hedef: kişisel değişim-gelişim

hellohelo

Üye
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2021
62
34
Kişisel gelişim günlüğüme hosgeldiniz,

size kısaca kendimden bahsetmem gerekırse 23 yasındayım, çocukluğumdan beri dikkat eksikliği ve konsantrasyon problemim var, özellikle ilk okul çağlarımda beni oldukca sıkıntıya sokan bir durumdu fakat öyle böyle derken bir sekilde yaşım ilerledikçe kendimi sevdiğim seylere yönelttim, okul hayatımda da liseden itibaren bölümlerimi bu sekilde sectim ve dikkat eksikliğimi en aza indirebilmeyi basardım.
Fakat sürekli olarak başladığım şeyleri bir yarım bırakma durumumda oldu. ( Tablolarım çizimlerim hepsi neredeyse yarım. Öğrenicem diyerek hevesle malzemesini alıp kenarda beklettiğim bir sürü sey var yarım) gercekten arkama söyle bir baktığımda yarım bırakmadan tamamladığım o kadar az sey var ki anlatamam.. Fakat beni asıl değişmeye iten konu yeni bir işe girmemle başladı,

Yaklasık 1 ay önce yeni bir işe girdim sektör olarak deneyimim var fakat iş içeriği olarak 0 dan başladım. Bu noktada Dikkat eksikliğim kendini ciddi sekilde gösterdi, ve öğrenme güclüğü çektiğimi fark ettim. Full dikkat dinliyorum izliyorum elime verdiklerinden yapamıyorum veya hep hatalı bir sekilde çıkarıyorum.. bu durumu kontrol altına almaya çalışırken, karsımdaki müdürümden tepki aldım tabiki, kucumser tepkilerinden dolayı hata yapmamam lazım moduna girdim, buda bir iş yaparken aşırı heyecanlanmama yol açmaya başladı, en ufak bildiğim şeyi yaparken bile ellerim titriyo kalp atışımdan bile rahatsız oluyorum o noktada.
ve dikkat eksikliği bu kadar fazla değilken tepki alıcam korkusuyla hat safhaya ulaştı malesef..

Nasıl olduğunu bilmiyorum fakat bir sekilde kontrolsüz heyecanımı, dikkat eksikliğimi, öğrenme güclüğümü kontrolum altına almam lazım, bu konuyu da özellikle bu nedenle açtım,
Kendimi bildim bileli birşeyler yazmak çizmek beni rahatlatıyor kendimi en iyi bu sekilde izah edebildiğimi dusunuyorum, dilediğimce içimi dökebiliyorum. Hedeflediğim şey ise kendimi ciddi bir plan ve düzene sokacağım, gün içinde yapacağım hersey belli bir duzen içinde olacak, kafamı meşgul etmeyecek, en azından bir süre bunu denemek istiyorum.

Bu sürecimde özellikle benim gibi heyecanlı panik olanlar veya dikkat eksikliği yaşayanlar
odaklanma problemi- öğrenme güçlüğü çekenler varsa aranızda bilgi paylasımına herzaman açığım, yorumlarınızı tavsiyelerinizi veya varsa kendi bulduğunuz ve size iyi gelen taktiklerinizi, kitap, video önerilerinizi dört gözle bekliyorum.
umarım konu bu durumdan muzdarip olan herkese şans getirir.🧡🧡

Son düzenleme:
Bugün yapılacaklar listem (ilk) 🌻

-İşe gitmek | 18.00 iş çıkışım
-İş yerimi açtıktan sonra eğitim videosu izlemek 1-2 ve bunları videoya 'almak'
-Çizim programında deneme yapmak
-İş çıkışımda arkadasım gelirse aksam yemeği + kahve

Eve Geliş

- Bir defter ayarlayip aldığım notları temize çekmek
-Zorlandığım sözlesmeyi çizim olarak deftere çizmek boş ve örnekli olarak. Ve bununla ilgili notlar almak.
- kıyafetleri makineye atmak
- Ertesi gün giyilecekleri ayarlayamak
-10 sayfa kadar kitap okumak
-Meditasyon yapmak. + Yeni porkallallı mum'u denemek.

Şimdi bu kadar 🌻

Morelim cok bozuk.. gerçekten kendime cok kırgınım, neden böyle gidiyor anlamıyorum cabalıyorum çırpınıyorum attığım kulaçlarım hep boşa, kendi yerimde cırpınıp duruyorum.. bugun iş yerimden ciddi bir uyarı aldım, kısacası "oyalama yapamıyosan kapı orda" demeye getirdiler.. o anki mutsuzluğumla o kadar çabaladım gereksiz cümleler sarf ettim ki kendime çok kızıyorum.. kafam cok karısık bugun, öyle üzgünüm ki, bu işe çok isteyerek girmiştim aylarca keske burası olsa diyip durdum sürekli, yani gercekten karsılığını böyle mi verecektim kendimden utanıyorum..
Bu ben değilim.. ben çok pozitif çok güler yüzlü bir insanım normalde mutsuzsam orda 1 saat bile kalmayacak bir insanım, ne olduda bu kadar işin içinden çıkılmayacak hale getirdim kendimi anlamıyorum.. önce tecrubesiz herkes gibi ufak tefek hatalar yapmaya başladım, aslında bakıldığında çok normal, fakat biryerden sonra artık hata yapmamam lazım moduna girdim, cunku her dokunduğu hata cıkmaya basladı, sorunum nerde olduğunu çözmeye çalıştım, dikkat eksikliği dedim, kontrolsuz heyecanlanıyorum dedim, ama yok yani evet dikkatimle alakalı bir sıkıntı var ama bu onunda ötesinde, kendimi sıkmaktan patlayacağım artık, boğazım o kadar yumru ki stresten, hıckıra hıckıra ağlayasım var..
Sanki sürekli birinden beddua alıyor gibi hissediyorum insanın dokunduğu herseyde mi bişey çıkar diyorum, yada çekim yasasında böyle yaptıkca tüm olumsuz duyguları ve halleri kendime mi çekiyorum diye yorumluyorum, ne dusuneceğimi şaşırdım. Evet burda çok mutsuzum..
Ama sırf bu yüzden işi bırakırsam kendime kızacağım, beceremedim diye, özgüven eksikliğinin dibine vuracağım 🤷🏼‍♀️ belki işi bırakmam hayırlısıdır, kendimi bu sıkıntıya sokarak belki de yeni gelecek teklifleri kısıtlıyorumdur.. belki de kendimi aştıktan sonra çok başarılı olacağımdır sadece bu sancılı süreci atlatmak gerekiyordur.. hayat ne gösterir bilmem ama ya öyle ya böyle umarım en yakın zamanda toparlayabilirim kendimi.. yanlızca hayırlısını diliyorum hayırlısı neyse o olsun gerisi benden uzak..

X