Neden kilo vermemişim veya veremiyorum

Ben sana kabaca özetleyeyim ne yapman gerektiğini. Biraz uzun olacak ama elimden geldiğince kısaltarak yazacağım.

Öncelikle bir kan değerlerine baktır ki bir eksiğin var mı yok mu görüp ona göre hareket edelim. Demirin düşükse ne yaparsan yap kilo vermen yavaşlar. Ya da başka sıkıntıların kilo vermene engel olabilir.

Şimdi sağlık sorunun olmadığını varsayarak başlayalım. Bu aşamada TDEE değerini öğrenmen gerekiyor. Yani cinsiyetin, yaşın, boyun, kilon, günlük aktiviten ve vücut yağ oranın göz önünde bulundurularak sabit kiloda kalmak için alman gereken günlük kalori miktarı. Bunun için Google'a TDEE calculator yazman yeterli. Vücut yağ oranını hesaplamak için yine Google'ı kullanabilirsin. Bunun için de vücut ölçülerin gerekiyor, bir mezura edinmeyi unutma. Eğer hesaplamada sorun yaşarsan yardımcı olurum.

TDEE değerini hesapladığını varsayalım ve bu değer 2000 çıktı diyelim. Bu 2000 şu anlama geliyor eğer her gün 2000 kalori alırsan yaşın veya sağlığın değişmediği sürece 75 kiloda kalacaksın demek. Kilo vermek istiyorsan da kalori açığı vereceksin.

Yine 2000 üzerinden konuşalım. Günlük 500 açık verirsen 2 hafta sonunda 7500 kilo açık vermiş olacaksın ve bu da 1 kg demek. Eğer günlük 250 kalori açık verirsen 1 ay sonunda 1 kg vermiş olacaksın. Yani kalori açığının miktarı sadece kilo verme süreni değiştirecek. Bir gün 500 açık verip ertesi gün 300 fazlan çıkarsa o verdiğin açıktan düşüp ona göre hesaplamanı yapacaksın. Burada dikkat etmen gereken şey şu; 1250 kalorinin altına düşmemelisin, yetişkinler için tehlikeli sınırlar bunlar. Bu kalori açığı için illa yemekten kısman gerekmiyor bu arada, spor yaparak da bu açığı sağlayabilirsin ama ben sert sporlardan sonra açık vermede zorlandım bir de üstüne kaslanıp daha da kilo almıştım (incelsem de tartıda kilom artmıştı) haberin olsun.

Son olarak bu kaloriyi sağlıklı hesaplaman gerek bunun için de iyi bir kalori takip uygulaması ve hassas terazi şart. Bu kısımda dikkat etmen gereken şey de kalori dağılımın olmalı. Yani 500 kaloriyi gidip bir paket çikolatadan değil de bir tabak tavuklu pilavdan almalısın. Karbonhidrat, yağ ve protein alımın dengeli olmalı.

Bunlara dikkat edersen sağlık sorunun olmadıkça kilo vermeme durumun olamaz. Ben 53 kilodan 47'ye düşmüştüm düşün artık. Bilenler bilir bu 90 kilodan 60 kiloya düşmekten çok daha zor bir süreçtir.

Başarılar diliyorum motivasyonunu sakın kaybetme ve strese de girme. Stres yaptıkça su tutuyor vücut hatta verebileceği kiloları bile zor veriyor insan. Bir de her gün tartılmaya kalkma. Sabah aç karna su içmeden tartıl sonra 3 hafta sonra yine aç karna tartıl. Hatta tartı işini komple bırakıp mezura kullanmayı öğrensen daha iyi olur. Her ne kadar insan tartıda somut bir sonuç görmek istese de aynadaki görüntü yeterli olabiliyor :)

Bilemiyorum ben söyleyenlerin yalancısıyım birçok alanında uzman kişiler zeytin yağınin vücutta depolanan bir yağ olmadığını okudum gördüm ama asla fazla tüketmedim sadece yemeklerde kullandım salatayı çoğunlukla yağsız tükettim yumurta yi kizartmam evet bunlar bir örnek ama bende çok dikkatli olduğuma eminim o kadar baş ağrısı boşuna mı çektim ilk hafta🙂
O zaman belki de bir şeyler olacakmış ama sen sonuç için aceleci davranmış olabilirsin. Sen yine de yazdığım yöntemi dene. Kalorisiz yağ olmaz canım böyle şeyleri geç. Ha şu var mesela tekli doymamış yağlar bel çevresindeki yağların yakımına yardımcı oluyormuş örneğin yağlı tohumlar (fındık, fıstık vs.) zeytinyağı falan ama bu bunların kalorisiz olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyin fazlası depolanıyor vücutta, isterse protein olsun o bile yağa dönüştürülüp depolanıyor vücudumuzda :)

Daha önce hiç kilo verme gereği duymadım aslında acıktım pek fark etmemiştim kapanınca çok fazla kötü duruyor kilo evet kapanmak çok güzel ama bu kadar kötü durmamalı bende dedim o yüzden girdim bu yola ve karaciğer yağlanması çıktı aslında doktor da kilo vermelisin demisti
Ooo karaciğer yağlanması mi var kız o zaman diyet farz olmuş. Karaciğer yağlanması için bazı yiyeceklerin tüketimini bırakmak gerekiyor. Evde başarılı olamazsan kesinlikle bir diyetisyene git, daha yaşın genç kendine iyi bakmalısın şimdiden bunlar başlarsa ohoo
Günlük yürüyüşü sakın aksatma. En etkili yağ yakma yolu hafif tempolu yürüyüşler oluyor.
Biraz emir kipiyle konusuyorum ama kusura bakma konuşma tarzım öyle olabiliyor normalde beni tanısan emir gibi söylemediğimi anlarsın ama yazarak bu kadar oluyor :)

Ooo karaciğer yağlanması mi var kız o zaman diyet farz olmuş. Karaciğer yağlanması için bazı yiyeceklerin tüketimini bırakmak gerekiyor. Evde başarılı olamazsan kesinlikle bir diyetisyene git, daha yaşın genç kendine iyi bakmalısın şimdiden bunlar başlarsa ohoo
Günlük yürüyüşü sakın aksatma. En etkili yağ yakma yolu hafif tempolu yürüyüşler oluyor.
Biraz emir kipiyle konusuyorum ama kusura bakma konuşma tarzım öyle olabiliyor normalde beni tanısan emir gibi söylemediğimi anlarsın ama yazarak bu kadar oluyor :)
Estağfurullah sorun yok teşekkür ederim şimdi siz söyleyince girip hesap yaptım iki hafta için 8200 kalori açığı var regl de hesaplarsam açık görünmemesi gayet normal ben biraz daha ugrasmaliyim galiba bu şekilde ben bir yılda bile veremem bu kiloyu bakalım doktor ne diyecek kan değerlerime ins insülin direnci yoktur o kotu olur

O zaman belki de bir şeyler olacakmış ama sen sonuç için aceleci davranmış olabilirsin. Sen yine de yazdığım yöntemi dene. Kalorisiz yağ olmaz canım böyle şeyleri geç. Ha şu var mesela tekli doymamış yağlar bel çevresindeki yağların yakımına yardımcı oluyormuş örneğin yağlı tohumlar (fındık, fıstık vs.) zeytinyağı falan ama bu bunların kalorisiz olduğu anlamına gelmiyor. Her şeyin fazlası depolanıyor vücutta, isterse protein olsun o bile yağa dönüştürülüp depolanıyor vücudumuzda
Pek onları yiyemiyorum aslında midem sıkıntılı demiştim ya aslında şöyle bir sorunum var sürekli istifra ediyorum ben özellik le yağlı şeyler yediğimde kuruyemiste aynı şey oluyor yumurta peynir yoğurt bir kaç şey ozeliikle tetikliyor ama diyete girdigimden bu yana hergun olan şey 4 defa yaşandı sadece bu açıdan çok rahat hissediyorum

Estağfurullah sorun yok teşekkür ederim şimdi siz söyleyince girip hesap yaptım iki hafta için 8200 kalori açığı var regl de hesaplarsam açık görünmemesi gayet normal ben biraz daha ugrasmaliyim galiba bu şekilde ben bir yılda bile veremem bu kiloyu bakalım doktor ne diyecek kan değerlerime ins insülin direnci yoktur o kotu olur
Evet canım normal bence de. Regl dönemi vücut fazla su tuttuğu için kilo vermede yanıltıcı oluyor. Bol su içip uykuna dikkat etmeyi unutma bunlar da önemli. Bir an önce ideal kilona ulaşırsın umarım :)

Pek onları yiyemiyorum aslında midem sıkıntılı demiştim ya aslında şöyle bir sorunum var sürekli istifra ediyorum ben özellik le yağlı şeyler yediğimde kuruyemiste aynı şey oluyor yumurta peynir yoğurt bir kaç şey ozeliikle tetikliyor ama diyete girdigimden bu yana hergun olan şey 4 defa yaşandı sadece bu açıdan çok rahat hissediyorum
Bunu da doktora danışsan iyi olur canım daha önce bu kadar sık istifra hiç duymamıştım. Azalmasına sevindim çünkü yemek borun hasar alır böyle giderse. Bu çok önemli bir şey derhal önlemini almalısın. Benim de midem sıkıntılı, sürekli dikkat ederek koruyorum kendimi

Bunu da doktora danışsan iyi olur canım daha önce bu kadar sık istifra hiç duymamıştım. Azalmasına sevindim çünkü yemek borun hasar alır böyle giderse. Bu çok önemli bir şey derhal önlemini almalısın. Benim de midem sıkıntılı, sürekli dikkat ederek koruyorum kendimi
Teşekkür ederim inşallah biraz daha gayret gerekli gittim bu konuyla alakalı ama endoskopi istediği için bende yapmaya korkuyorum nedeni ni bulamadik psikiyatri ye yönlendirdi ordanda sonuç alamadım temizlik takıntısı yüzünden yada koku hassasiyet i yüzünden de olabilirmiş dedi ama beni tetikleyen şeyler olduğu için psikolojik olduğunu da düşünmüyorum bu aralar azaldı ama hiç bitmedi inşallah sağlıklı beslenirken bunu da atlaticam gibi geliyor

Var aslında dayimda yada bir kaç akrabamda her yemek sonrasi oluyor onlarda aynı şikayetler tam olarak onlarında sorunu ne bilmiyorum galiba memleket olarak fazla acı baharat yağ salça Diyarbakırin ortak sorunu burda mide rahatsızlığı olmayan bir insan tanımıyorum

Merhaba Arkadaşlar ramazan bayramı sonrası tartıldım ve 75 kiloyu gördüm ben doğumdan sonra bu kiloları aldım ve bildim bileli hep tombiş bir kadınım ama artık fotoğraflarda falan balina gibi hissediyorum kendimi benimle aynı kiloda olanlar bile bana zayıf geliyor nedense omuzlarım geniş çünkü neyse ben yaklaşık 25 gündür Karatay diyeti uygulama gayretindeyim Allah ta yardım etti hiç istikrarımi bozmadım ekmek pirinç vs yok diyeti bilenler var detay yazmiym ve bir heyecanla eşimde çok kilo vermişsin göbeğin gitti vs deyince tartıya çıktım ne göreyim 75 kilodayım hem sağlıklı besleniyorum şeker vs yok ufaktan spor yapıyorum zaten çok aktif bir insanım bir dk oturmam niye böyle oldu bozmadım hala devam ediyorum ama çok kafaya taktım randevu aldım kan değerlerime baktiracam boyum 165 boyuma göre en az yirmi kilo vermem gerekiyor millet nasıl bir haftada 5 kilo veriyor anlamıyorum diyetin yanında kalori de takip ettim hiç 1200 un üzerinde yemedim bile 😏

Ben de benzer durumdayım. 11 martta kesin olarak başlamıştım ilk 4-5 günde ödem gitmişti. Ama sonrası gelmedi. Dikkat de edemedim zaten. Simdi 2-3 haftadır dikkst ediyorum. Bu kez de araya hastalık vs girdi 74.4'ün altını göremedim hiçbir zaman. 2-3 sene önce pek dikkat etmedigim halde 3 haftada 4 kilo gitmişti. O dönemde de bazi sebeplerden dolayi bırakmıştım. Simdi o ödem bile girmiyor.

Var aslında dayimda yada bir kaç akrabamda her yemek sonrasi oluyor onlarda aynı şikayetler tam olarak onlarında sorunu ne bilmiyorum galiba memleket olarak fazla acı baharat yağ salça Diyarbakırin ortak sorunu burda mide rahatsızlığı olmayan bir insan tanımıyorum
Belki de kızz baharatı mı çok abartıyorsunuz acaba. Acı zaten normalde de dokunan bir şey bence kilondan önce buna dikkat et bu daha önemli

Teşekkür ederim inşallah biraz daha gayret gerekli gittim bu konuyla alakalı ama endoskopi istediği için bende yapmaya korkuyorum nedeni ni bulamadik psikiyatri ye yönlendirdi ordanda sonuç alamadım temizlik takıntısı yüzünden yada koku hassasiyet i yüzünden de olabilirmiş dedi ama beni tetikleyen şeyler olduğu için psikolojik olduğunu da düşünmüyorum bu aralar azaldı ama hiç bitmedi inşallah sağlıklı beslenirken bunu da atlaticam gibi geliyor
Aynen öyle canım sağlıklı beslenmeyle düzeltirsin. Bu arada aralıklı orucu da öneririm. Genelde 16 saat açlık 8 saat yeme düzenini uyguluyorum. Sen de kendine göre olanı deneyerek bulabilirsin. Mesela eskiden ara öğün falan yapıyordum kalkar kalkmaz yiyordum işte metabolizma çalışsın falan diye düşünerek, çok etkisinde kalmıştım uzmanların açıklamalarının. Ama habire midem rahatsızlanıyordu. Sonra 2 öğüne düşürdüm ara öğünü çıkarttım hayatımdan. Sabah yemezsem elim ayağım titrerdi önceden sonra alıştığım düzenle 12-13'te yesem bile acıkmıyorum. Akşam da bu yediğimden en az 4 en fazla da 7-8 saat sonra yiyip öğünü kapatıyorum. Bu şekilde gastrit problemini falan bitirmiştim. Senin de rahatsızlığına iyi geleceğini düşünüyorum, tabii sen kendi doktorun olmalısın. Belki sana da sık ve az yemek yarayabilir, denemeden bilemeyiz. Kolay gelsin şimdiden :)

Aynen öyle canım sağlıklı beslenmeyle düzeltirsin. Bu arada aralıklı orucu da öneririm. Genelde 16 saat açlık 8 saat yeme düzenini uyguluyorum. Sen de kendine göre olanı deneyerek bulabilirsin. Mesela eskiden ara öğün falan yapıyordum kalkar kalkmaz yiyordum işte metabolizma çalışsın falan diye düşünerek, çok etkisinde kalmıştım uzmanların açıklamalarının. Ama habire midem rahatsızlanıyordu. Sonra 2 öğüne düşürdüm ara öğünü çıkarttım hayatımdan. Sabah yemezsem elim ayağım titrerdi önceden sonra alıştığım düzenle 12-13'te yesem bile acıkmıyorum. Akşam da bu yediğimden en az 4 en fazla da 7-8 saat sonra yiyip öğünü kapatıyorum. Bu şekilde gastrit problemini falan bitirmiştim. Senin de rahatsızlığına iyi geleceğini düşünüyorum, tabii sen kendi doktorun olmalısın. Belki sana da sık ve az yemek yarayabilir, denemeden bilemeyiz. Kolay gelsin şimdiden
Teşekkür ederim fikir veriyorsunuz aynen dediğiniz gibi çalışmaya devam bugün daha da az açık biraktim çok daha dikkatliydim rahatta gidiyor aslında öğün konusunda ben kendimi bildim bileli zaten ailemde bizde iki öğün yeriz hep okkalı bir kahvaltı aynı şekil bol yağlı bir akşam yemeği ile günü kapatırız yine iki öğün devam ediyorum ama sağlıklı olacak düzgün bir beslenme şekli ile🙂

Belki de kızz baharatı mı çok abartıyorsunuz acaba. Acı zaten normalde de dokunan bir şey bence kilondan önce buna dikkat et bu daha önemli
Evet acı çok tuketiriz süs biberi mesela ekmek kadar çok tüketilen bir şey bizlerde ama onuda bıraktım çünkü iştahı açar diyetim de acıyı da çıkardım aslında🙂

Ben de benzer durumdayım. 11 martta kesin olarak başlamıştım ilk 4-5 günde ödem gitmişti. Ama sonrası gelmedi. Dikkat de edemedim zaten. Simdi 2-3 haftadır dikkst ediyorum. Bu kez de araya hastalık vs girdi 74.4'ün altını göremedim hiçbir zaman. 2-3 sene önce pek dikkat etmedigim halde 3 haftada 4 kilo gitmişti. O dönemde de bazi sebeplerden dolayi bırakmıştım. Simdi o ödem bile girmiyor.
Aynı durumdayiz galiba ben şuan regl m bitmesini tekrar tartilmayi bekliyorum yanlış zamanda tartilmista olabilirim bu platform u çok seviyorum aslında bildiğimizi zannetigimiz bir çok şeyi yanlış uyguluyor olabiliriz fikir edinme açısından yada kalori açığı tam olarak nasıl oluyor ne kadar açık kilo kaybı yapıyor burda öğrendim diyebilirim yanlış biliyormusum🙂 şimdi öğrendiklerimi pekiştirerek devam ediyorum geçmiş olsun bu arada ben o rakamı görünce bile hiç bozmadım bu kilolar gitmek zorunda kız ayaklarıma bakıyorum açıyorum onlara minnacık şey beni nasıl taşıyor diyorum çok pis kafaya taktım bu konuyu dizide durduran birşey olmalı belki benim gibi yanlış hesap veyahut Allah korusun herhangi bir kan değeri engel oluyor olabilir bı baktirin isterseniz

Ben Karatay beslenmesine hakim sayılabilecek bir insanım.
Öğün saatlerinizi, neler yediklerinizi tek tek yazar mısınız?
AA öylemi teşekkür ederim yazıyorum o zaman
Kahvaltı fix böyle çünkü herseyi tuketemiyorum meyvelerde degisiklik oluyor sadece
2 haşlanmış yumurta
5 6 ceviz
Yüz gram kadar peynir
Erik,elma, yarım muz kavun avakado hangisi varsa birini bıraktım tabagima
Ev yapımı yeşil zeytin on adet falan yoğurt 3 yemek kaşığı kadar domates salatalık birer adet yeşil çay ile
Akşam yemeği yeşil mercimek çorbası. Lahana yemeği, türlü, mercimek çorbası,fırında mücver mısır unu ile yapıldı, ızgara tavuk fırında köfte, patates yemeği,çiriş otu var bilirmisiniz onu yaptım ,pazı köklerini kavurdum bunlar tercihlerim dolu bir tabak ekmeksiz küçük bir kase yoğurt veya salata eşliğinde bu şekil beslendim ek olarak bol bol çaylar içtim limonla şeker yok

AA öylemi teşekkür ederim yazıyorum o zaman
Kahvaltı fix böyle çünkü herseyi tuketemiyorum meyvelerde degisiklik oluyor sadece
2 haşlanmış yumurta
5 6 ceviz
Yüz gram kadar peynir
Erik,elma, yarım muz kavun avakado hangisi varsa birini bıraktım tabagima
Ev yapımı yeşil zeytin on adet falan yoğurt 3 yemek kaşığı kadar domates salatalık birer adet yeşil çay ile
Akşam yemeği yeşil mercimek çorbası. Lahana yemeği, türlü, mercimek çorbası,fırında mücver mısır unu ile yapıldı, ızgara tavuk fırında köfte, patates yemeği,çiriş otu var bilirmisiniz onu yaptım ,pazı köklerini kavurdum bunlar tercihlerim dolu bir tabak ekmeksiz küçük bir kase yoğurt veya salata eşliğinde bu şekil beslendim ek olarak bol bol çaylar içtim limonla şeker yok
Saati yazmamisim 🙂 çocuk okuldan gelince yaptım kahvaltı mi iki iş olmasin diye ondan önce su ile oyalandim 12 gibi kahvaltı akşam yemeği ise 6 da gece geç uyuduğum için yeterli olduğunu düşünüyorum

Mısır ununu kullanmayın.
Kahvaltınızı uyanır uyanmaz yapmanız lazım, hazırlaması çay demlemesi derken 30 dakika geçebilir ama saatler geçmemeli. En önemli şeylerden biri bu.
Meyveye bir süre ara verin, illa yiyecekseniz sabah tüketin ama önce bırakın meyve çeşitlerini.
Ben sabah 7.30 gibi kalkıp 30 dk içinde kahvaltıyı bitirmiş oluyorum.
Akşam yemeğini en geç altıda yemiş oluyorum. Ara öğün genelde yapmıyorum, yapacaksam ceviz, çiğ fındık yiyorum.
Yeşilliklerin suyunu içmeyin, meyve suyu içmeyin, şekerli hale geliyorlar.
Yoğurdu mayalarken şeker koyuyorsanız (kimisi koyuyor) koymayın.
1 hafta kadar yoğurt da yemeyin. 1 hafta bunları yapıp bakın kiloda değişiklik var mı.

X