Bu kadar büyük bir fedakarlık yapılır mı?

beyzinggg

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2023
202
74
26
Yakın bir akrabamın yaşadığı olayı yazıyorum.
Biz işin içinden çıkamadık.

Kız ve çocuk yeni tanışıyorlar ama evlilik niyetiyle görüşüyorlar.
Çocuk Almanya'da yaşıyor.
Kızla görüşmek için İstanbula geliyor ama ne olursa olsun Türkiye'ye taşınmayı düşünmüyor zaten ailesi de orada yaşıyor çocuğun.

Ne dersiniz sizce ne demeli ne yapmalı...

Kız her şeyini bırakıp orada tek başına bir hayat kurabilir mi, bunun için çok aşık olması mı gerek?

Burda, yani Almanyada, kız çok.
Çocuk neden taa Türkiyeden birilerini getirmeyi düşünüyor bunu araştırırdım.
Ben olsam kızımın evlenmeisni istemem öyle biri ile, oralarda bulamamış var bir sıkıntısı derdim. Ki yüzde 90% öyledir zaten. Kendileri aşık olup evlenmek isteseler farklı olurdu ama görücü olması sıkıntı.

şu anda bir çok insan bunu fedakarlık olarak değil de fırsat olarak görebilir. birden çok faktör var.

er kişi karısının kıymetini bilecek, ailesine karşı ezdirmeyecek, kadının ailesini ziyaret etmesine imkan sağlayacak biriyse sorun değil. tabi bununla beraber hanımefendinin de farklı kültürlerle bir arada yaşamaya açık, dil öğrenmeye meyilli, ailesiyle sık görüşememeyi problem etmeyecek yapıda olması gerekir

Kızla görüşmek için İstanbula geliyor ama ne olursa olsun Türkiye'ye taşınmayı düşünmüyor zaten ailesi de orada yaşıyor çocuğun.

Kız her şeyini bırakıp orada tek başına bir hayat kurabilir mi, bunun için çok aşık olması mı gerek?
Bencede çocuk düşünmez kurmuştur düzenini orada. Gurbet çok zor bir durum bunu göze alabilir mi kendisi düşünmeli. Gelebilirse senede en fazla 2 defa gelebilir. Kızın hiç tanıdığı yok mu orada? Kayınvalide de gıcık biri çıkarsa yandı. Alışma psikolojisi içinde negatifler cogalirsa durumunu vahim olarak görüyorum. He yok hemen ayak uydurabilirim diyen bir kızsa düzenini de kurar orda, arkadaşlar da edinir. Ama her şey zamanla !

Adam gayet aklı başında , arkadaşınız bu adama pek uygun değil kaldıramaz yol yakınken dönsün. Kafa yapıları uç nokta çünkü. Arkadaşınız kısır yeyip Türkiye’de aile apartmanında oturacağı bir eşi çok rahat bulabilir 💕
Kafa yapılarının uç noktada olduğunu bu konudan nasil çıkardınız gerçekten merak ettim. Çok farklı olsalar adam yaşadığı ülkeden birileriyle evlenirdi. Buraya gelmek istememesi, ailesinin şehrinden ayrılmak istemeyen erkek kafasıyla ayni olabilir.
Bu şekilde evlenen kadınlar tamamen yabancısı olduğu ülkede eş ailesinin gölgesinde yaşıyor genelde ki erkekler de o yüzden bu evlilikleri tercih ediyor, kısırı orada daha bol yiyebilir.

Adam Türkiye’ye gelip işsiz mi kalsın ? Orda çalışıyor orda düzeni var geliyorsa zaten sıkıntı.Orda bile tutunamamıştır.

Yakınınız Almanya’ya gidip dil öğrenip çalışacaksa canı sıkılmaz.

Ama ev hanımı olacaksa evet kafayı yer. Aile yok dil farklı kültür farklı.

Ona göre karar versin.

Aşk sevgi ve buna dair fedakarlıklar saçmalık. Yapan da pişman oluyor 30 Dan sonra

Almanyada okadar kız varken neden türkiyeden görücü usulü istiyorki?
Genelde bu tiplerde bi sıkıntı oluyor.
Veya tamamen mantık evliliği yapıyorlar.
Öncelikle çocuğu iyi bi araştırmanızı öneririm.

Ben de bu mantığı hiç anlamıyorum. Türkiye'de de yurtdışında da gırla kadın/erkek var. Yani yüz yüze görüşülüp sonradan ayrılmayı ayrı tutarsak böyle bir ilişki niye düşünülür, neden başlanır ki? Kız Almanya'ya gitmesin ama oğlan gelsin? Hoş benim dayım bundan daha saçma evlilik yaptı hâlâ daha saçma buluyoruz 🤦🏻 yurt dışından bir kızla evlendi. Kız ailesiyle yaşıyor. Dayım burada memur. Kız gelmek istemedi katiyen engelli kardeşi varmış. Dayım da oraya gidemiyor. Uluslararası evlilik yaşıyorlar işte tatillerde giderse gidiyor, neredeyse hiç gelmiyor bir de çocuk yaptılar. Yani yapılmasın öyle şeyler çok saçma 😅

Bu tamamen kıza bağlı. Kız yeni bir ülkede, yeni bir dil ve kültüre kolay adapte olabilekse, adama da bir seyler hissediyorsa iyi de tanıdığına eminse evlensin tabi.
Ama ben adamın Türkiye'ye gelip 1-2 hafta görüşmelerle birbirlerini tanıyıp birbirlerine uyumlu olacaklarını anlayabileceklerini sanmıyorum. Uzaktan kimseyi tam olarak tanıyamaz kimse. İnsan aynı şehirde sürekli görüştüğü sevgilisini bile yeri geliyor tanıyamıyor, değişik değişik huyları çıkıyor. Uzaktan ilişki risklidir. Bir de evlenip ülke dışına gidecek kız, çevresi değişecek, arkadaşı işi olmayacak, aynı dili dahi konuşacağı insan sayısı az olacak. Buna psikolojik olarakta insanın hazır olması lazım.
Ayrıca adam Almanya'dan neden kız bulamamışta Türkiye'den arıyor? Bu bile benim için soru işareti.

Ben olsam kızımın evlenmeisni istemem öyle biri ile, oralarda bulamamış var bir sıkıntısı derdim. Ki yüzde 90% öyledir zaten. Kendileri aşık olup evlenmek isteseler farklı olurdu ama görücü olması sıkıntı.

Bencede. Neler görüp duyduk bu konuda. Öyle öteden tanimak da münkün olmuyor. Ailesine cok bagli olan da tercih etmemeli

Buna o karar verecek. Siz karışmayın. Almanya artık herhangi bir şehir gibi oldu gidip gelmesi zor değil.

sosyal medyadan tanışmışlar hoşlaşmışlar

şu anda bir çok insan bunu fedakarlık olarak değil de fırsat olarak görebilir. birden çok faktör var.

er kişi karısının kıymetini bilecek, ailesine karşı ezdirmeyecek, kadının ailesini ziyaret etmesine imkan sağlayacak biriyse sorun değil. tabi bununla beraber hanımefendinin de farklı kültürlerle bir arada yaşamaya açık, dil öğrenmeye meyilli, ailesiyle sık görüşememeyi problem etmeyecek yapıda olması gerekir
kız türkiyede çok sosyal birisi
şundan korkuyor, çocuğu yeterince sevmezsem katlanabilir miyim?
yani ya sevemezsem korkusu var

X