Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Astigmat

Kahvekokusu34

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2016
1.668
1.041
Herkese iyi geceler , çocuğum 6 yasin da bu gun göz muanesin de astigmat oldunu söyledi dr , E harfi yönlerini sordu bildi çoğunu sadece çok küçük olunca bilemedi, harfler sordu onlarida bildi 2 derece dendi sağ sol , gözlük önerdi ben şuan erken diye düşündüm çünkü gorme ile alakalı bi sıkıntımız yok du , bu derece de olup da gözlük kullanmayan varmi ve ilerlermi dr bana asla ilerlemez dedi ve geri de gitmez dedi , varmi bizim gibi olanlar deneyimlerini yazarsanız sevinirim

Herkese iyi geceler , çocuğum 6 yasin da bu gun göz muanesin de astigmat oldunu söyledi dr , E harfi yönlerini sordu bildi çoğunu sadece çok küçük olunca bilemedi, harfler sordu onlarida bildi 2 derece dendi sağ sol , gözlük önerdi ben şuan erken diye düşündüm çünkü gorme ile alakalı bi sıkıntımız yok du , bu derece de olup da gözlük kullanmayan varmi ve ilerlermi dr bana asla ilerlemez dedi ve geri de gitmez dedi , varmi bizim gibi olanlar deneyimlerini yazarsanız sevinirim

Astigmat bulanık görmeye yol açan bir göz kusurudur. Çocuğunuz gözlükle net bir şekilde görebilecekken; neden bunu engellemeyi düşünüyorsunuz ? 6 yaş rahatlıkla gözlük kullanılabilecek bir yaş. Size göre erkeni yok. Çok daha erken yaşta gözlük kullanan çocuklar var.

Astigmat insanın hsyat kalitesini oldukça düşüren bir görme bozukluğu, iki derece de az sayılmaz.Çocuğunuz okulda tahtayı görmekte zorlanacaktır.

Astigmat insanın hsyat kalitesini oldukça düşüren bir görme bozukluğu, iki derece de az sayılmaz.Çocuğunuz okulda tahtayı görmekte zorlanacaktır.
Ah yavrum ya alirim gözlük ben öyle aman gözlük takcak falan modun da değilim kendisi istemiyor , önce okula baslim görmezsem sana söylerim diyor , benim istemem deki amaç, hani kendisi görsün zorlandığını istesin inatla istemiyorum diyor

Astigmat hayat kalitesini çok düşürüyor. Benim sağ 0.75 sol 1.25 astigmatım var gözlüksüz ya da lenssiz görüş kalitem hiç iyi olmuyor. Özellikle akşamları ışıklar yanınca sorun oluyor. Bir şeyler okurken de hafif dağınık bulanık görüyorum. Kaldı ki sizin oğlunuzun astigmat derecesi bemimkinden çok daha yüksek. Muhtemelen bu yıl okula başlayacak okuma yazma öğrenirken bu yüzden zorlanabilir. Hem gözlük takmanın erkeni mi olur göz bozukluğu varsa yaş kaç olursa olsun takacak 🤷🏻‍♀️

Ah yavrum ya alirim gözlük ben öyle aman gözlük takcak falan modun da değilim kendisi istemiyor , önce okula baslim görmezsem sana söylerim diyor , benim istemem deki amaç, hani kendisi görsün zorlandığını istesin inatla istemiyorum diyor
Şimdi farketmez belki ama ileride okulda büyük problem olur, benim iki gözüm de dört derece miyop ve, astigmat.Gözlüksüz önümü göremiyorum.

Siz de gözlük takmayı deneseniz evde? Okulda da gözlüklü arkadaşları olur belki.

Miyopla beraber astigmat var değil mi? 2 derece baya yüksek yalnız 6 yaş için. çocuğun günlük hayatını etkiler.

Kız kardeşim geç kalmış 10 yaşında kullanmaya başlamıştı ve maalesef ilerliyor göz hatta zamanla iki goz derecesi farklı nasıl oluyorsa doktor bu dereceleri yazarsam.kullanamazsin dengesizlik bar gibi biseyler söylemiş benim iki oğlumda 7 yaşından beri gözlük kullanıyor miyop ikiside neden kullanmasını istemiyosunu okul başarısını doğrudan etkileyen bişey göz kitap okumak dahi istemez tahtayı göremez ders takibinde zorlanır

Benim kızıma 4 yaşında astigmat dediler.
Şuan 15 yaşında neredeyse geceleri hiç hormuyor ayrica baska göz problemleri de çıktı
Gözlük kullanmak gözü yormaz mutlaka kullanmalı ki 15-16 yaşına gelince zaten kullanmak istemiyor çocuklar bari kucukken kullansın.
20-22 yaş a kadar ilerleme oluyor astigmat da sonra rutin devam ediyor demişti doktorum ne kadar yavaş ilerlerse o kadar iyi
Ayrıca gece görmeme ve başka problemler çok çıkar sürekli takip edin 6 ay yada doktorun söylediği zaman muayene şart.

Siz de gözlük takmayı deneseniz evde? Okulda da gözlüklü arkadaşları olur belki.
Illaki olacaktır, büyük ihtimalle kendisi istiycek tahtayı göremeyince , peki alışma süresi oluyor mu gözlükte okula çok az kaldı bekleyip onun deneyimlemesini beklesem , sonra dan alsak , alışma sürecin de rahatsızlık verirmi baş ağrısı falan , takar takmaz yükselir mi görme orani

Eğitimsiz olmak böyle bir şey sanırım… Benim oğlumda 6 yaşında ve gözlük kullanıyor. Geçenlerde oynarken kırmış ve koştura koştura yenisini temin ettirdik. Yahu doktorunuz sizi aydınlatmadı mı ? Çocuğunuzun gözlük kullanmaya erken başlaması çok önemli böylece 8-9 yaşlarına kadar gözlerinde ki görme yetisi büyük oranda düzelecektir. Siz böyle davranarak çocuğunuz da görme bozukluğunun ilerlemesini ve kalıcı olmasını sağlıyorsunuz.

Illaki olacaktır, büyük ihtimalle kendisi istiycek tahtayı göremeyince , peki alışma süresi oluyor mu gözlükte okula çok az kaldı bekleyip onun deneyimlemesini beklesem , sonra dan alsak , alışma sürecin de rahatsızlık verirmi baş ağrısı falan , takar takmaz yükselir mi görme orani

Alışma süresi oluyor tabii ki.İlk başta baş ağrısı olabilir.

Gözlüğe alışsın okul açılmadan, koşarken yürürken sorun olur okulda. 2 numara az değil.

Aslında küçükken gözlüğe alışıp kullanması okul için daha iyi o zamana kadar alışmış olur,gözlük daha rahat gelir.
Bir çocuk tanıyorum gözlüğü yollara,sokaklara,coplere atar ailesi sürekli gözlük alır.
Her okulda her sınıfta durumunu belirtip öne göre sıra ayarladık kızıma gözlükle de akıllı tahtayı görmek zor oluyordu.
Bizimkisi de baş ağrısı olmadı daha net görmeye başladı şaşırdı ama yaşı dediğim gibi küçüktü çok anlamadı o dönem.
Hatta gözlüğü aldığınızda bir deneyin normal gözlerde aşırı bulanık gosterir ama astigmat olan gözde berrak gösteriyor.
Mutlaka kullandirin hiç beklemeyin birde küçük olduğu için kemik gözlük daha kullanışlı olur kolay kırılmaz.

Eğitimsiz olmak böyle bir şey sanırım… Benim oğlumda 6 yaşında ve gözlük kullanıyor. Geçenlerde oynarken kırmış ve koştura koştura yenisini temin ettirdik. Yahu doktorunuz sizi aydınlatmadı mı ? Çocuğunuzun gözlük kullanmaya erken başlaması çok önemli böylece 8-9 yaşlarına kadar gözlerinde ki görme yetisi büyük oranda düzelecektir. Siz böyle davranarak çocuğunuz da görme bozukluğunun ilerlemesini ve kalıcı olmasını sağlıyorsunuz.
Afedersin de sensin eğitimsiz. Eğitim aldığın diploma tek değil, senin eğitimsiz olduğun şu msj dan belli insanları küçümser gibi ne demek eğitimsiz, gözlük takmak kötü bir şey diye yazmişmiyim , aşa doğru inersen sebebini görürsün neden istemediğimi, rahatlığımin sebebi dr un ilerlemez demesi , sen dr dan daha iyi biliyorsan sana getirim muaneye , böyle saldırmak için yazılan msjlardan nefret ediyorum, lütfen konuma yorum yapıp daha fazla canımı sikma

Niye buse sinem iren'in büyük dayısı gibi davranıyorsunuz?

Doktor verdiyse takın, nesi küçük?
Ayrıca çocuk okulda görmediğini anlamaz ki, görme yetisini zamanla kaybetmemis. Ona gördüğü kadarı zaten doğal gelir.

Yetiskinde dahi astigmatin teshisi cok zor iken, 6 yasindaki cocuga pat diye nasil teshis koymuslar yahu?

35 yasinda astigmatli oldugumu ogrendigimde kendimi sahin kadar keskin goruyor saniyordum. Sadece yorgunken bir capraz, cift gorme durumlari oluyordu ki ben baska goz rahatsizliklarindan oturu 6 ayda bir goz muayenesi olan biriydim.

Aslında küçükken gözlüğe alışıp kullanması okul için daha iyi o zamana kadar alışmış olur,gözlük daha rahat gelir.
Bir çocuk tanıyorum gözlüğü yollara,sokaklara,coplere atar ailesi sürekli gözlük alır.
Her okulda her sınıfta durumunu belirtip öne göre sıra ayarladık kızıma gözlükle de akıllı tahtayı görmek zor oluyordu.
Bizimkisi de baş ağrısı olmadı daha net görmeye başladı şaşırdı ama yaşı dediğim gibi küçüktü çok anlamadı o dönem.
Hatta gözlüğü aldığınızda bir deneyin normal gözlerde aşırı bulanık gosterir ama astigmat olan gözde berrak gösteriyor.
Mutlaka kullandirin hiç beklemeyin birde küçük olduğu için kemik gözlük daha kullanışlı olur kolay kırılmaz.
Tesekurler , büyük ihtimal ile almak lazım başlamadan, neden böyle ön yargı yapti çocuğum bilmiyorum, gözlük taksın ne olcak Allah başka dertler vermesin ,

X