Çocuklarda dikkat dağınıklığı için öneriniz var mı?

Doktorumuzla görüştüm okey verdi iyi geleceğini söyledi eşim eczaneye uğrayıp gelcek akşam

Merhaba benim oğlumda 6.5 yaşında 1.sınıf öğrencisi benzer durumlar onda da var. Biz moxo testi yaptırdık. 2 düzeyinde hiperaktivitesi çıktı. Diğerleri normal üstü performans çıktı. Onda da düşük düzeyde dehb olduğunu düşünüyorum. Sizinde hareketlimi oğlunuz? Öncelikle moxo testi yaptırabilirsiniz. Orada düzeyi vs. varsa çıkıyor. Bende argivit smart, easy fish oilin kolinlisini, d vitamini ve teanin kullanıyorum. Etkisi oluyor kesinlikle, ama tabi ki ilaç gibi değil. 26 haziranda psikiyatriyede gideceğiz. Onunda görüşlerini almak adına ve takipli olmak için. Sizde öncelikle moxo testi yaptırabilirsiniz. Ve tabii spor, hareket ve ekranı azaltma çok önemli.
Merhabalar uzun uzun yazmışsınız çok teşekkür ederim. Testi ilk defa sizden duydum bi araştırayım onu. Aşırı olmasa da hareketli bi çocuk evet argivit focus aldık kullanmaya başladık umarım bizde faydasını görcez 🙏 futbola ilgisi var ona yönlendiriyoruz ekranda olabildiğince kısıtlı

Aslında evdeki durumundan ziyade okuldaki durumu bu konuda daha çok ipucu veriyor. Sınıftaki dikkat durumu, yada sosyal ilişklileri belkide hiç bir problemde yoktur.
Öğretmeniyle konuştum bunu o da hafif bi dikkat dağınıklığını gözlemlediğini söyledi

Bende ise yarayan yonetemler: şekerden uzak durmak, duzenli egzersiz, uyku duzeni. Sebebinin psikolojik oldugunu soyleyenler var. Anneyle babanin cok kavga etmesi, sorunlarina dahil etmesi vb. Cocuk bundan kacmak icin gormuyor duymuyor gibi kendini kandiriyormus sanirim. Ebeveyn olarak kendi hatalarimizi gormezden gelmeyelim. Istemeyerek cozdugu bir odev cocuga yatirim olmuyor zaten😔
Evet çok haklısınız dediklerinizde. Çok şükür öyle huzursuz bi ev ortamımız yok bi ara abur acuburu abartmıştık şimdi eskisi gibi vermiyorum asla

Benim kızım 11 yaşında ve okul hayatı başladığından beri dikkat eksikliği çok. Şöyle ki 3 de başladığı ödevi 12 de bitiriyor. Bir dediğimi 5..6 kere tekrarlıyorum. Hergün defalarca çantanı hazırla diyorum artık tükendim doktora götürdüm. Dr hem kendisine,hem aileye,hem öğretmenine testler verdi. Uzmanlar test yaptı devlet hastanesinde ve dikkat eksikliği için ilaç verdi. İlaç kullanma taraftarı değiliz bu yaş için ağır olduğunu düşündük.delirmeden büyütürsem ne ala..
Benzer durumlar 😔 argivit focus aldık herkesten de olumlu dönüş aldım bu konuyla ilgili olmadı bi deneyin sizde derim

Dikkat dağınıklığı tanısını kim koydu? Eğer sizin fikriniz ise Moxo testi yaptırmanızı öneririm. Bir çocuk psikoloğundan online ya da yüz yüze testi alabilirsiniz. 15 dk filan sürüyor, sonuçları da hemen çıkıyor. Sonucuna bakılır sıkıntılı bir alan çıkarsa bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Testin açıklaması:
MOXO dikkat ölçme testi çocuklar ve yetişkinler için geliştirilmiş Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan, kişinin dikkat, zamanlama hiperaktivite ve dürtüselliğini ölçen bir testidir. Kişinin bu alanlardaki sonuçları Düşük (1) – Orta (2) – Yüksek (3) – Ekstrem (4) olmak üzere 4 şiddet derecesinde değerlendirilir.

Testin ölçtüğü alt alanların açıklaması

1. DİKKAT

Dikkat, kişinin ortamda verilen görev uyaranı bulma, değerlendirme ve doğru şekilde yanıt verme becerisini gösterir. Bu alanda problem olduğunda kişi göreve odaklanamaz ve kopar. Başlıca şikayetler, öğretmenin söylediklerini takip etmekte ya da kompleks talimatları anlamakta zorluk olabilir.

2. ZAMANLAMA
Zamanlama, görev için ayrılan süre içinde doğru cevap vermektir. Zamanlama becerisi bozuk olan bireylerin, kendilerine verilen görev uyaranı bulup, değerlendirip cevap oluşturmasında sorun yoktur, ancak tüm bu süreçleri istenen süre zarfında tamamlayamazlar. Zamanlama problemi olanlar, dikkat problemi çeken kişilere benzer yakınmalar ve klinik belirtiler gösterirler. Sorunu doğru tespit etmek tedavi sürecini etkiler.

3. DÜRTÜSELLİK
Mevcut uyarıyı tam olarak değerlendirmeden, “yasaklı uyarıya” yanıt verme durumudur. Bir başka deyişle uygunsuz cevabı bastıramamaktır. Dürtüsel davranışları olan bireyler, durumu ve davranışlarının olası sonuçlarını değerlendirmeden hareket edebilirler. Bu durum toplumsal yaşamda hem kendileri hem de çevresindekiler için problem olabilir.

4. HİPERAKTİVİTE
Hiperaktivite motor cevabın düzenlenmesindeki zorluğu ifade eder. Cevaplar verimsiz bir şekilde gelişir, gereksiz ve istenmeyen eylemlerden kaçınmakta zorluk çekerler (devamlı hareket ve konuşma gibi). Hiperaktif davranışlar doğru olmayan, istenmeyen yanıtlardır. Hiperaktif bireyler bu davranışların sonuçları hakkında farkındalığı olsa da önlemekte güçlük çekerler.
Tanımız yok kendi gözlemlerimiz oldu. Testi hiç duymamıştım birisi daha söylemiş araştırcam bu konuyu

dikkat dağılması sebebi :

1-sezeryan doğum
2-annedeki doğruma korkusu
3-anne baba kavgası
4-annedeki cinsel soğukluk
5-hamilelikte alınan bilinçaltı kaydı
6-hamilelikte alınan ilaçlar yüklemeler
Hmm ilk defa duydum bunu bilgim yoktu

Oğluma moxxo testi yaptırdım dikkat eksikliği çıktı. psikolog ödev yaparken 10 dk da bir mola vermemizi söyledi sonra yavaş yavaş bu süreyi uzat dedi.
Evet diğer arkadaşlar da söylemiş testi. 10dk mola yöntemini de denicez .teşekkürler

Bu bilgiler bilimsel değil, doğru da değil. Hiçbir psikopatoloji / psikolojik sorun tek bir nedenle sebep sonuç ilişkisine bağlanamaz. Öyle olsaydı her sezeryan doğum yapan kişinin çocuğundan dikkat dağınıklığı olurdu ama böyle bir durum yok. Bu ifadem maddeleriniz için uygulanabilir. Lütfen bu tür kanıta dayalı olmayan hurafe bilgileri mutlak doğru gibi paylaşmayın.
Ayrıca hamilelikte alınan bilinçaltı kaydı diye bir şey de yok. Çünkü bilinçaltı diye bir şey yok. Buna bilim genetik aktarım der. Ama çocukta genetik yatkınlık olsa bile her genetik yatkınlığı olanda o sorun çıkacak diye bir şey de yok.
bende size katılıyorum. Normal doğum yaptım, ve diğer söylenen hiç bir şey geçerli değil, tek çocuğumuz var ve fazlasıyla ilgili sevgi doluyuz. Ama ne yazık ki düşüte olsa hiperaktif bir oğlum var.

Dikkat dağınıklığı tanısını kim koydu? Eğer sizin fikriniz ise Moxo testi yaptırmanızı öneririm. Bir çocuk psikoloğundan online ya da yüz yüze testi alabilirsiniz. 15 dk filan sürüyor, sonuçları da hemen çıkıyor. Sonucuna bakılır sıkıntılı bir alan çıkarsa bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Testin açıklaması:
MOXO dikkat ölçme testi çocuklar ve yetişkinler için geliştirilmiş Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan, kişinin dikkat, zamanlama hiperaktivite ve dürtüselliğini ölçen bir testidir. Kişinin bu alanlardaki sonuçları Düşük (1) – Orta (2) – Yüksek (3) – Ekstrem (4) olmak üzere 4 şiddet derecesinde değerlendirilir.

Testin ölçtüğü alt alanların açıklaması

1. DİKKAT

Dikkat, kişinin ortamda verilen görev uyaranı bulma, değerlendirme ve doğru şekilde yanıt verme becerisini gösterir. Bu alanda problem olduğunda kişi göreve odaklanamaz ve kopar. Başlıca şikayetler, öğretmenin söylediklerini takip etmekte ya da kompleks talimatları anlamakta zorluk olabilir.

2. ZAMANLAMA
Zamanlama, görev için ayrılan süre içinde doğru cevap vermektir. Zamanlama becerisi bozuk olan bireylerin, kendilerine verilen görev uyaranı bulup, değerlendirip cevap oluşturmasında sorun yoktur, ancak tüm bu süreçleri istenen süre zarfında tamamlayamazlar. Zamanlama problemi olanlar, dikkat problemi çeken kişilere benzer yakınmalar ve klinik belirtiler gösterirler. Sorunu doğru tespit etmek tedavi sürecini etkiler.

3. DÜRTÜSELLİK
Mevcut uyarıyı tam olarak değerlendirmeden, “yasaklı uyarıya” yanıt verme durumudur. Bir başka deyişle uygunsuz cevabı bastıramamaktır. Dürtüsel davranışları olan bireyler, durumu ve davranışlarının olası sonuçlarını değerlendirmeden hareket edebilirler. Bu durum toplumsal yaşamda hem kendileri hem de çevresindekiler için problem olabilir.

4. HİPERAKTİVİTE
Hiperaktivite motor cevabın düzenlenmesindeki zorluğu ifade eder. Cevaplar verimsiz bir şekilde gelişir, gereksiz ve istenmeyen eylemlerden kaçınmakta zorluk çekerler (devamlı hareket ve konuşma gibi). Hiperaktif davranışlar doğru olmayan, istenmeyen yanıtlardır. Hiperaktif bireyler bu davranışların sonuçları hakkında farkındalığı olsa da önlemekte güçlük çekerler.
Bizim bu testte 2 seviyesinde hiperaktivitesi çıktı, diğerleri normal üstü performans sadece hiperaktivitede sıkıntı var. Umarım ilaçsız çözebiliriz.

Merhabalar uzun uzun yazmışsınız çok teşekkür ederim. Testi ilk defa sizden duydum bi araştırayım onu. Aşırı olmasa da hareketli bi çocuk evet argivit focus aldık kullanmaya başladık umarım bizde faydasını görcez 🙏 futbola ilgisi var ona yönlendiriyoruz ekranda olabildiğince kısıtlı
Bu testi ve benzer dikkatle ilgili testler yapan ve bütünsel dikkat geliştirme programları uygulayan kurumlar var. Spor, psikolog desteği vs.de içinde oluyor, test sonucuna göre 6 hafta kadar bir program uyguluyorlar. Yaz döneminde biz başlamayı planlıyoruz. Bu tarz sorunlarda çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa yapılan desteğin etkiside daha büyük oluyor. Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama öyle bir yerde arayabilirsimiz.

X