Mustafa Kemal Atatürkün Molina adlı Çiçeği 80 Yaşında

Barcman

PR UZMANI
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2007
10.363
31
Atatürk’ün çok sevdiği ve yurtdışından getirttiği molina adlı tropikal çiçek 80 yaşında. Maşukiye’de Büyük Önder’in bahçıvanının çırağı tarafından özenle bakılan çiçeğin boyu 4 metreye ulaştı. Bahçıvan Niyazi Aydoğan çiçeğin, Maşukiye Beldesi’ndeki 25 dönüm alanda kurduğu seranın en önemli bitkisi olduğunu söyledi. Tropikal ülkeler dışında nadir görülen çiçeğe satın almak isteyen çok kişi çıktığını belirten Aydoğan, Atatürk’ün hatırası olduğu için satmadığını bildirdi. Atatürk’ün bahçıvanı olarak bilinen Rum asıllı Pandeli Rektus’un çırağı olduğunu ve çiçekçilik konusundaki bilgileri ondan öğrendiğini ifade eden 68 yaşındaki Niyazi Aydoğan şunları söyledi: “Rektus’un anlattığına göre 1920’li yıllarda molina adlı tropikal çiçeği görerek beğenen Atatürk, İtalya’dan bu çiçekten 3 adet getirtmiş ve Yalova Kaplıcaları’ndaki serada görev yapan Rektus’a emanet etmiş. Atatürk, seraya her gelişinde özellikle molinayı çok sevdiğini söylermiş. Rektus, ölmeden, bu çiçeği iyi bakmam için vasiyette bulundu. Pandeli Rektus’un 1971 yılında ölümünden sonra çiçekle hep ben ilgilendim. O zamanlar çok küçük olan bu çiçek şimdi 4 metreye ulaştı. Ona gözüm gibi bakıyorum. Hatta bazı dernekler çiçeğin koruma altına alınmasını istediler ama ona en iyi benim bakacağımı anladıkları için bu taleplerinden vazgeçtiler. Büyük Önder’in bu emanetine benden sonra da yardımcım olan büyük oğlum Orhan bakacak.” • BARIŞ (İzmit) Sayı: 9944

ALINTIDIR

X