Davranış Bozuklukları Lütfen yardım edin! 2.5 yaşındaki oğlumun davranış sorunları

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bana sorununu aglamadan konusarak anlatmadigin surece hicbir istegini yapmayacagim diyin. Devam ederse acin bi kitap ya da tv, sesinden rahatsiz oluyorum lutfen odanda aglar misin diyin :KK53: Bu dediklerim benim 2 danamda ise yaramisti 😂
Bunu bende yaptım lütfen git içerde ağla ağlaman bitince de gel yanıma konuşalım diyorum bu seferde kapıları falan tekmeleyerek ağlamaya devam ediyor maalesef ise yaramadi

Erken mudahale gibisi yok. Mutlaka deneyin . Sekerli , paketli gidalardan uzak bol balik yedirin balik yemiosa ceviz.
Balık asla yemez nerdeyse tek yemediği şey o. Paketli gıda da zaten ben hiç vermedim. Ceviz fındık badem kuruyemiş türlerine bayılır her gün yer. Bahçemiz olduğu için marketten sebze meyve dondurulmuş gıda tarzı şeyler almıyorum gdo gibi katkı maddelerinden olduğunu dusunmuyorum salcaya kadar kendim yapan biriyim

Benim kızım da 3 yaşında eve gelmemek için ağlar veya eve geldiğimizde niye geldik diye oturur ağlar evden artık bıkmış olmasına bağlıyorum ben görmezden geliyorum mutfakta ağlıyorsa yatak odasına geçip kapıyı kapatıyorum bir müddet sonra susup yanıma geliyor. Her dışarı çıkıp eve döndüğümüzde bunu adet edinmişti. ağlama krizlerinde özellikle avutmak için yaptığınız şeyler ona ödül gibi geldiği için bu ödüle kavuşmak adına dozu biraz daha artırıyor bence

Ne isterse yapmayın.
En çok ihtiyacı olan şeyi yapın.
Çocuğunuz da dokunsal açlık var.
Bu söylediğimi göz ardı etmeyin.
Pedagog arkadaşlarım bu konuda bana çok destekçi oldu. Ordan biraz bilgi sahibi oldum.
Sinir krizi geçirirken onu en çabuk sakinleştirme metodu onu kucağınıza alarak sarılmak olsun.
Ilk başta buna da karşı çıkacaktır.
Sizin tarafınızdan anlasilmadigini düşünüyor.
En fazla 5 dakika sonra sizin hiç konuşmadan ona sarılıp sıcak davranmanız onu sakinlestirecek ve güven ortamı oluşacak.
Bu gibi durumlardan bende geçtim çok iyi anlıyorum sizi.
Hiperaktif bir çocuk var karşınızda normal çocuklara oranla vücudunda fazla enerji.
Yediği içtiği şeylere de dikkat edin.
Şekerli hazir gıdalardan ve kafein içerikli içeceklerden uzak tutun.
Yoğurt çokça tuketsin.
Şeker ihtiyacını sadece meyveden alsın.
Evinize onun enerjisini atması için aşağıya ses gitmeyecek oyunlar alın.
Ama en önemlisi lütfen sarılmayı ve vücut masajini arttırın.
Çocuklara yapılan vücut masajı inanılmaz bir sakinlestirici tekniğidir. Güvenli ortam oluşturur.
Size aşırı bağlı ve onu bırakıp gideceğinizden şüpheli davranışları var.
Tuvalete de gitseniz anlatarak gidin ki o kaybolan güven tekrar kazanilsin.
Nereye giderseniz gidin geri döneceğinizi muhakkak söyleyin.
Bir de 2 yaş sendromu daha bitmemiş olabilir.
Hepsi geçecek. Sabredin.

Kreşe bende vermek istiyorum abim öğrencileri var kreş tarzı bı yerde ama oğlum maalesef başka çocukları da çok bunaltiyor ya çok seviyor tuvalete bile gitmesine izin vermiyor ya da sevmiyor sürekli tükürüyor.
Çok zor Allh yardımcınz olsun zamanla düzeliyo ama sabır ve emek lazım . ben açıkcası eski usul büyütüyrm çocugumu ekstra hiç yemek yapmam ben ne yersem onunyer içer . fazla oyun oynamam bi yarım saat oynarım sen kendin oynayabilrsin diyrm başlarda ıstemedi ama alştı . ama tükütme olayı zor gercekten ceza yöntemi uygulasanz nasıl olur acaba . benim kız arada vurur bana asla tabiz vermem acıdı bak gördün mü derim . tabi hemen aglamaya başlar hiç üstüne durmam özür dilemelisin derim ,gelir özür diler sarılır . herkese aynı seyı yapmasını isterm zarar vermek kötü falan dıye sık sık konuşrm anlıyo . aglamalra çözüm bulamdm ,onu da izin veriyrm ahlayabilrsin seklinde idare ediyrm 😁 ama ben kv ve annemlere yakınım kural koymak o kadar zor ki bazen cıldırıyrm ama sonucta benim çocugum 😊

Ne isterse yapmayın.
Pedagog arkadaşlarım bu konuda bana çok destekçi oldu. Ordan biraz bilgi sahibi oldum.
Sinir krizi geçirirken onu en çabuk sakinleştirme metodu onu kucağınıza alarak sarılmak olsun.
En fazla 5 dakika sonra sizin hiç konuşmadan ona sarılıp sıcak davranmanız onu sakinlestirecek ve güven ortamı oluşacak.
Hiperaktif bir çocuk var karşınızda normal çocuklara oranla vücudunda fazla enerji.
Yoğurt çokça tuketsin.
Çocuklara yapılan vücut masajı inanılmaz bir sakinlestirici tekniğidir. Güvenli ortam oluşturur.
Hepsi geçecek. Sabredin.
Pedagog a bende gitmeyi düşünüyorum ve istiyorum hatta şu anda oyun evleri araştırıyorum internetten. Yazdım paketli gida tüketmiyor hiç bahçemiz var herşey organik meyve sebze ye kadar kendimiz yetiştirip yiyoruz. Sarılma konusuna gelince hep yaptığım şey ama asla sakinlesmiyor, gözlük kullanıyorum yaklaşık 4 tane gözlüğüm kırıldı 5.cinin camlariyla yırttım sadece yüzüm tırnak izi içinde bizde ise yaramadi maalesef

Ne isterse yapmayın.
Yoğurt çokça tuketsin.
Hepsi geçecek. Sabredin.
Çok dogru demişsinz bu bı yere giderken haber verme olayı çok önemli . ben mutlaka soylerım ve oda inanır bana çok şükür bekler beni 😊

Çok zor Allh yardımcınz olsun zamanla düzeliyo ama sabır ve emek lazım . ben açıkcası eski usul büyütüyrm çocugumu ekstra hiç yemek yapmam ben ne yersem onunyer içer . fazla oyun oynamam bi yarım saat oynarım sen kendin oynayabilrsin diyrm başlarda ıstemedi ama alştı . ama tükütme olayı zor gercekten ceza yöntemi uygulasanz nasıl olur acaba . benim kız arada vurur bana asla tabiz vermem acıdı bak gördün mü derim . tabi hemen aglamaya başlar hiç üstüne durmam özür dilemelisin derim ,gelir özür diler sarılır . herkese aynı seyı yapmasını isterm zarar vermek kötü falan dıye sık sık konuşrm anlıyo . aglamalra çözüm bulamdm ,onu da izin veriyrm ahlayabilrsin seklinde idare ediyrm 😁 ama ben kv ve annemlere yakınım kural koymak o kadar zor ki bazen cıldırıyrm ama sonucta benim çocugum 😊
Açıkçası ben de bunu yapamıyorum ona karşı annem ve kayinvalidem diyor hatta biraz sert yapsan yola gelir diye belki doğrusu budur bilemiyorum belki benim yetiştirme şeklimde bı sorun vardır. O kadar yoruldum ki artık

Açıkçası ben de bunu yapamıyorum ona karşı annem ve kayinvalidem diyor hatta biraz sert yapsan yola gelir diye belki doğrusu budur bilemiyorum belki benim yetiştirme şeklimde bı sorun vardır. O kadar yoruldum ki artık
Tabi her anne evladına en iyisini yapmak ister ve yapar . ama çocuklar çok fena hemen daha fazlsını istıyr biraz kural ve otorıte lazm benim fikrimce . bide doktora götürüp tavsiye alın . sende insansın canım hayat gecıyo yani düşün düşün nerye kadar 😊

Tabi her anne evladına en iyisini yapmak ister ve yapar . ama çocuklar çok fena hemen daha fazlsını istıyr biraz kural ve otorıte lazm benim fikrimce . bide doktora götürüp tavsiye alın . sende insansın canım hayat gecıyo yani düşün düşün nerye kadar 😊
Haklısınız teşekkür ederim cevabınız için 😊

Pedagog a bende gitmeyi düşünüyorum ve istiyorum hatta şu anda oyun evleri araştırıyorum internetten. Yazdım paketli gida tüketmiyor hiç bahçemiz var herşey organik meyve sebze ye kadar kendimiz yetiştirip yiyoruz. Sarılma konusuna gelince hep yaptığım şey ama asla sakinlesmiyor, gözlük kullanıyorum yaklaşık 4 tane gözlüğüm kırıldı 5.cinin camlariyla yırttım sadece yüzüm tırnak izi içinde bizde ise yaramadi maalesef
Evde nasıl bir ortam da büyüyor ve tv da izleyip örnek aldığı bir şeyler falan var mi ?
Hani o izlemez ornegin sizin eşiniz mesala şiddet içerikli erkek dizileri oluyor ya isim vermiyorum onlara şahit oluyor olabilir mi?
Tekrar edilen davranışlar pekistirilmis davranışlardır.
Bazen olumsuz pekistirec de ters etki yapabiliyor

Evde nasıl bir ortam da büyüyor ve tv da izleyip örnek aldığı bir şeyler falan var mi ?
Hani o izlemez ornegin sizin eşiniz mesala şiddet içerikli erkek dizileri oluyor ya isim vermiyorum onlara şahit oluyor olabilir mi?
Evde eşimde bende üniversite mezunu insanlarız eşim işi gereği çok şehir dışında oluyor bende TV izlemeyi sevmiyorum zaten o yüzden evimizde TV yok genelde müzik dinlemeyi severiz ikimizde çok

Eşimde sesini yükselten bı insanda değildir severek evlendik yaklaşık 10 senedir tanışırız 3 buçuk senelik evliyiz

Merhaba; 2.5 yaşını geçen 33 aylık bir oğlum var. Zekâ gelişimi çok şükür yerinde yaşıtlarinin çok üstünde konuşuyor, konuşma algılama gibi hiç bır sıkıntısi yok. Maalesef ki çok kötü davranış bozuklukları var. Tırnaklarını yiyor tükürüyor agresif tavırları var, evde bu tarz davranışlarda bulunan kimse yok, sürekli oyun oynuyoruz, ne isterse yapıyoruz, yemesi içmesi gayet yerinde kilosu 16 ama aşırı yemek yer ağzı bı saniye boş kalsın istemez. Ama nasıl desem aşırı hareketli bı çocuk bı saniye durduğunu gören yok daha ben hamileyken 11 haftalık doktorum hiç bu kadar yaramaz bı bebek görmedim hazır ol evini talan edecek bı oğlan geliyor demişti, haklıymıs. Gören herkes hayatımızda bu kadar hareketli çocuk görmedik diyorlar. Dışarıya çıkamaz oldum her gittiği yerde bizim burnumuzdan getiriyor. Bu ara öğle uykusunu da uyumak istemiyor resmen sinir krizi geçiriyor. Değişiklik olsun diye abimlere gittim oyun falan oynar çocuğuyla diye orda da sinir krizi geçirdi resmen sakinlessin kafası dagilsin diye parka götürdüm. Neyse eve geldik kapıdan girmemizle başladı çok büyük bir sınır krizi ne yapsam susmuyor ne istersen yapalım gel oyun oynayalım, gel şunu yiyelim, meyve çok sever meyve yiyelim falan desem de kalkamadı yerlerde tepinerek ağlıyor. Alt komşum geldi kayinvalidemlerin uzaktan akrabası oluyor hiç de sevmeyiz çok dedikoducu biri oda kapıyı açtım bende çocuğu koyup ta kaçtın sandım dedi bende suratına kapıyı kapattım direk, bana deseki rahatsız oldum sesten kusura bakmayın derim. Ben bu çocuk sussun diye dövecek halim yok bağırıp durumu daha kötü hale de getiremem. Ama oğlum gerçekten çığırından çıktı artık bugün gene parka götürdüm enerjisini atsın diye saatlerce oynadı eve gelirken bu sefer yolda sinir krizi geçirdi bütün mahalleye rezil oldum resmen dondurma falan aldım yerlere attı susmadı öyle geldik. Uykusuz kalıyor diyeceksiniz belki ama uyumuyor daha da kötü ağlıyor sallasam falan ona rağmen 12 de uyuyor akşam gece de bı sürü uyanıyor. Ben kendimi artık çok yetersiz hissediyorum. Tek bir çocuğa yetemiyorum. Pedagog a falan götürmek istiyorum eşim istemiyor çocuk bu böyle yapar diyor halbuki oda sağlık çalışanı anlamasi lazım durumu. Tuvalet eğitimine başlamam lazım ama bu psikolojiyle başlamak istemiyorum. Gerçekten algısı yerinde bı çocuk 20 ye kadar hep sayabiliyor gorunce tanıyor bütün hayvanları kelimeleri , a'dan z'ye bütün harfleri hem görünce falan bilir. Renklerin hepsini bilir, karşımda büyük biri var gibi konuşabilirim onunla herşeyi anlar. Ama sürekli bı kriz halinde bir saniye oturmuyor uyku uyumak istemiyor. 33 haftalık doğdu ama gelişimi yerinde kuveze bile girmedi. Çok uzun karışık oldu belki ama ben çok çaresizim artık. Dışarıya çıkmaya korkar oldum bı markete,parka götürsem dönüşte sinir krizi geçiriyor, bana çok bağlı bir saniye ayrılmak istemiyor anneannesine bırakıp tuvalete bile gidemem ağlar çok.28 aya kadar emdi çok zor biraktirdim hâlâ sürekli memelerimi eller dokundurmayinca gene krize girerek ağlar. Ben ne yapicam nolur biri bi çözüm yolu göstersin her türlü tavsiyeye açığım
Gelişimi açısından 2 yaşına kadar gündüz uykusu uyuması lazım. Gelişimi geride değilse uyutmaya zorlamayın.

Tuvalet eğitiminden en az bir ay önce konuşmaya başlayın. Sindirim sitemini basitçe anlatın, kullanacağı tuvaleti gösterin, büyüdüğünü söyleyin. Bunları her gün anlatın.

Ağlama krizleri normal maalesef biz de aynılarını yaşıyoruz. Ağlarken yanında olun, konuşmayın. Ağlaması bitince sarılın. Ben hep senin yanındayım deyin. İnatlaşmayın, bu yaşlarda kural öğrenemez, sürekli uyarıp yönlendirme yapmayın. Buraya yazamayacağım bir sürü şey var.Bir uzmandan yardım alsanız çok işinize yarar.

Balık asla yemez nerdeyse tek yemediği şey o. Paketli gıda da zaten ben hiç vermedim. Ceviz fındık badem kuruyemiş türlerine bayılır her gün yer. Bahçemiz olduğu için marketten sebze meyve dondurulmuş gıda tarzı şeyler almıyorum gdo gibi katkı maddelerinden olduğunu dusunmuyorum salcaya kadar kendim yapan biriyim
Cok guzel doktorumuz bize haftada 2 ya balik ya ceviz demisti ama benim kiz da ikisini de yemiyo maalesef🤷‍♀️

Bunu bende yaptım lütfen git içerde ağla ağlaman bitince de gel yanıma konuşalım diyorum bu seferde kapıları falan tekmeleyerek ağlamaya devam ediyor maalesef ise yaramadi
Yarar yarar, 1 tekmeler 2 tekmeler siz orali olmayinca susup gelir yaniniza. Siz fazla simartmissiniz sanki

Hepinize tesekkur ederim cevaplar için peki bu meme ellemeyle ilgili aynı durumu yaşayıp bı fikri olan var mı?

X