Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Sistoskopi yaptıran var mı?

deep7979

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2010
138
1
neredeyse 2 senedir sürekli idrar yolu enfeksiyonuna yakalanıyorum. Biri geçti derken başka. Çok ciddi antibiyotikler kullanmaya başaldım. İğne şeklinde. En son doktor sistoskopi yapalım dedi. Ama ben biraz korkuyorum.
Sonrasında çok ağrı veya idrar yapamama gibi problemler oluyor mu?

Son düzenleme:
1 kişi bile yok mu yaptıran??? :KK43:(( yapılırken bayılttıkları için korkmuyorum ama sonrasını çok merak ediyorum...

60 kişinin okuyup bir kişinin bile yaptırmamış olması ilginç.

Ben sonunda yaptırdım. Ve benim gibi korkanlara belki yardımcı olur diye deneyimlerimi paylaşıyorum.

Tabi kişiye göre değişebilir etkileri.
Genel aneztezi altında yapıldığı için yapılırken hiç bir şey hissetmiyorsunuz.
Ayıldığımda çok tuvaletim vardı. Sürekli yanmayla birlikte sürekli tuvalete çıktım. Ama rahatlama olmadı. Hatta çok ağladım. Ama zaman geçtikçe yavaş yavaş daha iyi hissetmeye başladım. İdrarımı yaparken canım çok yanıyordu.
Sonra oda geçti. Gece yarısına doğru tamamen geçti. Ama o günden beri sisitim azdı. Çok sıkıntılıyım. Özetle yapılması gerekiyorsa mutlaka yaptırın. Öyle dayanılmayacak bir sıkıntı değil. Benimkinde biyopsi sonucunda kronik sisit no spesifik çıktı. Yani bildiğimi teyit etmiş oldum.

60 kişinin okuyup bir kişinin bile yaptırmamış olması ilginç.

Ben sonunda yaptırdım. Ve benim gibi korkanlara belki yardımcı olur diye deneyimlerimi paylaşıyorum.

Tabi kişiye göre değişebilir etkileri.
Genel aneztezi altında yapıldığı için yapılırken hiç bir şey hissetmiyorsunuz.
Ayıldığımda çok tuvaletim vardı. Sürekli yanmayla birlikte sürekli tuvalete çıktım. Ama rahatlama olmadı. Hatta çok ağladım. Ama zaman geçtikçe yavaş yavaş daha iyi hissetmeye başladım. İdrarımı yaparken canım çok yanıyordu.
Sonra oda geçti. Gece yarısına doğru tamamen geçti. Ama o günden beri sisitim azdı. Çok sıkıntılıyım. Özetle yapılması gerekiyorsa mutlaka yaptırın. Öyle dayanılmayacak bir sıkıntı değil. Benimkinde biyopsi sonucunda kronik sisit no spesifik çıktı. Yani bildiğimi teyit etmiş oldum.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Sistoskopi sonrası sistit olunubiliyormuş yani yan etkisi olarak. Bende 23 Kasım yani haftaya Çarşamba günü saat 9da olucam ama çok korkuyorum :18: . Benim şikayetim idrarı tam boşaltamamak malesef yaklaşık 250ml kadarı mesanede kalıyormuş. Bu da bana çok sancı yapıyor. Ne gecem var ne gündüzüm. Bende çok sistit oluyordum hatta böbreklerimi tamamen iltihap sarıyordu. Fakat yaklaşık 3-4 aydır olmuyorum son vurulduğum 10 ant. iğneden sonra sistit olmadım tekrarlamadı çok şükür. Bende darlık olabileceğinden şüphelendi doktorum. Korkumdan hep erteledim ama artık kaçış yok ne kadar korksamda haftaya olucam inşallah. Bakalım ne çıkacak. Rabbim sanada banada bu hastalığı çeken herkese şifa versin. Çok zor bi hastalık. Umarım her geçen gün daha iyi oluruz.

Bu arada çok teşekkür ederim. bende uzun zamandır sistoskopi olan birinden bilgi almak istiyordum ama olan birine rastlamamıştım. Sanırım olanlar artık uğramıyorlar böyle yerlere. Bende olunca yazıcam burdan sonucu. Hayırlısıyla bi atsatsam :KK43:

Bir sorum daha olacak size. Sistoskopiden sonra sonda takılmışmıydı size. Yani uyandığınızda sonda varmıydı. Sondaya karşı nedense bi fobim var. daha önce böyle bişey gelmedi başıma, gerçi takılırsa baygınken takılır işleri bitince takarlar heralde ama uyandığımda onunla karşılaşıp karşılaymayacağımı bilmek istiyorum.

Hayır bana sonda takılmamıştı. Evet benimde sonda olayı hiç hoşuma gitmiyor. Normal doğum sonrası idrarımı yapamadığım için sondayla boşaltmışlardı. Bence ne olduysa bana o sonda sonrası oldu diye düşünüyorum.

Allah acil şifa versin hepimize!!! size de şimdiden çok geçmiş olsun. Çeken bilir bunun ne pis bir hastalık olduğunu!!!

Bu arada bir kaç gündür maydanoz kaynatıp içiyorum. Birde reyhan kaynatıp içiyorum. Nispeten daha iyiyim. Ama şu her zaman hissettiğim kasılmalar ne zaman geçecek merak ediyorum.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sonda için başka kişilerden de duydum bu tür olumsuzluklar. Umarım sistoskopi sonrası takmazlar, zaten en çok uyandığımda sondayı görmekten korkuyorum. Çarşamba yaklaştıkça iycene korkuyorum aynı zamanda da biran önce perşembe olsun istiyorum. Gerçekten çok illet bi hastalık, en yakınn zamanda kurtuluruz inşallah. Maydonoz suyu iyi oluyo bende denedimm, reyhanı hiç duymamıştım denemek lazım. Sana tekrar çok geçmiş olsun. Her geçen gün daha iyi olursun inşallah.

Çok şükür dün sistoskopi oldum. korktuğuma değmedi anestezili oldğum için bişey hissetmedim doğal olarak, uyandığımda da bi sıkıntım yoktu. hiç sıkışıklık hissetmedim doktorum bile şaşırdı. ilk idrarda çok korktum nasıl olacak diye ama oda gayet normaldi. darlık çıkmadı bende mesanede yara varmış, parça alındı patolojiye gönderildi sonrasında yakma işlemi yapılacak duruma göre. ondanda korkmuyorum artık. doktorum çok iyi çok şeker bi adam :nazar:. allah ondan razı olsun. herşeyi anlatıyo detayıyla ve ben çok rahatlıyorum. sistoskopi olacaklar sakın ertelemeyin ve biran önce ne sıkıntınızın olduğunu öğrenin. tabi anestezili olarak diğeri hakkında bilgim yok... rabbim herkese şifa versin.

çok sevindim iyi geçtiğine:)

benim doktorum mesanen de sadece ufak kızarıklık varmıs demişti ordan aldığı parçadan da biyopsi sonucu kronik sisit çıkmıştı. Acaba doğru düzgün bir işlem yaptı mı?

Keske benımkıde yara falan olsaydıda yakılıp geçseydı:KK43:. Biyopsi sonucunu yazarsan sevinirim merak ettim.

Cevap yazdım. Ama bir sorun oldu sanırım cevabımı görmediğim için tekrarlıyorum

Öncelikle çok geçmiş olsun. Sadece yara çıktığına sevindim. Keşke benimde öyle olsaydıda adı konsa bitseydi.

Senin yazdıklarını okuyunca kendi doktorum konusunda tereddütüm oluştu. Acaba bana doğru düzgün sistoskopi yapmadığı için mi benim işlem sonrası öyle acı oldu. Birde acaba baktığında doğru şeyi gördü mü diye şüpheye düştüm.

Bu arada işlem sonrası sisitim azdı demiştim ya doktor mesanene ilaç verelim en iyisi dedi sondayla. Ama ben artık sonda monda istemiyorum ancak yaptırdığım idrar kültürü sonucu tekrar üreme olduğunu öğrendim.

Çok canım sıkıldı ..... çok.... Son 3 aydır biri gitmeden diğeri geliyor mikropların... Nedenini ise anlamıyorum... Çok dikkat ediyorum temizliğime falan...

Şimdi gene iğne olmak zorunda kalıcam :KK43:

fatma 56 senin mesaneye hiç sondayla ilaç verildi mi?

Cevap yazdım. Ama bir sorun oldu sanırım cevabımı görmediğim için tekrarlıyorum

Öncelikle çok geçmiş olsun. Sadece yara çıktığına sevindim. Keşke benimde öyle olsaydıda adı konsa bitseydi.

Senin yazdıklarını okuyunca kendi doktorum konusunda tereddütüm oluştu. Acaba bana doğru düzgün sistoskopi yapmadığı için mi benim işlem sonrası öyle acı oldu. Birde acaba baktığında doğru şeyi gördü mü diye şüpheye düştüm.

Bu arada işlem sonrası sisitim azdı demiştim ya doktor mesanene ilaç verelim en iyisi dedi sondayla. Ama ben artık sonda monda istemiyorum ancak yaptırdığım idrar kültürü sonucu tekrar üreme olduğunu öğrendim.

Çok canım sıkıldı ..... çok.... Son 3 aydır biri gitmeden diğeri geliyor mikropların... Nedenini ise anlamıyorum... Çok dikkat ediyorum temizliğime falan...

Şimdi gene iğne olmak zorunda kalıcam :KK43:

fatma 56 senin mesaneye hiç sondayla ilaç verildi mi?

Çok teşekkür ederim şimdilik atlattım bakalım. Doktor çok önemli gerçekten bende hep darlıktan şüphelendi doktorlar bu doktorum belki yara da olabilir demişti. aslında çok genç bi doktor daha önce prof. dr.a gittiğimde bu kadar bilgilenmemiştim adam resmen resim çizerek anlatıyo hastalığımı. ve 2 ay önce görmüştü beni ve hemen tanıdı nasılsın fatma filan dedi şok oldum. sistoskopi sonrasında da yaygın bi yara var dedi. haklı çıktı yani. ama biraz buruk konuştu sanki dedi ki bu yaşında böyle yara olması kötü bi durum üzdü bizi dedi, iki-üç çocuk doğurmuş yaşı ilerlemiş hastalarda olur dedi böyle. biyopsi sonucum daha çıkmadı bir hafta içinde çıkar demiş sonuç için doktor eşime. çıkınca yazarım buraya.. bu arada doktorum ağrın kanaman olur dedi biraz parçaladım seni dedi şaka yaptı heraldeama ilk gün hiç sancım olmadı dün bugün biraz var oda eskisi gibi sistoskopiyle alakalı değil sanırım çünkü aynı şikayet. belki sende biraz daha darsa idrar yolun tahriş olup acı vermiş olabilir ben sordum doktoruma darlık filan varmıydı diye (önceden şüphelenildiği için) yok dedi aletleri hazırlamıştım varsa açarız diye ama hiç gerek kalmadı dedi rahatça girdik dedi. genişlik gayet normal dedi

bilmezmiyim bende birsürü antibiyotik birsürü ağrı kesici iğneler vuruldum, artık kalçadan iğne vuracak yer bulamıyolar mosmor oldu:KK17: idrar tahlilinde bol lökasit- lökasit kümeleri ve basiller çıkıyodu. çok şükür 3-4 aydır iltihap olmuyo ama sıkıntım da bitmedi. yok böyle hastalık. yollarda idrarını yapan köpeklere özenir oldum :KK50: bende temizliğime çok dikkat ediyorum ama bizimkisi bununla alakalı değil ne pis insanlar tanıyorum tık yok lavobaya girmesiyle çıkması bir oluyo ama sağlamlar. bizim sorun içerden ve tetikliyo bence.

bana sonda hiç takılmadı öyle bişey söylemedi doktorum şimdiye kadar zaten ondan çok korkuyorum tabi faydası olacaksa mecbur yaptırmak lazım. bakalım yarayı yaktırınca nasıl olacak yine sistoskopiyle girilip yakılacak sanırım. inşallah doktorumun korktuğu sonuç çıkmaz. şu sonuçlar çıkınca rahatlıycam. inşallah iyleşiriz bizde. valla 2 senedir zehir oldu hayat. allah kolaylık versin hepimize acil şifa versin..

Makroskopi: 0,1 cm çapta biopsi materyali.

Mikroskopi: Kesitlerde değişici epitel ile örtülü dokuda epitel altında mononkleer inflamatuar hücre infiltrasyonu görülmektedir.

Tanı: Meane, biopsi;

-Kronik sistit.

Doktorum bi ilaç verdi 1 ay boyunca günde 1 tane içicem, sonra kontrole gidicem eğer düzelme varsa, ilaçlara cevap verirse mesane, 2 ay daha aynı ilacı kullanıcam ama cevap vermezse sorunlarım devam ederse 1 ay sonra yakma işlemi yapılacak.. ayrıca doktor bol su iç dedi.
inşallah cevap verir ve atlatırım. Tek yapmamız gereken dua etmek artık. Allah hasta kullarına şifa, dertli kullarına deva versin inşAllah. Amin.

Benimkinde de tanı: kronik sisit !!!!!

Benimki ne yakmadan ne oral yolla alınabilen tablet haptan bahsetti.

Ben telefonda öğrenmiştim sonucumu. Rapor elindemi? cdye kayıt yapılmış mı görüntüler?

Neden soruyorum eğer öyleyse hastahaneden alıp başka doktora gösterebilirim diye görüntülerimi?

Bu arada şikayetlerin nasıl azalma var mı?

ben kendimce bir karar aldım. Demiştim ya en son tekrar e-coli üremiş. Diye bir hafta antiseptik kullanıp öyle tekrar tahlil yapıtrcam ondan sonra antibiyotik gerekiyorsa. 3 aydır aralıksız antibiyotik aldığım için 1 haftada olsa ara vermek istedim.

Ve daha iyi gibiyim. Var tabi sıkıntılar ama başka zamana kıyasla en azından idare edebiliyorum.

Evet rapor elimde ama cd filan vermediler. Zaten doktorumdan çok memnunum ama hastane genelde masraftan kaçan biyer. Hastaneyi pek beğenmiyorum yani. Öyle bişey yapacaklarını hiç sanmıyorum.

Pazartesi sonuçlarım çıkmış hastaneden arayıp sonuçlarınız çıktı, bugün doktorunuz burda isterseniz gelebilirsiniz dedi. bende gittim laboratuardan sonuçlarımı aldım çıktım doktorumun yanına sonucu verdim dedi ki ben zaten sabah inceledim çıkınca sonuçlar. Çok ilgili maşallah. Ve anlattı durumu işte bakalım 1 ay kullanayım ilaçları ne olacak.

Sistoskopi olduktan sonra önceki sıkıntılarım olmadı nedense aslında parça alınmaktan başka bişey yapılmadı ama psikolojik heralde iyi gibiyim. yada kullandığım haplardan dolayı iyiyim bilemiyorum. İdrar yaparken çok sağlıklı bi yapma olmuyo sadece. eskisi gibi yine. ama sancım yok denecek kadar çok şükür. Bide doktor dediki hiç üşümemen lazım çok sıkı giyin ayaklarını sıcak tut ve bol su iç dedi. Kadınların kabusu sistit ve bizimki bide kronikleşmiş çok zor bi durum. Zaten benim mesanede yara sürekli sistit olduğum için oluşmuş anladığım kadarıyla, ve kronikleşmiş. Allah kolaylık versin. Bİde önceden bi yazı okumuştum kadınlar sistit oldukça eğer doğru antibiyotiği kullanmazsa sistit kronikleşir diyodu. mutlaka mikrobun cinsine göre verilmesi gerekiyormuş antibiyotiklerin ve bunun içinde idrar kültürü yapılması gerekiyomuş fakat doktorlar idrar tahliliyle veriyo bütün ilaçları. hippurin içmekten gına gelmişti zaten. bence benimki bu yüzden oldu. doğru ilaçları kullanmamaktan. Her doktora güvenilmiyo maalesef.

Ben hep idrar kültür sonucuna göre kullandım. Ama sonuç aynı.!!!!

Yaşayan bilir kalbim mesanede atıyor sanki:)!!!!

Bir süre sonra içine psikolojide giriyor sanırım.
Sürekli aynı şeye odaklanmak!!!!
Birde ufak bir bebeğin varsa daha da zor.
Şu geçirdiğim 2 yıl artık geçmiş olsa ve bitse. Yeni yıl dileğim bu!!! Artık doktor ve ilaçsız günler istiyorum....

Umarım yeni yıl hepimize ilk önce sağlık getirir:)

Son düzenleme:
Allah bebeğine uzun sağlıklı ömür versin. Bebek olunca daha zor tabi, ben hastalanınca herşeyi bi kenara bırakıp biraz yatıyorum biraz kalkıyorum biraz ağlıyorum :KK43: bebeklisin tabi sen böyle yapamazsın öncelik onun ihtiyaçları olur. bizde aşılama denedik tutmadığı için üzülüyodum ama şimdi seviniyorum yoksa ilaçsız 9 ay nasıl geçerdi böyle. artık inşallah iyleşince düşünücez. Her işte bi hayır var gerçekten.
Umarım dediğin gibi olur, bütün sıkıntılar hastalıklar 2011'le beraber geride kalır. Ve biz de çok sağlıklı oluruz..

özel mesajınızı şimdi gördüm faKat ben özel mesaj yazamİyorum. deNedim ama olmadı. henüZ 100 adet yazım Yok. büyük harflere dikkat etmeni öneririm . sanırım böyle sorun olmaz En Buyuk Kadinlar Kulubu . umarım anlaşılmışımdır. bu yara için 1 aylık olan. diğerleri antibiyotik ve koruyucu. ant. bugün bitecek zaten koruyucuya devam edicem diğeriyle aynı. açık&koyu yeşil kapsül şeklinde mutlaka kullanmışındır.

Dediğini anladım. Ama sanırım ben bilmiyorum. Bu arada bende raporumu aldım

Benim raporumda da aynen şöyle yazıyor;

Mikroskobik bulgular: İncelenen Kesitlerde lamina propriada ödem , konjesyon ve hafif derecede iltihabi hücre infiltrasyonu görüldü. Yüzey epitelinde inflamasyona reaktif değişikler izlendi.

Mikroskobik tanı: Hafif derecede non spesifik inflamasyon

Benim raporumu kesinlikle başka bir doktorada göstermem gerekiyor burada kronik sisit falan yazmıyor.

Bu arada bence iyiki aşılama tutmamış, çünkü inan bu durumunla çok zor zamanlar yaşayabilirdin.

Hem allah korusun düşük yaptırabiliyor hemde hamile olduğun için düzgün ilaç alamıyacaktın hemde hastalığın ilerlerdi.
İsabet olmuş.!!!!

X