istanbul'da çalışan annelik ve tek çocuk konusu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jenyfer

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2014
215
83
Arkadaşlar merhaba, benim 4aylık bir oğlum var. 32 yaşındayım ve eşim de 39 yaşında. Ailem farklı bir şehirde. İstanbul'da eşimin ailesi var ama aramız çok sıkı fıkı değil onlarla. Aileler arasında kültür farkı var ve ben aslında iki ailenin de kültüründen bir şeyler barındırıyorum. Eşimin kızkardeşinin de bir oğlu var ve kayınvalidem 2buçuk yıldır ona bakıyor. Ama ben hamileyken bile arayıp sormadı aynı şehirde olmamıza. Eşim de hamileliğimin son 6 ayında hep çalıştı, evde kalmadı. Yani hamileliğimi tek başıma geçirdim. Zordu, çok yalnızlık hissettim. Kimse yoktu yanımda bana destek olan. Eşimin bazı sağlık problemleri de oldu ve 3 4 ameliyat geçirdi, hala da bitmiş değil tedavisi. Ben de bebeğimi alıp ailemin yanına geldim annemin isteğiyle de. Benim ailemde hep iletişim kopukluğu, kavga gürültü vardı. Babam kesinlikle iletişim kurulamayan, sorumsuz, ailesini ve çocuklarını kesinlikle düşünmeyen, tanıyanların asla saygı duymayacağı biri. Ben memurum ve İstanbul'a tayinim çıktığında koşarak gittim. Eşimle o zaman sevgiliydik, o da orda yaşadığı için sonsuz bir güvenle gittim ve çok güzel zamanlar geçirdim. 4 yıldır evliyiz, hep yurtiçi yurtdışı gezdik, keyifliydi. Benim çocuk sahibi olma düşüncem hiç yoktu ama 2020'de plansız şekilde hamile kaldığımı öğrendim. Ancak hamileliğimi bilmeden röntgen çektirip ilaç kullanmıştım ve çok fazla doktora gidip fikir danışarak kürtaj yaptırdım. Sonrasında derin bir boşluk ve çocuk sahibi olma isteği oluştu bende. Eşim de kürtajdan sonra çocuk istemeye başlamıştı. Yaklaşık 1 yıl denedik. Ovülasyon testleriyle ve her ay adet dönemim geldiğinde ağlayarak geçirdiğim 1 yıl. Neyse bu kadar bekledikten sonra bebek sahibi oldum.. Oldum ama şimdi içimde çok derin bi üzüntü var. Bebek bakmanın zorluğunu ve kimsenin gerçekten yanımda olmadığını, destek olmadığını gördüm. Eşim işleri ve sağlık sorunları nedeniyle 10 kere görmemiştir oğlunu. İstanbul'dayken sadece 2 gece yanımızda kaldı. Biliyorum çok istiyor görmeyi, yanımızda olmayı ama engeller çıktı işte. Ben 2 yıllığına ücretsiz izne ayrıldım ve eşim de oğlumuzun iyi şartlarda yaşamasını istediği için daha çok çalışmaya başladı. Zaten her şeyi içine atan ve bana sorunlarını yansıtmamayı seçen biri. Şimdi daha çok bunaltıyor kendini ve bu duruma çok üzülüyorum.
Benim sürekli görüştüğüm arkadaşlarım yok, bir çevrem yok. Birkaç yakın arkadaşım vardı ama onların da yanlışlarını görüp hayatımdan çıkardım. İşyerinden, okuldan, ordan burdan yüzeysel arkadaşlık yapıp instagramda birbirimizden haberdar olduğumuz insanlar var ama tabii ki bu yetmiyor. Bu zamana kadar eşimle birbirimize yettik, işten geldik, birlikte zaman geçirdik, mutluyduk da. Ancak şimdi çocuğumuz oldu ve İstanbul'a döndüğümde zaman geçireceğim kimsem yok, ben zaten alıştım ama çocuğumun yalnız kalmasından çok korkuyorum. Ben hep 3 çocuk hayali kurardım ama tabi bu çocuk yokken hiçbir şey bilmedendi. 2 yıl sonra işe başlayınca çocuğumu nereye bırakacağımı hadi kreşe verdim diyelim hasta olunca vs. ne yapacağımı düşünüyorum şimdiden. Babaannesinin ilgilenmeyeceğini biliyorum çünkü. Bırakın 3.yü 2.çocuk bile düşünmüyorum, düşünemiyorum. Bir de yaş konusu var. Ben 32 yaşındayım, eşim 39. Oğlum üniversiteye giderken eşim 60 yaşında olacak. Bu şimdiden canımı acıtıyor. 2.çocukla arasında daha da fazla yaş farkı olacak olursa. Zaten bir başka çocuğa enerjim kalır mı onu da hiç sanmıyorum. Çok isteyerek çocuk sahibi oldum evet ama bunları hiç düşünmemiştim, şuan onun pişmanlığı ve acısı var içimde. Oğlumu çok seviyorum tabii ki o benim canım ama bu onu bu acımasız dünyaya getirmiş olmanın üzüntüsü var içimde. Bir de dediğim gibi 2. çocuk düşünmediğimizden onu yalnız bırakacak olmanın acısı. Kafasına göre yaşayan ve özgürlüğüne çok düşkün biriydim ve bebekten sonra hayatım bitmiş gibi hissediyorum. Artık hayatımın sonuna kadar düşüneceğim, nasıl ne yapıyor başına bi şey gelir mi diye kaygılanacağım biri var. Sürekli şuan bebeğim olmasa napardım diye düşünüyorum. Kendimi o kadar yalnız ve bunalmış hissediyorum ki benzer şeyler yaşayan kişilerle konuşmaya çok ihtiyacım var:KK43:

1 sene boyunca hiçbir şey düşünmeden ovulasyon takibiyle planlı gebe kalıp bebek olduktan sonra mı hesapladınız bebekle yaş farkınızı?

Yalnız olduğunuz, ailelerden uzak olduğunuz, eşinizin şehirdışında çalıştığı en baştan belliymiş.

Kedi büyütmek değil ki bu, mamasını yesin iki koşsun sonra saatlerce uyusun.

Bile bile lades olmuş. Allah sağlıklı ömür versin.

+Belki lohusa depresyonunuz devam ediyordur. Isterseniz bir uzmanla görüşün.

Her insanın yaşadığı duyguları yaşıyorsunuz şu an. Bebeğiniz biraz büyüyünce işler rayına girecek emin olun ve her zaman bu kadar yoğun kaygı yasamayacaksınız. Güzel havalarda bebeğinizi alıp dışarı çıkmanız size iyi gelecektir.

Kendi evinizde çocuğunuza bakabilirsiniz.Kimseye ihtiyacınız yok.Bebek bakmayi abartmaya gerek yok bu kadar.4 aylik bebek emzirirsiniz yada mama verirsiniz uyur, kaka yapar, emer yine uyur vs.Zaten 2 ay sonra ek gidaya başlarsınız.Kendi evinizde bakabilirsiniz.Evinize dönün, eşiniz de evinde olunca bu kadar düşünmenize gerek kalmaz.

Arkadaşlar merhaba, benim 4aylık bir oğlum var. 32 yaşındayım ve eşim de 39 yaşında. Ailem farklı bir şehirde. İstanbul'da eşimin ailesi var ama aramız çok sıkı fıkı değil onlarla. Aileler arasında kültür farkı var ve ben aslında iki ailenin de kültüründen bir şeyler barındırıyorum. Eşimin kızkardeşinin de bir oğlu var ve kayınvalidem 2buçuk yıldır ona bakıyor. Ama ben hamileyken bile arayıp sormadı aynı şehirde olmamıza. Eşim de hamileliğimin son 6 ayında hep çalıştı, evde kalmadı. Yani hamileliğimi tek başıma geçirdim. Zordu, çok yalnızlık hissettim. Kimse yoktu yanımda bana destek olan. Eşimin bazı sağlık problemleri de oldu ve 3 4 ameliyat geçirdi, hala da bitmiş değil tedavisi. Ben de bebeğimi alıp ailemin yanına geldim annemin isteğiyle de. Benim ailemde hep iletişim kopukluğu, kavga gürültü vardı. Babam kesinlikle iletişim kurulamayan, sorumsuz, ailesini ve çocuklarını kesinlikle düşünmeyen, tanıyanların asla saygı duymayacağı biri. Ben memurum ve İstanbul'a tayinim çıktığında koşarak gittim. Eşimle o zaman sevgiliydik, o da orda yaşadığı için sonsuz bir güvenle gittim ve çok güzel zamanlar geçirdim. 4 yıldır evliyiz, hep yurtiçi yurtdışı gezdik, keyifliydi. Benim çocuk sahibi olma düşüncem hiç yoktu ama 2020'de plansız şekilde hamile kaldığımı öğrendim. Ancak hamileliğimi bilmeden röntgen çektirip ilaç kullanmıştım ve çok fazla doktora gidip fikir danışarak kürtaj yaptırdım. Sonrasında derin bir boşluk ve çocuk sahibi olma isteği oluştu bende. Eşim de kürtajdan sonra çocuk istemeye başlamıştı. Yaklaşık 1 yıl denedik. Ovülasyon testleriyle ve her ay adet dönemim geldiğinde ağlayarak geçirdiğim 1 yıl. Neyse bu kadar bekledikten sonra bebek sahibi oldum.. Oldum ama şimdi içimde çok derin bi üzüntü var. Bebek bakmanın zorluğunu ve kimsenin gerçekten yanımda olmadığını, destek olmadığını gördüm. Eşim işleri ve sağlık sorunları nedeniyle 10 kere görmemiştir oğlunu. İstanbul'dayken sadece 2 gece yanımızda kaldı. Biliyorum çok istiyor görmeyi, yanımızda olmayı ama engeller çıktı işte. Ben 2 yıllığına ücretsiz izne ayrıldım ve eşim de oğlumuzun iyi şartlarda yaşamasını istediği için daha çok çalışmaya başladı. Zaten her şeyi içine atan ve bana sorunlarını yansıtmamayı seçen biri. Şimdi daha çok bunaltıyor kendini ve bu duruma çok üzülüyorum.
Benim sürekli görüştüğüm arkadaşlarım yok, bir çevrem yok. Birkaç yakın arkadaşım vardı ama onların da yanlışlarını görüp hayatımdan çıkardım. İşyerinden, okuldan, ordan burdan yüzeysel arkadaşlık yapıp instagramda birbirimizden haberdar olduğumuz insanlar var ama tabii ki bu yetmiyor. Bu zamana kadar eşimle birbirimize yettik, işten geldik, birlikte zaman geçirdik, mutluyduk da. Ancak şimdi çocuğumuz oldu ve İstanbul'a döndüğümde zaman geçireceğim kimsem yok, ben zaten alıştım ama çocuğumun yalnız kalmasından çok korkuyorum. Ben hep 3 çocuk hayali kurardım ama tabi bu çocuk yokken hiçbir şey bilmedendi. 2 yıl sonra işe başlayınca çocuğumu nereye bırakacağımı hadi kreşe verdim diyelim hasta olunca vs. ne yapacağımı düşünüyorum şimdiden. Babaannesinin ilgilenmeyeceğini biliyorum çünkü. Bırakın 3.yü 2.çocuk bile düşünmüyorum, düşünemiyorum. Bir de yaş konusu var. Ben 32 yaşındayım, eşim 39. Oğlum üniversiteye giderken eşim 60 yaşında olacak. Bu şimdiden canımı acıtıyor. 2.çocukla arasında daha da fazla yaş farkı olacak olursa. Zaten bir başka çocuğa enerjim kalır mı onu da hiç sanmıyorum. Çok isteyerek çocuk sahibi oldum evet ama bunları hiç düşünmemiştim, şuan onun pişmanlığı ve acısı var içimde. Oğlumu çok seviyorum tabii ki o benim canım ama bu onu bu acımasız dünyaya getirmiş olmanın üzüntüsü var içimde. Bir de dediğim gibi 2. çocuk düşünmediğimizden onu yalnız bırakacak olmanın acısı. Kafasına göre yaşayan ve özgürlüğüne çok düşkün biriydim ve bebekten sonra hayatım bitmiş gibi hissediyorum. Artık hayatımın sonuna kadar düşüneceğim, nasıl ne yapıyor başına bi şey gelir mi diye kaygılanacağım biri var. Sürekli şuan bebeğim olmasa napardım diye düşünüyorum. Kendimi o kadar yalnız ve bunalmış hissediyorum ki benzer şeyler yaşayan kişilerle konuşmaya çok ihtiyacım var:KK43:
Şu süpriz hamileliği bir türlü anlamış değilim.

Herkes hemen kendileri çok harika hayatlar yaşıyor gibi saldırmaya başlamış. Çalışırken çocuk bakmak gerçekten zor, bir de tek başına olduğunuz, yalniz hissettiğiniz bir yer ve zamanda. Sizinle aynı durumdayim. Gerçekten de çocuk kreşe bile gitse hastalandığında (okula başladıktan sonra iki haftada bir oluyor hemen hemen) eşimle bugün evde kim kalacak telaşına düşüyoruz. Ama halledilmeyecek şeyler değil. Şimdiden gözünüz korkmasın. Ben kızım küçükken günlük bir bakıcı tuttum, 2 yaşına kadar öyle hallettik. Sonra okula başladı zaten. Sizin de maddi durumunuz elveriyorsa bakıcı tutmanızı öneririm. Annem beni büyütürken aldığı maaşın tümünü doğrudan krese veriyormus ama ne o pişman, ne de ben mutsuz bir cocuktum. Elbette çocuğun yakınlarının yanında olması daha iyi ama iyi bir bakıcı bulursanız çocuğun gelişimi açısından daha iyi bile olabilir.
Bu arada bebeğiniz daha çok küçük. Biraz büyüdükçe, hele ki iki yaşını geçtikten ve konuşmaya başladıktan sonra her şey çok daha kolay olacak. Ben ikinci çocuk hiç düşünmüyordum ama kızım iki yaşında olunca içimde yine bir bebek arzusu uyandı ve tüp bebek tedavisine başladım. Neyse, o ayrı hikaye... Demek istediğim zamana bırakın, canınız ne zaman ne isterse öyle yapın.
Yaşiniz da bence hiç büyük değil. Ben yurtdışında yaşıyorum ve burada 30 yaşından önce doğum yapanlara şaşırıyor insanlar. Zaten biz yaslanıp, çocuklar büyüyene kadar bu çok daha normallesecek. Umarım oglunuzu sevgi, mutluluk ve refah içinde buyutursunuz.

Tek basina cocuk bakma olayini bu kadar büyütmeyin bi kere. Bisuru kadin ailesinden uzakta, kimisinin ailesi bile yok. Benim annem 1 gece kalir dönerim diyordu, sezaryen olunca 6 gun kaldi gitti. O gunden beri kendi kendime baktim cocuguma. Esiniz konusunda da da cok muğlak konuşmuşsunuz. Sanki gelemeyecek durumda degil de gelmeye imkani var ama gelmiyor gibi anladim. Neden esiniz gelmiyor, işi ne?

Öncelikle 2.çocuk düşünmediğiniz için bebeğinizi yalnız bırakmanın acısı gibi gereksiz bir drama hiç gerek yok. Kardeşi olsa çok iyi anlaşacaklarının, hayat boyu birbirlerine yoldaş olacaklarının garantisi var mı? İşe başladığınızda kreş yerine ilk etapta bakıcı düşünmenizi öneririm. Çocuğunuz tek bakılamayacak kadar ufak değil. Artık bebek bakımını da öğrenmişsinizdir diye düşünüyorum. Kendi evinize dönüp kocanızla çocuğunuzla yaşayın bence artık.

Valla burda şu yanlizim nasıl bebek bakacağım konularını gördükçe kafayı duvarlara vurasım geliyor , binlerce yıldır kadınlar nasıl bakıyorsa öyle bakacaksınız , nesi zor şu bebek bakmanın cidden anlamiyorum
Belli ki çalışmıyorsunuz

Çalışan kadının o şehirde bir kardeşi annesi yoksa ne kadar zor çocuk büyütmek bilginiz fikriniz var mı?

Bakıcı var diyelim
Bakıcı hasta oldu notere gitcem dedi doktora gitcem dedi izin aldı ee ama anne işe gidecek nasıl ? Ne yapcak çocuğu ?

En basitinden bu bile büyük sorun oluyor

Herkesin hayatı ne kadar pembe

Neyse konu sahibi kendine güven bakıcı kreş araştır

Zor durumlarda kayınvalide varmış iyi kötü babaanne mecbur kalınca bırakırsın mecbur olmamaya dikkat edeceksin kolaylıklar diliyorum

Baba neden bukadsr yogun calisiyor?
Yani tmm cocugun gelecegi icin vs ama biyerden sonra geleceginden once,o cocugun babasiyla buyumesi daha saglikli.Siz yorulursunuz o alir,o yorulur siz alirsiniz dhaa cabuk alisirsiniz bebege.
Onun disinda dogumdan sonra olmus bitmis yas farki nasil geldi akliniza?Neden yani?

Herkes hemen kendileri çok harika hayatlar yaşıyor gibi saldırmaya başlamış. Çalışırken çocuk bakmak gerçekten zor, bir de tek başına olduğunuz, yalniz hissettiğiniz bir yer ve zamanda. Sizinle aynı durumdayim. Gerçekten de çocuk kreşe bile gitse hastalandığında (okula başladıktan sonra iki haftada bir oluyor hemen hemen) eşimle bugün evde kim kalacak telaşına düşüyoruz. Ama halledilmeyecek şeyler değil. Şimdiden gözünüz korkmasın. Ben kızım küçükken günlük bir bakıcı tuttum, 2 yaşına kadar öyle hallettik. Sonra okula başladı zaten. Sizin de maddi durumunuz elveriyorsa bakıcı tutmanızı öneririm. Annem beni büyütürken aldığı maaşın tümünü doğrudan krese veriyormus ama ne o pişman, ne de ben mutsuz bir cocuktum. Elbette çocuğun yakınlarının yanında olması daha iyi ama iyi bir bakıcı bulursanız çocuğun gelişimi açısından daha iyi bile olabilir.
Bu arada bebeğiniz daha çok küçük. Biraz büyüdükçe, hele ki iki yaşını geçtikten ve konuşmaya başladıktan sonra her şey çok daha kolay olacak. Ben ikinci çocuk hiç düşünmüyordum ama kızım iki yaşında olunca içimde yine bir bebek arzusu uyandı ve tüp bebek tedavisine başladım. Neyse, o ayrı hikaye... Demek istediğim zamana bırakın, canınız ne zaman ne isterse öyle yapın.
Yaşiniz da bence hiç büyük değil. Ben yurtdışında yaşıyorum ve burada 30 yaşından önce doğum yapanlara şaşırıyor insanlar. Zaten biz yaslanıp, çocuklar büyüyene kadar bu çok daha normallesecek. Umarım oglunuzu sevgi, mutluluk ve refah içinde buyutursunuz.
Bir sabah uyanıyorlar ve leyleklerin kapıya bıraktığı bebeği buluyorlar gibi anlatmışsınız. Kimse zorluğunu inkar etmiyor. Hepimiz zor diyoruz. Ama kendi isteği ile hamile kalmış. Ovulasyon takip etmiş çabalamış.

Okudukça okudukça bu kadar dram fazla geldi açıkçası. Benim de benzer şeyler yaşamışlığım var zaten. Yetiştirme yurdunda büyüyenler de evlenip çoluk çocuğa karışıyorlar, vay ninesi yok başımızda diye dertlenmiyorlar.. iki çocukla yurtdışına taşınanları, bundan 25 sene önce 18 yaşında evlenip köyünden İstanbula gelen kadınları tanıyorum. Yarına çıkmaya senediniz yokken çocuk üniye gidince kaç yaşında olacağınızı dert etmeyin bir zahmet. Size de kısmetler güneşli günler yazılmıştır elbet iyimser olun

Çocuk isteyipte yaş konusunu hiç hesaba katmayanlar var.
Bu konuda sizde buna değinmişsiniz.
Bende hep bunu hesaplarım.O yüzden 45 yaşında falan olup 4.5 kez anne olan insanları anlayamıyorum.benim bir arkadasim vardı o zamanlar 18 yaşındaydım.Kizin annesi 70 yaşındaydı.Annemle birşey payalsamiyorum,beni anlamaz bazen duymaz yaşlı hastaliklari var diye dertlenirdi.
Ama 60 yaş çok ileri bir yaş değil bence.benimde eşim 40 yaşında.ben 35.iki kızımız var.
Biri 5 biri 2 yaşında

Bende her iki aileden destek almadan çalışarak büyüttüm.bakicilarla..
Şimdi büyük kızım anaokulunda.buyudukce rahat oluyor.
Küçük hala bakicida.
Ama benim avantajim öğretmen olmam.çok hasta olduklarında rapor alıyorum.
Çünkü her iki ailede farklı şehirde.
Bir şekilde oluyor caninizi sıkmayın.ikinci çocuğunda istiyorsaniz yapın,kardeş çok güzel şey.evet ilk yıllar çok zor ama kızım kardeşiyle şuan çok iyi oynuyor.Kimseyi aramıyor.
Tekken hep arkadaş diye sizlanirdi.
İleride bu boyutlarda oluyor malesef.
Bir şekilde buyuyecekler.
Ve bu süreçlerden inanın bir çok anne geçiyor yanlız degilsiniz.
Artık çok az bir kesim aile destekli büyütüyor

siz sanırım bebek geldikten sonrasına dair iyi bir araştırma yapmamışsınız.
bebek doğunca artık hayatınızın sonuna kadar gönül bağınızın olduğu bir varlık hayatınıza girmiş oluyor.
doğal olarak o belli bir yaşa gelene kadar çıkayım, istediğim gibi gezeyim, özgür takılayım olmuyor. siz bu ayrıntıların tam bilincinde olmadan çocuk yapmışsınız gibi.
aileler yanınızda olsa bile, bazı bebekler var, anneden başkasına gitmiyor, sadece anneyle uyuyor, anneyi istiyor hep, öyle bir bebek de olabilirdi sizin ki.
bu farkındalıklarınız oluşmuş olsaymış keşke. psikolojik olarak daha çok hazır olurdunuz bu duruma.

Demem o ki insanoğlu bu dünyada ne istediğini gerçekten bilmiyor ve bu dünyada mutlu olmak pek mümkün değil.çocuk istediğinizi sanmışsınız ama doğunca da ona da alışıp yine mutsuz olmuşsunuz.ne diyeyim.dünya böyle bir yer.mutluluk ve memnuniyetin kişilik özelliği olduğunu düşünüyorum ben daha çok.belli ki benim gibi mutlu ve huzurlu olmayı pek beceremeyen bir yapınız var.bu arada bence yanınızda aileden birileri olsa yine memnun olmazdınız siz.ben öyle hissettim.bu sefer de başka şikayetler bulurdunuz.günümüzde maalesef çoğumuz yalnızız zaten.aşağı yukarı aynı durumlardayız.bu yalnızlığın ve zorluğun içine bir canlı daha getirdim diye üzülmekte bence sonuna kadar haklısınız kusura bakmayın.daha genç çocuk yapsaydınız da gençliğimizi yaşayamadık diyecektiniz.olumszuz bakana bahane çok.olumlu bakana da bahane çok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bulunduğum şehirde kimsem yok çocuğumu 14 aylıkken kreşe başlattım. Ben de işe gidiyorum hatta bu akşam 20.00 a kadar işteyim. Oluyor yani bir şekilde.

Tek çocuk olayına gelirsek ben bile isteye tek çocukta kalıyorum. Çünkü maddi manevi bir çocuğa bakabilirim ancak. Hem de bence kardeş hiç güzel bişey değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X