Boşanmak için doğru zaman mı?

zan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2022
229
191
Merhaba,

Eşimle 7 yıldır evliyiz. Bir buçuk yaşında bebeğim var. Artık aramızdaki sevgi ve saygı ve cinsellik bitmiş durumda. Yıllardır azalarak devam ediyordu, son olarak bitti. Sadece aynı evin içinde günleri deviriyoruz. İletişimimiz bitmiş. Gerçekten çok uzun zamandır çok mutsuzum. Hayata karşı bile inancım umudum bitmiş. Bir anda olmadı sistematik bşr şekilde. Yılların sonunda artık hiçbir şey beni mutlu etmiyor. Bu kadar sevgisiz bir evde mutlu olabilmem de olanaksız. Eşim boşanmak istemiyor ama değişen bir şey de olmuyor.

Çocuğuma bakacak maaşım var. Ortak evimiz ve arabamız da var. Ailem de destek olur.

Merak ettiğim şey şu. Acaba çocuk küçük yaşta mı boşanmak daha kolay yoksa biraz daha büyümesini mi beklemeliyim? Acaba hiçbir şeyin farkında olmadan bitirmek daha mı kolay yoksa baba-oğul ilişkisini kurmalarını mı beklemeliyim?

Öncelik kendinizde olmalı mutlu anne mutlu çocuk.Baba evlat ilişkisi babanın sorumluluğunda sizin degil.
Gerçi size karşı ne yapıyorsa evladına da okadar yapacaktır.İçinde sevgi barındıran insan önce kadını sever

Çocuk önemli fakat sizin durumunuzda önemli. Yaşınızı kaç bilmiyorum, ama ne kadar genç yaşta boşanırsanız hayatınızı tekrar kurmanızı o kadar kolay olur.

• Beğen
Reactions: zan
Kafanızda bitmiş bişeyler, o yüzden ha şimdi ha 5-10 sene sonra boşanmışsınız farketmez.. bence şimdi boşanın

• Beğen
Kafanızda her şey tamamsa çocuğunuz bir şeyleri kavramadan boşanmak daha kolay olabilir.
Yeni ortama yeni düzene hızlı uyum sağlar.

• Beğen
Kafanızda her şey tamamsa çocuğunuz bir şeyleri kavramadan boşanmak daha kolay olabilir.
Yeni ortama yeni düzene hızlı uyum sağlar.
Çocuk önemli fakat sizin durumunuzda önemli. Yaşınızı kaç bilmiyorum, ama ne kadar genç yaşta boşanırsanız hayatınızı tekrar kurmanızı o kadar kolay olur.
33 yaşındayım

Merhaba,

Eşimle 7 yıldır evliyiz. Bir buçuk yaşında bebeğim var. Artık aramızdaki sevgi ve saygı ve cinsellik bitmiş durumda. Yıllardır azalarak devam ediyordu, son olarak bitti. Sadece aynı evin içinde günleri deviriyoruz. İletişimimiz bitmiş. Gerçekten çok uzun zamandır çok mutsuzum. Hayata karşı bile inancım umudum bitmiş. Bir anda olmadı sistematik bşr şekilde. Yılların sonunda artık hiçbir şey beni mutlu etmiyor. Bu kadar sevgisiz bir evde mutlu olabilmem de olanaksız. Eşim boşanmak istemiyor ama değişen bir şey de olmuyor.

Çocuğuma bakacak maaşım var. Ortak evimiz ve arabamız da var. Ailem de destek olur.

Merak ettiğim şey şu. Acaba çocuk küçük yaşta mı boşanmak daha kolay yoksa biraz daha büyümesini mi beklemeliyim? Acaba hiçbir şeyin farkında olmadan bitirmek daha mı kolay yoksa baba-oğul ilişkisini kurmalarını mı beklemeliyim?
Hiç terapi denediniz mi? Severek evlendiyseniz aranızdaki iletişim ve bağ biraz çaba ile güçlenebilir. Belli başlı sorunlar varsa çözülür ama sevgi tamamen bittiyse bi şeylerin tekrar alevlenmesi zor. Boşanmakta kararlıysanız bir uzmandan yardım alın süreç konusunda çocuk çok küçük yeni kuracağınız düzende Anne-baba-çocuk aile kavramını hatırlamayacak. Yani bir evde anne baba varken nasıl oluru bilmeyecek. Ailem ben 2,5 yaşındayken ayrıldı ve bende hatırlamıyorum hafızamda anne babama ait aynı evde bulunan hiçbir anı yok artık iyi mi kötü mü bunuda bilmiyorum, sosyal hayat ve yaşantıma yansımadı harika bi eşim var bunuda şu sebepten yazıyorum bu şekilde olursa kötü bi düzen kurar yanlış tercih yapar vs anlayışı adına böyle bi durum yok.

Hiç terapi denediniz mi? Severek evlendiyseniz aranızdaki iletişim ve bağ biraz çaba ile güçlenebilir. Belli başlı sorunlar varsa çözülür ama sevgi tamamen bittiyse bi şeylerin tekrar alevlenmesi zor. Boşanmakta kararlıysanız bir uzmandan yardım alın süreç konusunda çocuk çok küçük yeni kuracağınız düzende Anne-baba-çocuk aile kavramını hatırlamayacak. Yani bir evde anne baba varken nasıl oluru bilmeyecek. Ailem ben 2,5 yaşındayken ayrıldı ve bende hatırlamıyorum hafızamda anne babama ait aynı evde bulunan hiçbir anı yok artık iyi mi kötü mü bunuda bilmiyorum, sosyal hayat ve yaşantıma yansımadı harika bi eşim var bunuda şu sebepten yazıyorum bu şekilde olursa kötü bi düzen kurar yanlış tercih yapar vs anlayışı adına böyle bi durum yok.
Terapiyi çok denedim bir türlü ikna olmadı. Sürekli bahaneler buldu. Hatta ben terapiye başladım iki kere farklı uzmandan hep “x hanım sizin çift terapisine ihtiyacınız var. Bu şekilde ilerleymeyiz denildi. “ sizin tecrübeniz beni rahatlattı. Nedense hep boşanmış ailelerin çocukları aile kavramını bilmez ve bu noktada sorun yaşar gibi geliyordu. Öyle olmadığına dair söyleminiz içimi rahatlattı.

Böyle bir ilişkiye neden bebeği de kattınız.. Düzelir umudu mu vardı? Siz şimdi boşanalım deseniz eşiniz ne der peki?

Sevgi bitince terapi olmuyor.Bunu çözemediği için bu tür vakaları pek almaz terapistler bunu ele alacak terapist bulurmusunuz bilmiyorum.Kesin olarak birinizde bile bitti ise buna yapacak birşey yok.Esinizin terapi almak istememesi bunu kafasında bitirdiğini ve çocuk için evli kaldığını düşündürdü bana.Ki bu tehlikeli size hissetmediği duyguları bir gün başka birine hissederse iş cirkinlesir.Çünkü insanız bırakmayı bilmediğimiz yerde hicbirsey aynı kalmaz.Hayat boşlukları sevmez herşeyin yeri doluyor.Uzmek istemem genelde böyle ilişkilerin geldiği son nokta bu.

Terapiyi çok denedim bir türlü ikna olmadı. Sürekli bahaneler buldu. Hatta ben terapiye başladım iki kere farklı uzmandan hep “x hanım sizin çift terapisine ihtiyacınız var. Bu şekilde ilerleymeyiz denildi. “ sizin tecrübeniz beni rahatlattı. Nedense hep boşanmış ailelerin çocukları aile kavramını bilmez ve bu noktada sorun yaşar gibi geliyordu. Öyle olmadığına dair söyleminiz içimi rahatlattı.
Aksine boşanmış ailenin çocukları aile kavramına çok değer verir. Baba sevgisi görmediği için şuna kandım bunu yaptım diyenler sadece hatalarına kılıf arıyor bir eşte baba sevgisi aranmaz olan şey zaten ilişki olamaz. Babasız büyümesin diye mutsuz evlilik içinde yetişen çocuklar asıl o hataları yapıyor senelerce sevgisiz şiddet dolu bir ailede yetişen çocuklar mı sağlıklı bir aile kuracaklar sizce? Bunlar sadece toplumun kendine söylediği yalanlar.

Duruma bağlı bence, benim evliligimde aldatma, şiddet, hakaret yoktu. Bebek küçüktü. Ev arkadaşı gibi olmuştuk. Benim evlenme gibi ya da birini hayatıma alma gibi bir istegimde yoktu. O yüzden 4 yaşına kadar bekledim. O sürede erken bebeklik dönemi çok önemli demişti pskiyatristimiz. Ama evde şiddet tartışma vs varsa yine önemli olduğu için ayrılmak gerekiyor hemen dedi. Biz zaten arkadaş gibiydik bekledim o yüzden, beraber gezdik bebek buyuttuk. Ama söyledim de. Yani boşanıyom üç sene sonra dedim. Üç sene sonra da şak diye bosandim
Ama depresyonda değildim, mutlu ya da mutsuz da degildim. Zaten pskiyatristimiz de mutsuzsan çocuk bebekken bosan dedi. Kisilik bozukluklari bu erken yaşlarda sekilleniyormus çünkü. Size ve aile yapiniza bağlı yani. Eğer depresyon mutsuzluk varsa bir an önce ayrılın. Mutlu anne sağlıklı cocuk

Adem Güneşin bu konuda videosu var mutlaka izleyin hangi yaşta boşanmak ne düzeyde etkiliyor diye.
Annenin mutsuz olduğu yerde ne ev huzurlu olur ne mutlu çocuk büyür siz yalandan gulseniz de çocuklar gerçek hisleri anlıyor maalesef.

Küçük yaşta ayrılmış çocuk daha kolay adapte oluyor. Bildiği hayat ne ise ona alışıyor.

X