Atatürk Farkı...

dost27

Guru
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2006
213
1
ATATÜRK FARKI...

Türk kadınları olarak mücadelemizin bugün hâlâ sürmek zorunda olduğunu hatırlamak için...
1.png

"Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diymez. Erkeklerden kurduğumuz ordumuzun hayat kaynaklarını kadınlarımız işletmiştir. Çift süren, tarlayı eken, kağnısı ve kucağındaki yavrusu ile yağmur demeyip, kış demeyip cephenin ihtiyaçlarını taşıyan hep onlar, hep o yüce, o fedakar, o ilahi Anadolu kadını olmuştur. Bundan ötürü hepimiz bu büyük ruhlu ve büyük duygulu kadınlarımızı, şükranla ve minnetle sonsuza kadar aziz ve kutsal bilelim."

30 Mart 1923 Vakit Gazetesi...

1.png

Şubat 1923...

"Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir."

1.png

"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça, öteki yarısı göklere yükselebilsin?"

1 Eylül 1925 İkdam Gazetesi

1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
"Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki, başında bir bez, peştemal veya buna benzer birşeyler asararak yüzünü, gözünü gizler ve yanında geçen erkeklere karşı arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu tavrın manası neye delalet eder? Medeni bir millet anası, bir millet kızı için bu garip şekiller, bu vahşi vaziyet nedir? Bu hal milleti çok gülünç gösterir ve derhal düzeltilmesi lazımdır."

1925 İnebolu gezisinde örtünen kadınlarla ilgili...

1.png

"Onlar yüzlerini cihana göstersinler ve gözleri ile cihanı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak birsey yoktur..."

1.png

"Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım."
1.png

1935 yılında Türk Kadını'na seçme ve seçilme hakkı tanınması vesilesi ile...

"Bu karar Turk kadınına sosyal ve siyasal hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını, evdeki medeni konumunu yetki ile işgal etmiş, iş hayatının her aşamasında başarılar göstermiştir. Siyasi hayatla, Belediye seçimleriyle tecrübe kazanan Türk kadını bu sefer de milletvekili seçme seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medeni memleketlerin bir çoğunda, kadından esirgenen bu hak, bugün Türk kadınının elindedir ve onu yetki ve lihakatle kullanacaktır."

1.png

:G :G

18 Nisan 1935 İstanbul'da toplanan
"Milletlerarası İlk Kadın Kongresi"...

1.png

Cumhurbaşkanı Atatürk, kız kardeşi Makbule (Atadan) Hanım ile
(1937)

1.png

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, Lâtife Hanım ile
(1923)
1.png

TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal, eşi Lâtife Hanım
1.png

atatürk her zaman hayatındaki kadınlarla omuzomuza

:G

1.png
2.png

Mustafa Kemal, annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule (Atadan) ile
(1905)
1.png

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Hariciye Köşkü'nde yılbaşı balosunda
(31 Aralık 1929)
1.png

Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, TBMM Başkanı Kâzım Özalp'in kızının nişan töreninde (30 Kasım 1933)

:G

ne mutlu atatürk gibi bir liderimiz olduğu için ne mutlu onu yaşatabildiğimiz için
izindeyiz atam

Canim emeklerine saglik Ataturk evladi olabilmek ayri bir seref bundan gurur duyuyorum her Turk evladi gibi

Ne Mutlu Turkum Diyene!!!!

Şu topiğe Atamın fotoğrafları var diye bayılıyorum sağol dost

Şu topiğe Atamın fotoğrafları var diye bayılıyorum sağol dost

Canım
ATAM benim içi çok önemli ben bir asker eşiyim.Sevgisi kalbimde,hayat felsefeside idolumdür.
Nedense bu sayfanın gereken önemi görmediğine inanıyorum

Emeğine sağlık canım çok güzel fotoğraflar...
Bende asker kızıyım ve Atatürk sevgisiyle, onun yolunda büyüdüm ve ölene kadar aynı yolda olacağım. Atama duyduğum sevgi ve hayranlık sonsuz. Sadece Türk olduğum için değil Atatürk evladı olduğum için de gurur duyuyorum ve başım dimdik!

Ah canım Ata'm benim! Senin sayende kadınlar olarak varız ve rahat nefes alabiliyoruz. Seni çok seviyorum Ata'm izindeyiz...

uyanda kalk bak atam bıraktığın ülke ne durumda? ne haldeyiz sen yoksan bizde yokuzseni sevmeyenlere inat :KK43:((seni çok özledik:KK43:( ve çooook seviyoruz:KK16::KK16::KK16:huzurla uyu..

Allah; senden ve seninle birlikte bu vatanı bizlere armağan etmek uğruna gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden tüm güzel insanlardan razı olsun.

Hepinizin mekanları cennet olsun, ruhlarınız şadolsun inşallah.

Hakkın ödenmez Büyük Önder Atam. Hakkın ödenmez...

Son düzenleme:
X