Özel okuldan alıp , devlet okuluna verme

Benimde kızım ilk okul 1. Sınıf koleje gidiyor benim asıl göndermemin sebebi kızım ünlü bir çocuk yıldız ve bu yuzden özele gonderdik parayida pesin yatirdik. Bende uzaktan egitim doneminde kizimin çokta fazla bisey anlamadigini fark ettim. Ve çok sacma bir sekilde sadece 10 dakika araliklar ile her saat basi ders yapiyorlar goruntulu. Benim sacma buldugum ise şu beden egitimi gorsel sanatlar muzik origami dersi drama dersi gibi dersleri bile işliyolar. Bende devlete gecirmek istiyorum ama psikoljisi nasil olur bilemiyorum. Bencede ozel okullar goz boyuyor egitimcilerin hicbirsey bildikleri yok ve çogu sözlesmeli ogretmen. Kadrolu asla yok buda demek oluyorki cocuklarin egitimi alt duzeyde bosa havadan para odemisiz. Bilemiyorum bende ne yapicagimi
Şunuda belirtim saydigim dersleri suan uzaktan egitimde isliyorlar demek istedim bence online egitimde bu dersler sacma onemli olan dersleri koymalari yeterli bence ama sirf aldiklari paranin hesabini sormayalim diye yaptiklarida ortada zaten. Devlete giden yegenim var oda 1. Sinif ve online ders islemiyorlarmis sadece eba izliyorlar ve ogretmeni gunluk ders veriyormus yapmalari icin odev gibi yani bana daha mantikli geldi.

5 bin lira gerçek bir rakamsa biraz fazla değil mi? Kardeşim özel bir lisede ödüyor yıllık 6 bin veriyoruz, tabi devlet katkısı da var bunun içinde.

geçenlerde yine 1. sınıf çocuk annesinin burda bi konu açtığını görmüştüm
sınıftaki diğer çocuklar çok güzel okumayı öğrenmiş benim oğlum hala heceleyerek okuyor diye
her çocuğun öğrenme kapasitesi, öğrenme tekniği, hele ki öğrenme hızı çok farklıdır
çocuğunuz daha 1. sınıf, ne bekliyordunuz ki?
ben 6. sınıfta renkleri meyveleri anca öğrenebildim. şimdi ingilizce öğretmeni adayıyım

bu arada ayda 5bin çok fazla değil mi ?
onun yerine özel ders alın daha verimli olur okulun fiyatı çok uçuk bana göre

Het çocuğun yeteneği farklıdır belki de minik prensin yeteneği daha farklı alanlaradır..
Ha değiştirmek istiyorsanız illa ki okulu, çocuğunuzun yeteneğine göre bi okul belirleyin..
Bu arada evlatlık almak isterseniz alın beni 😁

Profil resminizi değiştirmeyi düşünür müsünüz ?

Bir eğitimci olarak yazıyorum, çocuğu ilk okuldan lise bitimine kadar bütçeyi zar-zor denkleştirerek özel okullarda okutmak hiç mantıklı bir karar değil. Hesap yaptığınız zaman, üniversiteye gelene kadar ödeyeceğiniz parayla çocuğunuzu en iyi özel üniversitede okutabilirsiniz. Başarının çok küçük bir kısmını okul faktörüne bağlıyorum. Çocuğun doğru yönlendirilmesi ve kendi içsel motivasyonu ile zekası birleştiği zaman başarı kaçınılmaz oluyor. Aksi halde gelir seviyesi düşük ailelerden başarılı çocuklar çıkmazdı hiç.. şuan kendi çocuğuma bakıyorum, henüz ana okuluna gidiyor ama hiç gelecek vadetmiyor 😀 dış faktörlerle ittireceğiz gittiği yere kadar, istediğim kadar özel okula göndereyim, bazı hususların değişmeyeceğinin farkındayım mesela 😀

Peki arkadaşlar bir şey sorayım, konu bir hayli dallanıp budaklandı.
Kızım devlet okulunda 3. Sınıf öğrencisi, okulundan gayet memnunum.
5. Sınıf için özel okul düşünüyoruz, eşim düşünüyor daha doğrusu. Ben kendi okuluma almayı planlıyorum.
Sorum 8. Sınıfta sistemin nasıl işlediği ile ilgili. Gördüğüm pek çok kişi çocuğunu özele gönderiyor ama 8. Sınıfta sınava hazırlanırken özel derslere, dershanelere gönderiyor bir yandan. Özel okullarda amaç biraz da sınav odaklı çalıştırmak değil mi? Ben bunu yapmak istemiyorum çünkü bu sefer de diğer ihtiyaçlarına yetişemem. Biliyorum ki ergenlik söz konusu olacak , arkadaşlarında gördüğü x marka telefonu, ayakkabıyı isteyecek. Bu durumda benim maaşım sadece kızımın okul giderine yetmez.
Şu an devlet okulunda masrafı yok ve her ihtiyacını da içime sine sine karşılıyorum, yeri geliyor sırf tiyatro izlesin diye başka ile gidiyoruz ( küçük şehirdeyim)
Yani 8 de özel okulda da olsa illaki özel ders vs ihtiyacı olacak mı? Dışardan takviye gerekecek mi?

5. Sınıf için özel okul düşünüyoruz, eşim düşünüyor daha doğrusu. Ben kendi okuluma almayı planlıyorum.
Sorum 8. Sınıfta sistemin nasıl işlediği ile ilgili. Gördüğüm pek çok kişi çocuğunu özele gönderiyor ama 8. Sınıfta sınava hazırlanırken özel derslere, dershanelere gönderiyor bir yandan. Özel okullarda amaç biraz da sınav odaklı çalıştırmak değil mi? Ben bunu yapmak istemiyorum çünkü bu sefer de diğer ihtiyaçlarına yetişemem. Biliyorum ki ergenlik söz konusu olacak , arkadaşlarında gördüğü x marka telefonu, ayakkabıyı isteyecek. Bu durumda benim maaşım sadece kızımın okul giderine yetmez.
Şu an devlet okulunda masrafı yok ve her ihtiyacını da içime sine sine karşılıyorum, yeri geliyor sırf tiyatro seyretsin diye başka ile gidiyoruz ( küçük şehirdeyim)
Yani 8 de özel okulda da olsa illaki özel ders vs ihtiyacı olacak mı? Dışardan takviye gerekecek mi?
Benin oglan suan 6.sinifta.ilkokul bir haric hep ozelde okudu.
Suan hafiften sinav odakli calismaya yonlendiriyor ogretmenleri.kendide biraz bilincli sanirim bu ortamda bile baya testler calismalar vs yapti.

Ama sunu soyleyebilirim ki benim imkanim olmasa devlette devam ederdi ama asla pesini de birakmazdim.hergun ne islediler nereyi anlamadi sorgulardim.ki suan bile bilemedigi anlayamadigi yerleri anlatiyorum.

Ayrica okuldan cok kendisi evde youtube kanallarindaki hocalarla calisiyor.ve bence okuldan cok daha verim aliyor.cok seviyor onlari kitaplarini alip kendine programlar olusturuyor..

Maddi acidan ise sinifta hava atmayi seven bir iki cocuk disinda herkes kendi halinde diyebilirim.bizi cok zorlayacak istekleri olmadi

Benin oglan suan 6.sinifta.ilkokul bir haric hep ozelde okudu.
Suan hafiften sinav odakli calismaya yonlendiriyor ogretmenleri.kendide biraz bilincli sanirim bu ortamda bile baya testler calismalar vs yapti.

Ama sunu soyleyebilirim ki benim imkanim olmasa devlette devam ederdi ama asla pesini de birakmazdim.hergun ne islediler nereyi anlamadi sorgulardim.ki suan bile bilemedigi anlayamadigi yerleri anlatiyorum.

Ayrica okuldan cok kendisi evde youtube kanallarindaki hocalarla calisiyor.ve bence okuldan cok daha verim aliyor.cok seviyor onlari kitaplarini alip kendine programlar olusturuyor..

Maddi acidan ise sinifta hava atmayi seven bir iki cocuk disinda herkes kendi halinde diyebilirim.bizi cok zorlayacak istekleri olmadi
Ne güzel maşallah gayretli çocukmuş.
Benim kızım öyle pek çalışmayı seven bir çocuk değil. Ben kendi okuluma alırsam en azından öğretmen arkadaşlarımla sürekli diyalog halinde olur kontrol altında tutarım diye düşünüyorum. Özele gönderme fikri daha çok eşime ait.
Devlet okulunda olursa 8. Sınıfta özel ders aldırabilirim ama özel okula yollarsam gücüm yeter mi emin değilim. Bir çocuğum daha var çünkü ona da aynı imkanları sunmam gerek.

Ben de bir seyler yazmak isterim bu konuya konu baya bir dallanmis çünkü
ILK KEZ işten anlayan ve gönülden calisan bir bakanla bu surece girdik.Ziya Selcuk.
Bakan bu surece baslandiginda ne dedi hatırlarsanız.Cocuklar derslerinizi Eba Tv den izleyin ve bol bol kitap okuyun.Ne guzel dedi aslinda ama bunu anlayabilmek her seyi ben bilirim diyenler icin cok zor oldu.Her seyi ben bilirimciler de az degildi en nihayetinde ve olaylar degismeye basladi.
Önce özel okul ucretleri konusuldu ve alirim cocugumu seslenisleri.Bu noktada özel okullar musteri kaubetmemek ve ogretmenlerinin ucretini verebilmek.adina canli derse basladi.Ama ne canli ders.Saatlerce suren ve uzerine bir o kadar saatte surecek olan odevlere bogmalar vs..Bunu duyan devlet okulu velileri de girdi surece bizde istiyoruz canli ders dediler.Bakanlik tamam dedi ve ogretmenlerden raporlar istendi.Buna uygun muyuz veya buna uygun ne yapilabilir bulun dediler.Ve surec devlet okullarinda da basladi.Kimisi canli dersle kimisi whatsapp uzerinden basladi anlatimlara ve odevlendirmelere.Tabi bunlar surecin en dogal kismiydi.Gelelim öğrenci kismina. Cocuklar sinifta ne iseler bu surecte de o oldular.Ama anneler gercekleri gordu.Aslinda benim cocugum bahsedildigi kadar basarili ve etkin degilmis veya tam tersi benim cocugum baya baya basriliymis...Bu gozlem sonucunda bir kaygı ve sorgulama basladi.Kimisi okulu kimisi ogretmeni kimisi de kendi cocugunu eksik buldu.Iyi de oldu.Ama benim anlayamadigim şu insan kendi cocugunun durumuni az cok bilir okuldan alacagim diyecek kadar keskin bir sey gozlemlemek biraz da velinin eksikligidir bana gore.Hani kaba davraniliyirdur bunu bilmiyordum cocugumda bahsetmedi denilir ama derste ilerlememis bilmiyormis demek ne bileyim bana insanin kendisini sorgulamasi gerektigini dusundurtuyor.O nedenle benim bu konuya ve bunca aciklamaya yazacagim en onemli sey su.Lutfen eger bu cocuklara yapilan yuklenmenin farkina varalim ve daha cok kitap okuyabilecekleri kodlama.yapabilecekleri aileleriyle sohbet oyun oynayabilecekleri bir surec olisturalim.Inanin es anlamli zit anlamli unlu dusmesi gibi konulardan cok daha onemli kitap okumak.Kitap okusunlar.Ilgi alanlariyla ugrassinlar 2 ay.Neyse.Sozu cok uzattim basta kendi oglum olmak üzere bir cok cocuga uzuldugum bir surecten yaziyorum doluyum.Sevgiler.

Ne güzel maşallah gayretli çocukmuş.
Benim kızım öyle pek çalışmayı seven bir çocuk değil. Ben kendi okuluma alırsam en azından öğretmen arkadaşlarımla sürekli diyalog halinde olur kontrol altında tutarım diye düşünüyorum. Özele gönderme fikri daha çok eşime ait.
Devlet okulunda olursa 8. Sınıfta özel ders aldırabilirim ama özel okula yollarsam gücüm yeter mi emin değilim. Bir çocuğum daha var çünkü ona da aynı imkanları sunmam gerek.
Bence butun cocuklar calismayi okumayi seviyorlar ama onderlik edecek birini ariyorlar kendilerine.

Mesela suan bir cocuk var youtube da onu takip ediyor lgs birincisi olmus bir cocuk calisma planlarini anlatiyor.o anlattikca bizimki hevesleniyor:)
Hic calismadigi gunlerde oluyor tabii bende zaten devamli ders yapsin istemiyorum.

Arastirin yasina uygun youtube daki ogretmenleri takip etsin.emin olun bir cogu ozeldeki ogretmenlerden iyi.

Kendinizi zorlayarak gondereceginiz ozel okulun hicbir anlami yok.

Bence butun cocuklar calismayi okumayi seviyorlar ama onderlik edecek birini ariyorlar kendilerine.

Mesela suan bir cocuk var youtube da onu takip ediyor lgs birincisi olmus bir cocuk calisma planlarini anlatiyor.o anlattikca bizimki hevesleniyor:)
Hic calismadigi gunlerde oluyor tabii bende zaten devamli ders yapsin istemiyorum.

Arastirin yasina uygun youtube daki ogretmenleri takip etsin.emin olun bir cogu ozeldeki ogretmenlerden iyi.

Kendinizi zorlayarak gondereceginiz ozel okulun hicbir anlami yok.
Kitap okuma konusunda oldukça iyi, sınıf seviyesinin oldukça üstünde kitaplar okuyor. Yani ben 6. Sınıf öğrencilerime okuttuğum kitapları okutabiliyorum. Ama ödev yapma, ders çalışma konusunda isteksiz. Şöyle söyleyeyim, öğretmeni ödev verdiğinde kendini baskı altında hissetmiyor. Canım ne zaman isterse o zaman yaparım rahatlığı var. İşin aslı ödev yapmadan okula asla gitmiyor ama bu ödev aklına pazar gece onda falan geliyor ben zorlamazsam.
Masasına oturtuyorum ( ödevlerini asla yanına oturup hadi birlikte yapalım diyerek yaptırmadım, o yapar, anlamadığı yeri sorar ya da kontrol ettirir), bir saat sonra odaya girdiğimde hala masada oturuyor oluyor ama tek satır ödev yapılmamış, kağıt kesip yapıştırarak geçirmiş oluyor tüm zamanı.
Zihni biraz dağınık bir çocuk kısacası.

Kitap okuma konusunda oldukça iyi, sınıf seviyesinin oldukça üstünde kitaplar okuyor. Yani ben 6. Sınıf öğrencilerime okuttuğum kitapları okutabiliyorum. Ama ödev yapma, ders çalışma konusunda isteksiz. Şöyle söyleyeyim, öğretmeni ödev verdiğinde kendini baskı altında hissetmiyor. Canım ne zaman isterse o zaman yaparım rahatlığı var. İşin aslı ödev yapmadan okula asla gitmiyor ama bu ödev aklına pazar gece onda falan geliyor ben zorlamazsam.
Masasına oturtuyorum ( ödevlerini asla yanına oturup hadi birlikte yapalım diyerek yaptırmadım, o yapar, anlamadığı yeri sorar ya da kontrol ettirir), bir saat sonra odaya girdiğimde hala masada oturuyor oluyor ama tek satır ödev yapılmamış, kağıt kesip yapıştırarak geçirmiş oluyor tüm zamanı.
Zihni biraz dağınık bir çocuk kısacası.
Odevleri bende yaptiramiyorum.ama onun haricinde ne varsa yapiyor:)kafasina gore kendi planini kendi yapmak istiyor

Odevleri yapmadan gitmemeside cok guzelmis:)

Şu an devlet okulunda masrafı yok ve her ihtiyacını da içime sine sine karşılıyorum, yeri geliyor sırf tiyatro izlesin diye başka ile gidiyoruz ( küçük şehirdeyim)

canım o hem okula hem çocuğa bağlı.
ben en çok şu süreçte özel olduğu için çok memnunum. günde 5 ders ve c.tesi 3 etüt online devam ediyor. devlette olsaydık düşünemiyorum halimizi. ben sadece matematikten özel ders aldırıyorum. o da yeni nesil soru sistemine geçildiği için. sizin zamanınız gelene kadar iyice oturmuş olur sistem.
kılık kıyafet özenme işine gelince benim oğlan hala ne giyeyim diye bana soruyor :olamaz:
gittiği okula bağlı bizim okulda bizim ayarımızda insanlar çoğunluk.

canım o hem okula hem çocuğa bağlı.
ben en çok şu süreçte özel olduğu için çok memnunum. günde 5 ders ve c.tesi 3 etüt online devam ediyor. devlette olsaydık düşünemiyorum halimizi. ben sadece matematikten özel ders aldırıyorum. o da yeni nesil soru sistemine geçildiği için. sizin zamanınız gelene kadar iyice oturmuş olur sistem.
kılık kıyafet özenme işine gelince benim oğlan hala ne giyeyim diye bana soruyor :olamaz:
gittiği okula bağlı bizim okulda bizim ayarımızda insanlar çoğunluk.
Çok iyiymiş sizin okul, biraz da bölgeyle ilgili sanırım. Küçük ildeyiz , oldukça fazla özel okul var ama beklentleri pek karşılamıyor onlar da . Daha beşinci sınıftan özel derse başlıyor çocuklar, öyle görüncE gözüm korkuyor benim de. Kendi halinde yaşayan insanlarız, bir çocuğum daha var. Bu şekilde ikisinin ihtiyaçlarına yetişemem kaldı ki biz de insanız sonuçta bizim de var kendimize göre isteklerimiz :) 9 yaşında kızım, üstü başı şimdiden dert oldu. Marka bilmiyor pek ama isteklerİ de hiç bitmiyor. Tarif ediyor istediği ayakkabıyı ( şu koca tabanlı renkli spor ayakkabılar var ya onları) aratıp bulduruyor. Geçen sene de haldır haldır hologramlı ayakkabı aradık. 8 e gelince ne olur halimiz bilmiyorum ☺️

Merhaba arkadaşlar,
İlkokul 1.sinifa giden bir oğlum var. Açıkçası ingilizce eğitim açısından özel okula yöneldim.Haftada 20 küsür saat ingilizce dersi veren bir okula yazdırdım. Bu uzaktan erişimle eğitim sürecinde çocuğumun neye ne kadar hakim olduğunu daha net görmüş oldum.Bu arada çalışan oldukça da yoğun çalışan ve akşam 8 de evde olan biriyim .Oğlumun sınıfında yaşına göre ingilizce anlayan ve konuşan çocuklar var.Ancak gördüğüm benim oğlumun good morning ve how are you nün anlamını dahi bilmedigi . İngilizce öğretmeni ile arada konuştuğumuzda İngilizceyi ogrenemedigini söylüyordum ama ingilizce öğretmeni kendisinin konuşmalarını anladığını belirtiyordu.Ben çocuklar arasındaki farkı görünce ne noktada olduğumuzu anladım.Tabii ailelerden İngilizceye ağırlık veren vardır, içlerinde 2_3 çocuk öne çıkıyor onlarda belki anaokulundan beri ingilizce görüyordur.Muhtemelen benim oğlum İngilizceye çok kapalı zaten sevmiyor ama bu kadar fark beni üzdü.O zaman ben neden bu kadar çok ödeme yapıyorum diye sorguladım ki herseyimiz evlatlarımız için ama daha ev bile alamamisken ayda 5000 TL okula ödüyoruz ,devlet okuluna geceriz dışardan öğretmen veya kurslarla desteklerim diye düşündüm.En azından evimizi alır bu konuda rahatlar ortaokulda özele geçeriz diye düşündüm.Kafam karmakarışık yanlış kararlar vermek istemiyorum, sonradan devlete geçmek çocuğu üzer mi bilemiyorum.Bu arada özel okulların bir illüzyon olduğunu düşünmeye başladım.Cok fazla aktivite vb ile gözümüzün boyandigini düşünüyorum.Bu kadar çok çocuğumuz devlet okuluna gidiyor herkesin imkanı yok bu paralari vermeye ki bizde şartlarımızı zorlayarak oduyoruz. Benim gibi çocuğunu önceden özel okula verip devlet okuluna gecen veliler var mı aranızda. Birde özellikle değerli öğretmenlerimizden yanıt verecek olan olursa da çok mutlu olurum.
Tam da aradağım konu😊Benim oğlum da 1.sınıfta ve çok iyi bilinen bir özel okulda.Uzaktan eğitimde gördüm ki benim oğlumun da ingilizcesi o kadar da iyi değil.Diğrr dersleri süper ama ingilizceyi sevmiyor maalesef🤷‍♂️biz hep devlet mi özel mi kararsızdık.Ama dil ve sosyal imkanlar için özele gönderdik.Ama anladım ki önemli olan okul değil öğretmen.Öğretmenimiz iyi ama kalsik öğretmen dersi anlat geç modunda.Dersi nasıl sevdirebilirim derse oyun katarak öğreteyim zihniyetinde değil.Bu yüzden öğretmen odaklı gitmeye karar verdik ve iyi bir devlet okulunda iyi bir öğretmen bulduk.Sosyal imkanları zaten biz extra piyanoya yüzmeyefutbola gönderiyorduk.O kısımda sıkıntı yok.Dil konusunda da çocuğa istemediği bir şey için yüklenmeye gerek yok diye düşünüyorum.Gerekli olduğunu anladığında kendi halleder artık napalım.Pskiyatr bir arkadaşımla da konultum bir sımıntı yaratır mı diye?Eylülde zaten bütün çocuklar sıkıntı yaşıycak dedi tabiki yaşıycak ama minimum şekilde atlatması için aile olarak biz yardım edicez dedi.Biz devlete vermeye karar verdik yani.Önemli olan öğretmen.Dayım maddi olarak çok güçlü özel dersanesi kreşi anaokulu var ve 3 kızı da devlette.Öğretmen odaklı gittiler hep.Bize de demişlerdi özele vermeyin diye.Keşke başta dinleseymişiz😊

Devlet okuluna ve öğretmene bağlı bir durum..İngilizce evde ara ara konuşulmazsa o derecede gelişmez bence

Aylık beş bin liraya (hatta cok daha ucuza) yabancı dadı tut, hem rahat edersin -odevlere yardımcı olur , hem çocuk yoğun şekilde dile maruz kalır.
Benim Türkmen bir arkadaşım bakıcılık yapıyordu İstanbul'da, iki sene önce asgari ücrete çalışıyordu . Turkcesi ve ruscasi zaten ana dil gibi, artı ingilizcesi var. Türkiye'de yüksek lisans yapıyordu -haftada bir gün okula gidiyor 4 gün çocuklarla ilgileniyordu.
Biraz arasanız benim bu arkadaşım gibi tonlarca yabancı öğrenci bulabilirsiniz.

Eğer yabancı dil için gönderiyorsaniz, ozel omul parasini bir kenara koyun, ileride 1 yil yurtdisina gider öğrenir.
Ama yogun çalışıyormuşsunuz.
Devlet okulunda özel okuldaki gibi ilgilenmezler çocukla.
Siz de vakit ayıramayacaksanız düzenini bozmayın
@Ceyvesin12

Devlet okulunda matematik öğretmeniyim. Aynı zamanda özel dera veriyorum ki yarısı özel okul öğrencisinden oluşuyor.
Devlet okulunda çocuğunuzla çok güzel ilgilenirler. Tek sıkıntınız okullarda kurslar olsa bile bu kurslar en geç 4.30 gibi biter. Sonuçta özel okulda da saatlerce durmuyordur.
Özel okula gidip derse gelen her velinin ve öğrencinin lafı hocam aslında hiiiç memnun değiliz. Peki neden hâlâ gidiyor? Ayyy bilmem yapabilir mi ki?

Evet her devlet okulumun imkanları aynı değil. Bence siz imkanları iyi olan bir devlet okulu bulup yazdırın. Evladınızı da bi ingilizce bi de sosyal aktivite kursuna yazdırın. Sonra çocuktaki mutluluğu görün.

@Ceyvesin12

Devlet okulunda matematik öğretmeniyim. Aynı zamanda özel dera veriyorum ki yarısı özel okul öğrencisinden oluşuyor.
Devlet okulunda çocuğunuzla çok güzel ilgilenirler. Tek sıkıntınız okullarda kurslar olsa bile bu kurslar en geç 4.30 gibi biter. Sonuçta özel okulda da saatlerce durmuyordur.
Özel okula gidip derse gelen her velinin ve öğrencinin lafı hocam aslında hiiiç memnun değiliz. Peki neden hâlâ gidiyor? Ayyy bilmem yapabilir mi ki?

Evet her devlet okulumun imkanları aynı değil. Bence siz imkanları iyi olan bir devlet okulu bulup yazdırın. Evladınızı da bi ingilizce bi de sosyal aktivite kursuna yazdırın. Sonra çocuktaki mutluluğu görün.

Hocam bu işin doğrusu yanlışı yok, siz kendi tecrübenizi aktardınız
Buraya yazan bazı öğretmenler, velinin okuldan beklentisini gerçekçi bulmuyor.
Ornek vereyim, okulda rehberlik öğretmeninden memnun değilim diyene, 500 kişiye 1 rehberlik öğretmeni var diyorlar (ki haklilar)
Yada ders dışı aktivite soramıyorsunuz bile, öğretmen bir de onunla mi uğraşsın diyen oluyor.
Çocukla birebir ilgi beklentisi zaten mümkün değil, linç edilir veli :)
Kısacası kisinin okuldan beklentileri şekillendirir bu tercihi. Mesele iyi yada kötü kıyası değil, beklenti.

Bende özel okula yollacagim kızımı insalah. (Ama dizinden çok daha düşük ücretle bütçem dahilinde)
Yasadigimiz yerde sınıflar kırk kişilik, özelde yirmi
Okullar burada çok pis çünkü kalabalık ama özel okul temiz.
Birde kızım da dikkat eksikliği var. Ama öğrenmeyi cok sever.kalabalık sınıfta zorlanır diye düşünüyorum.herkes

Zaten başka bı nedene ihtiyacım yok. Benim icin

X