyorlar. Asıl eğitimi anne baba olarak sizin de almanız gerekiyor demiş doktor otizmli bir çocukla nasıl iletişim kurulur diye. o kadar üzülüyorum ki çocuğu mahfettiler. Sen çok erken fark etmişsin. hiç merak etme çocuğun bu eğitimle yaşıtlarını yakalayacaktır.

Merhaba mina hanim, bende öncelikle cok tesekkür ediyorum zaman ayirip detayli bir sekilde yazmaniza😊❤ Sizin adiniza gercekten cok sevindim❤ Bizde durumu farkedince cocuk piskiyatrisini gittik ve otistik bulgular var dedi. Okumussunuz zaten, göz kontagi cok sinirliydi, ilgisini cekebildigimizde bakardi bize, yoksa hic tinlamazdi, ismine tepki vermezdi hic ve araba tekeri gibi dönen nesneleri dönderirdi. Cok hyperaktiv bir cocuk. Oyuncaklarla oynamazdi, en azindan anlamli oynamazdi, sadece onlari yere firlatirdi. Baska ufak tefek bulgularda var ama simdi say say bitmet onlari. Piskiyatrisen 1 hafta sonra direk özel egitime basladik. Tv ye cok maruz kalmisti oglum, özel egitime baslamadan 10 gün öncesinden zaten kesinlikle tv telefon vs acmadik artik hic. Ve göz kontaginda ufakta olsa bi ilerleme görmüstük zaten. Durumu farkettigimizden beri bizde cok ilgilendik oglumuzla, aynen sizin yaptiginiz gibi elimizden geleni yaptik ve yapiyoruzda. Hayatimiz cocugumuz oldu. Simdi tam 2 haftadir özel egitim aliyor. Haftanin 5 günü, günde 4 seyans (1 seyans 40 dk sürüyor) aliyor. Gözleriyle hep bizimle iletisim halinde sanki, ilgisini ceken birsey olunca bir babasina bakar, bir bana bakar, baska insanlar varsa döner onlarada bakar, herkesin tepkisini ölcmeye basladi. Veya alkis yaptigimda, hemeb diger insanlarada bakar, onlarinda alkis yapmasini bekler, sonrada kendi alkis yapar. Ilgisini ceken birse olmasada gözlerimize cok bakar oldu artik. (Yakin göz kontagi haric, yazimin alt kisminda aciklamasini yapicam) Artik cocuklari görünce seviniyor, yanlarina gidiyor, dokunuyor, gülüyor, konusmak birseyler söylemek istiyor ama yapamiyor tabi ne yazikki😢 30 saniye bile onu masa basinda oturtturamazdik normalde, oyun kuramazdik. Bugün legolariyla 25-30 dakika oturdu ve tak islemini yapmaya calisti, cok basarili degildi ama en azindan tak yapmayi anlamaya basladigini gösteriyor. Bu arada alkisida bu süre icinde ögrendi. Bay bay yapmayi tam kavrayamadi henüz, nadiren yapiyor. Ismine hala pek tepki vermiyor. Komutlari uygulamiyor cogu zaman. Al deyince cogu zaman aliyor, koy deyince koymuyor, ver deyince yeni yeni ara sira bir kac kez verdi. Ben cok uzattim sanirsam😅 aslinda deginmek istedigim konu suydu; eger oglumdaki otizm ise, otizmli bir cocukta bu kadar kisa sürede bu gelismeler olabilirmi? Hele heleki anlamli ifadeli beklentili göz kontagi olabilirmi bu sürede?

Aciklama:
Ve suan oglumun göz temasi cok iyi (yakin mesafe olmamak sartiyla! Yani onu kucagima aldigimda ve ona bakarak birseyler konustugumda, gözlerini cogu kez kacirir, bakmak istemez, nadiren baktigida oluyor. Bazende Sevdigi sarkiyi söyledigimde, yakindanda olsa, yani kucagimda olsada, uzun uzun bakiyor dinliyor gülümsüyor, ama bazende kafasini yana ceviriyor gözlerime bakmamak icin ama yandan yandan sarkiyi dinliyor ve gülümsüyor).
Oglunuz kaç aylık? Dalması var mı? Biz de almanyada yaşıyoruz. 26 aylıkken Türkiyeye eğitime geldik. 5 ay eğitim aldık sonra döndük ama 6 ay sonra tekrar geldik. Cünkü eğitim alırken ilerleme çok hızlıydı. Eğitimden 5 ay sonra kelime çıkarmaya ve ikili cümleler kurmaya başladı. Yaşına yönelik herşeyi öğretmiştik. Buna güvendik döndük almanyaya. Almanyada kendim eğitimine devam ettim, oyun grubu, park, bahçe, evde kitap okuma, komut çalışmaları, ince motor çalışmaları vs vs 5 dakika boş bırakmadım. Biraz daha iyi oldu ama ötesi gelmedi, bişeyler olmadı. Konuşması ilerlemedi hala ikili cümleleri var. Ve biz tekrar Türkiyeye döndük. Eğitimcimiz %70 kapatmış kendini dedi. 1,5 aydır eğitime tekrar başladık. Şimdi toparladı biraz. Senin sorunun cevabı aslında sevgili Y Yhan ve benim mesajımda gizli. İki tarafta da aileler maddi manevi herşeyi yapıyorlar seferber oluyorlar en iyi şartlarda eğitim aldırıyorlar ama sevgili @Yhan ın oğlu tıkır tıkır ilerleyip konuşurken benim oğlumda bişeyler olmuyor. Dileğim oğlunun yanlış teşhis alıp hızlı ilerleyenlerden olması.. Çünkü ben napcağımı şaşırmış durumdayım zaten 3 aydır diyete de başlamıştık (gluten-kazein free) ama şimdi direk daha ağır bir diyet olan gaps diyetine geçtik. Almanyada hangi şehirde yaşıyorsunuz?

Allah şifasını versin inşallah yavrunuzun. otizim sonradan gelişen bir hastalık değildir, hatta hastalık bile değil doktorlar hastalık olarak görmyor bu durumu. Ben de çok bilgili biri değilim bu konuda ama, dayımın kızı otizimli ve doğduğu zamandan beri belirtileri vardı. ten teması hiç sevmezdi ve konuşma yoktu, bir yaşında göz teması hiç kurmazdı. onlar 7 yaşında ancak kondurabildiler bu durumu kendilerine vee çok geç kalınmıştı. Eğitimini küçük yaşta almadığı için onun hep ilerledi durumu, saldırgan oldu, 7,5 yaşında konuştu. doktora bile götürmediler dur bakalım ne olacak kafasındaydılar. benim kızım deli değil dediler. cahil desen değil ikisi de lise mezunu, hep söyledik her gün söyledik ama anne baba sorumsuzluğu sonuç ortada. şu anda 14 yaşında, iki aydır eğitim alıyor ve o vurmaları tutturmaları inatları %80 azaldı diyorlar. Asıl eğitimi anne baba olarak sizin de almanız gerekiyor demiş doktor otizmli bir çocukla nasıl iletişim kurulur diye. o kadar üzülüyorum ki çocuğu mahfettiler. Sen çok erken fark etmişsin. hiç merak etme çocuğun bu eğitimle yaşıtlarını yakalayacaktır.
Merhaba, sizin yakinlarinizada gecmis olsun. Durumu farketmemizle egitime baslamak arasinda 9 gün vardi, hic beklemedik, kimsede beklemesin, dedigin gibi erken tedavi cok önemli gercekten!!!! Yazik etmisler cocuga gercekten. Ten temasi sevmiyordu istemiyordu derken, mesela nasildi? Bizimki daha ilk dogdugu haftalarda, elini tutardim mesela, elini cekerdi, herzaman olmasada benim dikkatimi cekecek kadar yapardi. Ama onun haricinde kucakta falan bir problem yapmazdi, yine ayni dönemler yani, babasinin ve benim gögsümde cok yatardi, öyle cok severdi. Simdi 17 aylik, Suandada temasta bir sorun yok gibi görünüyor, sadece kucakta kalmayi sevmiyor, hemen inmek istiyor. Oyun yaptigimiz zaman kaliyor kucagimizda ama yapmadigimizda direk inmek istiyor. Kucakta dolastirincada problem yok. Yani tam olarak nasildi sizin yakininizda bu durum? Ve evet dogustan vardir otizm diyorlar ama birde tv cep telefonu isinlarina cok maruz kalan cocuklarda otizm gibi belirtilere sahip olabilyormus diyorlar. Bu yüzden benimde kafam cok karisik acaba dogustanmi böyle, yoksa cok tv izlettimde böyle oldu sonrada!!! Kafamda bir sürü sorular?!?!?!??

Oglunuz kaç aylık? Dalması var mı? Biz de almanyada yaşıyoruz. 26 aylıkken Türkiyeye eğitime geldik. 5 ay eğitim aldık sonra döndük ama 6 ay sonra tekrar geldik. Cünkü eğitim alırken ilerleme çok hızlıydı. Eğitimden 5 ay sonra kelime çıkarmaya ve ikili cümleler kurmaya başladı. Yaşına yönelik herşeyi öğretmiştik. Buna güvendik döndük almanyaya. Almanyada kendim eğitimine devam ettim, oyun grubu, park, bahçe, evde kitap okuma, komut çalışmaları, ince motor çalışmaları vs vs 5 dakika boş bırakmadım. Biraz daha iyi oldu ama ötesi gelmedi, bişeyler olmadı. Konuşması ilerlemedi hala ikili cümleleri var. Ve biz tekrar Türkiyeye döndük. Eğitimcimiz %70 kapatmış kendini dedi. 1,5 aydır eğitime tekrar başladık. Şimdi toparladı biraz. Senin sorunun cevabı aslında sevgili Y Yhan ve benim mesajımda gizli. İki tarafta da aileler maddi manevi herşeyi yapıyorlar seferber oluyorlar en iyi şartlarda eğitim aldırıyorlar ama sevgili @Yhan ın oğlu tıkır tıkır ilerleyip konuşurken benim oğlumda bişeyler olmuyor. Dileğim oğlunun yanlış teşhis alıp hızlı ilerleyenlerden olması.. Çünkü ben napcağımı şaşırmış durumdayım zaten 3 aydır diyete de başlamıştık (gluten-kazein free) ama şimdi direk daha ağır bir diyet olan gaps diyetine geçtik. Almanyada hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Biz almanyanin baden baden sehrinde yasiyoruz, siz neresinde yasiyorsunuz? Suan instanbulda mirhat tekin rehabilitasyon merkezinde 3 haftadir egitim aliyoruz. Siz nerde aliyorsunuz suan egitimi? Oglum suan 17 aylik, dalmalari vardi ama son 1 hafta yokti herhalde, bugün yine bir kez daldi. Bu dalmalarin anlami neki? Sizde baya ugrasmissiniz, neden kapatmis kendini tekrar, egitimci ne dedi bu konu icin? Bu arada gizli mesaji anlamadim🙈😊

Ahh kızlar ben kafayı yeme derecesine geldim çokk kötü günler yaşadım sızı öyle iyi anlıyorum ki Allah hepimize yardım etsin şimdi iyiyiz ama daha sonra ne oluruz bilemem ilerlemeler güzel bakalımız Rabbim hepimizin yavrusuna şifa versin bu dalmalarda geçiçek inanıyorum artık umudum var benim ogluma en güzel gelen sey 5 yaşında bir abisi ve 8 aylık kız kardeşi ev zaten kreş😂 kardeş gercekten iyileştiriyo abisiyle oyuncak kavgası yapar abiye vurur sonra gider öper karesi aglayınca yanına koşar eline aglamsın diye oyuncak verir yani artık normal Bi çoçuk olarak görüyorum inşallah hepimizin çoçugu iyi olur

Henuz sebebi belli değil tip maalesef okadar ilerleyemedi bu konuda bence dogustan gelen bir rahatsızlık TV de daha kötü yapıyo tabi yani Hersek diyo iste 18 aylık dan sonra degişti ama 2 aylıkken bile anlaşılır çoçukların en sevdıgı sey Anne sının yuzunde bakması çoçuk bakmıyorsa insanlardan cok objeler ilgi diyorsa bence hemen ilgiye almak gerekir bunlar ara çoçuk oluyorlar otızm olmakla olmamak arasında çoçugunuzda bazı davranıs bozuklukları varsa ve hissediyorsak asla TV izlettirmemek gerekiyor ilgilenmek gerekiyor zaten ilgi ile çoçukların çogu duzenliyo konuşuyor yasıtlarını yakalıyor aslında otizm tanımlı çoçukda ilgi istiyor normal çoçukda ve sunuda soyleyeyim 10 otızm tanımlı çoçukda sadece 2 tanesi gerek otıstık oluyormuş doktor söylemişti bana istatışlıkler böyleymiş

Ahh kızlar ben kafayı yeme derecesine geldim çokk kötü günler yaşadım sızı öyle iyi anlıyorum ki Allah hepimize yardım etsin şimdi iyiyiz ama daha sonra ne oluruz bilemem ilerlemeler güzel bakalımız Rabbim hepimizin yavrusuna şifa versin bu dalmalarda geçiçek inanıyorum artık umudum var benim ogluma en güzel gelen sey 5 yaşında bir abisi ve 8 aylık kız kardeşi ev zaten kreş😂 kardeş gercekten iyileştiriyo abisiyle oyuncak kavgası yapar abiye vurur sonra gider öper karesi aglayınca yanına koşar eline aglamsın diye oyuncak verir yani artık normal Bi çoçuk olarak görüyorum inşallah hepimizin çoçugu iyi olur
Insaallah bizde o güzel günleri görürüz❤️ Benim ilk cocugum ve korkumdan ikinciyi yapmam artik. Cünkü ilku otizm olan, ikinci cocugunda otizm olmasi cok yüksek riskmis, o yüzden göze alamam bunu artik. Ama saglikli kardesleri olmasi, tipkibsizdeki gibi, eminim cok yarari vardir. Peki senin cocuguna ne tani koymuslardi? Yani otizm diyorlarmi?

Henuz sebebi belli değil tip maalesef okadar ilerleyemedi bu konuda bence dogustan gelen bir rahatsızlık TV de daha kötü yapıyo tabi yani Hersek diyo iste 18 aylık dan sonra degişti ama 2 aylıkken bile anlaşılır çoçukların en sevdıgı sey Anne sının yuzunde bakması çoçuk bakmıyorsa insanlardan cok objeler ilgi diyorsa bence hemen ilgiye almak gerekir bunlar ara çoçuk oluyorlar otızm olmakla olmamak arasında çoçugunuzda bazı davranıs bozuklukları varsa ve hissediyorsak asla TV izlettirmemek gerekiyor ilgilenmek gerekiyor zaten ilgi ile çoçukların çogu duzenliyo konuşuyor yasıtlarını yakalıyor aslında otizm tanımlı çoçukda ilgi istiyor normal çoçukda ve sunuda soyleyeyim 10 otızm tanımlı çoçukda sadece 2 tanesi gerek otıstık oluyormuş doktor söylemişti bana istatışlıkler böyleymiş
Peki diger 8 cocuk ne oluyormus otistik degilse?

Normal insanlar oluyorlar 1 kaç takıntı yada biraz asosyal hıç etrafınızda yok içine kapanık kendını tam ifada edemeyen insanlar öyle yanı

Benim kızım 3 yaşında bı Dr demisti cansız nesnelere ilgisi daha çok diye 22 aylık civarı.. şimdi de hala öyle ama anneyle göz temasına gekince hep vardı ama yakından bakmazdi 5 ay emzirebildim o 5 ayda zaten 3 aylık göz teması başlıyorsa 2 ayda emzirirken 3 kere bakmıştı ama çok güzel uzun uzun bakmıştı hala unutmuyorum.. bı yaşındaki videolara baktım bı iki metrelik mesefeden gözlerimize bakiyodu hatirliyorum.. ne zaman ki hareketli göz teması işine gelince kurmaya basladi. Şimdi hala öyle gün içinde babasıyla benimle işine gelince göz teması güzel tabi ki devamlı iletişim halinde olunca kendi istediğinde kurmasına fazla oluyo.. ama hala yabancilara çok kısıtlı bazen güzel göz teması da kurabiliyo.. bugün mesela arkadaşımla akşama kadar beraberdik o arkadasimla 2 veya 3 kere kısa kısa göz teması kurmuştur.. ama adına her seslendiği de ona karşı döndü

Merhaba, sizin yakinlarinizada gecmis olsun. Durumu farketmemizle egitime baslamak arasinda 9 gün vardi, hic beklemedik, kimsede beklemesin, dedigin gibi erken tedavi cok önemli gercekten!!!! Yazik etmisler cocuga gercekten. Ten temasi sevmiyordu istemiyordu derken, mesela nasildi? Bizimki daha ilk dogdugu haftalarda, elini tutardim mesela, elini cekerdi, herzaman olmasada benim dikkatimi cekecek kadar yapardi. Ama onun haricinde kucakta falan bir problem yapmazdi, yine ayni dönemler yani, babasinin ve benim gögsümde cok yatardi, öyle cok severdi. Simdi 17 aylik, Suandada temasta bir sorun yok gibi görünüyor, sadece kucakta kalmayi sevmiyor, hemen inmek istiyor. Oyun yaptigimiz zaman kaliyor kucagimizda ama yapmadigimizda direk inmek istiyor. Kucakta dolastirincada problem yok. Yani tam olarak nasildi sizin yakininizda bu durum? Ve evet dogustan vardir otizm diyorlar ama birde tv cep telefonu isinlarina cok maruz kalan cocuklarda otizm gibi belirtilere sahip olabilyormus diyorlar. Bu yüzden benimde kafam cok karisik acaba dogustanmi böyle, yoksa cok tv izlettimde böyle oldu sonrada!!! Kafamda bir sürü sorular?!?!?!??
bi senede 3 kez görebildik aynı ülkede yaşamıyoruz. Kucakta kesinlikle durmayı sevmezdi. gittiğimizde annesi de anlatırdı. kucağımıza aldığımızda aman bizde de durmuyor almayın kucağa dokunmayın sevmiyor falan derdi. 6 aylık bebek mevlüdü yaptıklarında kriz geçirmişti kucaktan kucağa gezdirirken. dışarıda gezerken kesinlikle elimizi tutmaz koltukta otururken ya da arabada otururken kolumuz deydğinde kriz geçirirdi. tam hatırlamıyorum artık. 3 yıldır görüşmüyoruz kuzenimle, bizi görmek istemiyor. oraya gittiğimizde başka akrabada kalıyoruz. istemiyor bizi kriz geçiriyor gördüğünde. yabancı sokaktaki insana yapmıyor, tanıdık birini görünce bu krizler oluyor. geçende mesela markette komşuyu görmüşler anne anahtarı ver hemen eve gitmem lazım diye kriz geçirmiş. tekrar tekrar herkesin içinde bağırmış bu cümleyi. çok zeki herkesin doğum tarihini bilir. benim evlilik tarihimi bile biliyor. 3 dil biliyor okul sayesinde. tarihlere takıntılıdır çok. savaş tarihlerini vs her şeyi bilir.

bi senede 3 kez görebildik aynı ülkede yaşamıyoruz. Kucakta kesinlikle durmayı sevmezdi. gittiğimizde annesi de anlatırdı. kucağımıza aldığımızda aman bizde de durmuyor almayın kucağa dokunmayın sevmiyor falan derdi. 6 aylık bebek mevlüdü yaptıklarında kriz geçirmişti kucaktan kucağa gezdirirken. dışarıda gezerken kesinlikle elimizi tutmaz koltukta otururken ya da arabada otururken kolumuz deydğinde kriz geçirirdi. tam hatırlamıyorum artık. 3 yıldır görüşmüyoruz kuzenimle, bizi görmek istemiyor. oraya gittiğimizde başka akrabada kalıyoruz. istemiyor bizi kriz geçiriyor gördüğünde. yabancı sokaktaki insana yapmıyor, tanıdık birini görünce bu krizler oluyor. geçende mesela markette komşuyu görmüşler anne anahtarı ver hemen eve gitmem lazım diye kriz geçirmiş. tekrar tekrar herkesin içinde bağırmış bu cümleyi. çok zeki herkesin doğum tarihini bilir. benim evlilik tarihimi bile biliyor. 3 dil biliyor okul sayesinde. tarihlere takıntılıdır çok. savaş tarihlerini vs her şeyi bilir.

Asperger Sendromuna benziyor söylediğiniz

Neden tanidiklara böyle yapiyorki acaba, yabancilarla ne fark görüyor acaba merak ettim. Offf offf her cocugun türlü türlü derdi var, Allahim onlarinda yardimcisi olsun. Ama konusabiliyorsa ve hatta baska dillerde biliyorsa aslinda otizm degil ozaman. Olsa olsa asperger sendromu dedikleri türden olabilir yada baska birsey artik. Suan aspergerin semptomlari tam aklimda degil ama konusma problemleri olmuyor bu tür cocuklarin ve zekide oluyorlar ayni zamanda. Konusmadada genellikle kendi ilgi alanlarini cok cok konusurmuslar ve cevresini arkadaslarini bu durum bayarmis hatta. O yüzdende arkadaslik kurmakta zorlanirmislar. Belki dokunulmasi hijyen acisindan istemiyordur, cünkü bazi özel cocuklarin hijyen takintisi varmis acayip.

Neden tanidiklara böyle yapiyorki acaba, yabancilarla ne fark görüyor acaba merak ettim. Offf offf her cocugun türlü türlü derdi var, Allahim onlarinda yardimcisi olsun. Ama konusabiliyorsa ve hatta baska dillerde biliyorsa aslinda otizm degil ozaman. Olsa olsa asperger sendromu dedikleri türden olabilir yada baska birsey artik. Suan aspergerin semptomlari tam aklimda degil ama konusma problemleri olmuyor bu tür cocuklarin ve zekide oluyorlar ayni zamanda. Konusmadada genellikle kendi ilgi alanlarini cok cok konusurmuslar ve cevresini arkadaslarini bu durum bayarmis hatta. O yüzdende arkadaslik kurmakta zorlanirmislar. Belki dokunulmasi hijyen acisindan istemiyordur, cünkü bazi özel cocuklarin hijyen takintisi varmis acayip.
doktorlar otizm teşhisi koymuşlar yurt dışında 1 ay klinikte yattı yazın. sonra okula gitmek istediğini söylediği için doktoru hafta da gelme şartıyla saldı. asperger'den bahsetmediler. bize otizm dedi annesi. asperger'de otizmin türevi aslında. hijyenle ilgisi hiç yok aslında. tam tersi çok da pis bir kızdır. sokakta yürürken eteğini kaldırıp orasını burasını elini sokup kaşır, ellerini yıkatmaz, suyu sevmez. çok fazla takıntısı vardır. ya çocuk çocukluğunu yaşamadı ki. anne baba ne öğretirse onu öğrenir. sinek yaklaşsın kaç sinek geliyo diye annesi çığlık atar. kaaaaaaç köpek geliyo, kuma basma çamura basma çekillllll dedim sana. taşı eline alma neler neler. çocuk çocuk olmadı ki. telefon ve televizyon hiç yok onu söyliyim. köyde yaşarlardı iletişim araçları sıfır. televizyon var ama açılmaz köy hayatında işler güçler.

Önceden gunde ne kadar tv izlemesine izin veriyordunuz? Televizyon ve telefon iletisimi koparan baslica beden.

Insaallah bizde o güzel günleri görürüz❤ Benim ilk cocugum ve korkumdan ikinciyi yapmam artik. Cünkü ilku otizm olan, ikinci cocugunda otizm olmasi cok yüksek riskmis, o yüzden göze alamam bunu artik. Ama saglikli kardesleri olmasi, tipkibsizdeki gibi, eminim cok yarari vardir. Peki senin cocuguna ne tani koymuslardi? Yani otizm diyorlarmi?
Biz ilk doktora gittiğimizde otizm dedi Zaten Doktor Çünkü göz teması yoktu isimle bakmıyordum hiçbir şey yoktu Yani bildiğin 1 sandalye 1 masa gibiydi neredeyse hiçbir şey tepki vermiyordu sonra televizyonu hemen kapattık kreş özel eğitim 2 ay özel eğitime alırdım ama ben sadece sonra tekrar doktora gittik oyun oynadı Baybay yaptı Doktor uyaran eksikliği dedi fazla televizyon izlemiş etkisinde kalmış dedi bu şekilde Tabii biraz da geri yaşıtlarından ama Doktor takibiniz hala devam ediyor 3 ayda bir gidiyoruz kontrollere

X