Boşanma sonuçlanmış olabilir mi?

Benim yazdığım.Kendi tecrübem.Ben de böyle oldu minvalinde bir yorum.

Yazım üstte. Nerede boşanma olmuştur olmamıştır gibi bir şey yazmışım.
Kendi sürecimde karar aşamasında yazısından sonra pek bakmadım e devlete.İlgilenmedim.Hala eski kocanın soyadını kullanılırken boşanma kararı beklerken bir resmî kurumda işim vardı sıra numarası aldım kızlık soyadım çıktı,hemen e devlete girdim baktığımda karar yazıyordu.
Bu benim tecrübem. Sizinki başka olabilir.
Boşanma olmadan kimlik nasıl yenilenecek?? Kelimelere mi takılıyorsunuz.
Geçmişte anlaşmalı boşanma nasıldı bilemem,şu an için sürecin bu sekilde ilerlediğini anlattım. Siz yorum yazdığınızda da düzgün bir sekilde yorumumu ekledim, bu kadar tepkisel olmanız anlamsız. Her neyse polemiğe girmeye gerek yok

Boşanma olmadan kimlik nasıl yenilenecek?? Kelimelere mi takılıyorsunuz.
Geçmişte anlaşmalı boşanma nasıldı bilemem,şu an için sürecin bu sekilde ilerlediğini anlattım. Siz yorum yazdığınızda da düzgün bir sekilde yorumumu ekledim, bu kadar tepkisel olmanız anlamsız. Her neyse polemiğe girmeye gerek yok
Aslında aynı şeyleri konuşuyoruz da siz farklı algılıyorsunuz ben farklı. Ve ortaya polemik çıkıyor

SiriussY SiriussY ben bilgilerimi paylaştım konu sahibin işine yarar yaramaz bilemem,konu sahibin konusunu manasız sabote etmeye devam etmeme kararı aldım. Siz de tatsız dönemden geçiyorsunuz herkes gibi bu süreçte uzatmayalım

Hakim boşanma kararı verdikten sonra gerekçeli boşanma kararı yazılır ve taraflara tebliğ edilir.

Mahkeme tarafından tebligatlar posta yoluyla yapılır. Ancak süreci hızlandırmak için, taraflar mahkemeye giderek gerekçeli kararın, kendilerine imza karşılığı elden tebliğini isteyebilirler.

Gerekçeli kararın taraflara tebliğ edilmesinden sonra her iki taraf da karara itiraz etmezlerse itiraz süresi bittikten sonra karar kesinleşmiş olur (İtiraz süresi, karar tebliğ tarihinden itibaren 2 haftadır)

Süre sonunda mahkeme, karar için kesinleşme şerhi hazırlar, Nüfus Müdürlüğüne boşanma bildiriminde bulunur.

Sizin için tebliğ tarihi, evrakın muhtara teslim edildiği gündür.

Karara cıktı yazıyor sizin de değil mi? Şuan ben de aynı durumdayım,muhtar aldığı için size de tebliğ edilmiş sayılıyor (muhtarın aldığı tebliğ mazbatası vardır uyapta) şu an adlı tatil olduğu icin kesinlesmiyor, adli tatil bittikten sonra kesinleşecek,eylülün ilk 1 2 haftası içinde
Evettt aynen öyle karara çıktı yazıyor. Nüfus kayıt örneği sorgulama falan yaptığımda hala evli görünüyorum. Muhtar bana bir tebligatım olduğunu bildirdi içeriğini öğrenemedim uzakta olduğum için ama eminim ki boşanma davasıyla ilgili bişey . Muhtemelen gerekçeli karar. Evet uyapta tebliğ mazbatası adlı belge de var. Bekliyorum bakalım kesinleşme şerhi gibi bişey de eklenirse anlayacağım ki boşandık. Konu açtım çünkü kararı tebliğ almaya tamamen beni sıkıştırmak için gitti . Göz korkutmak için. Bide naralar atıyordu senin de adliyeye gelip imza vermen gerekmiş diye. Hayır senin imzan yeterli olur yakında bana da tebliğ edilir boşanırız dediğimde inanmadı. Şuan kendi kazdığı kuyuya kendi düştü .

Kızlar,ben de zamanında ne imza attım ne tebliğ aldım,o dönem uzun süre tatil yapıyordum.Karara çıktı diyorsa boşanma gerçekleşmiştir. Resmî kurumlara gittiğinizde sıra alırken zaten görürsünüz kızlık soyada geçilmiş bile oluyor.Sonra gidip kimlik yenileyebiliyırsunuz
Canım karara çıktı yazıyor ama boşanma gerçekleşmemişti. Ben hala resmî kayıtlarda ve kurumlarda eşimin soyadıyla görünüyordum. Ama sanırım gidip onun tek başına kararı tebliğ alması yeterli oldu. Bana da posta yoluyla tebliğ edilmiş oldu ve bundan sonra ki süreçte boşanacağız büyük ihtimal. Konuyu açtım çünkü tamamen bana gözdağı verme amaçlı gidip adliyeye imza verdi. Bana naralar atıyordu iş sende bitiyor sende gidip imza atmazsan boşanamayız diye. Ona onun kararı tebliğ almasının ardından bana da posta yoluyla iletileceğini söyledim ama anlamadı. Blöf amaçlı yaptığı şey elinde patlamış oldu. Tüm evliliğim böyle geçti zaten. Asla arkasında duramayacağı boşanma blöfleri, sahte boşanma dilekçeleri, akabinde tekrar herşeyi düzeltme çabaları. Bu sefer elinde patladı işte.

Evettt aynen öyle karara çıktı yazıyor. Nüfus kayıt örneği sorgulama falan yaptığımda hala evli görünüyorum. Muhtar bana bir tebligatım olduğunu bildirdi içeriğini öğrenemedim uzakta olduğum için ama eminim ki boşanma davasıyla ilgili bişey . Muhtemelen gerekçeli karar. Evet uyapta tebliğ mazbatası adlı belge de var. Bekliyorum bakalım kesinleşme şerhi gibi bişey de eklenirse anlayacağım ki boşandık. Konu açtım çünkü kararı tebliğ almaya tamamen beni sıkıştırmak için gitti . Göz korkutmak için. Bide naralar atıyordu senin de adliyeye gelip imza vermen gerekmiş diye. Hayır senin imzan yeterli olur yakında bana da tebliğ edilir boşanırız dediğimde inanmadı. Şuan kendi kazdığı kuyuya kendi düştü .
Bu süreçte cok fazla bilgi yanlışlığı oluyor,ben de tam olarak ogreninceye kadar çok uğraştım. Siz de gidip imza atmış olsaydınız daha çabuk biterdi aslında,mesela ben mayıs sonunda boşandım hemen gittim aldım ama eşim barışmak için almadi ve adli tatil girdi araya o yüzden şimdi ona tebliğ edilmesine rağmen adlı tatilin bitmesini bekliyorum. Adli tatil bitince sizin de kesinleşir, Uyaptan bakarsınız dosya kapanınca yeni kimliğinizi de alırsınız,hakkınızda hayırlısı olsun 🌸

Kızlar bir konuda fikir danışacağım yardımcı olabilecek olanlara şimdiden teşekkür ediyorum. Biz aylar önce anlaşmalı boşanma davası açtık mahkemeye çıktık. Gerekçeli kararı taraflardan her ikisi de imzalamadığı sürece boşanma gerçekleşmiyor diye biliyordum ben. Eşim yaklaşık bir ay önce imza atmaya gitmiş adliyeye. Ben yurtdışındayım imza atamadım henüz. Fakat Uyap vatandaşlık portalından dosyanın durumuna baktım bugün. Yeni evraklar eklenmiş. Eşimin imza attığı gün kapalı tebligat isimli bi evrak, sonraki süreçte de kapalı e-tebligat mazbatası, reddiyat fişi, reddiyat makbuzu, reddiyat banka ödeme dekontu gibi evraklar eklenmiş. Türkiye’de ki ikamet adresime de tebligat gitmiş muhtar bildirdi bugün ama içeriğini bilmiyorum. Acaba benim gerekçeli kararı fiziksel olarak gidip imzalamama falan gerek kalmadan boşanma sonuçlanmış olabilir mi?
Soyadın degisir yakında e devletten ordan anlarsın heralde

Açık görünüyor. Bilmiyorum acaba bu gerekçeli kararı imzalamaya gidince bana tebligatla bildirdiler sessiz kalmam durumunda kabul etmiş falan mı oldum. Davayı ben açmıştım şimdi sanki bu yatırdığım ücreti falan geri iade etmişler gibi görünüyor.
Reddiyat ücretin reddi sanıyorsanız öyle değil,reddiyat ödeme demek

Reddiyat ücretin reddi sanıyorsanız öyle değil,reddiyat ödeme demek
Ben davayı açarken yatırdığım ücretin bir kısmının bana davanın sonuçlanmasıyla beraber geri dönmesi olarak yorumladım. Başvuru yaparken orda ki görevli de demişti bu yatırdığınız paranın bir kısmı size geri iade edilecek diye. Başka ne olabilir ki?

Ben davayı açarken yatırdığım ücretin bir kısmının bana davanın sonuçlanmasıyla beraber geri dönmesi olarak yorumladım. Başvuru yaparken orda ki görevli de demişti bu yatırdığınız paranın bir kısmı size geri iade edilecek diye. Başka ne olabilir ki?
Bir kısmı iade olacak dediyse burada prosedür normal şekilde işliyor demekki.Benim ödemeleri benim adıma avukat yaptığı için para verip iade fln işlerim olmuyor ama avukat reddiyat ödeme demek demişti.Sizin davanizin seyrinde bir red yok yani normal prosedür işliyor.Bu arada dilekçe veriliyor diye biliyorum cayma süresi bitince.Nufus müdürlüğüne de gidiliyor soyadı değişimi için,öyle biliyorum.
ek : Geri ödeme demekmiş reddiyat,bir miktarın geri iadesi,bir anormallik yok sizin davanizda

X