Banyo temizliği yapamıyorumm çıldrımak üzereyim

fiyonaprensesolan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2021
559
1.271
29
Hanımlar merhaba,

4 aylık evliyim ve temizliğe de evlendikten sonra başladım.
08-17.30 çalışıyorum ev ve iş yerim yakın.

Ama ben her şeyi yapamıyorum biraz da elim yavaş, yemekten sonra ocağı sileyim mutfağı köpürteyim derken saat 8 oluyor en erken.
Dolap içlerine girmiyorum kaç zamandır çünkü 3 saate anca temizlerim.

Ama asıl sorun banyo tuvalet...
Süpürüp vileda yapıyordum ama o vileda ucunda saç kıllarım gitmiyor ve fayansta gördükçe sinir krizi geçiriyorum.
Suyla köpürtüp yıkayayım diyorum, çekpasın ulaşamdığı yerleri elle kurulurken anam ağlıyor.
Duşa kabini silip parlatıyorum ama onu yapana kadar her yer şakır şakır su oluyor, onu kurulamam gerekiyor.
Arkadaşlar banyom küçük ve ben 1 saate anca bitiriyorum ya.
Ve 2 banyom var ötekini ellemiyorum bile ne yalan söyleyeyim.

Önce duşakabin mi, lavabo mu, tuvalet mi?
Neyle silinir?
Suyla mı süpürge viledayla mı?
Saç kıllarını napcaz böyle?

Vileda başlığını yeni makineye attım yine aynı..
Evlendiğimde almıştım turbo modelini, başlığını mı değiştirsem ne yapsam midem bulanıyor o saç kıllarını fayansta görünce.
Vileda yapıyorum bi de ıslak mendille tekrar siliyorum delircem..

Fayanssa uğraşmayın yıkamak çok daha hızlı ve çek pasın girmediği yerde su lekesini çok gösterecek kadar koyu renk mi ki illa kurulayacaksınız?

Benim klasiğim şu, önce klozet küvet lavaboyu çamaşır suyu süngerle köpürtüyorum, onlar beklerken yerdeki tozu saçı VS bezle elimle alıyorum, en son yine ıslatıp yıkamak yerine bezle durulama yapıp en son yerleri silip çıkıyorum. Bunlar için ayırdığım bir kaç tane bezim süngerim var, viledayı banyoya sürmüyorum. Ha şunu da öneririm cifin banyo spreyi var, onu sıkıp bekletiyorum bazen, kokusu da tıkamıyor ve muhteşem temizliyor.

Ben banyoyu elektrik supurgesi ile supuruyorum. Banyoda camasir makinesi olduğu için tamamen suyla temizleyemem. Sonra tuvalet lavaboyu temizliyorum. En sonda camasir sulu paspas ile silip cikiyorum.
Benim de çamaşır makinesi var.
Paspasınız evin diğer yerleri için de kullandığınız paspas mı yoksa banyonun ki ayrı mı?

Fayanssa uğraşmayın yıkamak çok daha hızlı ve çek pasın girmediği yerde su lekesini çok gösterecek kadar koyu renk mi ki illa kurulayacaksınız?
Yok beyaz renk su lekesi göstermez de ıslak kalınca da temizlik bitmemiş öyle sulu sulu kalmış gibi durmuyor mu?
Bi de su öyle beklerse alt katın tavanında da problem olur mu diye de çekinip kurulamaya çalışıyorum.

Benim klasiğim şu, önce klozet küvet lavaboyu çamaşır suyu süngerle köpürtüyorum, onlar beklerken yerdeki tozu saçı VS bezle elimle alıyorum, en son yine ıslatıp yıkamak yerine bezle durulama yapıp en son yerleri silip çıkıyorum. Bunlar için ayırdığım bir kaç tane bezim süngerim var, viledayı banyoya sürmüyorum. Ha şunu da öneririm cifin banyo spreyi var, onu sıkıp bekletiyorum bazen, kokusu da tıkamıyor ve muhteşem temizliyor.
Wc ve lavabo için mi sprey duşakabin için mi?
Yerleri de normal bezle mi siliyorsunuz vileda ile mi? :)

Kuru bir peçete ile önce saç tellerini toplayın. Çok işe yarıyor. Sonrada temizliğinizi yapın
Ya bence benim vileda başlığım problem.
İnanın öncesinde süpürüyorum yer de saç görmüyorum taa ki o viledayı yerde gezdirene kadar.
Evet çok dökülüyor saçım ama direkt viledayla dalmıyorum ki süpürüp başlıyorum.

Benim de çamaşır makinesi var.
Paspasınız evin diğer yerleri için de kullandığınız paspas mı yoksa banyonun ki ayrı mı?
Banyonunki ayri. Aslinda şöyle tek kova, iki tane sap var. Banyoyu sildikten sonra kovayi yıkıyorum.
Camasir makinesinin altina su gittikce pas yapiyor sizde yikamayin aklinizda olsun.
Banyoyu supurmeden saclar gitmiyor maalesef

Ya bence benim vileda başlığım problem.
İnanın öncesinde süpürüyorum yer de saç görmüyorum taa ki o viledayı yerde gezdirene kadar.
Evet çok dökülüyor saçım ama direkt viledayla dalmıyorum ki süpürüp başlıyorum.
Vileda başlığınızı yıkayın. Yada tüy tutmayacak bir başlıkla değişin

Ben once dusakabini guzelce kopurtup yikayip kuruluyorum.sonra klozeti yikiyorum.oncesinde camasir suyu dokup beklettigim icin kolayca temizleniyor.klozetin kapagini ustunu falan islak temizlik mendileriyle siliyorum bez kullanmiyorum hijyenik gelmedigi icin.lavaboyu da ayni sekilde kopurtup duruladiktan sonra fayanslari makineyle supuruyorum.rossmanin yerler icin kalin buyuk islak mendilleriyle once kabasini alirim guzelce sonra tekrar silerim mopla.supurunce zaten kil tuy kalmaz sonrasinda da kabasini aldigim icin mop kirlenmiyor.

Ben duş alacağım zaman banyo temizliğini yaparım genelde. Sıralamam şöyle
Banyo paspaslarını duşa kabin içine silkelerim iyice kaldırırım.
Banyoyu önce hiç biyere su damlamadan süpürürüm bütün saç kıl gelsin suya yapışık kalmasın diye.
Sonra lavabo ve tuvaleti çamaşır suyuyla fırçalarım yıkarım kireç sökücü asperox mavi kullanıyorum baya güzel onu sıkar silerim.
Sonra duşa kabinede dıştan asperox sıkıp cok sert olmayan telle ovalarım silerim.
Yerleri yer bezine yüzey temizleyici su döküp silerim duşa girerim iç camına duştan cıkmadan hemen önce asperox sıkıp su tutarım el çekpasıyla suyu akıtır cıkarım.

Hanımlar merhaba,

4 aylık evliyim ve temizliğe de evlendikten sonra başladım.
08-17.30 çalışıyorum ev ve iş yerim yakın.

Ama ben her şeyi yapamıyorum biraz da elim yavaş, yemekten sonra ocağı sileyim mutfağı köpürteyim derken saat 8 oluyor en erken.
Dolap içlerine girmiyorum kaç zamandır çünkü 3 saate anca temizlerim.

Ama asıl sorun banyo tuvalet...
Süpürüp vileda yapıyordum ama o vileda ucunda saç kıllarım gitmiyor ve fayansta gördükçe sinir krizi geçiriyorum.
Suyla köpürtüp yıkayayım diyorum, çekpasın ulaşamdığı yerleri elle kurulurken anam ağlıyor.
Duşa kabini silip parlatıyorum ama onu yapana kadar her yer şakır şakır su oluyor, onu kurulamam gerekiyor.
Arkadaşlar banyom küçük ve ben 1 saate anca bitiriyorum ya.
Ve 2 banyom var ötekini ellemiyorum bile ne yalan söyleyeyim.

Önce duşakabin mi, lavabo mu, tuvalet mi?
Neyle silinir?
Suyla mı süpürge viledayla mı?
Saç kıllarını napcaz böyle?

Vileda başlığını yeni makineye attım yine aynı..
Evlendiğimde almıştım turbo modelini, başlığını mı değiştirsem ne yapsam midem bulanıyor o saç kıllarını fayansta görünce.
Vileda yapıyorum bi de ıslak mendille tekrar siliyorum delircem..
İlk yapacağın iş banyodaki fazlalıkları kaldırmak, yani kıl tüy dökecek şeyleri toparlaman. Makineye atılacak camasirlardsa saç kıl dökülür o işin varsa onu yapicaksin. Toz alincak yeri varsa onları yapicaksin her zaman temizliği yukardan başlayarak yapman lazım. Fazlalıkları kaldırdın çamaşır varsa makineye. Toz aldın. Tuvalet ve lavabo hangi ürünü kullanıyorsan süngerle ov ,yikamicaksan ki her zaman yıkamaya gerek yok iki kişisiniz bezi iyicene yıkayıp sil arindir. Sonra yerleri paspasla oldu bitti. 5 dk iş .
Duşakabin temizliğini ayrı yap örnek duştan sonra hemen ürünü sık fayanslara duşa kabine küçük fırçalar varya lavabo ovarken kullanılan onunla ov suyla durula .küçük cekpasla çek. Bezle uğraşma ömrün yetmez . Dış fayanslar duş sonrası terliyor onuda arada kovan varsa hemen duş sonrası içine su , az çamaşır suyu damlat bezini yıka eşine ver yukardan komple silip aşağıya kadar silsin. Anlatması uzun yapması kolay. Pratik olmazsan ömrün temizlik yaparak geçer. Bizde de eşim kıllı ve dökülüyor hergun makine temizlik var sırf bu yüzden halıları kaldırdım 🤣

İlk yapacağın iş banyodaki fazlalıkları kaldırmak, yani kıl tüy dökecek şeyleri toparlaman. Makineye atılacak camasirlardsa saç kıl dökülür o işin varsa onu yapicaksin. Toz alincak yeri varsa onları yapicaksin her zaman temizliği yukardan başlayarak yapman lazım. Fazlalıkları kaldırdın çamaşır varsa makineye. Toz aldın. Tuvalet ve lavabo hangi ürünü kullanıyorsan süngerle ov ,yikamicaksan ki her zaman yıkamaya gerek yok iki kişisiniz bezi iyicene yıkayıp sil arindir. Sonra yerleri paspasla oldu bitti. 5 dk iş .
Duşakabin temizliğini ayrı yap örnek duştan sonra hemen ürünü sık fayanslara duşa kabine küçük fırçalar varya lavabo ovarken kullanılan onunla ov suyla durula .küçük cekpasla çek. Bezle uğraşma ömrün yetmez . Dış fayanslar duş sonrası terliyor onuda arada kovan varsa hemen duş sonrası içine su , az çamaşır suyu damlat bezini yıka eşine ver yukardan komple silip aşağıya kadar silsin. Anlatması uzun yapması kolay. Pratik olmazsan ömrün temizlik yaparak geçer. Bizde de eşim kıllı ve dökülüyor hergun makine temizlik var sırf bu yüzden halıları kaldırdım 🤣
Teşekkür ederim detaylı anlatım için :)

Paspası viledayla mı yapıyorsunuz elle mi siliyorsunuz?

Benim de eşimin kıl tüyü çok dökülür, makineyle düzenli alınca taze kıl daha az dökülüyor onu farkettim :KK70:
Bırakırsak uzadıkça uzayıp yoğunlaşıyor ve dökülüyor.

Ben once dusakabini guzelce kopurtup yikayip kuruluyorum.sonra klozeti yikiyorum.oncesinde camasir suyu dokup beklettigim icin kolayca temizleniyor.klozetin kapagini ustunu falan islak temizlik mendileriyle siliyorum bez kullanmiyorum hijyenik gelmedigi icin.lavaboyu da ayni sekilde kopurtup duruladiktan sonra fayanslari makineyle supuruyorum.rossmanin yerler icin kalin buyuk islak mendilleriyle once kabasini alirim guzelce sonra tekrar silerim mopla.supurunce zaten kil tuy kalmaz sonrasinda da kabasini aldigim icin mop kirlenmiyor.
Roosmanda bende kalın ve büyük olduğunu düşüneek domolun limonlu ıslak mendilini aldım minicikti.
Sonra sleepy ıslak bezleri aldım onlar da çok iş görüyor.
Mop olarak ne kullanıyorsunuz ve banyo mopunuz ile diğer odaların mopu ayrı mı?

Teşekkür ederim detaylı anlatım için :)

Paspası viledayla mı yapıyorsunuz elle mi siliyorsunuz?

Benim de eşimin kıl tüyü çok dökülür, makineyle düzenli alınca taze kıl daha az dökülüyor onu farkettim :KK70:
Bırakırsak uzadıkça uzayıp yoğunlaşıyor ve dökülüyor.
Viledayla tabi ki. Biz iki kişiyiz eşim sabah gidiyor akşam geliyor. Ev kirlenmiyor aslında sadece kıl tüy yüzünden devamlı banyo tuvalet temizliği yapıyorum.temizlik ve yemek işi nankör iş kendini sakın yıpratma.

Ben duş alacağım zaman banyo temizliğini yaparım genelde. Sıralamam şöyle
Banyo paspaslarını duşa kabin içine silkelerim iyice kaldırırım.
Banyoyu önce hiç biyere su damlamadan süpürürüm bütün saç kıl gelsin suya yapışık kalmasın diye.
Sonra lavabo ve tuvaleti çamaşır suyuyla fırçalarım yıkarım kireç sökücü asperox mavi kullanıyorum baya güzel onu sıkar silerim.
Sonra duşa kabinede dıştan asperox sıkıp cok sert olmayan telle ovalarım silerim.
Yerleri yer bezine yüzey temizleyici su döküp silerim duşa girerim iç camına duştan cıkmadan hemen önce asperox sıkıp su tutarım el çekpasıyla suyu akıtır cıkarım.
Ya benim galiba kablosuz elektrikli süpürge almam lazım klasik süpürge kablosu çekmesi taşıması zul geliyor.
Duşa girmeden ya da çıkmadan temizlik nasıl oluyor diye düşünüyordum bende genelde öyle yapılıyor ya.
Bu akşam ya Allah diyip böyle bi sıralama yapcam acaba kaç dk işin içinden çıkarım :KK70:

Bi de biraz dağınık biriyim, onları toplamak 20 dk zaten :KK70:

X