Evlat Edinme Evlat Edinme Konusundaki Düşünceleriniz

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

umut73

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2009
7
0
ben aranıza yeni katıldım
evlat edinme konusu ile ilgili bir başlık bulamadım belki de var ama ben giremedim bilmiyorum
bu konudaki düşünceleriniz neler yazarsanız çok sevinirim

Ben evlat edinemem kendimi buna hazır hissetmiyorum. ama evlat edinenlere müthiş hayranım.

Evlat edinemem derken minik bir bebeği alıp büyütemem ama 10-12 yaşında bir çocuğa annelik yapabilirim o gerçekleri bilir büyüktür konuşup anlaşabilirsin.

Ancak bebek boyutu farklı, gerçekleri açıklasan bir türlü, açıklamasan bir türlü.

Birde evlat aldığın çocuğa kendi çocuğundan daha fazla özen göstermen lazım, kendi çocuğuna bağırabilirsin ona bağıramazsın çünkü için emanettir vs.

Çok hassas bir konu, dediğim gibi evlat edineceksem bir çocuk evladım olur bebek değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
arkadaşlar böyle bir başlık açılması çok güzel olmuş..eğer evlat edinmiş ebeveynler varsa aramızda,süreçle ilgili bizi bilgilendirebilirler mi?bizde eşimle evlat edinmek istiyoruz..bağlı olduğumuz sosyal hiz.müdürlüğünü aradık eşler birlikte gelip dilekçe ile başvurmalı dediler..işin bu kısmı kolay ama bundan sonra ki süreç beni korkutuyor..bizim ülkemizde bir çocuğu evlat edinmek çok kolay değil..o çocuğu sana verene kadar seni çok zorlu sınavlardan geçiriyorlar..bu zorlu süreci yaşayan arkadaşlarımız varsa lütfen bana da yardımcı olsunlar..
çok sorularım var ama ilk önce birinin bu soruları bana sorabilirsin demesini bekliyorum..sorularım hava da kalmasın diye şuan da yazmak istemiyorum...

sanırım başlık yanlış yere açıldı..çünkü konuyu ne okuyan var ne de cevap yazan..eğer mod arkadaşlarımız bu sayfayı okur ve bizi doğru başlığa yönlendirirse çok sevinirim...

evli değilim ama evlenir ve çocuk sahibi olamazsam ve kesinlikle şartlar uygunsa evlat edinebilirim.bence bu harika bir duygu olur ve annelikten de farkı olacağına inanmıyorum.

benim bebeğim yok ve evlat edinmeyide düşünmüyorum.ben o bebeği benimseyemem.o konuda çok hassasım.benimsemem için benim doğurmam lazım onun her aşamsını görmem lazım.birde işin dini boyutları var,o apaprı bir konu.
ancak yurtlardan bebek alıp onu en iyi sekilde sevgisini verip bakanlarada gerçekten hayranım

Bir çocuk sahibi olamazsam ve evlendiğimde eşimde gönüllü olursa evlat edinmek isterim.Onu bir annenin sevgisiyle seveceğime eminim.Hatta 2 3 kardeş evlat edinebilirsem diye düşündüm bir an büyüdüklerinde yalnız kalmasınlar...

benim 1 senedir çocuğum olmuyor daha tedavi falan görmedim eğer olurda sonuç olumsuz olursa isterim tabiki düşünsenize hiç yoktan bir insan hayatına umut oluyorsunuz maddi durumum çok ii değil ama bi çocuğu okuta bilirim ona evladım diyebilirim çünkü sadece karnında taşımak gerekmez o ufacık çoçuklara sahip çıkmak için..benim gözümü sadece prosedürler korkutuyor bilmiyorum ne kadar kolay veya zor ama yinede isterim gerçek anası olmasamda birine yavrum demeyi

benim eger ki cocugum olmazsa evlat edinirim cokta sıcak baktıgım bir konu cevremde 3 aile oldu ve hepside neden daha erken düşünmedik diyorlar asla kendi cocugu gibi sevemez falan diye düşünürdüm bence yanılmısım

bende evlat edinmek istiyorum.ve araştırıyorum.eğer edinenler varsa paylaşrmısınız

bence bir çocuğu evlat edinmek çok güzel ve ulvi bir davranış.çevremde tanıdığım 2 aile var evlat edinmişler ve çok ta mutluluar.çacukları bebekken evlat edinip büyüdüklerinde dr.yardımı alarak açıklamışlar ve sorun yaşamamışlar.geçenlerde bir aileden bir büğüyüm bir olay anlattı;bir yerde oturuyorduk bir anne kız gösterdi bana ,kadının yanındaki kızı evlatlık bebekken almış zaman geçtikçe çocukta bir hastalık olduğu anlaşılmış ve malesef zihinsel engelli kızı.ama o kadın tüm baskılara rağmen bırakmamış öz evladı gibi bakmış ve bakıyorda.ilgisini bende gördüm.ve bence o anne çok yürekli harıka bir insan.ben sıcak bakıyorum bu konuya ama eşim asla yanaşmıyor.çok büyük sevap olduğunu düşünüyorum.

Merhaba arkadaslar.Ben eski üyelerdenim.
Uzunca bir süre gebelik sayfasına yazdım arkasından gelen kötü bir haberle erkek infertilitesi sayfasına yazdım arkasından gelen kötü bir ameliyatla kadınlar klubüne girmez oldum.
Çünkü bütün umutlarım tükenmişti.Eşim azosperm ve kök hücreden baska çaremiz kalmadı.

Çok üzüldük , cok yıprandık ama Allahtan gelene kosulsuz razıyız.Şimdi içimde tekrar bir heycan var.Anne olmak için illa doğurmak mı gerekir.Rahmimde büyütemezsem yüreğimde büyütürüm bende.Ve eşimle karar verdik koruyucu aile olucaz.

Neden evlatlık değil derseniz çünkü prosedür insanı yıpratıyor.Zaten 2 yıldır bekliyorum bir bebeğim olsun diye daha fazla beklemek istemiyorum.5 yıllık evli olmadan basvuru kabul etmiyolar.Etseler bile 3 yıldan önce sıra gelmez diyorylar.Bizde karar verdik koruyuu aile olucaz.İnsallah Rabbim karsımıza en hayırlı evladı cıkarır.Onu bağrımıza basarız.

Ve çeşitli nedenlerden dolayı evlat sahibi olamayanlara tavsiyem hayat cok kısa kendnizi yıpratmayın.Çünkü elden gelen hiç bir sey yok.Belki de Rabbim bize böylece bir hayır kapısı acıyordur değilmi bir de bu acıdan düşünmek lazım.

Nacizane fikrim bu zaman ayırıp okuduğunuz için tesekkürler.a.s.

Birde eğer aramızda koruyucu aile olan varsa deneyimlerini paylasırsa cok sevinirim opuyorumnanaktan

benim cok yakın arkadasım aldı en son kız bebekte cok zor sıra geliyormus onlar 4 sene beklemiş ama bu arada ikiz ve erkek bebek için aramıslar fakat onlar illaki kız bebekte ısrar etmişler
prosedür gercekten agır saglık kontrolleri ve raporlar uzun işlemler ama deger bence birkac günümüzü alır en yakındaki cocuk esirgeme kurumuna gidipte bilgide alabiliriz

Yok mu arkadaslar aramızda koruyucu aile olan.
Yokmu yüreğinde bir evlat yetiştiren.
Bize biraz cesaret lazım.
Lütfen deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

merhaba arkadaşlar,konu gerçekten çok güzel,benim babam çocuk yuvasında büyüdü(onun babası trafik kazasında kurban gitti,babam o zaman 3yaşındaydı,bir yıl sonra da annesi de ağır hastalıktan rahmetli olmuş,geri kalan benim babam ve onun ablası iki yaş farkları vardı)elbette çocukları farklı yurtlara vermişlerdi,ve babam çok zor şartlarda büyüdü,çok yürekli ve mert birisi,biz büyüdünde babam ve annem yakın yurttan hafta sonu bir kaç çocuk gitiryorlardı(koruma ailesi galiba denyor buna)hala da böyle,bizim kocaman bir bahçe var,çiflik,çocuklar orda zaman geçirmeyi çok seviyorlarkaydirigubbakcemile2,babamların maddi durum normal,ve yaşlı olduğu için evlatlık vermıyorlar:nazar:,babam da bu yolu buldusüprizzzzz,çocuklar biliyor onlara herzaman yeri var bizim evimde:teselli:,sırf çok kişi gelsin babalar 10 odalık ev aldılar,herkeze yer var,elbette devlet çok zor sınavlar hazırlıyor evl.istiyenlere,onun amaci yavruları korumak,onlar zaten yalnız ve çoğu kırılmış ruhlar,daha fazla yıpranmasınlar bu işlemler uygulanıyor,ben de isterim evlat edilmek çocuğu,bebek olması şart deiğl,benim iki erkek evladım var(allah başımdan eksik etmesin:nazar:),fakat şu an benim durumum müsait değil:çok üzgünüm:,bu yolu tutanlara alkışlıyorum:hooray:alkisalkisalkis,bu çok zor,ama böyle bir söz var doğumakta annelik bitmıyor,essas büyütmek o yavruyu İNSAN etmek yürek ister..evlat edinmek istiyenlere demek istediğim şu:siz çok cömertsınız,sevgi dolu ve mühteşem insansınız,iyiki varsınız:enbuyukkk::nazar:

Benım teyzem evlat edındı... Enıstemden dolayı bebeklerı olmadı,sıfır ıhtımal dedıler...

Evlat edınmeye karar verdıler,3-4 sene kadar bekledıler... Sıra geldı teyzemlere,baya bı arastrımadan sonra...

10 günlük bır erkek bebeği... Doğurmus cöp bıdonuna atmıs yavrucagı,bulanlarda yuvaya vermıs...

Şimdi 8 yasında... Aslanlar gıbı maasallah... Ve teyzem kayınvaldesıyle yasıyor,cekmedıgı kalmadı ve o cocuk teyzemın oturdugu yere kımseyı oturtmuyor... Babaannesını,dedesını...

Teyzemın gözlerne bakıp "annecıgım illa yaslanmak zorunda mısın? illa ölmek zorunda mısın?" deyıp aglar ve aglatır...

Rabbım herkesın gönlüne göre versin...

Prosedürü nedir bilmiyorum ama...
Ben evlad edinmenin çok çok güzel olduğunu düşünüyorum..
Benim çocuğum var,ve anneliğin ne olduğunu pek te güzel anladım..
Evlat edinmek isteyen herkesi taaa gönülden destekler ve teşvik ederim..
Bebeğim doğdu..varlığıyla bütün göğsümü doldurdu...
Bunu isteyenlere de tavsiyem..ınanın ki öz çocuğunuzu doğurmaktan hiçbir farkı olmayacaktır..
Tek fark 9 ay karnınızda taşımamış olmak.
Buna adım kadar eminim
...

eğer çocuğum olmazsa evlad edinirim ama araştırırım geride kalnının olmasını istemem vede eşimle benden başkasıda bilmez

Arkadaslar cevaplarınız için çok tesekkür ediyorum.
Rabbim evlatlık almayı düşünen herkesin yardımcısı olsun.
Cuma günü çocuk esirgemeye gidicez insallah.Bilgi almak için.
Çok heycanlıyım.Allah hakkımızda hayırlısını nasip etsin.

X