Bir mezun hikayesi...

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
377
367
Merhaba . Yine yangınlar yine ben ...
Mezuna kaldim ve yeniden hazırlanmaya başladım sınava. İyi kötü bir temelim de var kendime de güveniyorum ki bir tane (akraba!) ile karşılaştım. Dedi ki sana acıyorum. Bende neden dedim. İmkanın varken gitmedin üniversiteye şimdi de böyle inek bakıyorsun dedi .Anneme babama yardım ediyorum akşamları benden başka çocukları da yok .
Neyse bende dedim ki tekrar hazırlanıyorum. Dedi bana ,sen unut birdaha üniye falan gitmezsin falan... Zaten stresliyim ya konular yetismezse yine mezuna kalırsam diye gelmiş benimle böyle konuşuyor. Gerçekten sabah 8 de ders başı yapıp 4 e kadar iyi kötü çalışmaya çalışıyorum. Ekimde başladım çalışmaya. Gerçekten ya yetismezse ...lütfen biraz destek verin . Çevremde kimsem de yok .( TM bölümündeyim)

Mezuna kaldim ve yeniden hazırlanmaya başladım sınava. İyi kötü bir temelim de var kendime de güveniyorum ki bir tane (akraba!) ile karşılaştım. Dedi ki sana acıyorum. Bende neden dedim. İmkanın varken gitmedin üniversiteye şimdi de böyle inek bakıyorsun dedi .Anneme babama yardım ediyorum akşamları benden başka çocukları da yok .
Neyse bende dedim ki tekrar hazırlanıyorum. Dedi bana ,sen unut birdaha üniye falan gitmezsin falan... Zaten stresliyim ya konular yetismezse yine mezuna kalırsam diye gelmiş benimle böyle konuşuyor. Gerçekten sabah 8 de ders başı yapıp 4 e kadar iyi kötü çalışmaya çalışıyorum. Ekimde başladım çalışmaya. Gerçekten ya yetismezse ...lütfen biraz destek verin . Çevremde kimsem de yok .( TM bölümündeyim)
Bir anda stres yaptım alakasız bir şekilde önümde 9 ayım olmasına rağmen. Gerçekten çok kızıyorum kendime böyle olduğum için. Çalıştığım yeterli gelmiyor , verimsiz çalışıyormuş gibi hissediyorum. Aksam yatağa başımı koyduğum zaman keşke biraz daha çalışsaydım, o diziyi izlemek yerine ders çalışsaydım diyorum ve çok yükleniyoruz kendime .

Stres yapma o seni kıskanmış. Başarılı olmaman için enerjini bozuyor o yüzden. O kişiyi hiç umursama maşallah elinden geleni yapıyorsun o kadar süre ders çalışmak bence çok güzel bir şey.
Teşekkürler. Yani bide amcam yani diyen kişi. Akranım da değil.

İnsanları umursama. Benim kendi öğretmenim üniversite için İstanbul u yazacağım dediğimde sen kim İstanbul u kazanmak kim haddini bil demişti. Bu sözü beni daha çok motive etti.
Kendine iyi bir ders programı yap, Youtube da çok güzel ders anlatımları var onlardan yararlan. Önünde yeterince zaman var merak etme.

Bakın bu ülkede istenmeyen tavsiye dağıtan insanlara söylenecek tek sözüm var:

• Sana ne girip çıkıyor
  • Sana ne girip çıkıyor
  • Sana ne girip çıkıyor

Daha iyi anlaşılması için 3 kez yazdım. Ona neymiş ki?? Hayat senin istediğini yaparsın mal mal konuşmasın.

Bakın bu ülkede istenmeyen tavsiye dağıtan insanlara söylenecek tek sözüm var:

• Sana ne girip çıkıyor
  • Sana ne girip çıkıyor
  • Sana ne girip çıkıyor

Daha iyi anlaşılması için 3 kez yazdım. Ona neymiş ki?? Hayat senin istediğini yaparsın mal mal konuşmasın.
Yaşı buyuk diye sustum inanın. Babama dedim birdaha salak derse YAŞASİN SALAKLIK diye bağır dedi ahahahah

Yaşı buyuk diye sustum inanın. Babama dedim birdaha salak derse YAŞASİN SALAKLIK diye bağır dedi ahahahah

Salak da dedi bu arada eklemeyi de unutmuşum

Bir anda stres yaptım alakasız bir şekilde önümde 9 ayım olmasına rağmen. Gerçekten çok kızıyorum kendime böyle olduğum için. Çalıştığım yeterli gelmiyor , verimsiz çalışıyormuş gibi hissediyorum. Aksam yatağa başımı koyduğum zaman keşke biraz daha çalışsaydım, o diziyi izlemek yerine ders çalışsaydım diyorum ve çok yükleniyoruz kendime .

Etrafında sürekli kötü yorum yapan, negatif insanlar bulunacak. Bunlarla başa çıkmayı öğrenmen sınavda sakinliğini koruman açısından da önemli. Bunları önemsememeyi öğrenmen lazım.
Hedefini kendine hatırlat. Motivasyonunu bozmasına izin verme.
Sonuçları ne olursa olsun bununla yaşayacak olanlar ne negatif ne pozitif yorum yapanlar olacak. Sen olacaksın.
Bu senin geleceğin, senin hayatın. Ne yapacaksan kendin için yap en iyisini yap
Ders çalışmana, hedefine odaklan. Kalanı da gidip kendi hayatlarıyla uğraşsnlar.

Geçen seneden temelin var. iyi olduğun konuları soru çözerek taze tutarsın. Eksiklerini de tekrar edip çalışırsan sınavda daha güzel bi sonuç alırsın. Negatif yorumlara üzülmek yerine hırs yap. Başarılar dilerim.

Teşekkürler. Yani bide amcam yani diyen kişi. Akranım da değil.
Akranın olmaması daha vahim. Onlar zamanında bir meslek sahibi olamamış adam gibi acısını çıkarır. İçini öyle rahatlatmaya çalışmış. Ben lise okumaya yeni başladığımda kendi akrabalarım aynı senin gibi Akranım olmayan büyüklerim bu okumaz boşuna uğraşıyorsunuz boşuna para döküyorsunuz diploma bile alamaz dediler. Bunu duydum ve tam tersi bu daha hırslanmama sebep oldu. Tabiri caizse eşşek gibi ders çalıştım tuvalet hariç yemek hariç uyku hariç kalmadım başından. Bunaldım ama başardım. Hemde onların çocukları gibi değil. 85 ten aşağı not almayarak. Beni eleştirdiler kendi çocukları lise ikiyi terk etti ben mezun oldum. Demem o ki bu durum seni strese sokmasın. Ders çalışıyorsun aklı başında bir kızsın sorumluluğun olan çalışmayı yerine getirmeye çalışıyorsun. Herşeyi başaracak donanıma sahip olduğunu düşün ve çalışmaya devam et. Seni kendi seviyesine çekmek için can atanlar olacaktır. İzin verme.

Bak sana bir hikaye anlatayım.

Benim bir akrabam var. En son düğünümde gördüm ama seninki gibi yakın, amca diyelim. Ben zamanında üniversite kazandığımda bölümüme tırt demişti, haklıydı gerçi ama 18 yaşındaki çıtır pattisin kalbi o üslubuna çok kırılmıştı işte. (Üniye hazırlandığım sene annemle babam çok olaylı boşandı fln, bölüm tırt bile olsa İstanbul'da üni kazanmak zordu o zamanlar.)

O akrabamın çocukları Allah için daha başarılıydı. Sayılı liseleri kazandılar. Daha da iyi olsunlar çocuklarla ne alıp veremediğim olacak.

Senelerce görüşmedik. Geçen telefonum çaldı. Numaramı nereden bulduysa artık kendini tanıttı. Oğlu iş bulamıyormuş, eşimle benim kendi şirketimizin olduğunu duymuş, iş verebilir miymişiz?

Çocuklarla hala bir derdim yok, çocuk dediğim 28-29 olmuş zaten senelerdir görüşmüyoruz. Cv atsın dedim.

Cvye bir baktım, ünide gidip benim o tırt bölümü okumuş çocuğu. İstanbul bile tutmamış da Anadolu'da küçük bir ilde okumuş.

Umarım güzel bir iş bulur, bizim ihtiyacımız yok dedim. Gerçekten yok çünkü bizde o işi ben yapıyorum :KK70:

Hayat işte, kimin ne olacağı ne yaşayacağı belli olmuyor. Bakma milletin lafına.

Daha aylaaar var sınava, otur çalış yaparsın.

Ekimde başladım gk gy eğitim bilimleri öabt. Temmuzdaki 3 sınav için çalışıyorum. Konuları çabuk bitir ne kadar çok soru çözersen o kadar iyi senin için.

şimdi şunu anlamadım "imkanın varken gitmedin" derken ne kast ediyor ki?
belli bir puan almış mıydın? hedeflediğin yer vardı o yüzden mi gitmedin derdi ne tam olarak?

inek bakıyorsun dediği nedir?
hayvancılık mı yapıyorsunuz?

kast ettiği nedir bilmiyorum ama

şöyle diyim
çoook koyun da baktım inek de baktım

kendimizin de değil amcamın dedemin malı davarı vardı. baktık. benim lise üniversite zamanlarımda henüz türkiyede hayvancılık bitmemişti...kurban olsunlar inek bakanlara.
sonra sütün litresini 50 liraya içsinler de bi görsünler inek bakmak neymiş.

şimdi şunu anlamadım "imkanın varken gitmedin" derken ne kast ediyor ki?
belli bir puan almış mıydın? hedeflediğin yer vardı o yüzden mi gitmedin derdi ne tam olarak?

inek bakıyorsun dediği nedir?
hayvancılık mı yapıyorsunuz?

kast ettiği nedir bilmiyorum ama

şöyle diyim
çoook koyun da baktım inek de baktım

kendimizin de değil amcamın dedemin malı davarı vardı. baktık. benim lise üniversite zamanlarımda henüz türkiyede hayvancılık bitmemişti...kurban olsunlar inek bakanlara.
sonra sütün litresini 50 liraya içsinler de bi görsünler inek bakmak neymiş
Gidebileceğim uniler vardı pamukkale üni gibi... ama benim sözelim iyiydi sadece sözelde de iş imkanı çok olmadığı için gitmedim. Gastronomi istiyordum çevremdekiler ne yapacaksın onu iş bulamazsın diyince gitmedim. Dershane öğretmenim de dahil ...

Daha çok zaman var. Ayrıca temeliniz de varmış. İstikrarlı çalışmaya devam ederseniz hedefinize ulaşırsınız. Amcanız çok mu biliyormuş? Gastronomi için ise iş imkanının az olduğunu düşünmemiştim. Eğer hala aklındaysa çalışma koşullarını da araştır. Bazı meslekleri yapmak yorucu oluyor.

Ayrıca mezuna kalanlar genelde daha yüksek puanlar alıyorlar. Laf söyleyenlere takılmayın.

Mezuna kalmak lafını ilk kim kullandı acaba? Ne saçma bir öbek 😒

X