Evleneceğim kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı

Ben de tasiyiciyim.esimde bir sey yok.cocuklar kocaman oldular onlarda da hicbir hastalik yok🙏🏻
Tasiyici olarak herhangi bir saglik sorunum yok koc gibiyim 😁hatta benim ailede baya tasiyicilik var.akdeniz insaniyiz sonucta gorulme sikligi da cok ulkemizde.
Siz kendinize talasemi testi yaptirdiniz mi?yoksa saglik ocaginda normal kan degerlerinize mi baktirdiniz?
Nikah için yapılan testlerde var zaten.

Ay aklıma geldi anlatmadan edemeyeceğim. Biz nikah başvurusu için testleri verdik. İki gün sonra doktor aradı ikinizi birlikte görmek istiyorum bir sorun var sonuçlarda diye. Hemen gidemedik de işten güçten dolayı. İki gün falan ben kafamda kurdum kesin birimizde aids var, kesin kötü bir hastalık çıktı diye. Sonra talasemi taşıyıcısısın deyince adamı dövecektim ben zaten bunu biliyordum, niye bana kabus yaşattın günlerce diye.

Çocuğumun taşıyıcı olması nasıl bir sorun yaratır ? Günlük Hayatını etkiler mi
FMF testinin sağlık ocağından verildiğini sizden duydum biz test verebilmek için genetik biriminden ailede hasta olan kişinin hastalık geçmiş üzerine başvurmuştuk. Akdeniz anemisiyle Akdeniz ateşini karıştırıyor olabilir misiniz? Benim kardeşim Akdeniz Ateşi yani fmf hastası; düzenli olarak ilaç kullanıyor . İlaçların tesiri geçince yani vücut bağışıklık kazanınca ilaçları değiştirmek durumunda kalıyoruz . Hastalığın beraberinde getirdiği tabii ki birtakım durumlar var ancak nişanlınız zaten hasta değil taşıyıcı durumundaymış. Burada temel nokta bilip de size söylememesi şeklinde yorumlardım ben olsam. Ayrıca ben de FMF taşıyıcısıyım uzun süre ayakta kaldığımda ,yorulduğumda ,günlük rutinimin biraz daha dışına çıktığında ayak bileklerimde ağrı oluyor .Zaman zaman şişlik olabiliyor üzerine basmakta zorlanıyorum. Ben de eklem ağrıları şeklinde kendini gösteriyor ancak bazı belirtileri taşımama rağmen hasta değil taşıyıcı tanısına sahibim

Hakli olarak nasil tek tarafli tasiyicilikla sorun olacagini dusunursunuz demis arkadaslar ama ben hic sasirmadim. Bu sitede kaç kere sevgilim diyabet hastasi ayrilmali miyim diye soru soruldu ben sayamiyorum. Manti ve makarna muptelasi bir toplum olarak diyabet olmayanimizi garipserim🤷‍♀️

Ölümcül bir hastalık falan mı zannediyor acaba? Ayrılası gelmiş bence🙂
Şunu qnlqmiyir. Sma hastası çocukların anne babası da taşıyıcı (zeki bir insan bunu çoktan fark ederdi ama her neyse) anne baba taşıyıcı olmadan hiçbir genetik hastalık açığa çıkmaz ki. Ve Sma hastası çocukların anne başında herhangi bir sıkıntı yok. Çünkü sadece taşıyıcı isen sorun olmaz. Bir ebeveyn taşıyıcı diğeri sağlıklı ise çocuk

Biz Akdeniz ülkesiyiz ülkenin yarısı tasiyicidir zaten bende taşıyıcıyım,annem,kardeşim,dayım anne tarafım ful tasiciyici benim. 2 taraf taşıyıcı ise genetik taramalı tüp bebek öneriliyor. Siz sakin evlenmeyin sevgilinize yazık kendini hak eden biriyle evlenir belki. Sevgiliniz hasta değil ama kimin hasta olacağını Allah bilir kalbiniz çok çirkin sevgilinizin yerinde olsam sizle asla evlenmem.

Zaten evlenmeden hastalikta saglikta kabul ediyormusun der..
Siz daha evlenmediniz kabul etmek zorunda degilsiniz fikrimce söyleyeyim siz asik degilsiniz bencede evlenmeyin __

Haklısınız , benim kendi içimde aşamadığım şeyler var daha . Bağlılığım yok dediğiniz gibi . Olsaydı hiç düşünmezdim bile . Yorumlarınıza katılıyorum teşekkür ederim

Kızlar merhaba , evlilik için sağlık raporu aldım. Benim değerlerim normal çıktı ama evleneceğim kişide Akdeniz anemisi taşıyıcılığı çıkmış . Bilmiyordum dedi, kardeşinde de olduğunu söyledi sonradan . Bu herhangi bir durum teşkil eder mi ? Böyle bir şey başına gelen var mı ? Benim kafam çok karıştı . Evlenmek istemiyorsan zorlayacak değilim sen bilirsin diyip trip attı bana
Bende de var ne gibi sorun olacak ki ? Normal yaşantıma devam ediyorum. Oğlumda çıkmadı.

Eğer sizde taşıyıcsysanız sorun olurdu yazmışlar zaten. Hadi çok küçük minicik bi ihtimal ama doğacak çocuk hasta çıktı. Kan ilaçları gibi önleyici, tetiklemesini engelleyen bazı ilaçlar kullanması gerekir o kadar. Dikkat etdildiği sürece de zorluk çıkarmaz. Sandığınız gibi önemli değil. Google amcanın rehavetine düşmüşsünüz. Kafam ağrıyo diye aratınca beyinde tümör var sanmak gibi bişey bu.
Müstakbel eşinize karşı bi his eksikliğiniz varsa iki tarafıda yormayın. Sağlık bu kimin başına ne gelir bilinmez. Daha büyük, evlendikten belki sağlıklı çocuklsrdan yıllar sonra bi hastalığı çıkabilir. Mesela o zaman kanser olsa arkanızı dönüp gider misiniz? Tereddütleriniz varsa acele etmeyin. İyi düşünün. Ne kendinizi ne karşı tarafı gereksiz yere yormayın.

Ayrıca eşim en ağır, en kötü hastalıklardan birine de yakalanmış olsaydı ben yine evlenmekten vazgeçmezdim. Hatta yalnız yaşıyodu daha hızlı evlenir tedavisiyle de sonuna kadar ilgilenirdim. Yarın bebek mi istiyorum tüp bebeğe başvurur sağlıklı çocuk için çabalardım. Ama yine de eşimi bırakmazdım.
Hani bi laf var ya kocam da kocam 😂

Ben akdeniz anemisi taşıyıcısıyım :) sadece demir değeri düşük oluyor o da sizi bağlayan bir durum değil :) eğer sizde taşıyıcı olsaydınız çocuğunuz akdeniz anemisi olabilirdi . Şayet eşim böyle bir sebepten bana laf yapsaydı direk nişanı atardım. Yok artık ya sizin ailenizde hiç genetik hastalığı olan yok mu ? Bu mantıkla babası şeker hastası olanla da evlenmeyin o da genetik.

Ben akdeniz anemisi taşıyıcısıyım :) sadece demir değeri düşük oluyor o da sizi bağlayan bir durum değil :) eğer sizde taşıyıcı olsaydınız çocuğunuz akdeniz anemisi olabilirdi . Şayet eşim böyle bir sebepten bana laf yapsaydı direk nişanı atardım. Yok artık ya sizin ailenizde hiç genetik hastalığı olan yok mu ? Bu mantıkla babası şeker hastası olanla da evlenmeyin o da genetik.
Tam olarak şekerden yıllarını heba etmiş 8 sene diyalize girmiş, böbrek nakli olmuş tam iyileştim derken ev kazasında ölmüş bir adamla şizofreni ve epilepsi tanısı almış bir annenin oğluyla evliyim. Biraz şizofreni düşündürse de asla hissettirmesi konusunu bile açmadım zaten kv de kabul etmiyor hasta olduğunu. Üstelik benim ailemde kalp ve şeker hastalığı genetik. Eşimde bir kez dahi lafını etmedi. Ama eşimde bende sağlıklıyız. Yani inanılmaz kafalar bunlar zaten ağır hamurişi karbonhidrat sever bi yemek kültürümüz var hastalık herkese var önlemini alırsın, en fazla çocuk yapmazsın sevdiğin adamla hayat birleştiriyosun bu nasıl bi engel olabilir bilmiyorum.

Konuyla alakasız ama demir değerleriniz nasıl?

X