Neden kimse anlamıyor illa söylemek mi lazım?

darkmore

Her dedigi cikan Nostradamus-more
Pro Üye
28 Kasım 2010
40.778
133.816
Arkadaşlar selamlar
Yakın tanıdığım üyeler bilir,bilmeyenlere de ben anlatmaya geldim. Geçen sene oğlum 1. Sınıftaydı. Ben iş giriş çıkış saatlerinde büyük sorunlar yaşadım. Çocuğu normal saatten erken okula bıraktım,olması gerekenden geç aldım. Ve en önemlisi geçen sene yaşadığım sıkıntıları da sohbet amaçlı paylaşmıştım komşumla. Kendisinin de bir oğlu bir kızı vardı aynı okulda. Komşumun çalışma saatleri benimkinden iyi durumda. Bir defa bile demedi nasıl olsa benimkileri alıyorum,seninkini de alayım diye. Ben de söylemedim. Evet aslında yardım istiyorsak söylemeliyiz farkındayım.

Bu sene benim iş saatlerim rahat,çocuğumu alabiliyorum rahatlıkla. Ama komşum sanırım delirdi,her sabah kapıya geliyor hadi ben bırakayım hepsini de diyor. Akşamları ben alayım diye arıyor. Birkaç gündür de bana sen alır mısın akşamları demeye başladı. Aklımca eşitliyor bizi şimdi. Ya benim yardıma ihtiyacım geçen seneydi,şimdi lazım değil diyemiyorum.

Geçen sene annemden rica etmiştim bir süre taksiyle anlaşıp benim evden çıkıp çocuğu alıyor evime geri geliyordu. Oğlumu etüt sınıfına bırakmak istememiştim 1.sınıftı ilk zamanlardı,alışsın nefret etmesin vs diye. Sağolsun varolsun annem. Kaç defa kapıda karşılaşmışlar annemle,bir defa bile teyze gel taksi çağırma beraber gidelim dememiş. Tamam ben kimseden bir şey beklemiyorum da, annem de 70 yaşında dinç de olsa yaşlanmış bir kadın. Ben insaniyet namına yani arabası olmayan komşumu durakta beklerken durup alıyorum,küçük bebeği olan Arkadaşıma yardım teklif ediyorum. Çayım bitti canım istiyor diyen iş arkadaşıma gel sana alayım diyorum. Suratından hasta olduğu gayet belli olan asistanıma hadi sen biraz dinlen,fotokopileri ben hallederim diyorum. Bunları yapmam marifet değil,bence insanlık görevi, nezaket. İlla benden ağızla istenmesine gerek yok, bir kişinin zor durumda olduğunu anlamamız için illa söylenmesine mi gerek var anlayamıyorum gerçekten.

Netice itibariyle kendimi artık gerizekalı görmeye başladım. Bulunmaz hint kumaşı değilim,kusursuz elbette değilim,benim de var hatalarım. Ama kendimi aptal yerine konmuş hissediyorum artık. Ben karşıdakinin halini anlıyorum da benim halimi neden anlamıyorlar diye sorgular oldum. Sizlerle paylaşmak istedim,değerli fikirlerniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Dolayli olcak ama anlatayim. Ayni binada oturan 2 elti var. Cocuklari ayni yas anasinifina gidiyolar. Ayni okula ayni saatte girip ayni saatte cikiyolar. Eltilerden biri yeni dogum yapmis. Diger elti ben kendi bebemi goturup getiriyorum sen minik bebenle cikma demiyor. Oteki elti de mecbur gorevlinin cocuguna para veriyor cocugunu okuldan hergun getirsin diye. Okula giden eltiyle birlikte gorevlinin cocugu gidip o 2 cocugu okuldan alip geliyolar. Ustelik bu dogum yapan elti oteki eltiye ne iyilikler ne ablaliklar yapmis o dogurunca aylarca gidip ona bebelerine evine bakmis anlat anlat burdan koye yol olur. Elti diyorum bak kavga dovus olmayan iyi gecinilen akrabalik iliskisi bu. Sen.kaldi ki komsu diosun. Insanlar kendi menfaatine olmayinca hic bi ise yanasmaz. Vardir bi menfaati

Bence bu konuda kalbinizi dinleyin. O size doğruyu söyleyecektir. Çocuklarınızı komşunuzun almasını istiyor musunuz istemiyor musunuz diye kendinize sorun.

Ama şunu da unutmayın. Komşunuz bugün alırsa yarın da benim çocuklarımı alır mısın diyecektir.

Herkes nazik olamaz. Kimseden ince düşünmelerini beklemeyin üzülürsünüz. Verdiğiniz nezaketi karşı da göremiyorsanız nezaketi veya ilişkiyi sınırlandırırsanız kafanız rahat eder.

İnsanlar yardim istemeden her muhabbete "aa ben yapayim, yardim edeyim" diye ortaya atilmam genelde hani çook yakinimsa teklif edebilirim. O yuzden yardim istemeyene yardim edeyim demem anlasam da veya hallerini tahminde bulunmaya calişmam.

Ama sizin arkadaş daha çok uyaniklik yapiyormuş gibi geldi. Kendi ihtiyaci olunca size teklif etmiş ki kendi ihtiyacini karşilatmak için. Yardim isteyemiyorsaniz bile bari istemediginiz yardimi geri çevirin. Disariya karşi bu derece tepkisiz kalip ben susayim gozlerim konuşsun herkes beni anlasin olmaz yani. 😁

Estağfurullah niye öyle diyorsun?
Yavrunun eğitim öğretim hayatı başarı dolu olsun inşallah.

Şöyle ki yardım edebilecek olan kişinin bile bile yardım etmemesini, senden talep gelmesini beklemesini ona muhtaç olduğunu görmek istediğini düşünüyorum.

Tam olarak ifade edememiş olabilirim.

Yaşadım biliyorum.

Sen yardım isteyince o da böbürlenerek “işte dark geldi kapıma, ben böyle büyük ve yardımsever insanım” diyecek.

Akşam işim alamam diyebilirsiniz, kimsenin çocuğun sorumluluğunu almak istemiyorum diyebilirsiniz. Yada bir kahveye davet edip duygularınızı paylaşabilirsiniz.

Ama hissettilerinizde haklısınız. Ben olsam bende kötü hissederdim.

Dolayli olcak ama anlatayim. Ayni binada oturan 2 elti var. Cocuklari ayni yas anasinifina gidiyolar. Ayni okula ayni saatte girip ayni saatte cikiyolar. Eltilerden biri yeni dogum yapmis. Diger elti ben kendi bebemi goturup getiriyorum sen minik bebenle cikma demiyor. Oteki elti de mecbur gorevlinin cocuguna para veriyor cocugunu okuldan hergun getirsin diye. Okula giden eltiyle birlikte gorevlinin cocugu gidip o 2 cocugu okuldan alip geliyolar. Ustelik bu dogum yapan elti oteki eltiye ne iyilikler ne ablaliklar yapmis o dogurunca aylarca gidip ona bebelerine evine bakmis anlat anlat burdan koye yol olur. Elti diyorum bak kavga dovus olmayan iyi gecinilen akrabalik iliskisi bu. Sen.kaldi ki komsu diosun. Insanlar kendi menfaatine olmayinca hic bi ise yanasmaz. Vardir bi menfaati
Ben de eltimle aynı binada oturuyorum, çocuklarımız aynı anaokuluna gidiyor, ben çalışıyordum eltim bu yıl çalışmaya başladı ama bazı günler kaynım evde oluyor, eltim ve kaynimla konuşmuyorum kendimce hakli sebeplerim var ama öğle aramda kızımı okula bırakırken onun kızını da bırakıyorum, kimse bana birakirmisin demedi, kaynanam otomatik olarak yanıma veriyor birşey demedim çocuk sonuçta ama aksam almiyorum çünkü işten 15 de cikiyor zaten gidip alabilir bir engeli yok ama alsam getirsem çocuğu hayatta ben alırım gerek yok demez, hem konuşmaz hem de böyle

Sadece öyle insanlarla denk gelmişsiniz, herkes öyle değil. Mesela biz küçükken komşumuz arabayla kızını bırakırken bizi de bırakırdı ve bir karşılık beklemiyordu. Geçen sene de annem başka bir komşumuzun çocuğunu iş yerine onun okulu yakın diye sabahları bıraktı hep.

Ben de eltimle aynı binada oturuyorum, çocuklarımız aynı anaokuluna gidiyor, ben çalışıyordum eltim bu yıl çalışmaya başladı ama bazı günler kaynım evde oluyor, eltim ve kaynimla konuşmuyorum kendimce hakli sebeplerim var ama öğle aramda kızımı okula bırakırken onun kızını da bırakıyorum, kimse bana birakirmisin demedi, kaynanam otomatik olarak yanıma veriyor birşey demedim çocuk sonuçta ama aksam almiyorum çünkü işten 15 de cikiyor zaten gidip alabilir bir engeli yok ama alsam getirsem çocuğu hayatta ben alırım gerek yok demez, hem konuşmaz hem de böyle
Terbiyesizlige bak. Bu benim bahsettigim arkadas🤪 bakti her gun kucuk bebekle almak birakmak cocuklari ona dusuyo. Eltisine de dedi gorevlinin cocugu gotururmus o gotursun ikisini de diye. Isin icine para girince istemedi tabi digeri. Smdi her.gun gidip aliyo. E madem gidip alabiliyodun diger cocuk da yaninda gelse nolurdu. Mesele paraysa ona da verilirdi o para

Ben de istenmediği sürece yardım eden biri değilimdir. Belki o da senin çocuğun sorumluluğunu almak istememiştir. Fakat şimdi yardım etmesi de boşuna değil, zaten akşam alır mısın demesinden belli. İnsanların birbirini idare etmesi başka, birinin diğerini enayi yerine koyması başka. Bence sen bundan sonra teklif ettiğinde "uğrayacağımız yerler var" deyip sav bu kadını başından. Açıkça söyleyemiyorsan tabii.

X