Düğün öncesi stres

sessizgemi10

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2024
6
6
Öncelikle merhabalar :) her zaman burdan konular okuyup bilgi alırdım ilk defa üye olup içimi dökmek istedim. Düğün tarihime 2 hafta kaldı zaman azaldıkça tükendiğimi ve yorulduğumu hissettim. Ailemden ayrılacak olmanın verdiği hüznün yanında onlarla tartışmalarda yaşıyorum ara sıra. Belki de gelip geçici tartışmalar ama artık az zamanım kaldığı için çok büyütüyorum içimde. Aileme çok düşkünüm onlarda aynı şekilde bana karşı çok düşkünler. İlk kızlarıyım ve benimle birlikte bu hazırlıkta çok heycanlılar . En başından beri nişanlımın ailesi ilekendi ailem arasının hep iyi olması için çabaladım. En ufak konulardan bile tartışma çıkacak her şey bitecek ve bozulacak diye hep korktum. En son annemden şu lafları işittim ben karşı tarafı daha çok benimsemişim ve kendi ailemi gözden çıkarmışım annemin evimin düzenine karışmasını istemiyormuşum artık annem evime el gibi gelip el gibi gidecekmiş ve evlendikten sonra çok başka tavırlar alacakmış :) ben stres içinde aylardır boğuluyorum şurda az bir zamanım kalmış ne yapacağımı gerçekten şaşırdım psikiyatriye randevu almak istiyorum onun öncesinde sizede derdimi paylaşmak istedim ☺️ nasıl yol izlemeliyim ?

Öncelikle merhabalar :) her zaman burdan konular okuyup bilgi alırdım ilk defa üye olup içimi dökmek istedim. Düğün tarihime 2 hafta kaldı zaman azaldıkça tükendiğimi ve yorulduğumu hissettim. Ailemden ayrılacak olmanın verdiği hüznün yanında onlarla tartışmalarda yaşıyorum ara sıra. Belki de gelip geçici tartışmalar ama artık az zamanım kaldığı için çok büyütüyorum içimde. Aileme çok düşkünüm onlarda aynı şekilde bana karşı çok düşkünler. İlk kızlarıyım ve benimle birlikte bu hazırlıkta çok heycanlılar . En başından beri nişanlımın ailesi ilekendi ailem arasının hep iyi olması için çabaladım. En ufak konulardan bile tartışma çıkacak her şey bitecek ve bozulacak diye hep korktum. En son annemden şu lafları işittim ben karşı tarafı daha çok benimsemişim ve kendi ailemi gözden çıkarmışım annemin evimin düzenine karışmasını istemiyormuşum artık annem evime el gibi gelip el gibi gidecekmiş ve evlendikten sonra çok başka tavırlar alacakmış :) ben stres içinde aylardır boğuluyorum şurda az bir zamanım kalmış ne yapacağımı gerçekten şaşırdım psikiyatriye randevu almak istiyorum onun öncesinde sizede derdimi paylaşmak istedim ☺️ nasıl yol izlemeliyim ?
hiç takmayın valla. benim ailemin de düğünden önce tavırları bana karşı değişmişti. evlenecek ilk kızlarıydım onlara da ağır geliyordu ve sürecte biraz zorlandılar haklı olarak. babam esimin ailesiyle görüşmeyi kabul etmedi, görüstüğünde de cok soğuk davrandı, annem birden bire benim kararlarımı sorgulamaya ve sanki ben doğru kararlar alma yetisine sahip değilmisim gibi davrandı, abim benimle aylarca konusmadı 😂 hepsi de aslında evden gidiyor oluşumu kabullenmekte zorlandıkları için böyle davrandılar. ama simdi 1 yıldır evliyim ve her sey maşallah çok güzel. ailem benden cok esimin ailesini ve esimi arar 😂 ne zaman istersem yanımda olurlar, destek olurlar, esimi çok düsünürler. bir gün basim ağrıyor desin esim bir ay her gün arayıp sorarlar nasıl oldun diye. her değişim basta zor gelir. stres yasamamaya ve keyfini çıkarmaya çalışın

evimiz için mutfak dolabı yaptırdık modelini rengini nişanlımla beğendik ama annem beğenmedi eski modellere benzetti evimizdeyken nişanlımın yanında da böyle yorum yaptı olumlu bir yorum alamadık:) nişanlımda biraz bozuldu neden böyle yorum yapıyor diye sonuçta kullanacak olan biziz sevmemiş olabilir ama en azından biz kullanacağız diye siz daha iyisini bilirsiniz deyip geçiştirebilirdi. Annem biraz doğrucu bir insandır içinden geçen neyse onu söyler bu bazen iyi ama bazen de iyi değil karşıdakinin kırılıp kırılmayacağını tahmin edemiyor

Örnek bir konu anlatır mısın?
Misal evimize nişanlımla beğenerek bi mutfak dolabı yaptırdık. Modelinden başladı diğer detayları için olumsuz yorumlar yaptı. Eski modellere benzediğini belirtti. Nişanlımda En azından biz sevdik diye biz kullanacağız diye siz daha iyisini bilirsiniz güle güle kullanın demesini bekledi

evimiz için mutfak dolabı yaptırdık modelini rengini nişanlımla beğendik ama annem beğenmedi eski modellere benzetti evimizdeyken nişanlımın yanında da böyle yorum yaptı olumlu bir yorum alamadık:) nişanlımda biraz bozuldu neden böyle yorum yapıyor diye sonuçta kullanacak olan biziz sevmemiş olabilir ama en azından biz kullanacağız diye siz daha iyisini bilirsiniz deyip geçiştirebilirdi. Annem biraz doğrucu bir insandır içinden geçen neyse onu söyler bu bazen iyi ama bazen de iyi değil karşıdakinin kırılıp kırılmayacağını tahmin edemiyor
Sen haklısın bu konuda. Bazı anneler vardır kızı istediği muhitten ev almalıdır, çünkü kendisi orayı seviyordur. Kızı tay tüyü mobilya kumaşı seçmelidir çünkü leke tutmayanı odur. Kız belki leke tutan seviyordur bunu önemsemez. Annen de öyle biri galiba. Eşimin bir arkadaşının kayınvalidesi kalmaya gelince salonun düzenini değiştirmiş. Damat eve gelince eskiye çevirin hemen demiş. E haklı yani..

İyi de he deyip geçin. Nişanlınız maşallah şimdiden sinyalleri yakmış! Benim annem biz nişanlıyken yol tarifi diye bizi çok başka bir yola soktu nişanlım da ona uyuyordu sürekli, bi baktım şehir dışına çıkmışız ay bulamıyorum benden bu kadar demişti de eşi “tamam o zaman sıra bende” deyip gülmüştü. Hala anlatır güleriz. Yaşlı insanlar biraz gönüllerini hoş tutmak gerek, abartmamak gerek. Valla anneciğimi kimseye ezdirmem. Yorum yapabilir. Ben kendi istediğimi yapacaksam he der geçerim gönlü kırılmasın. Siz de şimdiden çok yüz vermeyn yoksa hiç de iyi olma işler.

hiç takmayın valla. benim ailemin de düğünden önce tavırları bana karşı değişmişti. evlenecek ilk kızlarıydım onlara da ağır geliyordu ve sürecte biraz zorlandılar haklı olarak. babam esimin ailesiyle görüşmeyi kabul etmedi, görüstüğünde de cok soğuk davrandı, annem birden bire benim kararlarımı sorgulamaya ve sanki ben doğru kararlar alma yetisine sahip değilmisim gibi davrandı, abim benimle aylarca konusmadı 😂 hepsi de aslında evden gidiyor oluşumu kabullenmekte zorlandıkları için böyle davrandılar. ama simdi 1 yıldır evliyim ve her sey maşallah çok güzel. ailem benden cok esimin ailesini ve esimi arar 😂 ne zaman istersem yanımda olurlar, destek olurlar, esimi çok düsünürler. bir gün basim ağrıyor desin esim bir ay her gün arayıp sorarlar nasıl oldun diye. her değişim basta zor gelir. stres yasamamaya ve keyfini çıkarmaya çalışın
Evliliğinizi güzel olmasına sevindim. Ömür boyu mutlu olun :) inşallah benimde öyle olur

Annen haksiz, bu sekilde herseye karisip, her seyi yonetmeye calismasin mumkunse.

Sen haklısın bu konuda. Bazı anneler vardır kızı istediği muhitten ev almalıdır, çünkü kendisi orayı seviyordur. Kızı tay tüyü mobilya kumaşı seçmelidir çünkü leke tutmayanı odur. Kız belki leke tutan seviyordur bunu önemsemez. Annen de öyle biri galiba. Eşimin bir arkadaşının kayınvalidesi kalmaya gelince salonun düzenini değiştirmiş. Damat eve gelince eskiye çevirin hemen demiş. E haklı yani..
Ya benim için mal mülk o dolabın kalitesi modeli umurumda olmayan şey ortak karar verdik böyle kullanırız dedik sonuçta eskiyecek ama en önem verdiğim huzur mutluluk en ufak dolaptan bile kırılmayalım kırmayalım istiyorum gereksiz çünkü o dolap değişir ama mutluluk huzur gittikten sonra kalpler kırıldıktan sonra eskisi gibi olmaz değişmez hiçbir şey

O evde siz oturacaksınız o yüzden sizin zevkiniz önemli ben tamamen aileme bıraktığım halde düğün öncesi biz de tartışmalar yaşadık maalesef. Gerçi toksiklikten bizimkisi. Annenizin de evinizin düzenine karışması aslında doğru değil ama nitekim karışıyorlar. Bana da bazen kv bile zaman zaman fikir veriyor şunu şöyle yapsan iyi olur vs. Bana da karışma diyip durdular hem nişanlılıkta hem de onun arifesinde. Sakin kalmalısınız eğer terapi alma gücünüz varsa mutlaka alın hatta müstakbel eşiniz de sizinle gelsin. Nişanlılık dönemi hem güzel hem de tehlikeli. Evli bir kadın olarak nacizane tavsiyem her şeyin en güzeli en mükemmeli olsun diye düşünmeyin önce evdeki huzur o her şeyden çok önemli.

Evlenmeden ve doğumdan önce gerginlikler oluyor genelde. Takmamaya çalışın. Şunun şurasında iki hafta kalmış.

Ev eşyanızın fikrini de başkalarına sormayın. Herkes kendisinde hak görüyor, çoğu da yapıcı olmuyor. O evde yaşayacak olan sizsiniz. Muhtemelen anneniz size gelince ev düzeninize de karışır. Müsaade etmeyin. Bir süre trip atar ama alışır bu duruma.

Ya anneler bir durmalı bu evlilik işinde. Çocuklar fikir sormadıkça susmalı. Susmazlarsa ileride saygısızlığın alasını görüyorlar, ders almadılar hala.

Nişanliniz da aşiri nazli, boyle tepkilerj kadinlar veriyor genelde.
Anneniz illa benim dedigim olacak, benim istedigimi alacaksiniz diye tutturmuyorsa "şu güzel, bu güzel degil" diye fikrini belirtebilir bence, takmak zorunda degilsiniz. Bunda bu kadar bozulacak bir şey yok ama anlatamayacagimi biliyorum cunku toplumda bu "begenmedim" lafi olay cikaraci bir şey. Begendim demek disinda yorum yapilinca herkes bi dikenleniyor nedense.

Ben farkli bakiyorum olabilir soyleyebilir gecistirip onu oldugu gibi kabul edebilirsiniz sonucta eline balyozla dolaplari kirmadi. Ciddiye almayin ama annenizi ezdirmeyin
bu gercekten sorun degil olmamali. Simdiden anneni idare edemeyen nisanlin daha dikkat cekici
Cunku karsi tarafta benzer durumlarda genelde tavir tam tersi olur.

Nişanliniz da aşiri nazli, boyle tepkilerj kadinlar veriyor genelde.
Anneniz illa benim dedigim olacak, benim istedigimi alacaksiniz diye tutturmuyorsa "şu güzel, bu güzel degil" diye fikrini belirtebilir bence, takmak zorunda degilsiniz. Bunda bu kadar bozulacak bir şey yok ama anlatamayacagimi biliyorum cunku toplumda bu "begenmedim" lafi olay cikaraci bir şey. Begendim demek disinda yorum yapilinca herkes bi dikenleniyor nedense.
Ben annem olduğu için alışkınım aslında ama başkalarına farklı gelebiliyor aslında annemde öyle tutturan birisi değil de öyle anlaşılmış işte 😅 ben o konuşmada yanlarında bulunmadım uzaktan dinledim müdahale etmedim ama dediğiniz gibi en ufak laf bile olayları çok başka yerlere getirebiliyor biraz korkum ondan

Ben annem olduğu için alışkınım aslında ama başkalarına farklı gelebiliyor aslında annemde öyle tutturan birisi değil de öyle anlaşılmış işte 😅 ben o konuşmada yanlarında bulunmadım uzaktan dinledim müdahale etmedim ama dediğiniz gibi en ufak laf bile olayları çok başka yerlere getirebiliyor biraz korkum ondan

Bu kadar korkan ve taviz veren taraf olmayin. Alti ustu begenmedim demis kadin o kadarcik lafi da kaldirsin bir zahmet nisanliniz sacma sacma triplenmesin. Evlenmekle iş bitmiyor bunun sonrasi da var. Ben de evliyim, eşimi tabi ki seviyorum, severek evlendik ama bu kadar kaybetme korkusuyla hareket etmedim etmiyorum hâlâ, olmuyorsa olmuyordur hayatin sonuna kadar bir kişi idare edemez, ben edemem yani.

Hatta bana kalirsa illa biri korkarak hareket edecekse erkek kaybetmekten korkmali. Bu kadar erkege ve ailesine yaranmaya calisip mutlu olan kadin cok görmedim duymadim. Anneniz hakli bi yerde.

Annenle sakince konus. Büyük ihtimalle evlilik tarihin yaklaştı diye duygusallar.

X