Popüler Konu Kış hazırlıkları başladı,siz neler yapıyorsunuz?

Çok severim kış hazırlıklarını, geçen sene domates şeftali biber patlıcan kurutmuştum. Domatesi pek sevmedim açıkçası. Bakalım bu yıl ne yaparım. Konserve yapmayı da düşünmüyorum geçen senekiler koktu biraz nedense :KK43:
Bebeğim için bebek tarhanası yapıcam inşallah. Biraz dolmalık biber kuruturum. Reçel pek faydalı bişey olmadığından yapmicam ama vişne suyu yapabilirim, vişne zamanı geçti mi kızzzlaaarr 😁
Vişne bazı yörelerde hala var yani şu sıralar belki bulabilirsiniz:)
Reçel bende fazla yapmıyorum.En fazla 1 er kavanoz 3-5 çeşit:)

Sağol canım seninde ellerine sağlık:KK60:
Meyve kurut canım ben her yıl elma,erik,kayısı,armut,dut ,incir kurutuyorum:)Geçen yıl vişne kurutmuştum.Bu yıl kiraz ve vişne kuruttum:)Tavsiye ederim:)
Tarhana henüz yapmadım daha yeni rahatladım sayılır:)Fasulye kurutma zamanı geçmesin dedim.Dah doğrusu een uygun zaman şimdi :)Biraz daha geçince hem bulunmuyor hemde pahalı oluyor.
Güzel bulursam kırmızı biber kurutmayı düşünüyorum:)
Evet fasülye bugun pazarda 5 liraydı. Eşim almış yinede. Bamya almış birazda. Yarın onu temizleyeceğim.
Sagol canım ❤️
Ellerine sağlık afiyet ile yiyin inşaallah:)
Arada resimler isteriz:)
Çekmek aklıma hiç gelmedi. 😃
İnşaallah yüklerim 😘
Sağol canım benim:)
Fasulyeyi bugün ailece yaptım:)Çok küçük olmayacak çokta büyük olamayacak dedim boy boy oldu:)Kuruyunca küçüçük kalıyorlar o sebeple şeklin önemi yok:)

Domatesi geçen yıl ilk defa kuruttum.Dediğin gibi çok aşırı sulandı ve bu sefer beze taşıdım sürekli arka ön yaptım:)Ama ben geç yapmıştım ondan mı bilmiyorum.Birde geçen yıl tepsiye dizdim tuzu üzerine attım.Ben 2. tepsiyi yapana kadar ilk tepsi su içinde kaldı:)
Aklıma salata geldi.Yani tuz atınca birden nasıl sulanıyor.Demekki tuz domatesin suyunu salmasını sağlıyor.O sebeple bu sefer bir kaba domatesleri doğradıp üzerine bolca tuz attım harmanlayıp 5 dk bekletim:)Domates suyunu saldı.Tepsiye dizdim ve başka suyunu bırakmadı.Bak resimdekini çarşamba akşam doğrayıp balkona koydum neredeyse kurumuş.
Bol tuz canım tuzunu az koyunca korunmuyormuş:)
Yeniden yapacağım konu aklıma birden geldi.Daha doğrusu kızlar yazdı aklıma düştü:)
Yaptığımda resimlerim:)
Domates çok sıcak seviyor.
Ben 2 hafta önce yaptım. Sivri domatesi 2 ye böldüm. Tepside tuz serperek kurudu.
Bulunduğumuz bölgedeki sıcaklığa göre değişiyor. Temmuz ortasından sonra kurutmak en iyisi.
Sonra dedigin gibi geç kalınca küflenme yapıyor, kurumuyor :)

Evet fasülye bugun pazarda 5 liraydı. Eşim almış yinede. Bamya almış birazda. Yarın onu temizleyeceğim.
Sagol canım ❤

Çekmek aklıma hiç gelmedi. 😃
İnşaallah yüklerim 😘

Domates çok sıcak seviyor.
Ben 2 hafta önce yaptım. Sivri domatesi 2 ye böldüm. Tepside tuz serperek kurudu.
Bulunduğumuz bölgedeki sıcaklığa göre değişiyor. Temmuz ortasından sonra kurutmak en iyisi.
Sonra dedigin gibi geç kalınca küflenme yapıyor, kurumuyor :)
Eşim 4 liraya almış:)1 ay sürmez 8-9 olur :)
Tamam bundan sonra yaptıklarını bekliyorum:)
Bende o domatesleri seviyorum:)
Pahalıydı canım domates yeni yeni düşmeye başladı ondan şimdi başlıyoruz:)

Sağol canım benim:)
Fasulyeyi bugün ailece yaptım:)Çok küçük olmayacak çokta büyük olamayacak dedim boy boy oldu:)Kuruyunca küçüçük kalıyorlar o sebeple şeklin önemi yok:)

Domatesi geçen yıl ilk defa kuruttum.Dediğin gibi çok aşırı sulandı ve bu sefer beze taşıdım sürekli arka ön yaptım:)Ama ben geç yapmıştım ondan mı bilmiyorum.Birde geçen yıl tepsiye dizdim tuzu üzerine attım.Ben 2. tepsiyi yapana kadar ilk tepsi su içinde kaldı:)
Aklıma salata geldi.Yani tuz atınca birden nasıl sulanıyor.Demekki tuz domatesin suyunu salmasını sağlıyor.O sebeple bu sefer bir kaba domatesleri doğradıp üzerine bolca tuz attım harmanlayıp 5 dk bekletim:)Domates suyunu saldı.Tepsiye dizdim ve başka suyunu bırakmadı.Bak resimdekini çarşamba akşam doğrayıp balkona koydum neredeyse kurumuş.
Bol tuz canım tuzunu az koyunca korunmuyormuş:)
Yeniden yapacağım konu aklıma birden geldi.Daha doğrusu kızlar yazdı aklıma düştü:)
Yaptığımda resimlerim:)
"bir kaba domatesleri doğradıp üzerine bolca tuz attım harmanlayıp 5 dk bekletim." cok mantikli.
Bahceden surekli domates geliyo hep hevesleniyorum yapim diye.
Bende boyle deneyim olur insallah

Semizotu kurutuyoruz.Birazda paketleyip tek seferlik buzluğa koyduk:)
Bahçeden topluyoruz.Bir sefer doğradım annemin dolaba koyduk.Ondan sonrakileri anneme devrettik biz bu sıra yoğunduk.O yıkayıp doğradı bir seferinde dolaba koydu diğerinde yine nane ve fasulye gibi gölgede kurumaya bıraktı...Kuruyunca resim paylaşırım:)
Kurusunu yemek için kullanacağız.Buzluktakini cacık yapacağız:)

X