Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Nedir?

OpDrMehmetBekirSen

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2023
39
35
38
Makaleeeeeee.png

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Nedir?

Kızlık zarının, özel cerrahi teknikler kullanılarak yenilenmesi ve onarılması amacıyla yapılan uygulamaya himenoplasti denilmektedir. Bu uygulama kızlık zarı onarımı veya kızlık zarı dikimi ismiyle de bilinir ve jinekoloji doktorları tarafından gerçekleştirilir. Kızlık zarı dikiminin temel amacı, zarar görmüş olan hymen isimli zarımsı yapıyı onarmaktır. Bu yapı, flep tekniği veya mikrocerrahi tekniği gibi yöntemler sayesinde tamamen onarılabilir. Böylece bir sonraki yırtılmasında yeniden kanama görülmesi mümkün olur.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Ne İçerir?

Himenoplasti uygulaması, kızlık zarının geçici suretle mi yoksa kalıcı şekilde mi onarılacağına göre farklı süreçler ve işlemler dahilinde yapılabilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi görece daha küçük kapsamlı bir uygulamadır, yine de hastanın uygulama sırasında ağrı hissetmemesi için tüm önlemler alınmaktadır ve bölgeye lokal anestezi işlemi uygulanmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise çok daha gelişmiş tekniklere başvurulur. Kızlık zarının yeniden bütünlük kazanması sağlanır. Bunun için de mikrocerrahiden flep tekniğine kadar pek çok cerrahi tekniğe başvurulabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi de anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Tercih Edenler Kimlerdir?

Himenoplasti uygulaması gerek cinsel aktiviteler gerekse de farklı nedenlerden (spor aktiviteleri, kazalar vb.) sonucu kızlık zarında hasar oluşan bireyler tarafından tercih edilir. Kızlık zarı olan bilinen hymen dokusu, aslında biyolojik anlamda yalnızca vajinayı dış mikrobiyal tehditlerden korumakla görevlidir. Bununla birlikte pek çok kültürde kızlık zarına ‘’bekareti’’ simgeleyen sosyokültürel bir anlam yüklenmiştir. Bireyler, gerek toplum tarafından ilgili dokuya yüklenen bu anlam gerekse de farklı kişisel nedenlerden kızlık zarı dikimi uygulamasını tercih edebilirler. Bu uygulama yalnızca 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılabilir, reşit olmayan kişilere ailenin veya yasal vasinin izni dışında himenoplasti gibi operasyonların yapılması yasal değildir.

Himenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Kaç Günde İyileşir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında hastanın tamamen iyileşmek için ihtiyaç duyacağı süre yaklaşık 3 haftadır. Bununla birlikte operasyondan sonraki gün, doktorun önerilerine uyularak kademeli bir şekilde günlük yaşama devam edilebilir.

Op. Dr. Mehmet Bekir Şen - Kadın Doğum Uzmanı Antalya

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba kalıcı dikim başarısız olduğunda geçici dikimde başarı elde edilebilir mi cevaplarsanız çok sevinirim 😢

merhaba, 5 gün önce 3 kat flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi yaptırdım ama yogun biir işte çaılısıyorum ve devamlı eğilip kalkmak zorunda kaldım iki gündür. egilip doğrulmak dikişlere zarar verir mi? suan ne agrım var ne de kanamam

Leylak merhaba bende aynı şekilde ebru hanımı düşünüyorum araştırdın mı bilgin var mı
Ben bekaretimin bozuldugunda ona muayene olup ögrenmiştim. Çok naif çok hoş enerjisi iyi o psikoloji de bana çok iyi geldi fakat bu platform da ve peapp uygulamasında bu işi daha çok meral sönmezerin iyi olduğunu duydum. Fiyat olarakta ebru hanım biraz fazla altı ay önce 9 bin iken şimdi 20 bin 3 bin de muayene kalıcı geçiçi aynı fiyat farkı yok tutar mı tutmaz mı emin değilim ben daha kalıcı mı geçici mı arada kaldım kafam karışık karar veremedim ki doktor seçiyim

Ben bekaretimin bozuldugunda ona muayene olup ögrenmiştim. Çok naif çok hoş enerjisi iyi o psikoloji de bana çok iyi geldi fakat bu platform da ve peapp uygulamasında bu işi daha çok meral sönmezerin iyi olduğunu duydum. Fiyat olarakta ebru hanım biraz fazla altı ay önce 9 bin iken şimdi 20 bin 3 bin de muayene kalıcı geçiçi aynı fiyat farkı yok tutar mı tutmaz mı emin değilim ben daha kalıcı mı geçici mı arada kaldım kafam karışık karar veremedim ki doktor seçiyim
Bende sordum ona birde herkesi çağırmıyorum dedi son kontrole işte enfeksiyonu veya akıntısı olursa o zaman tutmayınca çağırıyorum lakin %100 sonuç garanti ediyorum dedi fiyatta baya yüksek evet bence kalıcı daha garanti ama bende şu an Araftayım lakin kalıcı bana daha garanti gibi olacakmış gibi geliyor nedense geçici de ip falan sorun olur diyorlar bi geri vazgeçiyorum kimisi şeffaf ip kullanılıyor diyor bi netleştiremedim ki MERAL sönmezer hakkında da bir şeyler okudum yine kimisi tuttu demiş kimisi sonuç alamamış bende de durum aynı anlaşılan

Yakında düğün falan yoksa biraz daha araştır istersen. Bekle zaten kalıcı için en az 3 ay önce olması lazımmış. Bende çok karışıgım o kadar gerginim ki regli olamadım 10 gündür. Kabuslar görüyorum her seferinde. Hangisine yaptırırsan haberleşelim lütfen
Bende sordum ona birde herkesi çağırmıyorum dedi son kontrole işte enfeksiyonu veya akıntısı olursa o zaman tutmayınca çağırıyorum lakin %100 sonuç garanti ediyorum dedi fiyatta baya yüksek evet bence kalıcı daha garanti ama bende şu an Araftayım lakin kalıcı bana daha garanti gibi olacakmış gibi geliyor nedense geçici de ip falan sorun olur diyorlar bi geri vazgeçiyorum kimisi şeffaf ip kullanılıyor diyor bi netleştiremedim ki MERAL sönmezer hakkında da bir şeyler okudum yine kimisi tuttu demiş kimisi sonuç alamamış bende de durum aynı anlaşılan

Yakında düğün falan yoksa biraz daha araştır istersen. Bekle zaten kalıcı için en az 3 ay önce olması lazımmış. Bende çok karışıgım o kadar gerginim ki regli olamadım 10 gündür. Kabuslar görüyorum her seferinde. Hangisine yaptırırsan haberleşelim lütfen
Evet lütfen senden önce olursam ben sana mutlaka haber veririm ben bu sene Eylül Ekim gibi olmayı düşünüyorum sende eğer benden önce olursan beni haberdar et ama kalıcı hep daha garanti geliyor lakin bi ebru hanıma muayene olma isteğim var çünkü turgayınki etleşme yapmış yazmıştı birisi yine tamam tutmuş ama kız sonra jiletle açmak zorunda kalmış ve geçici olun diye yazmış şu an evlilik söz konusu değil 2.5 3 sene var ama çok yükseliyor fiyatlar bilmiyorum 🤷🏻‍♀️ 😔 napıcaz ya 😔 e erkenden olursakta etleşme olursa birde onunla uğraşacağız vajinanın yapısı da bozuluyormuş anlamadım ki 🤷🏻‍♀😔 senin içinde oldukça zor bir süreç benim içinde keza aynı şekilde çok üzüldüm senin adına keşke elimden bir şey gelebilse ve yardımcı olabilsem çok isterim lakin bende aynı durumdayım ama sıkma tatlı canını ben inanıyorum her şey düzelecek

Evet lütfen senden önce olursam ben sana mutlaka haber veririm ben bu sene Eylül Ekim gibi olmayı düşünüyorum sende eğer benden önce olursan beni haberdar et ama kalıcı hep daha garanti geliyor lakin bi ebru hanıma muayene olma isteğim var çünkü turgayınki etleşme yapmış yazmıştı birisi yine tamam tutmuş ama kız sonra jiletle açmak zorunda kalmış ve geçici olun diye yazmış şu an evlilik söz konusu değil 2.5 3 sene var ama çok yükseliyor fiyatlar bilmiyorum 🤷🏻‍♀️ 😔 napıcaz ya 😔 e erkenden olursakta etleşme olursa birde onunla uğraşacağız vajinanın yapısı da bozuluyormuş anlamadım ki 🤷🏻‍♀😔 senin içinde oldukça zor bir süreç benim içinde keza aynı şekilde çok üzüldüm senin adına keşke elimden bir şey gelebilse ve yardımcı olabilsem çok isterim lakin bende aynı durumdayım ama sıkma tatlı canını ben inanıyorum her şey düzelecek
Bütçeni tl olarak tutma dolar euro çevir o şekilde banka da tut. Bende o aylarda düşünüyorum aslında. Zaten şu aralar enfeksiyon ile başım belada önce o bir sonuçlansın öyle yaptırırım. Bende kalıcı istiyordum ama o kadar çok tutmuyor yaptırmayın vajinanın yapısı degişiyor diyen var ki. Bilmiyorum valla kafamda deli sorular yaptırırıZ kalıcı kadın tuttu der sonra o tutmamış olur vs vs o kadar git geldeyim ki
Bu durum da beni günden güne pişmanlıktan öldürüyor keşke hiç ilişki yaşamasaydım 😔

Bütçeni tl olarak tutma dolar euro çevir o şekilde banka da tut. Bende o aylarda düşünüyorum aslında. Zaten şu aralar enfeksiyon ile başım belada önce o bir sonuçlansın öyle yaptırırım. Bende kalıcı istiyordum ama o kadar çok tutmuyor yaptırmayın vajinanın yapısı degişiyor diyen var ki. Bilmiyorum valla kafamda deli sorular yaptırırıZ kalıcı kadın tuttu der sonra o tutmamış olur vs vs o kadar git geldeyim ki
Bu durum da beni günden güne pişmanlıktan öldürüyor keşke hiç ilişki yaşamasaydım 😔
Euro ve dolar olunca farkı ne oluyor ki ? Maddi yönden sıkıntım yok git gel açısındanda tek derdim doktor bulamama gerçekten tek derdim o onu bi bulsam sonuç alacağımı bilsem her şeye okeyim birde enfeksiyon dediğinin akıntısı ne renk bende açık yeşilimsi akıntı oluyor o mu enfeksiyon acaba genelde adet öncesi sonrasındaki birkaç gün içinde oluyor sonra geçiyor ve onun için bir şey kullanmıyor musun? İlişki konusuna gelince de ben kızlık zarının böyle bir şey dahi daha olduğunu bile bilmiyorken başıma böyle bir şey geldi yaşım oldukça küçüktü fakat girmeyeceğim oralara 😔😔 Maalsef birtakım keşkeler hepimizde var

Euro ve dolar olunca farkı ne oluyor ki ? Maddi yönden sıkıntım yok git gel açısındanda tek derdim doktor bulamama gerçekten tek derdim o onu bi bulsam sonuç alacağımı bilsem her şeye okeyim birde enfeksiyon dediğinin akıntısı ne renk bende açık yeşilimsi akıntı oluyor o mu enfeksiyon acaba genelde adet öncesi sonrasındaki birkaç gün içinde oluyor sonra geçiyor ve onun için bir şey kullanmıyor musun? İlişki konusuna gelince de ben kızlık zarının böyle bir şey dahi daha olduğunu bile bilmiyorken başıma böyle bir şey geldi yaşım oldukça küçüktü fakat girmeyeceğim oralara 😔😔 Maalsef birtakım keşkeler hepimizde var
En azından dövizde durunca erimiyor para bunlar estetik işlemler olduğu için dovizle orantılı yükseliyor fiyat o nedenle dedim. Valla bende akıntı normal kaşıntı var idrar yapamama var sistit diyorlar ilişki yaşadıktan sonra oldu 2 yıl çektim aşırı rahatsız edici bir durum Ankara'da gitmediğim özel hastahane kalmadı kullanmadıgım antibiyotik yok en son tesadüf şehir hastahamesinde bir doktor ilaç verdi ARMİRO diye o düzeltmişti aslında ama şimdi yine var ve kaşıntı var o iç dudak kısmında geçmiyor. Adet te olamayınca randevu aldım bakalım perşembe günü gidicem. O kadar yıpratıcı süreç ki keşke 2 yıl öncesine gitsem dediğim çok oldu. Bilmiyorum yaaa kendimi karmaşıklıgımı anlatıcak kelime bile bulamıyorum. Dua ediyorum sürekli ben bir hata yaptım düzeltmem de yardımcı ol allahım diye. İnşallah halledebiliriz de kapanır şu olay. Kafamı yastıga korkusuz koymayı özledim tedirginsiz

X