Söz/nişan takı

Ben nişanlıyken de böyle bir sorun oluştu. bizdede adettir birkaç birşey takılır. olmaz dediler şu an evliyim ama birşeyler başından belli oluyormuş o kadar soylim. Şu an senin yerinde olsaydım yol yakınken dönerdim. yanlış anlaşılmasın sorun para altın vs değil burda. İmkanı ve durumu olmasına rağmen yapılmaması. Durumu olmaz anlayışla karşılarım ama gerçekten yoksa. Ama bizimle inatlaşır gibi ben yapamam dendi. Her şeyin en düşüğü yapıldı.degerli olduğumu hissetmedim. Şimdi çoğu kişi mal mülk altınla değer mi verilir diycek ama siz deger verdiğiniz bir insana herşeyin en iyisini yapmaz mısınız? En azından çabalarsınız ben o çabayı göremedim. Ama şu an da değerim yok. Ben sevdiğim için evlendim ama görünen köy klavuz istemez.
Tamam da konunun yine altınla alakası yok ki. Eşinizin ailesi size altın da alsa yine değersiz hissedecektiniz. Yaşadığınız olayları bilmiyorum ama değerim yok demişsiniz. Demek ki eşinizin ailesiyle alakalı bir durum bu. Uyuşamamışsınız. Malla,mülkle ilgisi yok.

O kadar ediyormuşsun demek ki. İnsanlar alışveriş yaparken aldıkları ürünün ya da hizmetin fiyat performans açısından en uygun olanını seçerler.
Bana bak bilip bilmeden konuşma, yurt dışında kalıyoruz, kendi iş yerleri var bi çeyreğemi kalmışlar insan utanir :) size evi soran falanda olmadi size sorulan soruyla ilgilenin. O evde 100% oturucagimiz belli bile degil nisanlim sen istersen otururuz istemessen o katini kiraya verip gideriz dedi Alllah askina su ev muhabbetini simdide bi kapatin

Bana bak bilip bilmeden konuşma, yurt dışında kalıyoruz, kendi iş yerleri var bi çeyreğemi kalmışlar insan utanir :) size evi soran falanda olmadi size sorulan soruyla ilgilenin. O evde 100% oturucagimiz belli bile degil nisanlim sen istersen otururuz istemessen o katini kiraya verip gideriz dedi Alllah askina su ev muhabbetini simdide bi kapatin

Durumları iyi diye kimse malını mülkünü sizin önünüze sermek zorunda değil. Kimbilir ne zorluk çekerek gelmişlerdir o noktaya.

O aileye cok üzüldüm, tavrınız böyleyse
Allah herkese kalbinin ekmeğini yemeyi nasip eder.

Hanımlar selam,

benim 6. ayda nişanım var yani şimdiye kadar sadece aileler tanıştı, ama 6. ayda isteme, söz, nişan hepsi bir arada olacak. Bizde genelde adet gelin kiza bi kolye (görselde ekledigim tarz) ve bir bilezik takılır, yüzük kesilirken. Lütfen yok paragöz yok altıncı diye yorum yapmayın. Ve yüzük kesilirken takılan takılar düğünde geri verilip erkek tarafına düğündedeki takılarla tamamlanıp tekrar takılır. Bakın annem biz şu kadar bilezik bu kadar bilezik alın asla demedi sadece düğünde takılan takılara ben karışmam durumunuz neyse ona göre takarsınız dedi. Ama yüzük kesilirken düğünde ne takacaklarlarsa ondan birazini taksınlar dedi yani tek dediğimiz tek istediğimiz şey bu gelin bohçası falan istemedik mesela ama yine de biz de öyle bir adet yok durumumuz yok biz takamayız dediler haliyle sevgilimle ben ve anneler arasında bir tartışma çıktı ben ne yapmalıyım… Eki Görüntüle 3426262 bana yardım edin
Şimdi bu düğün yani bizde geçtik o yollardan ne biz onları zorladik ne onlar bizi ve bu bize düğünü borçsuz yapdik düğün sonrası hiç bir borcumuz olmadı takı tabiki önemli yani geleceğin yatırım amaçlı evet önemli ama asıl en önemli olan düğünü minimum düzeyde bitirmek sonra inan sonrası berbat oluyor hele hele bu zamanda geçim derdi şartları belli mesela ne güzel ev almış bak örnek ben kiradayim altınların 1 tanesi doknmadm ev almak için duam eşimle bir yerlerimizi yirtiyoruz o kadar pahaliki birikim fayda etmiyor ve diyorum ki 1 oda 1 salonum olsun küçük ama benim olsun mesela en önemlilerinden biri ev annen biraz fazla taksın demişti yarın birgün o evde herşeyiyle siz cekeceksiniz o sıkıntıyı derdi kimse değil ve mümkün olduğunca aielelri bir adım geride bırakın siz yasiyacaksiniz kendiniz karar verin bence nişanlın ile

Siz istemediler diye rahatlayıp bohça yapmamışsınız, siz utandınız mı onlar utansın? Nişanlınız üstüne olmayan evi nasıl kiraya verecekmiş? Ailesini ikna edemezse paşa paşa gidip oturacaksınız demek ki, evin kirasına umut bağlandıysa.

Evlatlarımızın sağlıklı helal dinimizce uygun yaşamasını istemek köylülük oluyor. Bu nasıl bir devir kimse de çıkıp bir şey demiyor. Zinanın cezasından günahından haberiniz var mı modern insanlarımız?

Burdaki herkes amerika da mi yasiyor ben anlayamadım valla.
İyi de bu konuyla bunun ne alakası var?

Emin olun nişanlınız hemen kiraya verir o evi. Allah akıl vermiş biraz kendi yararınıza kullanın ya. Çeyrek altını kendiniz de alırsınız. O evde oturmamaya uğraşın da kendiniz için iyi bir şey yapmış olun.

Siz istemediler diye rahatlayıp bohça yapmamışsınız, siz utandınız mı onlar utansın? Nişanlınız üstüne olmayan evi nasıl kiraya verecekmiş? Ailesini ikna edemezse paşa paşa gidip oturacaksınız demek ki, evin kirasına umut bağlandıysa.

İnsanlar o evi oğlumuz-gelinimiz yakınımızda olsun diye yaptırmışlardır zaten. Neden tanımadıkları birine kiraya versinler.

Konuya hiç bulaşmayayım dedim çünkü gidişatı ve sonucu tahmin ediyordum ama dayanamadım. Atar gider küfür hakaret gelmiş sonunda. Anneniz altını bir istiyor, bir mutluluk yeter deyip istemiyor ilginç. Ev bir sizin oluyor bir oturmayıp kiraya veriyorsunuz. Yurt dışında bizim gurbetçi tayfa evlerini asla yabancıya kiraya vermezler. Ya oturursunuz ya gidersiniz.
€ içinde yüzeceksiniz sandınız ana kız ama bir çeyrek bile koklatmıyorlar size. Nişanlınız atsın tutsun bakalım kendinin olmayan evle. Yakında yüzleşirsiniz gerçeklerle. Belki de takacakları varsa bile annenizin isteğine kızıp takmaktan vazgeçtiler. Nişanlınız niye almıyor o kolyeyi size? 130 bin dediğin 4.300 € civarı. Yok mu o kadar parası? Anası babası vermezse ev de yok altın da yok. Hatta işi bile yok sayılır, babasının yanında çalışıyor. Evlenicem diye dört dönüyor ama nişanlısına bir kolye alamıyor. Gurbetçiye koymaz o miktar.

Kayınvalide ev var diyip size altın takmıyor ve isterseniz o evde oturmayıp kirasını alabileceğinizi sanıyorsunuz hem de ev sahibi kayınvalideyken. O kadın sana zırnık koklatır mı otur da bir düşün bakalım.

Ne saçma sapan şeyler yazılıyor ya.esimin evide var arabası da vardı hiç kira derdimiz olmadı şükür az çok ellerinden geldiğince de altın da takıldı düğünde nişanda evimde de prenses gibiyim her istediğim yapılıyor kaynanmda ev verdik diye hiç bir zaman gel evimi temizle diye beni temizliğe çağırmadı ne alaka yani veya eşim de her işi benden beklemedi.bunlarin taki takmakla ne ilgisi var şimdi yani adamın kendi nişanına komşuya gider gibi bir tane bir şey takmaması normalmi sizce sırf ev aldı diye mantıksız mantıksız şeyler sizi değer veren seven insanlar zaten bunlara takılmaz elinden geldiğince yapmaya çalışır ama şimdiki evlilikler aşk sevgiye bağlı olmadığı için normal tabi
Saçma sapan şey dedikleriniz hayatın gerçekleri. Siz milyonda bir olan bir aileye denk gelmişsiniz diye gerçekler ortadan kaybolmuyor. Aile maddi anlamda ne kadar çaba harcamışsa kendilerini o kadar hak sahibi görüyorlar. Yeni evlenen bi arkadaşın sadece ara tatili vardı balayına gitmek için, kayınvalidesi "o evin koltuklarını ben aldım koltuğunu aldığım eve gelip kalacağım" dedi balayına gidemediler. Hayat toz pembe değil.

Ne saçma sapan şeyler yazılıyor ya.esimin evide var arabası da vardı hiç kira derdimiz olmadı şükür az çok ellerinden geldiğince de altın da takıldı düğünde nişanda evimde de prenses gibiyim her istediğim yapılıyor kaynanmda ev verdik diye hiç bir zaman gel evimi temizle diye beni temizliğe çağırmadı ne alaka yani veya eşim de her işi benden beklemedi.bunlarin taki takmakla ne ilgisi var şimdi yani adamın kendi nişanına komşuya gider gibi bir tane bir şey takmaması normalmi sizce sırf ev aldı diye mantıksız mantıksız şeyler sizi değer veren seven insanlar zaten bunlara takılmaz elinden geldiğince yapmaya çalışır ama şimdiki evlilikler aşk sevgiye bağlı olmadığı için normal tabi

Bu benim yorumuma gelmiş.
Kocan kendi parasiyle almamis ki annesinin parasiyla yapmiş, evi de annesi vermiş.
Kaynanadan alinan ev ve altinin aşkla alakasi nedir? Kaynanan mi aşık oldugu icin ev verdi? 😃

Prensesim diyenleri cok gorduk forumda.

Bu benim yorumuma gelmiş.
Kocan kendi parasiyle almamis ki annesinin parasiyla yapmiş, evi de annesi vermiş.
Kaynanadan alinan ev ve altinin aşkla alakasi nedir? Kaynanan mi aşık oldugu icin ev verdi? 😃

Prensesim diyenleri cok gorduk forumda.
Yalnız ben evi kaynanam verdi diye bir şey demedim ne kadar da eminsin böyle eşim zamanında inşaat işiyle uğraşarak ev sahibi olmuş arabasını da kendi çalışarak almış. Ve evet ben gayette prensesim evimde beni formdaki koca delisi kadınlarla karıştırma prenses olmasam durmazdım zaten ama siz kendinizi o şekilde teselli edebilirsiniz size laf yetiştirmek için güzel parmaklarımı yoramam daha fazla .

Yalnız ben evi kaynanam verdi diye bir şey demedim ne kadar da eminsin böyle eşim zamanında inşaat işiyle uğraşarak ev sahibi olmuş arabasını da kendi çalışarak almış. Ve evet ben gayette prensesim evimde beni formdaki koca delisi kadınlarla karıştırma prenses olmasam durmazdım zaten ama siz kendinizi o şekilde teselli edebilirsiniz size laf yetiştirmek için güzel parmaklarımı yoramam daha fazla .
Bunu siz yazdiniz.
kaynanmda ev verdik diye hiç bir zaman gel evimi temizle diye beni temizliğe çağırmadı

Kaynananiz ev vermediyse neden vermiş gibi yazdiniz alındınız? Kimse kimsenin kocasinin aldigi eve bisey soylemez herhalde.😀 Isterse şato alsin orada yasayin. Hayirli olsun.
Kaynanadan istenenden bahsediyoruz/um.

Siz haric herkes koca delisi zaten, biz bir şey yazinca kocasini ve kendini övüyor diye ortaya cikiyorsunuz ilk firsatta. (Benim icin de dahil.)
Ama siz koca övüp, prensesim diye gezince yine baskalari sorunlu. 🫠 Bir sizde olsun.

Son düzenleme:
Yani altınla,değerli olmanın,erilliğin,dişiliğin alakasını hala kurabilmiş değilim. Bu lafı eden akrabanız,kızın ailesi çok altın istese bu sefer de kızlarını sattı derdi aile için emin olun. Adamın zihniyeti bozuk çünkü. O yüzden önemli olan ne kadar altın alabildiğinden çok zihniyeti düzgün biriyle evlenmek.

İnsanlar evlenirken alınan altınlar havadan gelen parayla alınıyormuş gibi davranıyor da o altınlar yarın aynı evin içine gireceğin adamın parasıyla alınıyor zaten. Adam borç,harç altın alsa o sıkıntıyı sende onla beraber çekeceksin aynı evin içinde. Lafa geldimi evlilikte her şey ortak oluyor,sen ben yok biz var deniliyor ama nedense konu altına geldiğinde altınlar kadının oluyor. Adamın parasıyla alınan altınlar nasıl sadece kadının olabiliyor ben bunu anlayamıyorum yani.
Altınla değerli olmayı neden bagdastirdiniz anlamadım. Zaten kendine olan değerinin altinla bir alakası yok. Onlar düğünde geline takılan hediyelerdir. Ben altın-değer ilişkisini çözemedim. Bu şekilde düşünürseniz zaten çok farklı bir boyuta gider konu. O bahsettiğim akraba kendisi evlenirken esine tam altın miktarı ne kadarsa o kadar yapıldı bu arada. Hiçte sattılar kizlarini demedi. Çünkü hediye olarak görülür bizim tarafimizda.Altin-kızın özdegeri ilişkisi çok komik. Size kv niz bir bilezik taktığında sizi satın almış mı oluyor,değerin bu demiş mi oluyor anlamadım. Ona bakılırsa gelin bohcasi da yapılıyor. Neler alınacaksa alınıyor. Gelinin değeri mi oluyor. Yada düğün mekanını herkes kendi durumuna göre yapıyor oda mi değer belirliyor. Altını neden öyle kosulladiniz zihninize?Altınlar havadan alınmıyor zaten alamayan alamaz. İki kişi arasında anlaşır bu konuyu büyütmeye gerek yok. Altınlar geline özel günü olduğu için hediye olarak takılıyor. Damadın parasıyla alınmıyor bu arada maaşlı çalışan genç damat kac bilezik kac set alabilir?Siz niye damada göre yorum yaptınız. Aileler yapıyor altını genelde istemeyen yapmaz. Altınlar kadının oluyor demişsiniz.Ortakta olabilir kadınında olabilir yada bazı bayanlar eşi istiyor hepsini veriyor adaminda olabilir yani o iki kişi arasında. Siz isterseniz kocaniza takın seti ne diyim taksın gezsin madem. Ben kendi fikrimi yazıyorum katilmayabilirsiniz elbette ki

X