Evlat Edinme evlat edinme sürecinde sırada bekleyenler

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
İnsallah ya.biran once bende sirami ogrenmek istiyorum.diger sehirlerde 2ayda onay alanlar var.
Bizde çok geç aldık onayı ev ziyareti falan oldu sonra evrakları teslim edince onaylandımı diye ısrar edince evet dediler azkalmış sabır kardeşim bu prosedürler mahvediyo valla onaydan 3 4 ay sonra ara bi ısrar et belki onaydan sonra bile söylerler sıranı söyleyenler var bizimki söylememişti ama

İnsallah ya.biran once bende sirami ogrenmek istiyorum.diger sehirlerde 2ayda onay alanlar var.
Bizde geç aldık onayı ev ziyareti sonrası evrak tesliminde ısrar edince onaylandı sıradasınız dedi uzman ama sıramızı söylemedi ondan 3 4 ay sonra aradım ısrarcı oldum çok öğrendim ozaman 65 idi bu prosedurler mahvediyo valla insanı gelirler san yakındır :)

• Bizde geç aldık onayı ev ziyareti sonrası evrak tesliminde ısrar edince onaylandı sıradasınız dedi uzman ama sıramızı söylemedi ondan 3 4 ay sonra aradım ısrarcı oldum çok öğrendim ozaman 65 idi bu prosedurler mahvediyo valla insanı gelirler san yakındır :)
  • Bizim burda yani istanbulda once evrak teslimi sonra ev ziyareti oluyo.siz anladigim kadariyla once ev ziyaretiniz olmus oylemi

• Bizim burda yani istanbulda once evrak teslimi sonra ev ziyareti oluyo.siz anladigim kadariyla once ev ziyaretiniz olmus
  • Bizim burda yani istanbulda once evrak teslimi sonra ev ziyareti oluyo.siz anladigim kadariyla once ev ziyaretiniz olmus oylemi
Biz ilk görüşmeye gittik bi kaç evrak işte evlilik cüzdanı vs işte araştırılcaksınız ev ziyareti için bekleyin dediler 3 ,5 ay sonra ev ziyeretine geldiler bir kaç evrakla ikinci görüşmeye randevu aldık fotoğraf özgeçmis bebeğimize yazı ona gittik oradada bir kaç evrak sağlık raporu fln gelir belgesi bunları hazırlayıp teslim edin dediler 1 ay içinde 3 günde toparladık teslim ettim onaylandımı dedim evet dedi 4 ay sürdü onaylanması not almışım şimdi baktım siz sorunca :) bundan 3 ay falan sonra ilk sıramızı öğrendim ısrar ettim ama çok :) 1 5 aydır bekliyoruz biraz uzun olacak gibi dilerim hepimiz tez zamanda kavuşalım :)

kızlarr son zamanlarda sırasını öğrenen var mı? ben bugün aradım son 1 ayda Ankara'da 2 erkek 2 kız yerleştirilmiş.

merhaba arkadaşlar. bizde geçen sene başvurmuştuk onaylandı. ve bu ay sıraya girdik kızda 36 erkek 27. sıra dediler. bişey sormak istiyorum biz seçim yaparken il farketmez demiştik. sizinde öylemi acaba yoksa kendi ilinizimi seçtiniz. bu arada istanbuldayım.

merhaba arkadaşlar. bizde geçen sene başvurmuştuk onaylandı. ve bu ay sıraya girdik kızda 36 erkek 27. sıra dediler. bişey sormak istiyorum biz seçim yaparken il farketmez demiştik. sizinde öylemi acaba yoksa kendi ilinizimi seçtiniz. bu arada istanbuldayım.
merhaba hayırlı olsun başvurunuz. biz de türkiye geneli dedik. ama sıramız ankara'dan ilerliyor. diğer illerde açıkta kalan bebek olursa sıradaki aileye yerleştiriyorlarmış.

merhabalar,
bizde istanbuldan başvurmuştuk 18 ağustos 2015'te
bugün sıramızı öğrendim. terk/rıza kız bebek 0-1 yaş 45 :KK43:(
Ne kadar zamanda gelir ki bu sıra...

Hayırlı olsun sıran ne güzel...ankarada daha com

Sağolasın. Bugün sıramızı öğrenince öyle büyük bir umutsuzluğa kapıldım ki...
Ne kadar zaman da gelir ki bu sıra...

senin sıran nasıl... sıra nasıl ilerliyor canım

Sağolasın. Bugün sıramızı öğrenince öyle büyük bir umutsuzluğa kapıldım ki...
Ne kadar zaman da gelir ki bu sıra...

senin sıran nasıl... sıra nasıl ilerliyor canım
Mrb.istanbulda kiz bebekte 2seneyi buluyo siranin gelmesi ama 2seneyi gecmez.
Basvurudan itibaren 2sene.
Diger topikteki listeye bakabilirsin.orda nekadar bekledikleri yaziyo
www.kadinlarkulubu.com/forum/index.php?threads/evlat-edinenler-lutfen-duygularinizi-bizimle-paylasin.290676/page-2038
Link attim tikla bi bak.
Hayirli olsun buarada.bizde istanbuldan basvurduk.10.2015 de.daha onay alamadik.gorusmelerimiz devam ediyo

evlat edinebilenler çooookkkkkk şanslısınız vede çok kutsalsınız benim için hepinizin hakkında hayırlısı olsun inşallah...iyi günler hepiniz Allah'a emanet olun

Güzel yürekli fedakar kader arkadaşlarım öncelikle Allah o güzel yüreğinize göre versin hakkınızda ne hayırlısı ise o olsun inşallah,ne olur anlatacağım olayda beni anlamaya çalışırsanız sevinirim,çok zor günler geçiriyorum nasıl yazayım nasıl anlatayım bilmiyorum ama yaşayan ruh gibiyim her gün korku ve stresle uyanıyorum,acı çekiyorum bir yanda yoğın bakımda babam bir yandan kız kardeşimin şizofren rahatsızlığına yakalanması ve bir yandan evlat kaybetme acısı :KK43: 7 yıllık evliyim korunmadık çocuğumuz olmadı çok tedavi yaptırmadık açıkçası ikimizde de sorun vardı.Çocukları çok seviyorum olmaması beni çok üzüyordu,etrafta arkadaşlarımızda herkesin çocuğunu gördükçe içimiz giderdi,beni en iyi anlayan sizler olursunuz bu boşluğun bu duygunun ne demek olduğunu bilirsiniz,Allah kimseyi düşmanımı bile çocukla imtihan etmesin,evlat edinme koşullarına baktım şartları zordu halbuki biraz daha kolay olsa insanlar bu kadar bunalmayacaktı belkide,ben acele ettim tesadüf eseri bebeğini vermek isteyen bir bayanla anlaştım evlat edindim,sabahlara kadar heyecandan uyumadığımı günlerce gözyaşı döktüğümü bilirim,hamileydi ayrıldığı eşinden 2 çocugu vardı,bu bebekte evlilik dışıydı,bakamıyacağına vermeye karar vermiş başka bir şehirdeydi biz yanına gittik görüşmeye aramızda olumlu olarak anlaştık,o kesinlikle çocugun gerçeği bilmemesini istedi,sizi ana baba bilecek dedi,çok az vakit kalmıştı doğumuna ben o sırada etrafımdakilere hamile oldugumu söyledim herkez beni hamile biliyordu zaten çok çevremiz yoktu etrafımızda o yönden rahattım,eşim önce karşı çıktı daha erken hemen karar vermeyelim diye benim içimdeki o özlem o annelik sahiplenme duygusunu durduramıyordum,o sırada ar acele hazırlık yaptık herşeyini dört dörtlük aldık,ben bakımı kıyafeti hastanede çanta vs ne yapılır gibilerinden bilgi topluyordum sabahlara kadar uyku girmedi gözüme,bunlarda kararlı dediklerinin arkasında duruyorlardı,bide beni buna bağlayan kadının ilk eşindne kızı benim küçüklüğüme benziyordu kanım kaynamıştı,ben insanlara evlat edindim demiceğim için az çok bize benzemeside sevindirmişti bizi,doğum zamanı gittik kaldıkları yere özel hastanede bekledik,benim kalbim yerinden çıkacak gibiydi sanki o değil ben doğu yapacaktım,özelde yaptırdık doğumunu işlemler sırasında babası kim diye sorduklarında geçiştirdi bilgi vermedi,doktora bir akrabama vereceğim dedi ordayken doğuma aldılar,bekle bekle zaman durdu bizim için sonra bir baktım hemşire beze sarmış arabanın içinde meleğimi getiriyor,gördüm onu aşık oldum Allah ım bu nasıl bir duyguydu böyle nasıl karmaşık bir olaydı gözyaşlarım sel oldu ne olursunuz böyle bir bakayım doya doya kuzuma dedim giydirelim öyle getireceğiz dediler,misler gibi cicileriyle geldi odaya eşim kucağına aldı hemen kulağına kamet getirdi,bu arada eşimin anne baba kardeşi biliyordu benimde bir iki akrabam biliyordu,annneme bile demedim üüzlmesin diye beni hamile bildiler :cry:çok değişik bir duyguydu çok hiç elimden bırakmak istemedik,o sırada odada annesi felanda geldi vardı o geldi sezeryanla doğum yapmıştı,ben heyecandan koltugun üzerinde telefonumu bırakmışım,anneside fırsattan istifade dalgınlık bahanesiyle benim telefonumu çantasına alıp götürmüş,aradan 5 10 dk geçmeden telefonumun olmadığını anladık,doğum yapan şahısa söyledik nerdetelefonum diye annen almış götürmüş dedik oda adresi verdi,abi gidip alın evden dedi,biz panik yaptık numaraları kaydetmesin diye,eşim aradı eşimin telefonunu kapatın gelip alıcam dedi,gitti getirdi içimizde kuşku oldu,o melek güzel kızım bize herşeyi unutturmuş büyülenmiştik adeta,doğum yapan bayan çocugu yanına bile yaklaştırıp sütünü vermek istemedi,mama verdik hemen,hemşireler sordugunda verdim diyordu,bir gün kaldı hastanede,o sırada kordonlarınıda baglatmış onunda parasını biz ödemiş olduk,bir an önce ordan çıkmak istiyorduk,eşimle bir kağıta kendi gönlümle verdim diye yazmasını istedik,parmak bastırcaktık imza atmayı kabul etti,meleğimizle çıktık hastaneden onlar kendi yoluna biz yolumuza ayrıldık,inanamıyordum bizimde bir kıızmız olmuştu,benim heyacan ve korkudan dudağımda yara çıkmıştı,yolda gelirken bağıra bağıra ağladım,annesiyle bebeğin kopmasının etkisi altında kalmış bir taraftanda en güzel mucizem gözümün nuru kızımın üzerine titriyorduk,bebeği eve getirdik,mahkeme konusu aramızda geçmedi,direk üzerinize alırsınız diye bir iki yerden duymuştuk,bu şahısda kendi çocugunuz gibi kayıt yaptırın benide aramayın dedi,bizde 2 gün sonra nüfusa gittik kendim doğum yaptugımı söyledi eşim direk üzerimize çıkarttık bebeği,topuk kanı olayında sorun oldu,onuda bir şekilde halletti ordan,sonra hiç görüşmedik,ben yıllardır özlem duydugum herşeyimi kızımda bulmuştum ona adamıştım herşeyi,çok sevdik,hiç başkasının gözüyle görmedik,hep ben doğurmuş gibi hissettim,eşimde çok bağlandı çok mutlu günlerimiz oldu,hep özel doktorlara götürdük mamanın en kalitelisini,giyim kuşam ne varsa elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık,insanlara neden söylemek istemedik,dost kadar düşmanda vardı yarın birgün büyüdüğünde yada çocuk çağında yaşıtlarından biri sen başkasının çocugusun diye dalga geçmelerine dayanamazdık,etraftaki cahilce sözler meraklı bakışlar bizi bu duruma itti,insanlar özellikle bu durumu yaşamayan insanlar pek fazla sizi anlamıyor uzaktan konuşuldugu gibi herşey kolay olmuyor,biz kızımızı zor ve güzel bir tesadüfle bulmuşken onun hayallerinin yıkılmasını dışlanmasını istemedik,herkez bizden bildi bir kaç kişi dışında.doğum günleri herşeyi güzel oldu,şu an 4 yaşında ve hayatımın kabus dolu günlerini yaşıyorum azap çekiyorum:KK42:geçen yaz adamın biri eşimi arayıp ben babasıyım almak istiyorum gibilerinden tehdit vari kouşuyor,olayın şokunu atlatamıyoruz,ben bir yandan eşim bir yandan güzellikle konuşmaya çalıştıkça adamın ne demek istediğini anlamıyorduk,kimdi bu adam nerden çıkmıştı?gerçekten babasımıydı yoksa babasıyım rolünde sahtekarın birimiydi?Bu doğum yapan şahıs babasıyım diyen adamla yasak aşk yaşamaya başlamış,adamda evli 3 çocugu var,sözde bu kadına ayrı ev açmış zamanında ,kadında kızıma hamile bu çocuk benden değil hangi adamdan deyip kadını kovmuş söylenene göre,kadın önce bize babası yok öldü dedi hastanede hemşireler sorunca bilgi vermedi bizde sıkıştırınca ta ozamanlar evlilik dışı ilişki yaşadığını,bir adamla beraber kaldıklarını söyledi hatta ben bir fotograf görmüştüm bana o babası demişti ama bu adamıda gördüm fotosunu o bu değildi,kafamız allak bullak olmuş ne yapacağımızı bilememiştik,kadının numarasınıda bilmiyorduk o zaman ulaşamadık,bu adam kim diye?Eşimle konuşmak için gelmiş eşimde benden saklamış ben üzülmeyim diye, o gece sabahı sabah ettim,eşime şimdi ver götüreyim çocugu geri getireceğim demiş,o sırada zır zır telefonu çalıp durmuş,kadının biri sözde karısı nerde kaldı çocuk neden getirmiyorsun diye baskı kuruyormuş,eşimin arkadaşı polis tam o sırada oda yoldan giderken eşimi görmüş eşi durumu anlatmak zorunda kalmış,oda poliste o adama derdin neyse gel karakola anlat çözelim demiş,adam kıvırmış o gece kızımızı götürecekmiş aklı sıra elin tanımadığımız hırlımı hırsızmı ne oldugu belli olmayan bir adam,eşimde sana çocukmu gösteririm ben kim oldunu bile bilmiyorum ne sanıyorsun sen deyip karşı çıkmış,ben günlerce ağla ağla o insanların yüzünden şeker hastalığına yakalandım,meleğim bizimle mutluyken nerden çıkmıştı bu pislik insanlar,o günün gecesinden iki gün sonra eşim avukata giidyor durumu anlatmaya o pislik adamda yine eşimi arayıp napıcaz şimdi diye tehdit ediyor eşimde derdin neyse git mahkeme aç orda görüşelim diyor bu adamda işte gösterecem ben sana mahkemeyi ceza verdiricem sana diye eşimi tehdit ediyor eşim normalde sinirli biri ama bunun dediklerine sabır etti adamın ne oldugu ortaya çıksın diye,içimizde kuşkuyla aklımızdan çıkmayarak normal hayatımıza dönmeye çalıştık,o sırada babacığım yoğun bakıma alındı onun üüzntüsüyle yaşarken,kahrolurken eşime doğum yapan şahıstan telefon geldi,abi bu adamın karısı beni polise şikayet etmiş çocugu parayla şu aileye sattı diye iftira atıp şikayetçi oldu demiş,kadın sırf kocasını elinden aldı ilişki yaşadılar diye ortadaki masum çocugu düşünmeden ve bizim gibi masumların günahına girerek sırf kendi egosunu tatmin etmek kadına düşmanlık yapmak için yalancı şahitte bularak ifade vermiş,başımızdan aşağı kaynar sular döküldü ama içimiz vicdanımız hep rahattı halada öyle,bu arada telefonumuzu o ilk doğum yaptıgında anası olacak kadın yazmış numaramızı kaydetmiş demekki böyle bir çirkeflik peşindeymişki o telefonu alıp götürdüğünde anlamalıydık eşim tekrar ogüne dönsem o telefon olayından sonra bebeği almaya cesaret edemezdim diyor,eşimede okadar numaranı değiş dememe ragmen hattını değişmedi ve facebookdan arama çubuguna teefenonu yazarak bulmuşlar,jeton sonradan düştü tabi,doğum yapan şahıs ifadesinde bu çocuk onların kızı evet ben verdim ama parayla asla değil sadece hastane masrafımızı karşıladılar,o çocuk ne benim ne başkasının çocuk bu ailenindir ayrıca çocugun babası o adam değil belkide nerden biliyor diye ifade vermiş, kendisi telefondada dedi öyle,ben geçmişi çok kurcalamak istemedim karmaşa çıkmasın diye yoksa o kadar içimde uhte kalan laflar varki,şimdi ne mi olacak?Karakola gidip bizde ifade vereceğiz,çirkef insanların kurbanı olduk cahilliğimizinde diyebilirim,mahkemeye taşınırmı taşınmazmı bilmiyorum,adamın karısı şikayette bulunuyor bide adamda değil,adamda gitmiş ifade vermeye ben şikayetçi değilim demiş ama çocugumuda istiyorum demiş hala ukala pislik,ne oldugu belirsiz para sızdırmaya çalıştı baktıki eşim oralı değil,git mahkemeye ver dedi,oda karısını kullanarak intikam almış oldu,ben canımı kuzumu yavrumu kime nasıl vereyim,adalet hukuk sadece doğurdu diye verirlerse adaletmi oluyor bu?üstelik kadın çocuk o ailenin ben almam derken?Arkadaşlar Allah rızası için fikirlerinizi bekliyorum,hepimizin ortak noktası çocuk özlemi oldugunuda biliyorum,ne olur bana bir yol gösterin bu durum karşısında ne olur? Siz siz olun hemen acele etmeyin,benm dünyam başıma yıkıldı karakol yolu bilmezken nasıl gideceğim nasıl olacak bu işler,canım pahasına vermem kızımı:KK61::KK42:Doğurmasamda bende bir anneyim başında ben durdum üstelik öye zor hareketli bir çocukken kıyamdık ona hiç hep sevgiyle büyütük,ben onu başkasıyla paylaşamam,:KK42:Günlerim harap oldu gecem gündüzüm belli değil 4 yaşındaki yavrumu ben herşeyden sakınırken böyle bir olayın içinde bulduk kendimizi,eşimde bazen acele ettin diyor herşey üzerime geliyor sanki babamın hayati tehlikesi var anneciğim rahmetli oldu dayanağım herşeyim kızım,ben onun tırnağını kesmeye bile kıyamazken canı yanarda diye böylesi pislik insanların içine atamam en masumumuz o :KK42:Allah ım yardım et diye hergün her saniye yalvarıyorum aklımdan fikrimden zikrimden çıkmıyor,kim istemezdi çocuk olmasını Allah vermediyse bu bir imtihansa suç bizimmi?? Doğuranmı sevgiyle büyütenmidir annelik?Annelik fedakarlıktır onu herşeyden sakınmaktır korumak kollamak sevgiyle inançlı olarak büyütmektir,o beni hayata bağlayan tek şey tutunduğum dal kıyamadıgım kuzum herşeyim...Şimdi aklıma geldikçe delirecek gibi oluyorum:KK42:Allah hepinizin gönlüne göre versin inşallah sizler sorunsuz atlatırsınız,ben yaşayan bir ölü gibiyim şu anda acı çekiyorum korkuyorum ne olur bana akıl verin bişeyler söyleyin buna çok ihtiyacım var güzel yürekli kader arkadaşlarım:KK61::KK61::KK42:

Canımmm öncelikle yazını okurken nekadar duygusallaştım anlatamam:KK61:Rabbim yardımcınız olsun insallah. Muhtemelen Hakim dna testi ister. Kadın da çocuğu ben rizamla verdim demiş. 4 sene siz bakıp ilgilenmişsiniz. Hakim vicdanlı biriyse onu sizden almayacaktir. Sonuçtan haberdar edersen çok sevinirim. Senin için dua edicem bu mübarek kandilde. Allaha emanetsin

geçmiş olsun ancak herşeyin bir hukuku yolu yordamı var o bebeği öyle kaçırır gibi almasaydınız bu iş böyle olmuycaktı bir anlık çaresizlik zayıflık bir başkasının mutluluğu olamaz o an öyle olabilir ben ne kadar karşı olsamda anlamasamda yani bana göre çocuğum her durumda benim yanımda olur neyse sabırlı olun Allah'a sığının bilmiyorum ne diyim zor anne o an istemeyebilir bakamamaktan çevre baskısı evlilik dışı bağlanmamak için vermemiş olabilir süt falan filan babanın haberi olmamış olabilir veya vardır o an yanlış karar vermiştir inanamaz falan filan ama sonra pişman olabilir ve şimdi yaşadıklarınız onun için hukuksal yapmalıydınız bu işi geçmiş belkide gerçekten farklı sebeblerden böyle davranıyorlardır bilemem kimseninde günahına giremem insanların kalbini aklını zikrini herşeyi Allah bilir sabırlı olun ve dua edin hatta bence artık psikiyatri desteğide alın çünkü en baştan başlamış bir yanlışlar zincirine girmişsiniz zor bir süreç için hazırlıklı olun her iki tarafında hakkında hayırlısı olsun iyi günler sizi üzdünse çok üzgünün ama...

Canımmm öncelikle yazını okurken nekadar duygusallaştım anlatamam:KK61:Rabbim yardımcınız olsun insallah. Muhtemelen Hakim dna testi ister. Kadın da çocuğu ben rizamla verdim demiş. 4 sene siz bakıp ilgilenmişsiniz. Hakim vicdanlı biriyse onu sizden almayacaktir. Sonuçtan haberdar edersen çok sevinirim. Senin için dua edicem bu mübarek kandilde. Allaha emanetsin
hukuksal olarak karar verilir mahkemeye taşınırsa bir dna testi 2 çocuğun gerçek biyolajik ebeveynlerin çocuğu ne derece istediği çocuğu gerçekten sevip saycak sahiplenceklermi çocuğun yetişçeği fiziksel ve psikoljik ortam olarak uygunluk ve çocuk tahminen genelde öyle olur çocuk psikiyatrisi danışmanı terapistiyle görüştürülecek falan bu sonuçlara göre karar verilir ama benim bildiğim çocuk gerçek biyolojik aileye verilir adamın resmi eşinin intikam için aradığını sanmam niye başını ağırtsın aksine o da kapatır başkasının çocuğu eşinin ihaneti bunu yapan gerçek biyolojik annedir pişman olmuştur üzülüyor ve vicdan azabı çekiyordur benim tahminim bir yabancı bir çocuğa ah dese o çocuğa of... gelir kendi annesi veya babası o çocuğun kafasını koparsa yinede evlat ona anne baba der veya hikayedeki gibi çocuk annesinin kalbini söker alır göğsünden koşarken ayağı düşer ve annesinin kalbi dile gelir ve ne der biryerin acıdımı yavrum işte acı gerçek bu....o çocuk şimdi kendisini büyütenlere alışmış ebeveyn olarak onları biliyor tabiki çocuk onları ister sever ama bilemem...ancak bebeklerinde aklı dili olsaydı onlarda kendi ailelerinde kalmak isterler elbet istisnalar harici elbet okadar sancılı zor bir yoldaki bu arkadaşlar ailece psikiyatri desteği almadan zor geçirirler bu süreci kaldıki bayanın kızkardeşi şizofren hakim bunu bilirse kararda bunu değerlendirir neden şizofreni sonradan gelişen çıkan bir hastalık değil genetiksel bir yatkınlıktır ve en zayıf en stresli zamanda patlak verir yani siz dünyaca ünlü bir profosörken diyelim bir acı üzüntü altından kalkamadığınız stressel bir durumda ortaya çıkar ve ilerler gerilemez bilmem anlatabiliyormuyum o yüzden o bayana en önemli ivedilikle yapmasını tavsiye edeceğim konu psikiyatri desteği şiddetle tavsiye ediyorum o kadar stres üzüntü çocuğuda üzer anlar nihayetinde 4 yaş çocuğu Allah kolaylık versin artık bu zamanda 2016 larda hala böyle hatalar yapmayalım bu işler öyle kolay olsaydı kimse uğraşmazdı çocuk esirgemeyle nihayetinde yine üzülen heriki taraf oluyor değilmi helede çocuk,onun yaşıycağı travmayı kimse tahmin edemez...

Son düzenleme:
hoşgeldin canımicinhayırlı olsun başvurunuz.inşallah tez zamanda kavuşursun oğluna. kaçıncı sıradasınız?
Merhaba herkese, biz de Istanbul ocak ayinda kiz bebek riza/terk olarak basvurumuzu yaptik. Herkese Allah biran once yavrusuna kavusmayi nasip etsin.bu topicte emegi gecen herkese tesekkurler...

X