organik besinler

mulatka

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2016
27
13
34
Arkadaşlar merhaba. Evde yogurt mayalamak istiyorum fakat organik ve güvene bilecegim birinden olmali ki bulamiyorum. Izmir'de oturuyorum. Tire sut organik ve güvenilir diyorlar. Duydunuz mu? Ne tavsiye ediyorsunuzu? Bebek icin hangi sütün yogurdununu onerirainiz? Pazardakilere guvenemiyorum. Hayvanlarda hastalik yayilmis diyorlar. Fikirlerinizi paylasin lutfen

Ben pazardan alıyorum arkadaşım kaynatıyorum 10 dakika mayalayıp yiyoruz ama bebe yok bizde. Olsa şu anki fikrim yine pazardan alırım devamlı aldığım yer olduğu için gibime geliyor ama yaşamdan kesin cevap veremem

ben cam şişedeki pastorize günlük süt ile yoğurt makinesinde yapıyorum.organik süt ile yapılan yoğurt kadar olmasa da hazır katkılı yoğurtlara göre daha içimiz rahat yiyoruz.bir de keçi sütünü tavsiye ediyorlar,onunla da yopurt yapabilirisiniz bebeğiniz için.

ben çok fazla organik takıntısının da sağlıklı olmadığı kanaatindeyim

zira bizim yukarıda köy var keçiler var

doğada otluyorlar vs

ama ortamda bir kontrol vs yok yani hasta olsalar ölünceye kadar kimsenin haberi olmaz

sağıp koyuyorlar bir kaba onun da ne kadar hijyenik olduğu hali ile tartışılır zira o kabı suya tutup koyuyorlar kenara

eskiden doğadaki mikroorganizmalar bu kadar kuvvetli ve etkin olmadığı için buzdolabı yokken bile o sütler bozulmazmış şimdi dolapta bile kısa sürede bozuluyor

biraz büyük işletmeler de de hayvanların yaşadıkları alan bile deterjanlı ya da ilaçlı su ile temizleniyor vs o da kimyasalı bol hale geliyor zira bunlar hayvan önce oraya yatıp sonra kendisini yalıyor en basitinden

çözüm önerisi günlük şişe süt ile mayaladım ben

İstanbul da yaşarken sitemize süt getirirlerdi bi kaç defa denedim ama eşim yoğurdun tadını beğenmedi. Bende migros marka süt alırım genelde onu da sek süt üretiyor diye biliyorum onunla mayalardım kavanozlara.
İstanbul dan taşındığımızdan beri de burada yakında bir köy var tanıdıklar vasıtası ile almaya başladım. Köye yolumuz düştüğünde alıyorum ama çoğunlukla migrosun karton sütleri ile mayalıyorum.

Organikliği bilemeyeceğim ama önce hazır yoğurt mayası ile başlayıp her defasında maya da kendini yenilediği için lezzeti arttı yoğurdun. En azından mayalama işlemimizde jelatin vs katkı maddesi yok.

ben çok fazla organik takıntısının da sağlıklı olmadığı kanaatindeyim

zira bizim yukarıda köy var keçiler var

doğada otluyorlar vs

ama ortamda bir kontrol vs yok yani hasta olsalar ölünceye kadar kimsenin haberi olmaz

sağıp koyuyorlar bir kaba onun da ne kadar hijyenik olduğu hali ile tartışılır zira o kabı suya tutup koyuyorlar kenara

eskiden doğadaki mikroorganizmalar bu kadar kuvvetli ve etkin olmadığı için buzdolabı yokken bile o sütler bozulmazmış şimdi dolapta bile kısa sürede bozuluyor

biraz büyük işletmeler de de hayvanların yaşadıkları alan bile deterjanlı ya da ilaçlı su ile temizleniyor vs o da kimyasalı bol hale geliyor zira bunlar hayvan önce oraya yatıp sonra kendisini yalıyor en basitinden

çözüm önerisi günlük şişe süt ile mayaladım ben
çok güzel açıklamışsın.
Ben de bunun ikilemini yaşıyorum hep.
Doktorlar diyor ki "inek sizinse sütünü içebilirsiniz, ama görmediğiniz ve tanımadığınız birinden almayın. İnsanın kanser olanı, verem olanı olduğu gibi ineğin de var. İlaç kullanıyorsa hayvan onun sütü imha edilmeli. Hele ki antibiyotik falan aman aman. "Bunu imha edecek kadar namuslu adam bulmak bir dert, sağdığı şartları düşünmek ikinci dert.
Ben civar köylere gidip alıyordum bir ara. Kızım küçüktü o zaman inekleri gösterebilir miyiz diye ahıra girdik de aman Allah'ım pislik içinde. Düşünün ki sağdıkları kabın içine kedi de giriyor, inek deviriyor da, fare de giriyor vs vs.. Kaldı ki süt sağma olayı saatlik sanırım. Mesela biz gitmeden öğlen falan haber veriyorduk 5lt alacağız diye. Adam sağıp kapıya koyuyordu. Allah bilir su da katıyordur ki kaymağı bile çıkmıyordu. Yani düşünün ki ben kendi ayağımla köye gidip köyden alıyordum bunları yaşadım. Kapıya gelen sütçülere hiç güvenmiyorum.
O yüzden kızıma ben günlük şişe süt alıyorum.

Gunluk şişe sutle mayaliyorum ben de, açık sutculerin ortami hic hijyenik gelmiyor, kaplar pis, ne kosullarda sagildigi belli degil vs. Ancak tanıdık olursa alirim.

arkadaşler organik ürünlerle ilgilenenler ben uzak yerlerere gönderildiğinde bozulmayacak olan ceviz dut pekmezi zeytin yağı ve aklınıza gelen başka istekleri olanler varsa ulaşırsa göndere bilirim annem yapıyor.

Benimde her hafta sutcum getiriyor sut temiz titiz duzgun insanlar biliyorum.yogurdu mayaliyorum.o mayayla diger haftanin yogurdunu da mayaliyorum.eger eksimisse pazardan koylulerin yaptigi suzme yogurttan aliyorum onunla da mayaliyorum.aldiginiz sutu en az 5 dk kaynatin.cok fazla kaynattinda mi icindeki yararli bakteriler oluyor.kaymagini da kizimin yedigi seylere koyup yediriyorum.ayni zamanda ekmegimizide kendimiz yapiyoz eksi mayadan onuda kendim uretiyom.

X