Hematoloji - Kan bilimi Kan İğnesi?

yepris

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2009
2
0
Bir kaç günevvel doktora gittim ve yine kansızlık cıktı :KK43: doktor kan ignesi yazmıs 10 tane ama okuduklarıma göre çok kötü acıyormuş morluklar filan kalıyormuş.Bu igneyi olanlar aydınlatabilirmi nasıl bişidir olurken cokmu acıtır 10 gün boyucna felç eder diyenler bile var :KK43:

Arkadaşım ben 3.5 yıl önce 5 tane yaptırdım yapılırken biraz yakıyor ama sonrasında morluk ve şişlikler oluşuyor.Hemşirenin daha önce bu iğneyi yapmış deneyimli olmasında yarar var.Geçmiş olsun.

cevabın icin cok teşekür ederim sende sadece birazcık yanmamı oldu cünkü bana öyle seyler söyledilerki dayanılmaz bir acıymıs ve tüm gün topal gezmek zorundakalıp oturamiyormussun bile bu yüzdenyaptırsammı yaptırmasammı kararsızım :KK43:

Canım..doğumumu sezeryanla yaptım.Hastanede kaldığım süre içide ki 12 gündü..günde 7-8 iğne oluyordum.ınan bu dediklerinin hiç biri bende olmadı.Sana bu konuda takılmış olmalılar diye düşünüyorım a.s.

cevabın icin cok teşekür ederim sende sadece birazcık yanmamı oldu cünkü bana öyle seyler söyledilerki dayanılmaz bir acıymıs ve tüm gün topal gezmek zorundakalıp oturamiyormussun bile bu yüzdenyaptırsammı yaptırmasammı kararsızım :KK43:

Kim söylediyse çok fena saçmalamış..

Topal gezmek ne ya..Ne alakası var.. Bakkal yapmayacak iğneyi hemşire yapacak..

Çok derine yapmak gerekiyor, iğneden sonra bol bol masaj yapmak lazım, kasmamak lazım iğne yapılırken kasları, rahat tutmak lazım..

Ben epeyce süre hem hap hem iğne birlikte kullandım, bir-2 hafta sonra tekrar kullanıcam sanırım kan testini yaptırıp çünkü yine aynı halsizlik ve aptallama başladı.

Morluk evet kalabilir ama, deneyimli bir hemşireye yaptırman şart. Ben çalıştığım okulda bir hemşireye yaptırdım, kaç kez sorunsuz oldu, derkeeen bir gün bacağa kramp girdi ve hem sağda hem solda morlukçuk kaldı 5 ayı geçti hafifçe morluklar hala yerinde.. Ama dediğim gibi bu ilaçtan değil, tamamen yapan hemşireden kaynaklı.
Sana acımayacak ve en derine yapacak deneyimli ele yaptırıcan.

Öyle keyfekeder ay yaptırayım ay yaptırmayalım demek yok doktor reçeteliyo bunu kan şakaya gelmez.. yaptırıyosun, nokta.

:)

bende demir eksikliği vardı,ilaçlar etki etmeyince 6 ay iğne oldum.aradan 1,5 sene geçti morluklar hala duruyor mafoldumben iğne olmak için sağlık ocağına giderdim ordaki hemşire sağolsun eli oldukça ağırdı :kızgın: yapan hemşireye bağlı bazen çok ağrı oluyodu bazen hiç olmuyodu ama topallama hiç olmadı bende.

arkadaşlar ne demir nede b12 ye bağlı kansızlığım var fakat kanım düşük ve doktorum bana ne iğne ilaç yazdı saçlarım dökülmesi için gitmiştim sizce bu normal mi iyi beslen dedi beslenmeyle olcak iş mi 2 yıldır kanım düşük çıkmıyor.

arkadaşlar ne demir nede b12 ye bağlı kansızlığım var fakat kanım düşük ve doktorum bana ne iğne ilaç yazdı saçlarım dökülmesi için gitmiştim sizce bu normal mi iyi beslen dedi beslenmeyle olcak iş mi 2 yıldır kanım düşük çıkmıyor.

eğer düşük çıkmıyorsa artık sorun yok demekki... demir eksikliği anemisi olursa tedavi gerekiyor daha çok...

benim morluklarım ve iğne yerindeki ağrılarım 5 aydır geçmedi...
ayrıca son 2 iğneye dayanamadım yaptırmadım çok acıdı...

Kim söylediyse çok fena saçmalamış..

Topal gezmek ne ya..Ne alakası var.. Bakkal yapmayacak iğneyi hemşire yapacak..

Çok derine yapmak gerekiyor, iğneden sonra bol bol masaj yapmak lazım, kasmamak lazım iğne yapılırken kasları, rahat tutmak lazım..

Ben epeyce süre hem hap hem iğne birlikte kullandım, bir-2 hafta sonra tekrar kullanıcam sanırım kan testini yaptırıp çünkü yine aynı halsizlik ve aptallama başladı.

Morluk evet kalabilir ama, deneyimli bir hemşireye yaptırman şart. Ben çalıştığım okulda bir hemşireye yaptırdım, kaç kez sorunsuz oldu, derkeeen bir gün bacağa kramp girdi ve hem sağda hem solda morlukçuk kaldı 5 ayı geçti hafifçe morluklar hala yerinde.. Ama dediğim gibi bu ilaçtan değil, tamamen yapan hemşireden kaynaklı.
Sana acımayacak ve en derine yapacak deneyimli ele yaptırıcan.

Öyle keyfekeder ay yaptırayım ay yaptırmayalım demek yok doktor reçeteliyo bunu kan şakaya gelmez.. yaptırıyosun, nokta.

:)

Hiç bir enjeksiyondan sonra uygulanan bölgeye masaj yapılmaz!
Demir içeren ilaçların kasa uygulanışının tekniği farklıdır.normal kasa enjeksiyon yapmaktan farklıdır hemşire bunun bilincinde olmalıdır.evet bu yöntemle yapılmazsa her türlü yan etki olabilir.

Bende de demir eksikliğine bağlı kansızlık var ciddi boyutlarda. Kan haplarını bağırsaklarımı bozduğu için kullanamadım, o yüzden iğne olmak zorunda kaldım. Evet, acıyor ama öyle dayanılmaz bir acı değil. Ayrıca iğne yapılırken kesinlikle kendini kasmamak lazım. Kan iğnelerine özgü bir şey olarak da, diğer iğnelere nazaran daha derine yapılması gerekiyor bunu da hemşireler bilir diye düşünüyorum. Morluklar oluşuyor doğru ve ben 1 ay önce 10 tane olmama rağmen hala geçmedi. Kansızlığın getireceği ciddi sorunları düşünürsek zararsız morluklar bunlar yanında hiç kalıyor.
Yani kısacası, kulaktan dolma fikirlere kulaklarınızı kapatın. Kan iğnesi yapmanızı tavsiye ediyorsa doktorunuz, yaptırın. Öyle topallamaymış, felçmiş falan ben hiç duymadım yani..

Slm hanımlar kan iğnesi kullanan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum yan etkileri var mı ağrılı bir enjeksiyonmu sadece hastanelere yapılıyor diye duydum b12i le karıştırılarak kullanılıyormu ağrıları ne kadar sürede geçiyor ve tedavide ne kadar işe yarıyor beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

DAHA ÖNCE Kİ YORUMLARI OKUDUM GALİBA TAM BİR ZULÜM BU NE DEMEK AĞRILARI GEÇMİYOR MORLUKLAR 1 SENE SONRA GEÇİYOR :KK43:( BEN DAHA BAŞLAMADAN ... :KK43:((

Son düzenleme:
yaklaşık 15 gündür gebeliğimde kansızlık dolayısıyla kan iğnesi kullanıyorum ve yorumlara şaşırıp kaldım. Ben iğneden çok korkardım fakat hiçte ne bir yanma nede morluklar oluşuyor. Yan etkiside olsa doktorlar önermez. Tam tersi faydası var ve gebelikte de lohusalıkta da kan değerleri çok önemli.Herkes duyduğunu kafasına göre yazıp korku oluşturuyor. İçiniz rahat olsun değerleri düşük olanlar gönül rahatlığı ile yaptırsınlar derim.

Bende kan iğnesi yaptırdım sadce iğne vurulurken bi yanma oluyo o kadar bazende otururken hafif bi ağrı ama morluklar kalıcı olmuyo. yazılanların abartı olduğunu düşünüyorum

Bana da bugün 5 günlük yatış verildi damardan kan takviyesi için.Ama ben 1 günlük iş sandığım için çok şaşırdım.Öğretmenim, 1 hafta sonra okulum açılacak.Zaten okulda çok yıprandım kansızlığın yarattığı halsizlikten.Pazartesiden Cuma' ya dedi doktorum.Ama hastane psikolojisi çok yıpratıyor beni yıkanamayacağım, ayağa kalkamayacağım serumdan dolayı.Ben biraz allem kallem edince günde 2 kereden 10 kan iğnesi yazdı yapıp gel yeniden bakalım dedi.Bugün yaptırdım ilkini.Evet yaparken acıyor ama çok değil.Normal bir ağrı günde 3 kez iğne oluyorum sabah akşam kan iğnesi öğlen de dodek b12 için iğne yapıyorlar.Korkulacak birşey yok bence.

Bana da bugün 5 günlük yatış verildi damardan kan takviyesi için.Ama ben 1 günlük iş sandığım için çok şaşırdım.Öğretmenim, 1 hafta sonra okulum açılacak.Zaten okulda çok yıprandım kansızlığın yarattığı halsizlikten.Pazartesiden Cuma' ya dedi doktorum.Ama hastane psikolojisi çok yıpratıyor beni yıkanamayacağım, ayağa kalkamayacağım serumdan dolayı.Ben biraz allem kallem edince günde 2 kereden 10 kan iğnesi yazdı yapıp gel yeniden bakalım dedi.Bugün yaptırdım ilkini.Evet yaparken acıyor ama çok değil.Normal bir ağrı günde 3 kez iğne oluyorum sabah akşam kan iğnesi öğlen de dodek b12 için iğne yapıyorlar.Korkulacak birşey yok bence.

evet bende 15 tane kan iğnesi vurundum gerçekten diğer iğnelere nazaran yakıyor 1 2 tane farketmiyor ama fazlası korkutuyor benimde kalçam da büyük morluk oluştu 4 5 aydır geçmedi sadece biraz hafifledi gibi geçmiş olsun

birkaç gün önce evde otururken aklıma esti.1 yılı geçti kan tahlili yaptırmadım deyip çıktım evden.hgb 7 çıktı.ferritin 1.73 çıktı.doktor hapla olacak iş değil deyip 3 kutu demir iğnesi yazdı.gün aşırı olacaksın,biter bitmez yanıma gel tekrar tahlil yapalım,çok ağrılı bir iğnedir dayanamazsan bir gün ara ver dedi.ben de korktum.ama mecburen başladım.sadece iğne yapılırken az bişey yanma oluyor.iğneyi yaptıktan hemen sonra 30 saniye kadar iğne yerine masaj yapın dedi hemşire.yoksa şişlik yada morluk olur dedi.bende öyle yapıyorum.şişlik yada morluk falan hiçbişey olmadı.iğneden sonra ağrım da olmadı.ama hep merak ettiğim bişey var.o iğnelerden sonra hem demir hem kan seviyem yükselecek mi acaba.birde sanırım o gün beni Allah gönderdi.çünkü durduk yere tahlile gittim.demir 1.73e düşmüş.gitmeseydim tamamen bittiğinde neler olurdu onu da merak etim açıkcası :p

Son düzenleme:
birkaç gün önce evde otururken aklıma esti.1 yılı geçti kan tahlili yaptırmadım deyip çıktım evden.hgb 7 çıktı.ferritin 1.73 çıktı.doktor hapla olacak iş değil deyip 3 kutu demir iğnesi yazdı.gün aşırı olacaksın,biter bitmez yanıma gel tekrar tahlil yapalım,çok ağrılı bir iğnedir dayanamazsan bir gün ara ver dedi.ben de korktum.ama mecburen başladım.sadece iğne yapılırken az bişey yanma oluyor.iğneyi yaptıktan hemen sonra 30 saniye kadar iğne yerine masaj yapın dedi hemşire.yoksa şişlik yada morluk olur dedi.bende öyle yapıyorum.şişlik yada morluk falan hiçbişey olmadı.iğneden sonra ağrım da olmadı.ama hep merak ettiğim bişey var.o iğnelerden sonra hem demir hem kan seviyem yükselecek mi acaba.birde sanırım o gün beni Allah gönderdi.çünkü durduk yere tahlile gittim.demir 1.73e düşmüş.gitmeseydim tamamen bittiğinde neler olurdu onu da merak etim açıkcası :p

arkadaşım şu an ben de kan iğnelerine başladım.. senin kan durumun ne oldu kan iğnelerinden sonra? düzeldi mi bunu çok merak ediyorum acaba benimki de düzelir mi?

X