doğum sonrası vajiana....

xexberna

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2008
39
2
Selam arkadaşlar;

Ben 7 aylık hamileyim, ve sezeryanla doğum yapmayı düşünüyorum.Ancak merak ettiğim birşey var malum normal doğumdan sonra az veya çok vajinada bozulma söz konusu oluyor. Peki sezeryanda da aynı durum söz konusu mu?Aslında düşününce sezeryanın vajinayla bir alakası yok tabi ama bazı konu başlıkları altında sezeryanda da bozulma olabileceğini okudum.
Gerçekten çok merak ediyorum. Sezeryanla anne olmuş arkadaşlar varsa lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Hamilelik zaten yeterince stresli bide bunu düşünmek istemiyorum ama fazlasıyla aklımı karıştırıyor.

Cevaplarınızı bekliyorum,şimdiden teşekkürler.....

merhaba ben de 4 ay önce normal doğum yaptım ama bahsettiğin gibi bi bozulma olmadı zaten ben de iç dudaklar dışarda biraz. hatta bu yüzden labiaplasty bile olmayı düşünüyorum. ama ayrıca bi bozulma ya da genişleme falan olmadı. sezeryanda olacağını hiç sanmıyorum. genede kişinin kendi genetik yatkınlığı çok önemli. bebeğini sağlıkla kucağına almanı diliyorum

normal yolla doğurabiliyorsan sezeryanı tercih etme derim sezeryan bir doğum yöntemi değil ani bir müdehaledir.ayrıca sezeryanla doğum olduğunda yaş ilerledikçe göbek ortaya çıkıyor ve eritilmesi inanki çok zor.ben 3 kardeşim annem üçümüzüde sezeryanla doğurdu ve nekadar formuna dikat etsede nekadar spor apsada karnı erimiyor neden sezeryan yüzünden teyzem 4 çocuğunuda normal doğurdu hiç göbeği yok annmeden de büyük üstelik.hem normal doğum sizin sağlığınız için ve bebeğinizin sağlığı için daha yarlı.

bence normal doğum en iyisi sezeryan olduğunda göbek ilerleyen yaşlarda gitmiyor gerçekten anneminde öyle mesela ne kadar dikkat etsende kendine... ordaki kaslar kesiliyor sonuçta.. ama normal doğumun çaresi var a.s

sezeryan ile dogum yaptm iyikide yaptim, ne kilo kaldi ne bisey ...
vajina yapim cok dardi ve yine oyle :KK66:
esim ozellikle bu konudan cok memnun :KK70:

ben szeryan oldum cok memnunum arkadsım normal yaptı onun göbeği daha fazla kılo gıdınce gobekte gıdıyo bıraz spor tabiki gerekli vajinaya gelince bi bebeğin cıkmasıyla cıkmmaması bir değildir.bi kac doğumla gobek sarkıyo demışler peki vagina noluyodur. dahada genışler senın için ve bebegın için en iyisi neyse o olsun...

Selam arkadaşlar;

Ben 7 aylık hamileyim, ve sezeryanla doğum yapmayı düşünüyorum.Ancak merak ettiğim birşey var malum normal doğumdan sonra az veya çok vajinada bozulma söz konusu oluyor. Peki sezeryanda da aynı durum söz konusu mu?Aslında düşününce sezeryanın vajinayla bir alakası yok tabi ama bazı konu başlıkları altında sezeryanda da bozulma olabileceğini okudum.
Gerçekten çok merak ediyorum. Sezeryanla anne olmuş arkadaşlar varsa lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Hamilelik zaten yeterince stresli bide bunu düşünmek istemiyorum ama fazlasıyla aklımı karıştırıyor.

dogumdan sonra bozuldugunu hıç duymadım..normale donuyor merak etme..

valla ilkn dogum normal oldu ikinci mecburi sezeryan oldu ve ucuncu normal oldu gobek erimedi benden önce gidiyor valla ne edicem bilemiyorummm
tabi normal dogumdan vajina genisligi söz konusu bide kesilirse deforma oluyor duzgun dikilmesse hic iyyi goruntu olusmuyor

Amanın:1shok:nasıl korktum şimdi.bende 20 gün sonra doğum yapıcam Allah kısmet ederse.ama n asıl korktum ya.bende normal doğum yapıcam.vajinam genişlicekmi kesiceklermi??delikafaduldençok üzülürüm gerçekten ya daha yeni evliyim zaten hemen hamile kaldım ilk geceden:KK43:

teşekkür ederim herkese..gerçekten çok aklıma takılıyodu...evet çocuk sahibi olmak çok güzel bir duygu ama biyandan da kadınız ve güzel gözükmek zorundayız....harika bir şey yaşıyosunuz bebeğiniz oluyo ama bi yandan siz deforme oluyosunuz...

neyseki sizin tecrubelerinizi duyunca rahatladım, sanırım sezeryan olucak doğum şeklim..zaten amniyo sıvım az olduğu için öyle de olmak zorunda.......hem anneyiz, hem güzeliz süperrr guclubacismileopuyorumnanaktan

arkadaşım bende doğum yapalı 7 ay oldu ilk doğumum ve normal oldu rahim 7 cm açılmıştı doğum esnasında kesildi dikildi ne dikiş izi kaldı nede genişleme oldu

arkadaşım bende doğum yapalı 7 ay oldu ilk doğumum ve normal oldu rahim 7 cm açılmıştı doğum esnasında kesildi dikildi ne dikiş izi kaldı nede genişleme oldu

sanırım rahim açılmadığı için kesiyorlar.peki keserken uyuşturuyorlarmı.yoksa sen hissediyormusun keserken.ben öyle duydum.aslı varmı bilmiyorum.bu konuda tecrübesizim??:1no2:

cnm sen hiç kimsenin lafına baqma benide çok korkutmuşlardı ama hiç söyledikleriyle alakası yok tabikide iğne yapıorlar ne iğneyi ne kestiklerini nede diktiklerini duymuyorsun

saol cnm.herkes bir şey söylüyor.doğum yaklaştıça korkularda artmaya başladı.hayırlısı artık.

haırlısı olsun bitanem allah bi nefeste kurtarsın dediğim gibi sen kimseyi dinleme sırf o milletin lafları yüzünden bıçak altına yatacaktım benim çatım normal doğuma uygun o yüzden doktor sezeryan asla yapmam dedi allah binkez razı olsun doktorumdan yoksa bana kalsa sezeryan istemiştim ben ama doktorum almadı beni sezeryana iyikide normal doğum yapmışıım:)

3 sezeryan oldum
hatta sonuncusu 4 ay önce

şunu diyebilirim doğumdan sonra bende daralma oldu
zor zoruna oluyo ekşınlar

3 sezeryandan sonra göbekten bahsetmek istemiyorum

Selam arkadaşlar;

sırf vajinan bozulmasın diye sezeryan olacaksan hata yaparsın.normal dogum gibisi yok
ben epidural normal dogum yaptım cok memnun kaldım
sadece 4 dikişim vardı ve şuan izleri belli bile degil
ayrıca eskisi gibi gayette dar.ölee genişleme filan olmadı
belki 3-4 cocuktan sonra bozulabilir.
bide dogumdan sonra sölerisn doktora bi dikiş fazladan atar :)

sanırım rahim açılmadığı için kesiyorlar.peki keserken uyuşturuyorlarmı.yoksa sen hissediyormusun keserken.ben öyle duydum.aslı varmı bilmiyorum.bu konuda tecrübesizim??:1no2:

rahim acılmadıgı için kesmiyorlar cnm
şuan ilk normal dogum yapan cogu kadına kesi yapılıyor.
yapmalarıda gerekiyor.aksi takdirde yırtık olabilir ve bundada cok fazla dikiş atılma riski var
cünkü cogu kadın dogum esnasında nezaman ıkınıp ne zmaan durması gerektigini ,yada ne şekilde ıkınması gerektigini bilmiyor
cocugun kafası göründügünde ıkınmaya devam edersen ve kesi yapılmazsa yırtıgın olur.
zaten bu nedenle cocuk başı göründügünde hemen kesi yapar doktor sen ıkınırsın cocuk cıkar.

ayrıca ben kesildigini ve dikişi hissetmedim
imkanın varsa epidural normal dogumu tavsiye ederim
Allah kurtarsın,saglıkla bebegini kucagına alırsın inş.

normal doğumdaki kesiler öyle abartıldığı gibi yırtma falan değil hissetmiyorsun zaten sonrası da çok rahattı bende. 4 ay önce doğum yaptım 3 dikiş vardı ama sezaryen ameliyatında atılan dikişler gibi olmaz ne de olsa o bir ameliyat ve karnını 7 kat kesiyorlar yüzeyden atılan 3 -5 dikiş inan çok önemli değil

Ben henüz nişanlıyım fakat bu konu ve ilk gece korkusu bazen beni mahvediyo.. :S
hadi ilk gece geçti hamilelik döneminden korkuyorum ama en çokda normal doğum istediğim halde bi okadarda korkuyorumm bazı arkadaşlarıma anlatıyorum zamanı gelince hepsi kendiliğinden oluyo şimdiden düşünme diyolar fakat olmuyo işte..
Kuzenim normal doğum yaptı 5-6 tane dikiş atmışlardı haftalarca idrarını zar zor yaptı yanıyomuş pansuman yapıyormuşsun hep falan korkuyorum hiç ameliyat olmadım hiç serum bile yemedim yaa gerçekten inanılmaz bi korku var :S

X