Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Anaokulu-Kreş öğretmenleri,çalışanları/deneyimli anneler?

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

zeyzey36

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2020
25
59
31
Hanımlar Merhaba,
2.5 yaşında bir oğlum var. Düzenli uykusu, yemesi olan; uysal, sakin bir çocuk. Çalışıyorum ve oğluma kayınvalidem bakıyordu. Rahatsızlandığı için artık bakamayacak. Biraz da istemiyor açıkçası, bahanesi oldu. Ben de yıllık izne ayrıldım. Neyse... 9-5 çalışıyorum ve işimi bırakamam. 2 opsiyonumuz var: bakıcı ya da kreş. İnternetten de araştırma yaptım ama duyduklarım, okuduklarım beni çok endişelendirdi. Bence anneler de en doğrusu kendi yaptıkları sanıyor, objektif yaklaşmıyor. Bizzat buradan özellikle, eğitimciler varsa sormak istiyorum.
1)Kreş, anaokulu, gündüz bakım evi farkı önem taşıyor mu yoksa iş kurumda, öğretmende mi bitiyor?
2)Kreşler, anaokulları, gündüzbakım evleri genel olarak güvenilir mi? Kimisi çok olumsuz yaklaşıyor, kimisi de aşırı tavsiye ediyor. Sanki çocuğu yetimhaneye bırakıyoruz ya da gitmezse eğitim hayatı başlamadan bitecek, asosyal olup çıkacak. Anlayamadım. İnternetten çok olumsuz haberler okudum. Su içme, tuvalete gitme saatli oluyor; zorla öğle uykusuna yatırıyorlar, cimdikliyorlar, çocuklar birbirini dövünce müdahele etmiyorlar yazmışlar. Uygulama böyle mi hepsinde? Tabii çok faydalı, muhakkak gitsin diyen de var. Elbette bakıcı istismarı videoları da izledim... Aşırı kötü oldum. Kime güveneceğiz?
3) Kreşe verirsem, ben 9- 5 çalıştığım için çocua getir- götür bayağı uzun süre evden uzak kalacak. Yıpranır mı, sıkılır mı, terk edilmiş hisseder mi, ev konforunu arar mı yoksa oyun, eğlence derken onlar zamanın nasıl geçtiği anlamıyor mu? Yoksa yarım gün bakıcı, yarım gün kreş mi yapsak?
5) Bazı öğretmenler ve iyi eğitimli anneler, çocuklar kreşlerde tüm gün oyalanıyor, bir şey yaptıkları yok, eğer ilgili, güvenilir bir bakıcı varsa(öyle bir bakıcı bulmak da ayrı bir mesele!) 5 yaşından önce gitmesine gerek yok, kaybı olmaz, evde daha iyi bakılır diyor. Onlar da kafamı çok karıştırıyor. Ne düşünüyorsunuz?
Bizim zamanımızda 6 yaşında kırmızı önlükle anasınıfına, 7 yaşında birinci sınıfa gidilirdi. Yaz vakti değilse evde annemizle otururduk. Öyle şimdiki gibi oyuncaklar, boyalar falan da yoktu. Gayet üretken yetişkinler olduk. Bana bu kreş eğitimi işi biraz abartı geldi. Daha kendini bilmiyor çocuk, kendini hatırlamayacak, İngilizce 10'a kadar saymayı ezberlese ne olacak? Bir anne olarak, ben işteyken çocuğum güvende olsun, oyun oynasın, güzel vakit geçirsin, ilgi- alaka görsün, düzgün bakımı yapılsın, mutlu olsun istiyorum. Beklentilerim bunlar. Tercihim ne olmalı? Aşırı kararsızım, karışığım. Millet de okul-öncesi eğitim, işe giden annenin çocuğunun bakımı, sosyalleşme vs. hepsi birbirine karıştırıp öyle anlatıyor. Nedir bu işin uygulamada yansıması? Lütfen yardım edin.

Son düzenleme:
Iyi araştırdığınız bir krese gonderebilirsiniz tabiki is kurumda bilhassa ogretmende bitiyor.Bende anasınıfı öğretmeniyim ve su icme saati tuvalet saati yazmissiniz hayret içinde okudum. Tam gün gidenlerde ogle uykusu oluyor uyumasada yataginda dinleniyor.5 yasindan once gitmesinin evet bir kaybı yok. Tercih sizin tabiki

Iyi araştırdığınız bir krese gonderebilirsiniz tabiki is kurumda bilhassa ogretmende bitiyor.Bende anasınıfı öğretmeniyim ve su icme saati tuvalet saati yazmissiniz hayret içinde okudum. Tam gün gidenlerde ogle uykusu oluyor uyumasada yataginda dinleniyor.5 yasindan once gitmesinin evet bir kaybı yok. Tercih sizin tabiki
Çok teşekkür ederim, yanıtınız için. Evet, evet neler yazmışlar, anlatmışlar ben de okudukça hayret ettim. :KK43: Zaten haberlerde neler çıkıyor, oraları biliyorsunuzdur. İzledikçe ağlayasım geliyor. Sanırım bazı kreşler öğretmen olmayanlarla ya da ücretli öğretmenlerle çalışınca böyle uygulamalar oluyor. Maalesef standartı yokmuş bu işin, çok iyisini bulmak lazımmış.
bynsyma Hanım, aslında kreşe göndermeye kıyamıyorum. Tüm gün sınıfta bir sürü çocuğun arasında yok olur, sıkılır, ihtiyaçlar karşılanmaz diye korkuyorum. Biz tüm gün tek çocukta zorlanıyoruz, oralarda 15- 20 çocukla tüm gün nasıl yapacaklar diyorum. Daha bebek geliyor gözüme. Çocuğumu da apartmandaki diğer çocuklarla oynamak; park, akşam gezmeleri, evdeki oyuncakları, boyaları, oyun hamurları vs. kesiyordu. Şu an, gönlüm komşumun tanıdığının, genç, eğitimli iş arayan kızı varmış; ona teklif edip denemekten yana kaydı. İlerleyen zamanlarda da bakıcıyı beğenmezsek tam gün bakılması için, beğenirsek ama çocuk evde sıkılmaya başlarsa, oyun grupları varmış, onlara ya da yarım gün vs. ile eğlence, arkadaş için göndermek. Hem ilk zamanlarda çok hasta oluyorlarmış; evde bakıcı olacağı için işyerinde izin alma sıkıntısı yaşamam. Tabii böyle de çok masraflı geliyor ama diğer türlü "ben çocuğum için işe gidiyorum diyorum, zorluğunu yine ona çektiriyorum." diye vicdan yapıyorum. Ama artık 3'e yaklaşıyor, nörolojik gelişimi kreşte devam eder falan yazmışlar. Madem kaybı olmaz neden 3 yaşında mutlaka yollayın diyorlar? Yazdığım öğretmenlerin hepsi sizin gibi diyor ama internette muhakkak gitsin yazıyor. Benim de kafam karışıyor... Önce bakıcıyı deneyeceğiz sanırım.

3 yas okula gidebiilir evet. Gitmezse kaybi olmaz ama giderse artisi olur illaki. Isterseniz guvenilir bir kres bulabilirsiniz. Isteklerinize gore bir kres bakin. Bahcesi olun mesela. Kadrosu iyi olsun. Oyle yol kenari kresler olmasin. Uyku saatinde benim bildigim kadariyla zorlamiyorlar. Uyumak istemeyen sadece dinlenir. Bunlari zaten konusursunuz.
Gelelim ben ne yapardim durumuna. Tam gun okul cok uzun bence. Bakici bulurdum sabah bakiciyla, ogleden sonra oyun gruplarina giderdi. Hem yemegini evde yer, uykusunu evde uyur. Ya da bakici sabah bakar. Oglen cocugu yarim gun bir anaokuluna birakir. Siz de cikinca alirsiniz. Boyle de olabilir.
Onemli olan guvenilir bir okul bulmak. Nerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama buyuksehirlerde gercekten cok guzel kresler var..

3 yas okula gidebiilir evet. Gitmezse kaybi olmaz ama giderse artisi olur illaki. Isterseniz guvenilir bir kres bulabilirsiniz. Isteklerinize gore bir kres bakin. Bahcesi olun mesela. Kadrosu iyi olsun. Oyle yol kenari kresler olmasin. Uyku saatinde benim bildigim kadariyla zorlamiyorlar. Uyumak istemeyen sadece dinlenir. Bunlari zaten konusursunuz.
Gelelim ben ne yapardim durumuna. Tam gun okul cok uzun bence. Bakici bulurdum sabah bakiciyla, ogleden sonra oyun gruplarina giderdi. Hem yemegini evde yer, uykusunu evde uyur. Ya da bakici sabah bakar. Oglen cocugu yarim gun bir anaokuluna birakir. Siz de cikinca alirsiniz. Boyle de olabilir.
Onemli olan guvenilir bir okul bulmak. Nerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama buyuksehirlerde gercekten cok guzel kresler var..

Çok teşekkür ederim hocam. Öğretmenler iyi kreşler de var deyince inanılmaz rahatlıyorum. Kreşlerdeki darp videolarını izleyince elim ayağıma dolanmıştı, hala etkisindeyim. Bakıcı görüşmemiz yarın olacak. İzmir'deyiz. Bir yandan da harıl harıl referansla kreş araştırıyorum. Genelde Eylül'ü bekle hem 3 yaşını doldursun hem de dönem ortası kayıtlarda adaptasyon zorluğu oluyor dediler. Bana da en makulu bakıcıyla başlayıp, oyun grubu, yarım gün diye diye 5 yaşına kadar bakıcıyla beraber götürmek geliyor. Başlarda çok hasta olacak dediler; şimdi Corono falan da var, korktum. Bakıcı kız iyi çıkar mı, oğlum sever mi, okula adapte olur mu diye içim içimi yiyor. :KK43:
Uyku konusunda bir arkadaşın oğlu zorla yatırılıyormuş. Öyle öyle tırnak yemeye, evde öğlen uyu deyince ağlama krizlerine girmeye başlamış artık ne yaptılarsa. Orası da kafama takıldı. Hepsini not alıyorum, tek tek sorarım artık. İnşallah o da ben de hırpalanmadan bu süreci atlatırız. Çok sağ olun tekrar.

Merhaba anasınıfı öğretmeni ve anne olarak çocuğunuzun yaşı gereği en az bir sene bakıcıyi tercih ederdim.uc yaşında özel kreşe verdim kızımı gerçekten hiç hoş şeylerle karşılaşmadık.kendim 15 yıldır anasınıfı ogretmeniyim.devlet anaokulundan sasmayin derim.yasi gelene kadar bakıcı tercih edilebilir

Merhaba anasınıfı öğretmeni ve anne olarak çocuğunuzun yaşı gereği en az bir sene bakıcıyi tercih ederdim.uc yaşında özel kreşe verdim kızımı gerçekten hiç hoş şeylerle karşılaşmadık.kendim 15 yıldır anasınıfı ogretmeniyim.devlet anaokulundan sasmayin derim.yasi gelene kadar bakıcı tercih edilebilir

Evet, bu dediğiniz de çok söyleniyor. Hocam su an tam 30 aylık. Benim gönlüm, gözüm tutarsa net bakıcıdan yana. Ama evde de yabancı bir yetişkinle çok zorlanır mı diyorum? Gerçi kızda Balıkesir okul öncesi mezunu. Ataması yapılmıyormuş, özelde de çalışmak istemiyormuş. Komşum da gözüm, kulağım evde olacak; aklın kalmasın dedi. Ben de en azından aklı iyice başına gelsin, sıkı sıkı tembih edeyim, bilinçli olsun, bir sorunu olunca rahatça anlatabilsin istiyorum. Kaç yaş anaokulu için ideal?

Bana oğlunuzun tam olarak kaç aylık olduğunu ya da doğum tarihini ay-yıl olarak yazar mısınız?

Kreş Aile,Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (AÇSPB)'na bağlı olup 0-2 yaş,
Gündüz Bakımevi yine AÇSPB'ye bağlı olup
2-6 yaş,
Anaokulu ise MEB'e bağlı 3-6 yaş arasındaki çocukların bakım/eğitim gördüğü kurumlardır.

Son 10 yılı müdürlük olmak üzere uzun yıllardır özel anaokulları ve gündüz bakımevlerinde görev yapıyorum.
Halen MEB'e bağlı özel bir anaokulunun müdürüyüm.
Kişisel olarak ben çocukların 3 yaşına kadar evde mümkünse annesi değilse bakıcı tarafından bakılmasını daha doğru buluyorum.
3-4 yaş arası sosyalleşmenin de başlamasıyla yarım gün okul öncesi eğitim uygun olur.
4-6 yaş arasında da tam gün.

Sizin durumunuzda çok güvenilir bir bakıcı ve evde kamera sistemi ayarlanamayacaksa,
köklü ve güvenilir bir gündüz bakımevi veya anaokulu tercih etmenizde fayda var.
Bana yaşadığınız şehri ve okul tercih ederken kriterlerinizi/önceliklerinizi yazarsanız özelden okul tavsiye edebilirim.

Okulların iç işleyişi ile ilgili yorum yapmak istemiyorum çünkü bu okuldan okula değişir.
Özelden uzak durun, kreşlerin hepsi kötü vb toptancı bakış açısını da sağlıklı bulmuyorum.
Umarım yeterince yardımcı olabilmişimdir.

Bu konuyu açtığım gün aşırı paniktim. Belki ileride araştıran olur ya da vardır da faydam olsun diye yazmak istiyorum. Okunuyor ama pek yorum yazan olmadı, çünkü. Buradan da, başka kanallardan da, yüz yüze de bayağı öğretmenle, bakıcıyla, kreşle, eş dostla görüştük.
0-3 çok mecbur kalmadıkça evde bire bire bir bakım en doğrusu. (Anne/büyükanne/güvenilir bir bakıcı)
Çok güvenilir, ticari mantıkla işlemeyen bir özel anaokulu değilse, devlet anaokulları ekseriyette daha sağlıklı bulunuyor ama herkes okul idaresi ve öğretmenin(lisans mezunu olmalı- mesleğiyle barışık) son kertede önemli olduğunu vurguluyor.
Çocuğa evde yeterli ilgi ve bakım veriliyorsa -anne/büyükanne/bakıcı tarafından- (ekrandan olabildiğince korumak, oyun oynamak, yemek yapmak, el ve sosyal becerilerini geliştirmek, dışarıda vakit geçirmek) 3 yaşında başlaması şart değil ama okul öncesi 1 yıl muhakkak gitsin diyorlar. O da 5 yaş oluyor. Zaten 1 müfredat var, her sene üç aşağı beş yukarı aynısını işliyorlarmış. Ancak 3 yaşından itibaren, gerekli ortam sağlanamıyorsa, sosyalleşmesi açısından faydalı olur, bazı davranış bozuklukları varsa kreş ortamında düzelebiliyor dendi. Bazı hastalıkların sadece kreş çocukların da görüldüğünü, gitse bile çok uzun süreler kalmamasını ve uyuyorsa evde uyuması gerektiğini söylediler. 0-3, 4, 5 yaş arası çocukların immun sistemi aynı değilmiş. Küçük yaşlarda aynı hastalığı daha ağır atlatıyor, ilaçları bünyeleri daha zor kaldırıyormuş.
Biz bakıcıdan yana tercihimizi kullandık. İleri ki zamanlarda çocuğumuzun ihtiyaçlarına, gelişimine göre yol haritası çizeceğiz. Her anne özel hayatına, maddi, koşullarına, çocuğunun yapısına göre en uygun tercihi yapıyordur. Annenin içi rahat olunca mesele büyük ölçüde çözülüyormuş.
Tüm annelere, özellikle çalışan annelere sabır diliyorum. Anneliğimde en çok paniklediğim konu oldu. Allah tüm yavrularımızı korusun.

Bana oğlunuzun tam olarak kaç aylık olduğunu ya da doğum tarihini ay-yıl olarak yazar mısınız?

Kreş Aile,Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (AÇSPB)'na bağlı olup 0-2 yaş,
Gündüz Bakımevi yine AÇSPB'ye bağlı olup
2-6 yaş,
Anaokulu ise MEB'e bağlı 3-6 yaş arasındaki çocukların bakım/eğitim gördüğü kurumlardır.

Son 10 yılı müdürlük olmak üzere uzun yıllardır özel anaokulları ve gündüz bakımevlerinde görev yapıyorum.
Halen MEB'e bağlı özel bir anaokulunun müdürüyüm.
Kişisel olarak ben çocukların 3 yaşına kadar evde mümkünse annesi değilse bakıcı tarafından bakılmasını daha doğru buluyorum.
3-4 yaş arası sosyalleşmenin de başlamasıyla yarım gün okul öncesi eğitim uygun olur.
4-6 yaş arasında da tam gün.

Sizin durumunuzda çok güvenilir bir bakıcı ve evde kamera sistemi ayarlanamayacaksa,
köklü ve güvenilir bir gündüz bakımevi veya anaokulu tercih etmenizde fayda var.
Bana yaşadığınız şehri ve okul tercih ederken kriterlerinizi/önceliklerinizi yazarsanız özelden okul tavsiye edebilirim.

Okulların iç işleyişi ile ilgili yorum yapmak istemiyorum çünkü bu okuldan okula değişir.
Özelden uzak durun, kreşlerin hepsi kötü vb toptancı bakış açısını da sağlıklı bulmuyorum.
Umarım yeterince yardımcı olabilmişimdir.

Merhabalar. Benim de önümüzdeki ay 3 yaşı bitecek (2017 doğumlu) olan bir oğlum var. Evde tek başına çok sıkılıyor ve onunla ne oynasam tatmin olmuyor. Üstelik evin içinde peşimde dolaşıp duruyor. Yemek vs yaparken bile onunla ilgilenmem için sürekli bir sorun çıkarıyor. Ben de artık bu durumdan sıkılmaya ve yorulmaya başladım. Kreş düşünüyorum ama haberlerde gördüğüm manzaradan dolayı çok da korkuyorum. Ankara'da (Batıkent) oturuyoruz. Sizce kreş iyi bir fikir mi yoksa başından atmak mı oluyor? Başka ne yapabilirim? Vicdanen çok rahatsızım, çünkü ev hanımıyım. Bir de tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı? Ciddi manada bu işin bilen ve doğru yönlendirme yapacak birilerine ihtiyacım var. Çünkü komşu/arkadaş yönlendirmesi hep " Amaaaan yolla gitsin, koca çocuk olmuş. Ne uğraşıyorsun hala?" şeklinde oluyor.

Merhabalar. Benim de önümüzdeki ay 3 yaşı bitecek (2017 doğumlu) olan bir oğlum var. Evde tek başına çok sıkılıyor ve onunla ne oynasam tatmin olmuyor. Üstelik evin içinde peşimde dolaşıp duruyor. Yemek vs yaparken bile onunla ilgilenmem için sürekli bir sorun çıkarıyor. Ben de artık bu durumdan sıkılmaya ve yorulmaya başladım. Kreş düşünüyorum ama haberlerde gördüğüm manzaradan dolayı çok da korkuyorum. Ankara'da (Batıkent) oturuyoruz. Sizce kreş iyi bir fikir mi yoksa başından atmak mı oluyor? Başka ne yapabilirim? Vicdanen çok rahatsızım, çünkü ev hanımıyım. Bir de tavsiye edebileceğiniz bir okul var mı? Ciddi manada bu işin bilen ve doğru yönlendirme yapacak birilerine ihtiyacım var. Çünkü komşu/arkadaş yönlendirmesi hep " Amaaaan yolla gitsin, koca çocuk olmuş. Ne uğraşıyorsun hala?" şeklinde oluyor.
Çok araştırdığım içi ben seve seve yanıtlayabilirim. :) Bence oğlunuz hazırsa ve sıkılıyorsa, arkadaş arıyorsa; siz de evde ona yetemiyorum, dışarı çıkaramıyorum, tüm gün 4 duvar arasındayız diyorsanız; yarım gün gönderebilirsiniz. Okul öncesinde anneyle geçirdiği vakit okulda geçirdiği vakitten en az 1 saat fazla olmalıymış. Siz de o oyun oynarken ev işlerinizi rahat yaparsınız, dinlenirsiniz, oğlunuzla kalan vakitte daha verimli ilgilenirsiniz.
Yabancı kaynaklardan da baktım. Bu kreşler Avrupa'da 2. dünya savaşından sonra azalan erkek nüfusuna takriben iş hayatına atılan(devlet tarafından işgücü olmaya teşvik edilen) kadınların çocuklarına bakılması için tesis edilmiş. Asıl işlevi "bakım". Bence oralarda çalışan kadın sayısı çok fazla olduğu için zamanla norm halini almış. O yüzden Avrupa ülkelerinde de okula başlama yaşı genelde 5- 6, okul öncesi eğitim 1 yılla zorunlu olmasına rağmen okula erken başlıyorlar ama çocuklara yaşlarıyla uyumsuz akademik eğitim verilmiyor. Yabancı dil falan öğretilmiyor mesela. Oyun, el kaslarını geliştirici aktiviteler vs. ile sınırlı. Doğum izinleri uzun, part-time çalışma imkanları fazla olduğu için (1 yıl ücretli- 2 yıl ücretsiz) işe başlar başlamaz çocuklarını bırakıyorlar.Ama Türkiye'de bu iş çok leş yapılıyormuş. Ben bazı kreşleri gezdim ve çocukları buralara nasıl bırakmışlar diye hayret ettim! Çok iyi araştırıp güvenli bir yer, iyi bir öğretmen bulmak lazım. Bu yaş grubuyla ilgilenmek vicdan işi!
Ben yoğun çalıştığım için daha çok bakım için yollayacaktım, o da içime sinmedi. Bakıcı daha kontrolümde olur gibi geldi. Ancak çocuğumun ihtiyacı olduğunu düşünürsem ve gerçekten güvendiğim bir yer olursa 3- 4 saatliğine gönderirim ama yine bakımını evde yaptırım.

Şunlar da bana yol gösterici olmuştu. Araştıran varsa, göz atmak ister belki diye eklemek istedim. Yalnız tam günden kasıt 9:00-15:00 olarak ele alınıyormuş.

X