Bebek büyütürken keşke almasaydım dediğiniz neler var?

Bütün uzmanlar sırtüstü yatışın en güvenilir olduğunu söylüyor. Benim bebeğim zaten sırtüstü yatarken kafasını sağa sola çeviriyordu. Uzmanların paylaştığı örnek videolar var çocuk kusma anında kafasını sağa sola çevirerek kurtarıyor. Dediğiniz gibi yatırmanında bir zararı olduğunu düşünmüyorum ama yan yatış yastığı hiç hareket alanı bırakmıyor başı da sabit kalıyor.
Sirtustu yatis kafa sekline iyi gelmez, kustugunda da bogulur.

Yan yatis en konforlu ve sağlıklı secenek.

Ama yan yatis yastigina gerek yok, sirtina herhangi bir yastik dayayarak da bu is cozulebilir.

Bütün uzmanlar sırtüstü yatışın en güvenilir olduğunu söylüyor. Benim bebeğim zaten sırtüstü yatarken kafasını sağa sola çeviriyordu. Uzmanların paylaştığı örnek videolar var çocuk kusma anında kafasını sağa sola çevirerek kurtarıyor. Dediğiniz gibi yatırmanında bir zararı olduğunu düşünmüyorum ama yan yatış yastığı hiç hareket alanı bırakmıyor başı da sabit kalıyor.

Bu konuyu cok kafaya takmistim ilk bebegimde, doktorumuzda yan yatis onermisti.

Bi donem de gobek ustu yatis onerilmis.

Ben yan yatis taraftariyim, annelik ic gudulerim de yan yatis diyor acikcasi.

Yan yatis yastigini gereksiz bulma konusunda hem fikirim.

Yan yatış yastığı kesinlikle gereksiz birşey. Kusma boğulma tehlikesini atlatabileceği en iyi pozisyon sırtüstü. Bir kere kullanıp gereksiz olduğuna karar vermiştim.
Sırt üstü yatması tehlikeli diyorlar boğulma riski oldugu için
Kiz cocuguna oyuncak bebek aldigima pismanim, arabalarla oynamayi daha cok seviyor.

Oyun halisi, 1 gun dahi ustunde oynamadi yatmadi, vakit geciremedi.

Sıkarak sumuk ceken burun pompasi, asla sumuk cekmiyor, e bebekte falan almaya calisan gebeleri durduruyorum.(su an en ucuzu 120 tl olmus yuh.)

Sepet besik ve normal besik (sepet besikler 6 aylik bir kullanim omrune sahip ama cok tatlis, 2.eli alinabilir, normal besigini ise asla kullanmiyor minikler)

Kil baslikli sac fircasi, dokulmeyenini bulan var mi?

Konak onleyici olduğunu iddia eden yenidogan sampuani (onlemedi, kesin cozum sac trasi yapmak)

Reflu yatagi (bebegi sabit tutan cirtcirtlilardan almistim daha ucuzu olabilirmis)

Ozel bebek havlusu (cok anlamsiz bir harcama, normal banyo havlusu da ayni isi goruyor ama suslu degil iste)

Biberon ve emzik (benim bebegim asla ama asla ikisini de kullanmadi, o sebeple bir suru farkli model / cesit almak yerine dogumdan once bir biberon bir emzik edinmek yeterli)

Emzirme ve gebe yastigi, emzirme koltugu, sallanan sandalye vb.

Buyuk tip mama sandalyesi

Manuel gogus pompasi (kizim duzgun emdigi halde ihtiyac halinde kullanmak icin aldim, nadiren bile olsa otomatik olani alinmaliymis)
normal beşik dediğin nasıl beşik anlamadım ben mobilya büyüyen beşik aldım
At Kılı fırçalardan almayım mı ne alıyım yerine ?
Biberon aldım da emzik almadım vermeyi düşünmüyorum ama bi yanım al dursun kenarda diyor alsam mı kararsızım

Benim doktorum önerdi. Yenidoğan bebekte güvenli uyku yazıp araştırdığınız da da genellikle sırt üstü önerilir.Bazı doktorlar da yan yatış öneriyor. Lakin ben yan da yatırdım sırtüstü de yatırdım. Annelik işte hangisini yapsan güvenemiyorsun. Zaten 2 saatte bir uyanıp derin bir uyku çekemiyorsunuz ki gözlerimiz hep üzerinde.. Herkes içine sindiği gibi, çevre ve doktor faktörleri ile büyütüyor çocuğunu. Sağlıkla büyüsünler..

Biberon aldım da emzik almadım vermeyi düşünmüyorum ama bi yanım al dursun kenarda diyor alsam mı kararsızım

Normal besik, bildigimiz bebek odasi takimlarina dahil edilen besik iste :)

21 aylik bebem daha bir kez icinde 2 saatten fazla yatmis değil, cevremdeki herkes normal besik aldigi icin pisman. Herkesin bebegi yanlarinda yatiyor, :)

At kili mi oluyor bilmiyorum, chicco dahil birkac markanin kil fircasini aldim, hepsinin killari dokuldu ve sorun yasadik.

Ilk 4 ay konakla ugrastik, konak fircasi kullandik o sebeple sonra sinirlenip bir gece ansizin tras ettik bebegi, ondan sonra da zaten bingildagi kapanana dek saci taranacak uzunluga erisemedi, yine de bingildak var diye kil fircayi kullanmak icin azmettim ama bu sefer de fircanin tuyleri agzina yuzune dolaniyordu. Dolayisiyla aldigimiz kil fircalar ziyan oldu.

Biberon ve emziğe ek olarak kasik agizli biberon da gereksiz.
1 tane biberon alin 0+ ay olanlardan bitti gitti. O da emziremezseniz evde hazir bulunsun diye.

Sirtustu yatis kafa sekline iyi gelmez, kustugunda da bogulur.

Yan yatis en konforlu ve sağlıklı secenek.

Ama yan yatis yastigina gerek yok, sirtina herhangi bir yastik dayayarak da bu is cozulebilir.
Olur mu hiç ilk 1 ay evet yan yatırma vs olabilir de. Ben doktoruma sordum. Kendisi prof ve tanınan doktordur. Kendisi sırtüstü yatırılan bebek kafasını yan çevirdiğinde boğulmaz. Kendini kurtarmayı öğrenir demişti. Yan yatırmak da önemli ama aniden yüzüstü dönüp nefessiz de kalabilir dedi. Benim bebek 2 aylık. Açıkçası ilk 2 ya da 3 hafta yan yatırdım. Sonra hep sırtüstü yattı. Kafa yastığı kullandım. Şu incecik herkeste olandan. İçi boşluk olan yastık. Reflü yatağı mükemmel bir detay. Alıp pişman olan varsa şok olurum. O yatak sadece reflü olmasın ya da gazı çıksın vs içim değil. Bebek kustuğunda da boğulmasın diye. Bu detayı da vermiş olayım. Yani evet kafa düzleşmesi olabilir. Ama boğulma falan olması zor. 3 haftalıkken bebeğimin altını değiştiriyordum. Bebeğim kollarını sallayıp debelenmeye başladı. Ben o sırada anlamadım ama kusacakmış. Kafasını yana çevirip kustu ve bunu farklı zamanlarda onlarca kez yaptı. Doktorum bile şunu dedi ilk 3 haftadan sonra özellikle bebekler kendini kurtarır kolay kolay boğulmaz dedi.

Olur mu hiç ilk 1 ay evet yan yatırma vs olabilir de. Ben doktoruma sordum. Kendisi prof ve tanınan doktordur. Kendisi sırtüstü yatırılan bebek kafasını yan çevirdiğinde boğulmaz. Kendini kurtarmayı öğrenir demişti. Yan yatırmak da önemli ama aniden yüzüstü dönüp nefessiz de kalabilir dedi. Benim bebek 2 aylık. Açıkçası ilk 2 ya da 3 hafta yan yatırdım. Sonra hep sırtüstü yattı. Kafa yastığı kullandım. Şu incecik herkeste olandan. İçi boşluk olan yastık. Reflü yatağı mükemmel bir detay. Alıp pişman olan varsa şok olurum. O yatak sadece reflü olmasın ya da gazı çıksın vs içim değil. Bebek kustuğunda da boğulmasın diye. Bu detayı da vermiş olayım. Yani evet kafa düzleşmesi olabilir. Ama boğulma falan olması zor. 3 haftalıkken bebeğimin altını değiştiriyordum. Bebeğim kollarını sallayıp debelenmeye başladı. Ben o sırada anlamadım ama kusacakmış. Kafasını yana çevirip kustu ve bunu farklı zamanlarda onlarca kez yaptı. Doktorum bile şunu dedi ilk 3 haftadan sonra özellikle bebekler kendini kurtarır kolay kolay boğulmaz dedi.

Yan yatista, aniden yuz ustu donme riski evet var, yan yatis yastigi ve reflu yataklarindaki cift tarafli yastik engelleri tam da bunun icin var.

Ben yastiga para vermeye gerek yok, iki havlu kivirarak da bu is cozulur dedim.
Reflu yatagina gelince, ben aldigima pisman oldum, kizim uzerinde bir gun dahi durmadi. Sevmedi. Baska bebekler sever, anneler alabilir onlerine set cekmedim.

Bu arada bizim pediatristimiz de yan yatis fikrini destekliyor. O da prof ve unlu biri. Bu biraz da doktorun ekoluyle alakali. Ilk postta belirtmistim, eskiden de gobek ustu yatis oneriliyormus...

Yan yatis fikri dedigim gibi annelik ic gudulerime daha uygun geliyor. Cunku her bebek 3.haftada kendisini kurtaracak kas yetkinligine sahip olmayabilir. Zaten bu durumlar icin ilk 6 ay bebekler asla yalnız birakilmamali ya...

Ozetle, sirt ustu yatisa karsi degilim. Ilk kizimi yan yatirdim, bunu da yan yatiracagim. Asla da gozumu üzerinden ayirmayacagim :)

Not: yan yatis ve sirt ustu yatis pozisyonunun hangisi dogrudur sorusunun cevabi icin bu ikili dialoglari okuduysaniz, kendi doktorunuza mutlaka danisin. Olusabilecek tehlikeleri de mutlaka ogrenin.

1 yas alti bebekler ve bogulma konusuyla alakali bir cok ilk yardim videosu mevcut mutlaka izleyin.

Yan yatista, aniden yuz ustu donme riski evet var, yan yatis yastigi ve reflu yataklarindaki cift tarafli yastik engelleri tam da bunun icin var.

Ben yastiga para vermeye gerek yok, iki havlu kivirarak da bu is cozulur dedim.
Reflu yatagina gelince, ben aldigima pisman oldum, kizim uzerinde bir gun dahi durmadi. Sevmedi. Baska bebekler sever, anneler alabilir onlerine set cekmedim.

Bu arada bizim pediatristimiz de yan yatis fikrini destekliyor. O da prof ve unlu biri. Bu biraz da doktorun ekoluyle alakali. Ilk postta belirtmistim, eskiden de gobek ustu yatis oneriliyormus...

Yan yatis fikri dedigim gibi annelik ic gudulerime daha uygun geliyor. Cunku her bebek 3.haftada kendisini kurtaracak kas yetkinligine sahip olmayabilir. Zaten bu durumlar icin ilk 6 ay bebekler asla yalnız birakilmamali ya...

Ozetle, sirt ustu yatisa karsi degilim. Ilk kizimi yan yatirdim, bunu da yan yatiracagim. Asla da gozumu üzerinden ayirmayacagim :)

Not: yan yatis ve sirt ustu yatis pozisyonunun hangisi dogrudur sorusunun cevabi icin bu ikili dialoglari okuduysaniz, kendi doktorunuza mutlaka danisin. Olusabilecek tehlikeleri de mutlaka ogrenin.

1 yas alti bebekler ve bogulma konusuyla alakali bir cok ilk yardim videosu mevcut mutlaka izleyin.
Kesinlikle katılıyorum. Aslında iki yatışı da kullanıyoruz. Hem sırtüstü hem de yan pozisyon. Şuna da kesinlikle kayılıyprum. Zaten ilk 6 ay bebekler yalnız bırakılmamalı. Ben telsiz ayarlayıp rahat uyusun diye bazen beşiğine koyuyorum ama içim rahat olmuyor. Sürekli kontrol ediyorum. Annelik psikopatlık dşye boşuna demiyorlar. 😂 Bu arada bebeğinizin reflüyü sevmemesine çok şaşırdım. Genelde reflü işe yaramıyor diye kullanmıyor annneler. Bunun da olduğunu bilmiyordum.

çok fazla yenidoğan set yerine yarım kol tulum almalıymışım. set olarak çok kullanılmıyor özellikle çorabı şapkası eldiveni neredeyse hiç kullanmadık.
kıyafet konusunda alışveriş yaparken mevsimi çok ciddiye almamışım 🤣
benim kurtarıcılarım:
müslin battaniye/ağız bezleri (kumaşçıda kumaş alıp diktirmiştim)
philips avent emzik
emzirme minderi (bebişin boynu pişik olduğunda dik bi şekildeyatması için çok kullandık)
alt açma bezleri
molfix pure and soft bez 🙏
inglesina now bebek arabası

Kesinlikle katılıyorum. Aslında iki yatışı da kullanıyoruz. Hem sırtüstü hem de yan pozisyon. Şuna da kesinlikle kayılıyprum. Zaten ilk 6 ay bebekler yalnız bırakılmamalı. Ben telsiz ayarlayıp rahat uyusun diye bazen beşiğine koyuyorum ama içim rahat olmuyor. Sürekli kontrol ediyorum. Annelik psikopatlık dşye boşuna demiyorlar. 😂 Bu arada bebeğinizin reflüyü sevmemesine çok şaşırdım. Genelde reflü işe yaramıyor diye kullanmıyor annneler. Bunun da olduğunu bilmiyordum.

Benim kizimin yataklariyla genel bir problemi var bence :)
Babynest'iyle ask yasayip kendi rahat yataklarini asla kullanmadi. Babannesi gibi rahatsiz uykuyu seviyor kanimca. 😅🤣

Benim kizimin yataklariyla genel bir problemi var bence :)
Babynest'iyle ask yasayip kendi rahat yataklarini asla kullanmadi. Babannesi gibi rahatsiz uykuyu seviyor kanimca. 😅🤣
Hahahah bu bebeler huzuru kaosta buluyor resmen. Arkadaşla konuşuyoruz geçende. En konforlu olanı değil en sıradan olanı almak lazımmış diye 😂

Ahşap sallanan beşik : 6.aya kadar kullandık
Elektrikli salıncak : Asla binmedi hep kendini attı
Babynest: her yerde kullandım cok rahat ettirdi
Reflü yatagi : 1 kere belki kullandım ama reflüsü olan bebekler kullanır bilemiyorum
Eldiven ve şapka asla takmadı hep ağlardı boşuna almışım
Oyun matını fisher price oyuncakli bi sey almıştım cok uzun zaman kullandı oyuncakları hala taş gibi evladiyelik.

çok fazla yenidoğan set yerine yarım kol tulum almalıymışım. set olarak çok kullanılmıyor özellikle çorabı şapkası eldiveni neredeyse hiç kullanmadık.
kıyafet konusunda alışveriş yaparken mevsimi çok ciddiye almamışım 🤣
benim kurtarıcılarım:
müslin battaniye/ağız bezleri (kumaşçıda kumaş alıp diktirmiştim)
philips avent emzik
emzirme minderi (bebişin boynu pişik olduğunda dik bi şekildeyatması için çok kullandık)
alt açma bezleri
molfix pure and soft bez 🙏
inglesina now bebek arabası
bu arada ben memnun kaldıklarımı yazmışım 🤣
aklıma bir de törpü geldi. yüzyılın buluşu🤣
bende de ahşap kocaman beşik var inşallah ben uzun kullanırım ya korktum şimdi

10 aylık erkek bebeğim var zor durumdayım erkek bebek kiyafetlerine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Tartışmaya kapalı demişsin ama travel bebek arabası candır. Doğduğundan beri kullanıyorum. 2 yaşında. Kabin boy ayrıca aldım o arabamızda. Ama travel aşırı konforlu. Bütçe ve yer varsa alınır. Bugaboo cameleon kullanıyorum. Portbebesinde ilk 4-5 ay yattı tatile falan gittik aşırı rahat etti. Bütçe varsa kesinlikle konfor sağlıyor.

Doğumdan sonra hastanede gecelik giydim bol bol. Pijamayla uğraşacak modum yoktu. LCW den ucuz yollu hamile gecelikleri almıştım %100 penye aşırı rahattı.

Yürüteç doktorumuz önermişti. Kısa bir süre bindi. Ucuzundan aldık sonra birine verdik.

Kanguru ilk 3 ay kullandım. Tek başıma sağlık ocağına falan giderken iyi oluyordu. Tek bir yere gitmeyecekseniz gerek yok. Sonra durmadı.

Pişik kremi temiz içerikli mutlaka alın. Pudra tabiki sürülmeyecek ama mustela genel olarak her bebeğe oluyor. İlerleyen pişiklerde hametan kullanmak gerekiyor. Mavi hametan merhem evde bulunsun başka şeylere de kullanılır zaten.

Ben yenidoğan kıyafetini ve bezini az almıştım internetteki yorumlara güvenip ama bebeğim minnak doğdu ve zor büyüdü. O yüzden çok gerekti. Hatta kustuğu için ve evde kurutma makinemiz olmadığı için yıkayıp kurumasını beklemek çok zorladı beni. Sürekli lcw den kıyafet takviyesi yaptım. Annemi yollayıp aldırıyordum. Her bebeğin gelişimi farklı yine de almayın. Bebeğin kilosuna göre bakarsınız.

Sterilizatör konusu var ki buna bebek doğunca karar verilir. Şimdiden alınmaz. Mama içen veya sütü biberonla içen bebekse evde olmalı bence. Özellikle süt sağarken sürekli o ıvır zıvırları kaynatıp kurutmak sıkıntı. Kurutma özelliği olan sterilizatör gerekebilir. Ama inş gerekmez. 😂😂

Tecrübeli annişlerimizi lütfen piste alalım. Bence çok elzem bir konu. Birçok siteyi araştırdım. Özellikle bu konu için ne başlık açılmış ne blog yazılmış. 2012 yılında yazılan bir başlığın içinde bir şeyler buldum. Onun dışında detaylı bir konu bulamadım. Şimdiye kadar az çok okuduklarımdan anladığım kadarıyla gereksiz görülen şeyleri söyleyeyim hemen.
  • Bebek arabasını travel sistem almayın. (Bu konu bence tartışmaya fazla kapalı. Memnun olan çok küçük bir grup var. Herkes bu set konusunda bayaa isyankar yani.) Çok yer kaplıyor. Katlama kısmı sıkıntı. Fazla ağır vs. Onun yerine demişler ki kabin boy alın. Katlanınca valiz gibi oluyor. Çoğunluğun ortak kararı yenidoğan dan beri kullanılabilen taşıma kapasitesi fazla olan puset arabalar. Ben de bu yüzden Tommybaby Luppo aldım.
  • Oto koltuk konusunu çok inceledim. Biraz terimlere fazla acemiydim. İsofix en önemli şartımız. 360 derece dönenler çok pratikmiş. 2013 yılından sonra üretilen arabalarda isofix şartı zorunlu hale gelmiş. İsofix olmayan oto koltuklarından kaza anlarında kaydığı düştüğü vs gibi detaylar verilmiş. Toptether olsun demişler. O da oto koltuğun baş yaslama yerinin kemerle bağlanma detayıymış. Uzun uğraşlar sonucu Holmer kids maxi aero 3d oto koltuğu aldım. Alman markası olan heynerin ürünüymüş. İstenen bütün özellikler mevcut. Kullanmak da nasip olur inşallah.
  • Doğumdan sonra hastane için gecelik elbise değil pijama takımı alın demişler. Bantlı kocaman hasta bezleri çok yıpratıyor insanı. Kesinlikle hasta külodu depend falan tavsiye ederim. Çok rahat oluyor.
  • İlk 1 ayda bebeklerin aniden kilo aldığını ve 0 3 ay ürünlerinin nerdeyse hiç kullanılamadığı konusunda çok sitem eden vardı. Ablam da 0 3 ay için çıtçıtlı 4 5 zıbın atlet al dedi. Yaz bebesi olacağı için 3 6 aylık ince tulum al dedi. Ben 20li ve 10lu 2 hastane çıkış seti aldım. İlk 3 ay için kafi.
  • Bebek bezini sakın stoklamayın. Ben aptallık edip 200lü sleepy natural yenidoğan aldım. Büyük ihtimalle yarısını kullanabilecekmişim.
  • Bebek pudrasını hiç kullanmamışlar. İlk 3 ay zeytinyağı falan sürmüşler.
  • İlk 6 ay için ayakkabı sakın almayın demişler.
  • Yürüteç çoğu kişi almamış. Alanlar pişman olmuş. Bacaklarda ovalleşme falan olanlar olmuş. Parmak ucu basıp yürümede başta zorlananlar olmuş. Doktorlar da tavsiye etmiyormuş.
  • Kanguru ve sling için çok pişman olan var. Kangurudan bir nebze memnun olan da vardı. 6 kiloya kadar sling kullananlar olmuş. Sonrasında da kanguru kullananlar olmuş ama bel ağrısı çok yaşamışlar.
  • Ana kucağı konusunda çok pişman olan vardı. Şimdi puset şeklinde olan ana kucağı var. Çok az kullanmışlar. 3 ay kadar. Bir de elektrikli sallanan var. Kimisinin çocuğu onda durmamış. Köşede kalmış öyle.
  • Göğüs ucu kremi alıp yara olunca kullanmaya çalışmışlar ama bebek emerken kimyasal diye silme ihtiyacı duymuşlar. Herkes çareyi zeytinyağı, kantaron yağı, badem yağı ve sanırım buğday yağında bulmuş. Boşuna kreme para vermeyin demişler.
  • Port bebe sadece 3 ay için kullanılacak aşı vs. O yüzden uygun fiyatlı bişey alın ya da puset alın arabaya da takılanlardan olsun demişler ama uygun fiyata alın demişler. Bu konu biraz kişisel tercih sanırım. Bende port bebe vardı önceden. Yenidoğan dahil kullanılabilen bebek arabası aldım. Oto koltuğu da 3 aylıktan itibaren kullanılabilecek şekilde aldım. Yani yatırma kademeleri var.
  • Bol bol ağız mendili alın demişler. Hatta birisi demiş ki en az 15 tane olsun lazım olunca anlayacaksınız demiş.
  • Kullan at alt değiştirme örtüsü alanlar var. Çok memnunlar. Ucuz marka alın. Gidip para yığmayın demişler.
  • Sterilizatör için sakın demişler. Almayın. Ben de araştırdım. Bütün annelerin ortak noktası 5 dk tencerede kaynat. Kurutma için de internette pratik aparatlar var 50 liraya. Sadece mama ısıtıcı alın demişler. O da isteğe bağlı. Benim evim yerden ısıtmalı olduğu için kalorifer falan da yok. Isı kaynağı yok malum. Ben mama ısıtıcı alacağım o yüzden.
  • İlk 6 ay asla bebeğe su vermeyin demişler. Tabii doktor ne der bilemem ama bebeğin midesinin dolmasına sebep oluyormuş. Kayınvalide ve anne zorlamasıyla su vermek zorunda kalanlar olmuş. Bebeği yavaş kilo alınca doktor midesini doldurmayın çocuğun demiş.
  • Emzirme yastığını, emzirme kolluğunu ve emzirme önlüğünü hiç kullanmayanlsr ya da az kullananlar olmuş. Birçok kişi demiş ki evdeki yastıklardan destek aldım demiş. Ben tabi kolaylık olsun diye emzirme kolluğu gördüm. Çok garip ama minderden daha rahat demişler. Alıverdim.
  • Emzik için çok pahalı alanlar olmuş. Bebeler kabul etmemiş. Eczaneden 10 liraya aldıklarını kabul etmiş. O yüzden para vermeyin boşuna diyen çok var.
  • Reflü yatağına hiç gerek yok diyenlerin aksine bir o kadar da gerek var diyen olmuş. Bebek kusunca falan reflü yatağı iyi oluyor. Boğulma tehlikesi olmuyor demişler. Bir grupta hiç kullanmadığını söylemiş.
  • Ahşap beşik vs almayın demişler. Ablam da bu konuda mobilyaya para verme dedi. Park yatağını vermişti bana. Ben yine park yatak tavsiye ediyorum. Anne yanı alan da çok var portatif pratik diye. Beşiğe para vermeyin sakın. Anne yanı ya da park yatak alın demişler.
  • Ateşölçer braun falan alanlar pişman olmuş. Ürün 10 numara 5 yıldız fakat alından ölçen 100 liralık ürün de ateş ölçüyor demişler. Ben o yüzden alından ölçenden aldım. Onca para verilmez yani. Çok pahalı.
  • Su için termometre ve oda için termometre alın demişler.
  • Pahalı nevresim takımı almayın demişler. Pamuklu uygun fiyatlı çarşaf alın demişler.
  • Pratik kullanmalık battaniyeler alın 3 4 tane olsun demişler. Ablam da özdileğin nohut battaniyesinden almıştı. Çok memnun kalmıştı. Bebeği sarmak için çok rahat.
  • Bol bol çorap ve patik alın demişler. Tulum için iki bacağı da çıtçıtlı olsun demişler. Ayaklıları çok kısa süre kullanabilmişler bebek hızlı büyüdüğü için. Çoğu kişi kesmiş ayaklarını. Bir de ilk 3 ay için eldiven çok lazım oluyormuş.
  • Bebek havlusu 2 tane alın demişler.
  • Küveti çok az kullanmışlar. Herkes boşuna aldığını ve şimdi de çok yer kapladığını söylemiş. Ben önceden almıştım. Tüh dedim. 😂
  • Şampuan olarak kesinlikle sebamed kullanılmış.
  • Bol bol pamuk alın. Islak mendil yerine izotonik suyla poposunu silin demişler. Aksini söyleyen de çok var. Ablam da ıslak mendille başlamıştı. Sonra bebeğin poposu kızarınca ıslak mendili bıraktırdı doktor. İzotonik su ve pamuk kullandı fakat kızarıklık geçmeyince sorunun bezde olduğunu anlamıştı. Islak mendil kullanmıştı ara ara. Prima pişmanlık demişti. Bez olarak molfix, goon ve sleepy natural kullanmıştı. Ablam şimdi 6 aya kadar bez kullan. Sonrasında ise yıkanabilir bez külot kullan dedi ama onlar da çok pahalı. 6 tanesi 1000 lira ama tuvalet eğitiminş çabuk kabulleniyorlarmış. 6 ay olsun da belki yıkanabilir külot üreten firma artar. Yeni çıktığı için insanlar mesafeli duruyor sanırım.
  • Mama sandalyesi almayın gerek yok diyen çok vardı. Bu konu bende biraz muallak. Çünkü aile kahvaltılarımızda falan ablamın yeğenimi mama sandalyesine koyduğunda rahat ettiğini hatırlıyorum. Evinde de vardı. Gayet de kullandı. Sıfıra çok para vermeyin. İstiyorsanız 2. Elden alın gitsin. Ben de ablamdan alacağım.
  • Evin içinde kullanmalık organizer sepet alın mutlaka ablam çok pişman oldu almadığına. Her şey her yerdeydi. Kremdir ıslak mendildir arar dururduk yani. Ben ev için organizer sepet aldım. Dışarıda kullanmak için de hamur marka bir ürün var. Mutlaka göz atın. Çok pratik. Alan herkes çok memnun.
  • Biberonu çoğu kişi pahalı aldığı için pişman olmuş. Philips avent zaten en çok önerilen biberon ki ben de ondan almıştım. Bebekler biberonu reddedebiliyormuş. Reddederse çok üzülürüm. O kadar para verdim. 😅
  • Suluk boşuna aldım diyenler olmuş. İki yandan tutmalı olanlar için ama katılmıyorum yani. Yeğenim bayaa kullanmıştı.
  • Ablam demişti ki kız çocukları 2 yaştan sonra kendi kıyafetini seçmek istiyor. O yüzden zamana bırak. Zamanı gelince alırsın demişti.
  • Süslü püslü satılan bebek minderi var oval şekilde. Set halinde satıyorlar. Puset örtüsü falan da oluyor içinde. Onu sakın almayın demişler.
  • Oyuncak halısı, oyuncak matı ve oyuncaklar almayın demişler. Evde ıslak mendil paketini bile kullanmışlar oyuncak olarak. Boşa para harcamayın kullanılmıyor demişler. Oyuncaklardan da çocuklar çabuk sıkılıyorlarmış.

Kendim ayrı olarak melek kanadı aldım. Bebeğiniz yürümeye başladığında geri düşünce kafasını koruyor. Çok memnun kalan var. Tavsiye ederim. Kundak battaniye aldım.
2. çocuğuma hamileyim, 1 ay sonra doğuracağım. Mama sandalyesi ve ıslak mendil hariç hepsinin altına imzamı atarım. Ama mama sandalyesi çok çok işimi görmüştü belki uygun fiyatlısını tercih edin öyle pahalı bişeye gerek yok gibilerinden söylenmiştir. Islak mendil konusunda ise özellikle "yenidoğan" ıslak mendil tercih edilmeli öbürleri daha büyük çocukların cildine uygun. Sürekli su kaynat pamukla sil filan çok gerek yok belki 40'ı çıkana kadar. Pişiğin baş sebebi, bebeğin bezi, bez değiştirme sıklığı, havanın sıcaklığı ve annenin yediği bişey süte geçip alerji yaparsa o. Ek gıdada da pişik yapanlar genelde domates, portakal, salçalı yemekler, süt ürünleri vs. asitli şeyler

Tartışmaya kapalı demişsin ama travel bebek arabası candır. Doğduğundan beri kullanıyorum. 2 yaşında. Kabin boy ayrıca aldım o arabamızda. Ama travel aşırı konforlu. Bütçe ve yer varsa alınır. Bugaboo cameleon kullanıyorum. Portbebesinde ilk 4-5 ay yattı tatile falan gittik aşırı rahat etti. Bütçe varsa kesinlikle konfor sağlıyor.

Doğumdan sonra hastanede gecelik giydim bol bol. Pijamayla uğraşacak modum yoktu. LCW den ucuz yollu hamile gecelikleri almıştım %100 penye aşırı rahattı.

Yürüteç doktorumuz önermişti. Kısa bir süre bindi. Ucuzundan aldık sonra birine verdik.

Kanguru ilk 3 ay kullandım. Tek başıma sağlık ocağına falan giderken iyi oluyordu. Tek bir yere gitmeyecekseniz gerek yok. Sonra durmadı.

Pişik kremi temiz içerikli mutlaka alın. Pudra tabiki sürülmeyecek ama mustela genel olarak her bebeğe oluyor. İlerleyen pişiklerde hametan kullanmak gerekiyor. Mavi hametan merhem evde bulunsun başka şeylere de kullanılır zaten.

Ben yenidoğan kıyafetini ve bezini az almıştım internetteki yorumlara güvenip ama bebeğim minnak doğdu ve zor büyüdü. O yüzden çok gerekti. Hatta kustuğu için ve evde kurutma makinemiz olmadığı için yıkayıp kurumasını beklemek çok zorladı beni. Sürekli lcw den kıyafet takviyesi yaptım. Annemi yollayıp aldırıyordum. Her bebeğin gelişimi farklı yine de almayın. Bebeğin kilosuna göre bakarsınız.

Sterilizatör konusu var ki buna bebek doğunca karar verilir. Şimdiden alınmaz. Mama içen veya sütü biberonla içen bebekse evde olmalı bence. Özellikle süt sağarken sürekli o ıvır zıvırları kaynatıp kurutmak sıkıntı. Kurutma özelliği olan sterilizatör gerekebilir. Ama inş gerekmez. 😂😂
İmkanınız olduğu için siz 2 araba almışssınız. Tam da bu sebepten dolayı travel sistem olmuyor. Siz de bunu aslında bilerek bagajda az yer kaplayan araba almışsınız. Tartışmaya kapalı olan şey travel sistemin çok yer kaplaması ve alan herkesin pişman olması. Benim şuanda bebeğim 2. 5 aylık. Bu başlığı hamileyken atmıştım ve en az 20 kişinin yorumunu görüşünü fikrini alarak sonuçları paylaştım. Bilerek de travel sistem almadım. Bebek arabam tommy baby luppo gold. Taşlı arazide tek elle kullandım. Tekerleklerin takılmaması vs süper. Travel sistem niye almadım bile demedim. Benimle aynı anda travel alıcam ben yine de diyen arkadaşım kafasını vuruyor gerek yokmuş diye.

Sütyen deyince aklıma geldi. Emzirme sütyeni almanıza gerek yok. Anne usulü ten rengi demirsiz sütyenlerden alın demişlerdi. Açıkçası emzirme sütyenim de var. Anne usulü demirsizler de var. Hepsi aynı geldi bana. Normali 50 lira. Emzirme sütyeni deyince 70 80 lira. O yüzden önemli olan sütyenden ziyade atlet sanırım. Emzirme atletleri çok rahat oluyormuş. Bu konuyu da sormuş olayım. Siz neler düşünüyorsunuz?
Ben ilk doğumda aldım emzirme sütyenlerini ama hiç kullanamadım rahat edemedim. Önü düğmeli pijamalar işimi gördü evde sütyen takmıyorum zaten. Dışarı çıkarken de önü düğmeli ya da geniş yaka elbiseler giydim hep. 2. çocuğumun Hastane çantasını hazırlarken gördüm geçen gün, sandık sarısı olmuşlar mahvolmuşlar, gene de yıkadım koydum ama muhtemelen çöp olacaklar.

X