Premature Bebekler Prematüre- Emme ve yutma refleksi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

pandaaa

🤲🏻♥️
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2018
626
2.672
Merhaba hanımlar inşallah bana yol gösterecek birisi çıkar.Bebeğim 27+3’te 900 gram doğdu şuan küvözde 94. Günümüz 2300 gram , gelişimi vb herşey iyi durumda çok şükür, yenidoğan yoğunbakımı da gayet güzel herhangi bir şikayet amacıyla yazmıyorum fakat emme ve yutma koordinasyonu için henüz bekleniyor yani 2500 gramdan sonra denemeye başlayacağız diye söylendi biraz damaklama yapmayı denediler 30 gram kilo verdi enerji sarfettiği için o yüzden bekleyelim gerilemesin dediler, emzik ve biberon da artık kullanılmıyormuş bebeklerde meme reddi çok fazla yaşadığı için, benim durumumu yaşayan var mı ya da benzerini yaşayan var mı? Emme ve yutma olunca hemen verdiler mi bebeğinizi ya da ne zaman verdiler?

K Kazen sevgili Kazen, hanimefendinin konusu çok hassas.Yanlis hatırlamıyorsam dorduz gebeliği vardı.Ve bir yavrusu var şuanda.Senden rica etsem tam da bilmiorum ama umarım doğru anlatıyorumdur anlatmak istediğimi herkese bildirim gidiyor ya onu yapman mumkun mu acaba?Bilenler,yaşayanlar onun içini rahatlatabilir belki🌸🌻

Son düzenleme:
Merhaba hanımlar inşallah bana yol gösterecek birisi çıkar.Bebeğim 27+3’te 900 gram doğdu şuan küvözde 94. Günümüz 2300 gram , gelişimi vb herşey iyi durumda çok şükür, yenidoğan yoğunbakımı da gayet güzel herhangi bir şikayet amacıyla yazmıyorum fakat emme ve yutma koordinasyonu için henüz bekleniyor yani 2500 gramdan sonra denemeye başlayacağız diye söylendi biraz damaklama yapmayı denediler 30 gram kilo verdi enerji sarfettiği için o yüzden bekleyelim gerilemesin dediler, emzik ve biberon da artık kullanılmıyormuş bebeklerde meme reddi çok fazla yaşadığı için, benim durumumu yaşayan var mı ya da benzerini yaşayan var mı? Emme ve yutma olunca hemen verdiler mi bebeğinizi ya da ne zaman verdiler?
Sağlıkla evine götür yavrunu. Bununla ilgili bir video izlemiştim dün üstüne konunuzu okudum prematüre bebeklerde emzik mutlaka kullanılmalı emme refleksi gelişsin diye diyordu doktor değilim ama dinlediğimi aktarmak istedim.

Merhaba o kdr küçük olmasa da 2500 doğan 2300 le taburcu olan bir bebek tanıyorum evet emme refleksi gücü kuvveti yetmiyor o donem tecrubesizlikle cok saskinlik oliuyor. Illa biberon denemek isterseniz calma biberon önerebilirim birde bebekler için kaşık var.
En güzeli eve geçtiğinizde emzirme danışmanı ile çalışmak maddi imkanınız yeterli ise
Hiç üzülmeyin benim tanıdığım bebek 4. Gün sariliktan işin aldı ama şu an çok sağlıklı diş dahil aşı dahil hiç atesi olmadı ilk defa 20 ay civari öğretmen annesinden hastalık kaptı 3 4 aylıkken emmeyi bıraktı en fazla 6 7ay sağarak süt icmistir önemli olan bebeğinizin doymasi sağlıkla mutlulukla büyütün

Canım benim şuanda 3 aylık -düzeltilmiş yaşına göre 2 ay- olan bebeğim var. Doğduğunda emme refleksi yoktu. Ben sütümü sağıp şırıngayla veriyordum ve hep boşa gidiyordu yutamıyordu genzine kaçma riski vardı. Hastane emzik ve biberona karşıydı. Benimki küveze veya yoğun bakıma girmedi. Eve geçtiğimizde ilk gün ben biberonla sütümü vermeye başladım. Kesinlikle daha güzel içti. Ve memeyi biberon sayesinde tutabilmeye başldı. Emziği ise 2.haftada verdim. Bebeğim şuanda emebiliyorsa kesinlikle biberon ve emzik sayesinde oldu. Asla meme reddi yaşamadım. Aylardır emzik biberon veriyorum, emziksiz asla yapamam. Ve bebeğim memeden emmeyi herşeyden çok seviyor. Memeden emmeyi ise 1.ayın sonuna doğru öğrendi. Şuanda 10 dkda iki memeyi de bitiriyor. Biberon tavsiyem philips avent 0+. Emzik tavsiyem ise nuk 0-6 aylık happy days ortodontik emzik.
Bebeğim 2240 gram doğdu, taburcu olurlen ise 2 kiloya kadar düştü. Şimdiyse 3 aylık ve 5600 gram. Başta mama destekli gittim ama şimdi sadece anne sütü. Emzirme konusunda sabırlı olun. Her beslenmede emzirmeyi muhakkak deneyin ardından diğer yolla besleyin. Ama memeden emmiyorsa sadece her beslenmede demeyin sonra diğerine geçin ki kilo kaybı olmasın. Şuanda öncelik bebeğin kilo alması.

Merhaba, Rabbim saglikla kavustursun🙏🙏🙏 kizim 33 haftalik dogdu. 10 gun kuvezde kaldi. Solunum problemi vatdi cigeri tam gelismemisti. 3 gunden sonra yanina girmeme sadece bakip cikmama izin verdiler. 4 yada 5. Gundu net hatirlamiyorum ilk kez emzirmem icin verdiler. Bu arada kizim 2450 gr dogdu ama kuvezde 1900 lere kadar dustu. Yani kiloyla alakasi yok emzirmenin tabi ki kokunu almasi icin seni emsin once ki premature bebekler uykuya meyilli oluyo kizimda iki emer sonra uyurdu ayagina dokunur burnunu cekerdim fln yine denerdim hemsireler bakiyo daha cok uyuyo emmiyo gibiyse bu sefe biberonla devam ederdik. Yani yarim saat veriyolardi bana beslenme icin ilk 20 dk emzirme uyandirmayla gecer son 10 dk da biberon verirdim ama 10cc yi 20 ccyi yaklasik 15 20 dk icerdi uyumaktan. Hic korkma endiselenme. ayrica emme yutma nefes alma refleksi 34. Haftada gelisiyo anne karninda. Yani sirf kiloyla da alakali degil. Dedigim gibi kizim bebeginizden cok daha az kilodayken bile 15 dk emzirme 15 dk biberon olarak ayarliyolardi. Zamanla hersey duzelecektir insaallah

Ayrica sunu soylemek istiyorum ki emzik kesinlikle emme yutma refleksini gelistiriyo. Meme reddinden de korkma yeter ki sutunu alsin. Ama benim dedigimi bi dusun hemsirelerle konus bence 15 dk emzir 15 dk biberon ver kilo kaybi da olmaz ki prematurelerde kilo kaybi cok cok normal.

Sağlıcakla evinize gelsin yavrunuz. Benim oğlum da prematüre bir bebek. Kuvözde kaldığı süre boyunca biberonla beslendi ve meme reddi yaşadık maalesef. Hastaneden çıktıktan sonra çok denedim, uğraştım ama olmadı. Her bebek aynı değil elbette. İnşallah sizin evladınız anne sütüyle büyür. Fakat olmazsa da sakın üzülmeyin, olur mu? Allah can sağlığı versin, gerisi bir şekilde halloluyor. Canınızı hiç sıkmayın. Sevgiyle büyütün yavrunuzu. ❤️

Bende hem konunuz üstte kalsın hemde belki bir faydam dokunur diye yazıyorum.

Arkadaşımın yeğeni de erken doğdu ve bir kısım ameliyatlar geçirdi diye hatırlıyorum epey bir sürede kuvezde kaldı ve şuan ki beslenmesi şırınga ile olmalı eğer degismediyse.

Kendisine ulasabilirsem detayları sorarım
Sağlıkla büyüsün bebeğiniz

Benim bebeğim de prematüre dogdu beraber kaldık anneyani yenidoğan yogun bakiminda hep siringayla beslendi hatta eve geldik aylarca hastanedeki gibi enjektörle devam ettim bigun bi baktım midesi bulanıp oguruyo meme verdim bidahada şırıngadan almadı

İnşallah bebeğiniz tez zamanda sağlığına kavuşur 🤲🏻💕

Anladığım emzirme tavsiyesi değil istediğiniz. Ne zaman çıkacağını merak ediyorsunuz. Benin kızım 40. Haftasında doğdu 39+4te sezaryen. Ama su yutmuş. 2 gün küvözde kaldı. Solunum sıkıntısı oldu. Ilk gün sadece görebildim. Beslenmeye başlayınca çıkabileceği söylendi. Ertesi gün çok şükür başladı ve emebildi. 3. Gün taburcu olduk. Inşallah bir an önce sağlıkla kucağınıza gelsin. Evinize gidebilin.

Benim kızımda 2300 gr doğdu kan şekeri düşük doğdu 5 gün yenidoğan yoğun bakımda kaldı enjektörle beslediler biberon vermediler taburcu olacağı gün emzirmemi istediler emdi ama bu kadar yeterli deyip aldılar kucağımdan sonra eve çıktık ben asla emziremedim. Kalp problemi vardı diye zorlamadım. Ama biberonla besledim avent ve lansinohla çok çok rahat ettik emzik muhakkak alışmasını sağlayın yutma refleksini geliştiriyor yutma terapistine bile götürdük biz defalarca emzik önerdi oda. Kalp ameliyatı olduğu dönemdede burundan sondayla besledi. Emziğe alışmıştı çok şükür emme refleksini yitirmedi biberona geçtik daha sonradan.

Bizde 33+1 de 1820kg doğduk.. 25gün küvozde kaldı.. Daha çok enfeksiyon tedavısı aldı.. Bizim emzirme olayımız ise şu şekilde oldu.. Anne bebek uyum odasında kesınlıkle emmedi.. Mamaya kılo aldırıp taburcu olduk.. Bi gecede 200gr yakın alıstı.. Eve geldık, banyolarımızı yaptık oğluşumla.. Sonra annem bir dene bakalım nasıl olcak emcek mi dedi.. Açtığım gibi memeye bir yapıştı sübhanallah şaştık kaldık.. Ama biz 4.ay civarıydı sanırım meme reddi yaşadık.. Emzik de verdım, manayı da bıberonla içiodu.. Meme reddi olunca mamasını kaşıkla vermeye basladm, sabırla emzırdım, ve tekrar memeye döndü..

Umarım sağlıkla bebegınızı kucagınıza alırsınız.. Emzık verin derim ama herşey düzene oturmaya baslaynca azaltarak bıraktırın derim şahsen..
Allah analı babalı büyütsün 🤗

Merhaba benim bebeğimde 35 haftalik 2.300 gr dogdu.beslenemedi yorulduğu için ememedi beni ve kuvoze aldılar iki gün damaktan hortumla beslendi sonra yavaş yavaş ben emzirmeye çalıştım. Emzik ve biberonla mama da verdik. Yenidoğan yoğun bakım hemşireleri şansıma çok iyilerdi.3 saatte bir kucağıma alıp emzirmeye çalıştım.ten tene temas kurdum çok şükür atlattık o dönemleri. 15.gunden sonra mamayı bıraktık tamamen memeye geçtik.İnşallah en kısa sürede evinizde sağlıkla büyütün

Merhaba 33.+1 de doğum oldu 1 ay kaldılar kuvozde. Yoğun bakımın dereceleri vardı en ağır yoğun bakımda kaldılar birkaç gün sonra bir üst seviyeye geçtik. O zaman biri emmeye başladı beni. Fakat çok ememedi kucuktu. Sonra Benimkilerle doğmuş olup daha erken çıkan da vardi. Değişiyor bu durum. Anne memesine en yakın emzik ve biberon başı kullaniyorlardi. Özel başlıklar vardı ve emzik kullandılar. Biz de emzik götürmüştük zaten. Onemli olan çocuğun belli bir dakikada kaç kez emme refleksi yapmasiydi. Bir süre burundan beslendiler sonra biberon ve meme boyutuna geçildi. Hastaneden annenin tek başına bakacağına besleyecegine emin olduktan sonra cikariyorlardi. Şimdi zor geliyor sizi çok iyi anlıyorum her gün sabahın köründen akşama kadar hastanedeydim 3 saate bir içeri girip ilgilendim emzirdim. Şansınız varsa bunları sık yapın. Sağlıkla evinize dönersiniz inşallah bebeginizle❤️

X