Nasıl yenerim bu korkumu

hemmam

Üye
Kayıtlı Üye
4 Mart 2024
181
70
32
Kizlar ben kediden çok korkuyorum..
Çok şükür kızımı kendim gibi yapmadım o sever okşar besler.Hep anlattım ona .
Ben hoşlanmıyorum ama sen sev vs.

Neyse gittiğimiz her mekanda kedi olmasından benim kedi gorunce aslan görmüş gibi korkmamdan usandım.
Kızıma kötü örnek biliyorum ama aslan kaplan gordem bu kadar korkmam heralde.

7 yaşındaki kızım beni teselli ediyor.
Korkma annecim falan diye.

Bunun bir yolu varmı.
Eşimde çok sever benim korkum olmasa eve alicaklar o derece.
Bu korkumu nasıl Yenerim

Valla ben kedi sahiplenerek aştım bu korkumu. Restoran kafe fark etmez her yerde kedi geldiği an çığlık çığlığa koştururdum oradan oraya. Kapının önünde kedi var diye okula gitmemiştim üniversite döneminde, çıkamadım çünkü :)) arkadaşım bi kedi var veterinerde yeni ameliyat olmuş diye bi fotoğraf atmıştı, gittim aldım çok ani bi kararla. İlk 2-3 ay kediye asla çıplak elle dokunamadım, kış ayıydı kazağımın kolunu uzata uzata severdim falan. Alıştım sonra. Ha önerir miyim böyle bi şey hayır, alışamazsanız olan kediye olur ama biraz vakit geçirme şansınız varsa güzel olur

Aynı korku bende de var ve senelerdir hangi kafeye hangi Açık alanda restorana gittiysen başıma büyük bir bela olur Geçen bir arkadaşım kahvaltıya çağırdı ilk defa evine gittim Masaya oturdum arkamdan tıkır tıkır sesler geliyor bir baktım kocaman bir kedi Ben bir çığlık atarsam kedinin de benim de tüylerimiz diken diken oldu ama elimde değil isterdim çocuklarım için ben de besleyeyim onlara örnek olayım ama elimde değil inanılmaz korkuyorum

Valla ben kedi sahiplenerek aştım bu korkumu. Restoran kafe fark etmez her yerde kedi geldiği an çığlık çığlığa koştururdum oradan oraya. Kapının önünde kedi var diye okula gitmemiştim üniversite döneminde, çıkamadım çünkü :)) arkadaşım bi kedi var veterinerde yeni ameliyat olmuş diye bi fotoğraf atmıştı, gittim aldım çok ani bi kararla. İlk 2-3 ay kediye asla çıplak elle dokunamadım, kış ayıydı kazağımın kolunu uzata uzata severdim falan. Alıştım sonra. Ha önerir miyim böyle bi şey hayır, alışamazsanız olan kediye olur ama biraz vakit geçirme şansınız varsa güzel olur
Kendimde asla potansiyeli görmüyorum.
Kediye dokunabilecegimi hayal dahi edemiyorum.
O yuzden sahiplenemem ama korkumu yenmeyi çok istiyorum

Screenshot_2022-10-10-10-56-12-61_6012fa4d4ddec268fc5c7112cbb265e7.jpg

Benim muhtemelen analık damarlarım kabarmıştı, şu haldeydi çünkü :)) ama evet normal şartlarda çok zorlayıcı olur sizin için.

Terapilerde aşama aşama artırılır fobi nesneleri. Yani kediyi görme bile sizde korku yaratıyorsa önce oyuncak kediyle başlanır. O kadar değil derseniz kediye uzaktan bakma, kediye yaklaşma ama dokunmama, kediye mama verme ama hala dokunmama gibi gibi ilerleniyor. Bi arkadaşınızın kedisi varsa daha iyi tabii daha sakin bir ortamda yan yana gelebilmeniz daha iyi olur.

Yavru kedi alirsaniz belki alismaniz daha kolay olur.hee daha ciddi boyuttaysa o zaman tedavi gormeniz gerekir.Malesef bu korkular kolay kolay gecmiyor.Bende seviyorum ama uzaktan.Ozellikle sokak kedileri cok hareketli olduklari ve birden hareket ettikleri icin bende gidip sevemem ama fobi gibi gibi degil.benim kizimda tam tersi nerde kedi gorse pesine duser

İlk 2-3 ay kediye asla çıplak elle dokunamadım, kış ayıydı kazağımın kolunu uzata uzata severdim falan.
Benim annem de böyleydi, ben sokakta buldugum bir yavruyu getirdim ilk 3-4 ay eldivenle dokundu. Yavrucak benim 2 odam arasında gezdi sadece ama su an 1 yıl olmak üzere ve beraber uyuyorlar :')) Annem "bunca yıl kedilerden kacarak neleri kaybetmisim" diye üzülüyor hatta :')
AMA şu çok önemli ben annem bu korkuyu aşamazsa ne yapacağımı, kime geçici sahiplendirecegimi, ne zaman evden taşınacağımı ve bugun dahil her gun aksatmadan kedimin tümm ihtiyacı olan temizliği, bakımı ve sevgiyi sağlayacağımdan emin olarak aldım. Yavrumun da güvenliğini garantiledim yani. Sizin de eşiniz ve çocuğunuz sizi zorlamadan destek olarak bu sürecte kediyle ilgileneceklerinden emin ise denenebilir bence.

Bunun için yapılan çalışmalar var aslında.

Bence dokunmak zorunda değilsiniz. Ben de sizin gibiydim. Ta ki, bu siteye taşınana kadar. Kedi sitesiymiş meğer. Şu an 20 ye yakın kediye bakıyorum.

Dokunamıyorum ama onlar bacaklarıma sarıldığında korkmuyorum. Aşama aşama oldu bunlar tabi. Hepsinin ayrı karakteri var. Çocuklarımı okul servisi için sitenin kapısına bırakırken kedi ordusu da bize eşlik ediyor ve sonra onlar beni evimin kapısına kadar bırakıyor. Sevilmemesi mümkün değil. Kediler ruhsal varlıklardır, her şeyi net olarak görür ve tedavi etmeye çalışırlar. Korkmak için neden yok gerçekten.

Konu sahibi, çevremde çok kişi bu fobilerini ancak kedi severek aştı. İlle ilk etapta dokunmak gerekmiyor. Bir kedinin evin içinde kendi hal hareketlerini izlemeyle başlayın derim hoşunuza gidecek, kedisi olan arkadaşınız yakınınız varsa biraz sık uğrayın onlara. İnanın bana isterseniz zamanla aşarsınız, hatta sizin gibi olanlar sonradan kedi aşığı oluyorlar 🤭😸

Bunu ancak maruz kalma yöntemi ile çözersiniz . Bende sizin gibi korkar cekinirdim sonra kiramadigim bir arkadasimin kedisini 1 ay kendi evimde ağırlamak durumunda kaldım sakin sessiz tatlı bir kediydi ve ben onunla yendim şimdi kedi gördüğüm zaman alıp içime sokasim geliyor kediler inanılmaz sevimli . Hareketli değil de sakin sessiz kedilerden başlayın sevmeye çok tatlılar 😻

Bunun için yapılan çalışmalar var aslında.

Bence dokunmak zorunda değilsiniz. Ben de sizin gibiydim. Ta ki, bu siteye taşınana kadar. Kedi sitesiymiş meğer. Şu an 20 ye yakın kediye bakıyorum.

Dokunamıyorum ama onlar bacaklarıma sarıldığında korkmuyorum. Aşama aşama oldu bunlar tabi. Hepsinin ayrı karakteri var. Çocuklarımı okul servisi için sitenin kapısına bırakırken kedi ordusu da bize eşlik ediyor ve sonra onlar beni evimin kapısına kadar bırakıyor. Sevilmemesi mümkün değil. Kediler ruhsal varlıklardır, her şeyi net olarak görür ve tedavi etmeye çalışırlar. Korkmak için neden yok gerçekten.
Kesinlikle .dikkat ettim ve gördüm ki Kedileri düzenli olarak besledigim dönemler işim gücüm çok rast gidiyor .

Kedi korkunuzun sebebi nedir?
Terapiye gidin bence. En temizi o.
Sebebine göre farklı bir yol önereceklerdir.
Benim bildiğim EMDR terapi var.
Bir araştırın.

Kizlar ben kediden çok korkuyorum..
Çok şükür kızımı kendim gibi yapmadım o sever okşar besler.Hep anlattım ona .
Ben hoşlanmıyorum ama sen sev vs.

Neyse gittiğimiz her mekanda kedi olmasından benim kedi gorunce aslan görmüş gibi korkmamdan usandım.
Kızıma kötü örnek biliyorum ama aslan kaplan gordem bu kadar korkmam heralde.

7 yaşındaki kızım beni teselli ediyor.
Korkma annecim falan diye.

Bunun bir yolu varmı.
Eşimde çok sever benim korkum olmasa eve alicaklar o derece.
Bu korkumu nasıl Yenerim
acaba küçükken yaşadığınız bir korkunuz mu var zihnınızın derinlerinde travma olarak

Ben küçükken çok korkardım sebebi de ablam kediyi üzerime atmıştı, çok korktum bir süre :) ama daha sonra eldiven giyip dokunmaya başladım. Üzerime bir kıyafet giyip kediyi kucağıma alıyordum sonra bir alıştım ki o mırıldaması insana terapi gibi geliyor. Bir de bacağıma masaj yapardı çocuk gibi uyuturdum kucağımdan indirmek istemezdim o sıcaklığını çok severdim. Kediler zararsız hayvanlardır köpek deseniz hadi neyse köpek saldırıları oluyor derim ama kedi hiçbir şey yapmaz hemen evcilleşiyorlar, hissediyorlar kendisine şefkatle yaklaşanı.

Bende daha kötüsü var hiçbir büyük hayvandan korkmam kedi köpek ejdarha gelse korkmam ama böcek sürüngen kırkayak kelebek solucan böceğin her türünu görünce çığlık çığlığa kosuyorim hatta ağlıyorum üstüme falan atlasa çekirge falan piknik köy bahçe heryer zehir oldu elim ayagim titriyor ve kal geliyor resmen Allah bize yardım etsin 😃

Çok zor olsada minik bi yavru kedi sahiplenin bence hatta sahiplenmeden önce elinizi koklatmaya çalışın sonra sevmeye çalışın çok zor olsa da bi kere bile yapsanız devami geliyo

Benim annem hem korkar hem tiksinirdi. "Geçici olarak" acil yuvaya ihtiyacı olan , ameliyattan çıkmış, pansuman gereken bir kedi aldım. Geçici, geçici, diye diye. Bu sene annemle beraber uyuduğu 9. Senesine girdik

Isirilmistim son senelerde kopek korkum olustu (ki yoktu gider severdim)simdi sunu farkediyorum belirli kopek olur gelir kendini sevdirir tamam ama bu baska her kopegi gordugumde yenileniyor birde 2 3 taneyse ve benim tarafima geliyorlarsa kalbim hizli atmaya basliyor elim ayagim titriyor bence biz bunu yuzlesmeyle falan yenemeyiz , bir uzmana gitmemiz lazim

X