Borclarla basim dertte

Gerçekten birçok insan şu anda sizinle benzer durumda, belki herkes dile getirmiyor ama herkesin gelirinden çok gideri var ve borç yükü ödeyebileceğinden çok çok fazla. Çevremde bende dahil olmak üzere çalışanlardan edindiğim izlenimler dahilinde yazıyorum. Size Naçizane tavsiyem; elinizden çıkarabileceğiniz ev dışında işinizi aksatmayacak bir mal varlığı varsa (biri otomobil yazmıştı) en azından kartlarınızı kullanıma açacak kadar satabilirsiniz. Yemek konusuna gelince, vücuda en büyük kötülük stres yapmaktan gelir, makarna yiyerek sadece biraz karbonhidrat ağırlıklı beslenmiş olursunuz o kadar. Yurtdışında yaşayan oranın vatandaşı olan akrabam üniversiteye gidene kadar makarna ve patates yemiş ve sonuçta gayet boylu poslu sağlıklı bir insan. Yani yeni duruma adapte olmaya çalışmak şu anda yapabileceğiniz en iyi şey. Umarım bir an önce borçsuz ve huzurlu günlere kavuşursunuz.
Ocak ayina kadar idare edebilirsek ocak ayindan sonra bir miktar daha rahatlayacagiz zaten. O vakte kadar olan odemeleri daha sa buyutmesek yetecej aslinda.

Harcamalarimizda yapabilecegimiz herseyi yaptik, bir suredir elimizdeki kullanmadigimiz bilgisayar, bir kac kere kullandigim ev tipi lazer epilasyon cihazi vs satisa ciksrttim ama henuz alici cikmadi. Alyansimdan baska ziynetim de kalmadi ne yazikki. Suan tek sigindigim atolyenin islerinin bir an once acilabilmesi. Insallah kisa zamanda o da yoluna girer

Ocak ayina kadar idare edebilirsek ocak ayindan sonra bir miktar daha rahatlayacagiz zaten. O vakte kadar olan odemeleri daha sa buyutmesek yetecej aslinda.

Harcamalarimizda yapabilecegimiz herseyi yaptik, bir suredir elimizdeki kullanmadigimiz bilgisayar, bir kac kere kullandigim ev tipi lazer epilasyon cihazi vs satisa ciksrttim ama henuz alici cikmadi. Alyansimdan baska ziynetim de kalmadi ne yazikki. Suan tek sigindigim atolyenin islerinin bir an once acilabilmesi. Insallah kisa zamanda o da yoluna girer
Bebeğin maması için rapor çıkartabilirseniz sigortadan karşılanabilir.

Aslinda oyle degil tam olarak. Mal edinmek icin degil yani... evlenirken ailelerden hicbir destek almadik, ev kurabilmek icin (o zamanlar ikimiz de cok az aliyorduk) cok calismamiz gerekti, sonra esim dugun uzeri bir kaza yapti ve 20 bin kadar oraya odeme yapmamiz gerekti hesapta olmayan. Sonra ben surpriz sekilde hamile kaldim, hamileligim sorunlu gecti ve her ay ciddi anlamda ilac masrafim cikti, ardindan dpgum izninde olacagim surede maasim yatmadi, o donem bizi idare edebilmesi icin tekrar ise dondugumde odeyebilecegimmsekilde kredi cekmek zorunda kaldik vs
Esiniz düğün uzeri trafik kazasi mi yapti? Kaza tespit tutanagina gore haklilik pay var miydi???
Eger varsa 6binlik geliri olan adama iyi bir para çıkabilir. Ustelik kaza uzerinden epey zaman gectigi icin cabucak rapor çıkar -odemesi de daha kisa sürede yapilir. Bu islerin icinde oldugum icin biliyorum,boyle bir hakkiniz var. Denemekte zarar gelmez (zaten onceden odeme de yapmiyorsunuz cogu firmada. Cikmazsa da bir zarariniz olmaz)

Aile harici borç alabileceğiniz bir akraba arkadaş yok mu? Altın olarak alırsınız,altın olarak geri ödersiniz. Karsi tarafın da zararı olmaz. Eşinin maaşı altin borcunu ödeyemeyecek bir maaş değil,senin de mahkemeyle alacağın bir ödenek var. Bence sen kolunda bileziği olan teyzeni yengeni halanı bir gözünün önüne getirmeye calis😊
Maksat bankadan kurtulmak. Insanın ümüğünü sıkıp evdeki bereketi de kaçırıyor,onu tamamen sıfırlamaya bakin.

Esiniz düğün uzeri trafik kazasi mi yapti? Kaza tespit tutanagina gore haklilik pay var miydi???
Eger varsa 6binlik geliri olan adama iyi bir para çıkabilir. Ustelik kaza uzerinden epey zaman gectigi icin cabucak rapor çıkar -odemesi de daha kisa sürede yapilir. Bu islerin icinde oldugum icin biliyorum,boyle bir hakkiniz var. Denemekte zarar gelmez (zaten onceden odeme de yapmiyorsunuz cogu firmada. Cikmazsa da bir zarariniz olmaz)
O durum biraz karisik. Esim kiralik aracla kaza yapti dugunumuzden 2 gun once kina gecemizden donerken, arac takla atti vs.cok sukur onun burnu bile kanamadi ancak kasko olmasina ragmen araci saglayici firma 18 binlira kadar faturayi bize cikartti. Direksiyonda uyudugu icin ikimizden baska kimsenin bilmesini istemedi her dirwksiyona oturdugumda akillari kalacak diye. O donem 1200 lira maas aliyordu, biz o 18 binlira borcu olay mahkemeye gitmesin kimse duymasin diye kuzu kuzu odedik.

Aile harici borç alabileceğiniz bir akraba arkadaş yok mu? Altın olarak alırsınız,altın olarak geri ödersiniz. Karsi tarafın da zararı olmaz. Eşinin maaşı altin borcunu ödeyemeyecek bir maaş değil,senin de mahkemeyle alacağın bir ödenek var. Bence sen kolunda bileziği olan teyzeni yengeni halanı bir gözünün önüne getirmeye calis😊
Maksat bankadan kurtulmak. Insanın ümüğünü sıkıp evdeki bereketi de kaçırıyor,onu tamamen sıfırlamaya bakin.
Esimin ailesi yok zaten. Bizim aileden de herkes kendi derdinde kimi yeni ev aldi kimi araba aldi kiminin cocugu olacak vs. 2-3 bin olsa bulurum bulmasina da oyle 20-30 binlira cikarip bana verebilecek bir kac sene benim onu odememe zaman taniyacak kimse yok ne yazikki

Acikcasi ilk mesaja kalem kalem yazmayi gereksiz buldugum icin yazmamistim, 6900 un tamami kredi degil aslinda... ancak azaltilamayan rutin giderlerimiz. Yani soyle

1850 ev kredisi
700 aidat, fatura (iskan hala alinmadigi icin ne yazikki faturalarimiz cok yuksek geliyor)
2500 ihtiyac kredisi (binlirasi 2 ay sonra bitecek
500 atolyenin aylik rutin muhasebe vergi tutari
1000 tl oglumun aylik mama masrafi( o konu ayrica ozel ve saglikla ilgili bir durum)
Yaklasik 400 tl aylik ulasim masrafi (atolyenin ulasimlari dahil)

Kalem kalem yazmam gerektigini dusunemedim. Detaylandirip konuyu uzatmayayim diye 6900 toplam kredi odemesi deyiverdim ama yanlis anlamalar oldu hakli olarak.

Arabayı satın bence
Atölyeyi de kapatın

hayat gerçekten çok zor ben ve eşim çalışsakta bizde her ay başı aynı sorunu yaşıyoruz. bizimde düğün borcumuz ve bitmek bilmeyen kredi kartı borçları ve 2 adet kredi var. ben oturup ne kadar kafa patlatsamda. sürekli elde olmayan masraflar çıkıyor. bundan 3 ay once bu ay borçlarımın bitmesi gerekirken ben hala yerimde sayıyorum.

eşinizin maaşı iyi aslında

yani kredilibilitesi varsa ihtiyaç kredinizi kapatıp biraz daha uzun vadeli yeni krediye çevirin yani aylık kredi fatura vs gideriniz 4000-5000 marjında kalsın

çocuk var masraf her an olabiliyor özel durumu da var diyorsun haklısın

bir süre borçları kapatıp ödemeleri azaltabilirseniz işlere daha salim kafa ile odaklanıp düze çıkabilirsiniz

ben sizi hatırlıyorum daha önce de bir dönem bunalmıştınız

sıkıntılı bir süreçle çocuk sahibi oldunuz yeni ev alıp yerleşme süreciniz oldu

hepsinin üstesinden geldiniz şimdi yine halledersiniz

kolaylıklar

gece uykusuz kalıp çalışıp gündüz çocuk ile uğraşacak
robot musunuz?
çocuk kreşe verilmeden birşey yapamazsınız
herşeyi hemen yapmaya çalışmayın
herşey düzgün 4x4 lük olacak diye birşey yok
öncelikle evdeyken çocuğunuz ile uğraşın birkaç ay sonra çocuğu kreşe verip atölyeye yoğunlaşın

O durum biraz karisik. Esim kiralik aracla kaza yapti dugunumuzden 2 gun once kina gecemizden donerken, arac takla atti vs.cok sukur onun burnu bile kanamadi ancak kasko olmasina ragmen araci saglayici firma 18 binlira kadar faturayi bize cikartti. Direksiyonda uyudugu icin ikimizden baska kimsenin bilmesini istemedi her dirwksiyona oturdugumda akillari kalacak diye. O donem 1200 lira maas aliyordu, biz o 18 binlira borcu olay mahkemeye gitmesin kimse duymasin diye kuzu kuzu odedik.
Buradan bir gelir kapisi cikar diye düşünmüştüm ama bu sekilde bir odeme alamaz. Neyse, cana gelecegine mala gelsin. Yapacak birsey yok.
Bize ne dosyalar geliyor. Durduk yere kaza gecirip aylarca calisamaz hale gelenler,daha taksidi bitmeyen arabalari kaza yapip kaza ile isinden olduğu icin ödeyemeyenler...neler neler...
Oyle bakinca 18 bin lira, ne ki. Basinizin gozunuzun sadakasi olsun demekten baska care kalmiyor...
Umarim tasarim isini yeniden toparlarsiniz

Evinizde kullanmadiginiz esyalari satılığa cikartin.
Arabayida satisa cikartip, ocaga kadar bitecek odemeyi kapatin . Zaten 8 000 geliriniz varmis.4000 kredi olsa , 4000 le gecinirsiniz.
Bence onceliginiz borclari odemek olsun .
Atolye isine borclari rahatlatinca donmeyi düşünün.

Yapilacak en mantikli sey atolyenin kapanisini verip aylik 500 tl giderden kurtulmak. Ayrica arabayi da satarsaniz bahsettiginiz 400 Tl lik yakit parasindan kurtulursunuz. Kafadan 900 TL kar.. Arabadan gelen para da sizi ocaga kadar cikarir. Ondan sonra da rahatlarsiniz zaten. Cozum bu baska ne gibi oneriler bekliyorsunuz?

Arabayi satin dedi arkadaslar, atolye icin lazim dediniz. Ama ayni zamanda atolye is yapmiyor da dediniz. Ne yardan geciyorsunuz ne serden..Ne yapalim istiyorsunuz yani?:kahve:

6bin gelirin 6900 giderin var yanlis anlamadiysam 2bin de 2 ay sonra bitiyor yerinde olsam soylemesi kolay diyeceksin ama ben de hep gulluk gulistanlik gecirmedim hayati
2 ay çocuğuma saglikli vakit ayirmaya calisirdim o uyku saatindeykende is icin 3 aylik planlama yapardim instagramda aktif olmaya çalışırdım
8000 bin gelirin var 6900 giderin 2 ay 1100 tl idae ederdim sonra gelirin 8000 gider 4900 3 bine de gecinirsiniz 3 kisi sen icini ferah tut para olumlamalari gercekten ise yaradi ben de
Zihnin guclu olursa sikinti cabuk gider Allah yardimcimiz olsun
Zaten kendine de inaniyorsun elbet basarirsin🙏👍👏

Screenshot_2019-09-13-00-12-57.png
Takip ettigim bir kadin (byprimarima) boyle bir gönderi paylasmis. Sizi düsundum, kaydettim. Kendisinin de cizime dayali yaptığı isler var. 44000 de takipcisi var. Istedigi bilgileri yazip Atölyeden ona uygun bir ürünü göndebilirsiniz. Hem tanitir. Hem de gordukce etiketler :) bakarsiniz bu sekilde siparis alirsiniz...belli mi olur?

Eki Görüntüle 2307007 Takip ettigim bir kadin (byprimarima) boyle bir gönderi paylasmis. Sizi düsundum, kaydettim. Kendisinin de cizime dayali yaptığı isler var. 44000 de takipcisi var. Istedigi bilgileri yazip Atölyeden ona uygun bir ürünü göndebilirsiniz. Hem tanitir. Hem de gordukce etiketler :) bakarsiniz bu sekilde siparis alirsiniz...belli mi olur?
Aaaa tesekkur ederim inceleyecegim hemen

valla şöyle diyorum. düğünde ne kadar masraf yaptınız ki. kredi çok çktiniz. Durumun iyi değilse düğün bile gereksiz bana göre. zamanımızda herşey pahalı. bir de ev almışsınızdır eminim. en güzel yıllarınız borç ödemekle geçiyor. düğün masrafı filan yapılacağına başka şeyler için yapsaydınız. Çevremde bir çok kişi var bu şekilde olan. yazık diyorum. allah kolaylık versin aynı zamanda.

Yapilacak en mantikli sey atolyenin kapanisini verip aylik 500 tl giderden kurtulmak. Ayrica arabayi da satarsaniz bahsettiginiz 400 Tl lik yakit parasindan kurtulursunuz. Kafadan 900 TL kar.. Arabadan gelen para da sizi ocaga kadar cikarir. Ondan sonra da rahatlarsiniz zaten. Cozum bu baska ne gibi oneriler bekliyorsunuz?

Arabayi satin dedi arkadaslar, atolye icin lazim dediniz. Ama ayni zamanda atolye is yapmiyor da dediniz. Ne yardan geciyorsunuz ne serden..Ne yapalim istiyorsunuz yani?:kahve:

+100000000000000000000000

valla şöyle diyorum. düğünde ne kadar masraf yaptınız ki. kredi çok çktiniz. Durumun iyi değilse düğün bile gereksiz bana göre. zamanımızda herşey pahalı. bir de ev almışsınızdır eminim. en güzel yıllarınız borç ödemekle geçiyor. düğün masrafı filan yapılacağına başka şeyler için yapsaydınız. Çevremde bir çok kişi var bu şekilde olan. yazık diyorum. allah kolaylık versin aynı zamanda.
Dugun kina nisan bu dediklerinizin hicbirini yapmadik, ancak evleniyor ev kuruyorsaniz o eve yatak koltuk beyaz esya almaniz gerekiyor degil mi?

X