Premature Bebekler Hemanjiom Hakkında Bilgisi Olan Var mı?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

delm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2009
254
0
merhaba arkadaşlar bebeğim 28 haftalık dğdu 2 ay 13 gün küvezde kaldıbebeğimin başında sol tarafında ve ensesinde hemanjiam var doktor öle teşhis koydu şuan bi oprasyon olmasına gerek yok dedi korkulcak bişi yok dedi zararı yok dedi yani kendiliğinden geçenide varmış yumaşak bi doku zaten 5 yaşına kadar geçmezse ameliyat olcak yavrum bilgisi olan varmı bu konuda varsa lütfen paylaşın...

merhaba ben birce35 canım biliyorsun benim ikizlerimde 28 haftalık doğdular ikisindede hemanjiom var bir oğlumun memesini üzerinde memeyi tamamen kapatıyor 3 cm civarı diğerininde poposunun altında 2 cm civarı hiç bir yan etkisi ve tehlikesi yok 2 yaşına kadar büyüyebilen bu kılcal damar genişlemesi 2 yaşından sonra %90 kayboluyor kaybolmayanlar küçülüyor eğer çok rahatsızlık veriyorsa lazer veya cerrahi müdaheleyle alınabiliyor gözlerinde rop olan ve oksijen alan bebeklerde daha sık görülen hemanjiomlar deri altında serbest ve fazla gelişen kılcal damarların kanamasıyla oluşuyor ve bebek büyüdükçe küçülüp ya yok oluyor yada leke olarak kalıyor kırmızı ben gibi

benim kizim da 36 haftalik dogdu,1 hafta icinde basinda ve poposunda kirmizi lekeler belirmeye basladi,suan buyuduler..normalde 1 ya da 2 tane oluyormus ama bizde tam 6 tane,3 tane kafasinda ,2 tane poposunda 1 tanede govdesinde var,ilk once endiselendik ama hem turkiyede ki bir doktor hemde burdaki yani hollanda daki doktorlar ayni seyleri soylediler,1 yasina kadar buyuyebilirler,sonra 5 yada en gec 8 yasina kadar kuculup kayboluyorlarmis..onemli bir nokta var,cok dusukde olsa ic organlarda olma ihtimaline karsi kontrol ettirin dedi,turkiyede doktor..sizlerinde aklinizda olsun..
ozellikle erken dogan bebeklerde ve kiz bebeklerde daha cok goruluyormus

bizdede var hemanjiyom doktorlar geçer diyorlar bizdegeçmesini bekliyoruz. anlımızda var kocaman gören düştümü yada açıyarak bakıyorlar insanın sinirini bozuyorlar.inşallah geçer.

tşkler arkadaşlar inş geçer yaşına kadar resminden görebiliyomusunuz....

bebişimin poposunda hemonjiom vardı tahriş oldu doktora getirdik mantarlaşmaya başladı dedi slı günü alcaklar onu popoda olduğu için tehlikeli olurmuş enfeksiyon falan kapma ihtimali varmış kaka çiş falan yapıyo ya
dua edin arkadaşlar....

gecmis olsun,benim kiziminda poposunda 2 tane var,simdilik goruntulerinde bir degisme yok yani herhangi bir buyume ya da kuculme ,ama basindakiler buyumuyo artik ve kirmiziliklari azalmaya basladi

ameliyat oldu kızım poposunda var dedim ya aynısından içindede vardı tamammen temizledi ameliyat eden proföser dedki bu tip hemanjiyonlar ağacın kökü var ya onun gibi etrafa saçılıyomuş iyiki erken getirmişsiniz dedi yayılmadan fazla tehlikeli olurdu...ama çok şükür atlattık..

ıyı olmasına cok sevındım ...rabbım saglıkla buyumeyı nasıp etsın ınşşş....

inş hepimiz sağlıkla büyütelim bebeşlerimizi perşembede dikişleri alınabilir kontrole gitcez inş alınır oturmk istiyo oturtmuyoz hani dikişlerine bişey olur diye böle olmasaydı çoktan yürümüştü benim kızım koltuk altlarından tutuyoz adım atıyo bir yere koyuyoruz elini koltuğa tutuyo arkasında oluyoruz tabi 5 10 dk duruyo öle işte...

benim ikizlerin birinde bacağında var tam kalp şeklinde gören bayılıor :) ama geçer dedi doktor küçük zaten

kızımın poposundaki büyüdükce kilo aldıkca büyüdü biz yürütece koyduk tahriş oldu enfeksiyon falan kapabilirmiş amekiyat oldu.kafasındada var kulağının arkasında ama o küçülüyo öemli olmadığından ona dokunmadılar..

geçmiş olsunn bütü n bebekleree..
eşiminde arkadaşının 26 aylık bebeğinde varr alt dudak sarması olmuş..

bu işte prof olan birini arıyorumm..

ankarada nereye gidilir dermotoloğamı gitmeli yoksa başka bölümemi bilgilendirirseniz çok memnun olurumm..

hangi bölüme götürdünüzz...??

nerede ameliyat oldu çok geçmiş olsunn..

çocuk cerrahisi trabzonda ppröfösör doktor haluk saruhan.kafasındada var birde ensesinde onlara dokunmadı büyüyünce geçer geçmezse ameliyat veya estetik yapılır dedi.poposundadide biz yürütece koyduk tahriş oldu ameliyat gerekliydi çok şükür atlattık bişey olmadan..başka tarafında olsaydı dedi kolunda veya bacağında tehlikeli olmazdı dedi doktor enfeksiyon kapabilirdi poposunda çişinden kakasından...doktor size ne dedi.....

valla arkadaşlar oturun kalkın halinize şükredin sizin hemanjiomlarınız iç organlarınızda bi yerde değil.benim oğlumda 28 haftalık doğdu 2 ay küvezde yattı tabiki oksijende aldı ve fazla oksijenden dolayı gözlerinden ropdan lazer oldu.tam 6 buçuk ay sonra oğlumun burnu tıkalı diye kulak burun boğaza götürdük burnu tıkalı değilmiş ses tellerinin altında doğuştan hemanjiom buldular buda oğlumun nefes almasını engelliyormuş hemanjiomu tedavi edemeden nefes alamamaya başladı bebeğim ve acil müdahaleyle trekaostomi açıldı.yani arkadaşlar oğlum şu anboğazına açılmış bi delikten nefes alıyor şunu dicem vucudunun herhangi bi yerinde hemanjiom olan bi insanın iç organlarında da olabiliyormuş biz belirtisi olana kadar anlayamadık lütfen çok dikkatli olun

çok geçmiş olsun arkadaşım evet olabiliyor biz heryerine ultrason çekildi ne diyim çok şükür başka bi tarafında yok ALLAH size sabır versin...

benim kiziminda heryerinin ultrasonu cekildi,sukur ki ic organlarinda cikmadi zaten 6 tane hemnajiyomu var kuzucugumun

Arkadaşlar bu hemanjiom neden olurmuş?Birde hani bebişlerin yüzüne kızarıklık falan olur.Anneye yok şunu mu elledin bunun mu elledinde sürdün derler:KK37: onun adıda hemanjiom mu?Neden oluyormuş bilen var mı?

X