Bebek Beslenmesi Çocugum çorba içmiyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Ben yaşamadım ama neden çorba içirmek istediğinizi de anlıyorum. Normalde sebze yiyorsa, lifli besleniyorsa çorba illa da gerekli değil. lakin bu yaşlarda yemiyorlar pek dediğim gibi. köfte seviyorsa sebze köfteleri yapabilirsin, mücverler yapabilirsiniz. çorba yemiyorsa en azından lifli beslenmiş olur. gün içinde de bol bol su içmeyi hatırlatın ki kabız olmasın.
Hatırlatıyorum bazen iciyor az bazen hic içmiyor normalmıdır

Ilerde kabızlık olur dıye korkuyorum
Sevdigi sebze var mi? Mesela havuc, kabak, brokoli artik ne seviyorsa alin buharda pisirin. Cok hafif sogumasini bekleyin ve az tuz ve soguk sikim zeytinyagi dokun. Kabizliga cok iyi gelir. Ya da cocugunuz avokado seviyorsa guzel olgunlasmis avokadoya zeytibyagi tuz karabiber ekleyin yedirin. En kabiz bebegi bile iyilestirir avokado.

Ya benim cocugum da corba icmiyor; cok nadirdir ictigi. Aglatarak 1 kasik verdigim oldu; sonra cok uzuldum. Zorlayarak yedirmek hic tarzim degildir aslinda. 2 bucuk yasinda sayilir. O benden daha inatci cikti; ben vazgectim corba icirmekten. Dusununce cok da gerekli degil. Mesela brokoli corbasi icecegine az yagda kavrulmus, ya da buharda pismis brokoliyi kitir kitir yiyor. Besin degeri olarak bu sekilde yemesi de daha iyi aslinda. Corbada yedigi brokoli miktari cok daha az dusununce. Varsin corba yemesin, ben takmiyorum.
Sulu yemek yiyormu peki birde

Ya benim cocugum da corba icmiyor; cok nadirdir ictigi. Aglatarak 1 kasik verdigim oldu; sonra cok uzuldum. Zorlayarak yedirmek hic tarzim degildir aslinda. 2 bucuk yasinda sayilir. O benden daha inatci cikti; ben vazgectim corba icirmekten. Dusununce cok da gerekli degil. Mesela brokoli corbasi icecegine az yagda kavrulmus, ya da buharda pismis brokoliyi kitir kitir yiyor. Besin degeri olarak bu sekilde yemesi de daha iyi aslinda. Corbada yedigi brokoli miktari cok daha az dusununce. Varsin corba yemesin, ben takmiyorum.
Cocugunuz sulu yemek vs yıyormu

Kabız olur dıye korkuyorum ilerde oglunuz da ıcmıyormu artık bende cok zorlamıyorum kıtlıyor agzını
Hayir benim oglum corba sevmiyor. Yapacak bisey yok. Ne corbasi yapsam iciremedim. Ama kabizlik problemi de yok. Kabiz oldugunda yukarida yazdigim gibi caresine bakiyorum.
Kabizlik icin en kolay yontem kefir icirmek. Kefir de hemen rahatlatir. Yogurduna probiyotik de ekleyebilirsiniz.
Bi de yogurdunu yaparken eski yogurdu maya olarak kullanmayin surekli. Probiyotik maya alabilirseniz daha iyi olur

Dımes kayısı ıcıyor 1 tane oda kayınvalıdem alıştırdı
eleştirmek için sormadım. sıvı bir şeyler tüketiyorsa gün içinde susamıyordur. ondan hiç istememesi anormal değil. süt vs de içiyorsa su ihtiyacı hissetmiyordur ama siz muhakkak yudum da olsa ara ara su içirin. su alışkanlığı çok önemli.

Hayir benim oglum corba sevmiyor. Yapacak bisey yok. Ne corbasi yapsam iciremedim. Ama kabizlik problemi de yok. Kabiz oldugunda yukarida yazdigim gibi caresine bakiyorum.
Kabizlik icin en kolay yontem kefir icirmek. Kefir de hemen rahatlatir. Yogurduna probiyotik de ekleyebilirsiniz.
Bi de yogurdunu yaparken eski yogurdu maya olarak kullanmayin surekli. Probiyotik maya alabilirseniz daha iyi olur
Yogurdu pekmezle cok güzel yerdi onuda bıraktı birden doktor donemseldir dedı ama baya oldu üstelemedim ara ara teklif ediyorum unutmasın diye meyvede sever ondan veriyorum bırde

eleştirmek için sormadım. sıvı bir şeyler tüketiyorsa gün içinde susamıyordur. ondan hiç istememesi anormal değil. süt vs de içiyorsa su ihtiyacı hissetmiyordur ama siz muhakkak yudum da olsa ara ara su içirin. su alışkanlığı çok önemli.
Yok onemli degil inanın anksiyete oldu bende bu durum bendenilk cocugum sankı surupsuz kaka yapamıcak bagorsakları tembelescek ilacla gibi seyler kuruyorum kafada aglıyorum tuhaf haldeyım cözemedim

Sebze yiyorsa ve su iciyorsa sutu u iciyorsa cok sorun yapma bence.. muhim olan sadece kuru kuru yememesi ama sebze meyvde ayni gorevi yapar. Yogurt yiyor mu mesela.. bagirsak duzenler mesela.. sade yemiyorsa icine meyve karistir bisey karistir yedir.. bolca su sut. Digerlerinide yesin kofte pilav ne guzel doyurucu..

Mesela bi tabak hazirla pilav kofte yanina az brokoli mis gibi..

Sebze yiyorsa ve su iciyorsa sutu u iciyorsa cok sorun yapma bence.. muhim olan sadece kuru kuru yememesi ama sebze meyvde ayni gorevi yapar. Yogurt yiyor mu mesela.. bagirsak duzenler mesela.. sade yemiyorsa icine meyve karistir bisey karistir yedir.. bolca su sut. Digerlerinide yesin kofte pilav ne guzel doyurucu..

Mesela bi tabak hazirla pilav kofte yanina az brokoli mis gibi..
Brokoli karnıbaha az az köfte icine koyuyorum faydalı olurmu yıne

Yok onemli degil inanın anksiyete oldu bende bu durum bendenilk cocugum sankı surupsuz kaka yapamıcak bagorsakları tembelescek ilacla gibi seyler kuruyorum kafada aglıyorum tuhaf haldeyım cözemedim
Kabız olmuyorsa sıkmayın kendinizi, kötü de düşünmeyin. çorba içmemek kabız yapmaz ki. kendinizi üzmeyin bu kadar. sağlıklıysa en önemlisi o.

Kabizliktan korkuyorsanız lifli gidalari yogurt ile karistirabilirsiniz. Karnabahar haslamasi+ sarimsak+ yogurt gibi. Cocuklar sevmediklwri cogu seyi yogurt ile beraber tüketebiliyor

Brokoli karnıbaha az az köfte icine koyuyorum faydalı olurmu yıne
Oluyirdur neden olmasin.. sade yemiyor mu?

Ya bazen bu kadar kafaya takmamak gerekiyo inan.. dedim ya kofte pilav yiyorsa yanina yogurt koy.. makarnayi oyle yine.. tavuk vs. yiyodur bence..yani sade olarak domates salatalik yiyor
Mu ya da salata? Illa sevdigi birseyler vardir corba yerinede gecebilecek

Kabız olmuyorsa sıkmayın kendinizi, kötü de düşünmeyin. çorba içmemek kabız yapmaz ki. kendinizi üzmeyin bu kadar. sağlıklıysa en önemlisi o.
Sagolun inş cocuk bu sonucta buyukcek düzelcek zamanla degilmi

Oluyirdur neden olmasin.. sade yemiyor mu?

Ya bazen bu kadar kafaya takmamak gerekiyo inan.. dedim ya kofte pilav yiyorsa yanina yogurt koy.. makarnayi oyle yine.. tavuk vs. yiyodur bence..yani sade olarak domates salatalik yiyor
Mu ya da salata? Illa sevdigi birseyler vardir corba yerinede gecebilecek
Var var salatalık va yer sadece sebze sulu yemek yemez sebzede kabak va koyuyorum kofteye yogurtta cok severdi onuda suan yemıyor

X