Bir takı meselesi

ssusam

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ağustos 2023
265
503
Merhaba kızlar biz erkek arkadaşımla ciddi olaylara girmeye başladık. İstemeye gelecekler ve aramızda söz yapacağız. Erkek arkadaşıma annesi düğün için taki olarak ne istediğimizi sormuş biz aile olarak bu konulara biraz uzağız. Erkek arkadaşıma durumunuzun elverdiğini içinizden geleni yapin tarzında söyledim ama illa siz bir şey söyleyin diyor. Annemde aynı şekilde kendilerini zora sokmadan yapsınlar dedi ama illa bir cevap vermemizi istiyorlar. İstemede soracaklarmış bu işin bir ortalaması var mıdır?
Bilgi olsun diye yazıyorum bu konuda da yeterli mi yazarsanız sevinirim. benim kendi ailem 3 ya da 4 bilezik takacak akraba ilişkimiz pek olmadığı icin başka kimse taki takmaz diye düşünüyorum. Takarsa 5-6 arkadaşım çeyrek takar. Aslında bu konularda pek çağıracağım kişi olmadığı için çok düğün bile istemiyorum ama karşı taraf daha istekli o yüzden bizim açımızdan eksik olsun da istemiyorum.

Ben bu sıralar çok evlilikle ilgili konular açtım kusura bakmayın 🙏🙏

Her yörenin adetleri başka her ailenin maddi durumu başka.
benim arkadaşım 150 gram bilezik,günlük set,ağır set, tuğra gibi şeyler istemiş .
şuan aklım olsa bende en az bu kadar ister altinlarimi da bankaya hesabıma yatirirdim kimseye vermezdim.
bu da aklınızda olsun 🤭

ortalama kime göre neye göre. söyleyin istemede de gücünüz neye yeterse. bu insanlar ömürlerinde hiç mi düğüne gitmedi hiç mi akraba düğünü olmadı? bizim ailede genelde önceden 10 bilezik 10 altın tuğralı kolye takılırmış. şimdi 5 takıyorlar. ya da başkasında 300 gram olabilir. paraları ne kadar olduğuna canları nr kadar istediğine göre değişir

Her yörenin adetleri başka her ailenin maddi durumu başka.
benim arkadaşım 150 gram bilezik,günlük set,ağır set, tuğra gibi şeyler istemiş .
şuan aklım olsa bende en az bu kadar ister altinlarimi da bankaya hesabıma yatirirdim kimseye vermezdim.
bu da aklınızda olsun 🤭
Ben o kadar isteyebilir miyim bilmiyorum 😅 ama erkek arkadaşım altınların zaten bende kalacağını söyledi bende acil bir şey çıkmadıkça saklarım galiba

ortalama kime göre neye göre. söyleyin istemede de gücünüz neye yeterse. bu insanlar ömürlerinde hiç mi düğüne gitmedi hiç mi akraba düğünü olmadı? bizim ailede genelde önceden 10 bilezik 10 altın tuğralı kolye takılırmış. şimdi 5 takıyorlar. ya da başkasında 300 gram olabilir. paraları ne kadar olduğuna canları nr kadar istediğine göre değişir
Onların çok düğünü oluyor ama yine de erkek arkadaşım illa sen bir şey söyle dedi

çok saçma bir durum ya. sanki hiçbir şey görmediler bilmiyorlar. abisi vs var mı peki? ilk damat mı?
Yok tek erkek çocuk ablası var ama bekar. Onlarda hep kendi içlerinde akraba değil ama aynı yerden evlilik olduğu için ilk dışarıdan evlenen o yüzden mi bilemediler diye düşünüyorum

Takı istemek iğrenç bir şey. Gerekirse amaan istemeyiz deyin ya valla öğk.
Konu sahibi sen dinleme merve ablani. Tabiki cingene pazarligi yapma ama illa illa soyle diyen tarafa da bisey istemem deme. Zaten altinlarla genelde ev araba aliniyor. Kendi ogullari da mulk sahibi oluyor.

Konu sahibi sen dinleme merve ablani. Tabiki cingene pazarligi yapma ama illa illa soyle diyen tarafa da bisey istemem deme. Zaten altinlarla genelde ev araba aliniyor. Kendi ogullari da mulk sahibi oluyor.
Evet bende takıyı ileride bir hayalimiz var onun için saklamayı düşünüyorum. Birde benim ailemde benzer takar o yüzden kötü gelmiyor😊 aslında ben ailem adına kendime alacağım 😅😅

Evet bende takıyı ileride bir hayalimiz var onun için saklamayı düşünüyorum. Birde benim ailemde benzer takar o yüzden kötü gelmiyor😊 aslında ben ailem adına kendime alacağım 😅😅
Ben de 25 yasinda “yaa koluma ezik gibi altin bilezik mi takip gezcem yeaaa ne gerek var masrafa” diyen bir akilliydim. Suan 32 yasinda ve bilgeyim isteyebildigin kadar iste diyorum. 😉

Israrla istemek öyle ama diğer şekilde öyle düşünmüyorum takıları alıp kaçmayacağım benim ailemde takacak ve ileride kendimiz için harcayacağız
Güzelim az istedin diye az takacak tiplerse yani böyle bi kaygı varsa zaten bu iş olmasın. Herkes adet diye gücü yettiğince takar zaten.

Bence baban insan gibi bir konuşma yapsın istemede. Benim kızımın mutluluğu altınla ölçülmez. Siz hediye olarak evlenecek çifte gönlünüzden ne koparsa verirsiniz biz öyle yapacağız. Gibi. Israr gelirse de terslesin.

Kendi ailemin takacagindan fazlasını ben isteyemem. Fazlasını isteyen yapar zaten. 4 bilezik de.

X