Tezli yüksek lisans yapmak?

_rose_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2019
626
736
Geçen sene mezun oldum, bu yıl bölümümle alakalı olarak yeni medya alanında tezli yüksek lisansa başladım. Arada bir açılan akademik kadrolara bakıyorum o kadar az ki benim yerleşme imkanım imkansız gibi geliyor. Sonra dönüyorum düşünüyorum o zaman ben bu tezli yl’yi niye yapıyorum diye dünya kadar ödev ve daha beni bekleyen uzun bir tez dönemi var önümde. Sorun değil başa çıkarım hepsiyle sonuçta kendi alanım diyorum ama yaşıtlarım (23 yaşındayım) işe başladılar deneyim kazanıyorlar ben hala derslerle boğuşuyorum bir sonucu olacak mı bilmiyorum. Hayata geç kalmış gibi hissediyorum çoğu zaman kendimi ve ne yapsam ne etsem kafam allak pullak boş yere uğraşıyormuş hissi çok can sıkıcı acaba tezli yüksek lisans vakit kaybı mı diyorum derslere de motivasyonum düşüyor... Düşünmekten psikolojik olarak çökmüş vaziyetteyim :KK43:

Tezli yüksek lisans işe girmek için sadece yapılmaz
Zaten akademik kadro açılması ve girmesi zor süreçler
Tüm planınızı ona göre yapmayın bence
İşe girip aynı anda yüksek lisans yapabilirsiniz
Kadro açılırsa zaten girersiniz o süre içinde boş durmamış olursunuz

Geçen sene mezun oldum, bu yıl bölümümle alakalı olarak yeni medya alanında tezli yüksek lisansa başladım. Arada bir açılan akademik kadrolara bakıyorum o kadar az ki benim yerleşme imkanım imkansız gibi geliyor. Sonra dönüyorum düşünüyorum o zaman ben bu tezli yl’yi niye yapıyorum diye dünya kadar ödev ve daha beni bekleyen uzun bir tez dönemi var önümde. Sorun değil başa çıkarım hepsiyle sonuçta kendi alanım diyorum ama yaşıtlarım (23 yaşındayım) işe başladılar deneyim kazanıyorlar ben hala derslerle boğuşuyorum bir sonucu olacak mı bilmiyorum. Hayata geç kalmış gibi hissediyorum çoğu zaman kendimi ve ne yapsam ne etsem kafam allak pullak boş yere uğraşıyormuş hissi çok can sıkıcı acaba tezli yüksek lisans vakit kaybı mı diyorum derslere de motivasyonum düşüyor... Düşünmekten psikolojik olarak çökmüş vaziyetteyim :KK43:
2. Kez tezli yüksek lisans yapıyorum. Olaya bu kadar ödevi niye yapıyorum gözüyle bakarsanız o iş bitmez. Ben öğrenmek için ve o Alanda uzmanlaşmak için yapıyorum. Bir yandan da dile çalışıyıyorum ilerde doktora yaparım diye. Severek çalışın ve severek yapın. Yoksa o tezi yazamazsınız

2. Kez tezli yüksek lisans yapıyorum. Olaya bu kadar ödevi niye yapıyorum gözüyle bakarsanız o iş bitmez. Ben öğrenmek için ve o Alanda uzmanlaşmak için yapıyorum. Bir yandan da dile çalışıyıyorum ilerde doktora yaparım diye. Severek çalışın ve severek yapın. Yoksa o tezi yazamazsınız
ikisi de kendi bölümünüzde mi ?

Yeni mezun olduğunuzda ve yükseğe ilk başladığınızda öyle hissediyorsunuz. Ama geçiyor. Bir yandan çalışabilirsiniz, ana hedefiniz akademiyse daha çok yayın üzerine çalışabilirsiniz ama. Ben yükseğe başladım ilk yıldan sonra istediğim işte kadro geldim başladım. Meslekte 2. senem bitti, yükseğinde tezini yazıyorum, gecikmeli bitecek. Ne yapmak istediğinizi bulunca akıyor kendiliğinden.

Bundan dolayı psikolojik olarak çökmeyin Allah aşkına.
Kimse başınıza silah dayamadı.
Bırakıverirsiniz olur biter.
İş baksanız bi yandan, yoğunluğuna göre gerekirse dondurursunuz.
Ama çökmeyin yani, hayat uzun.
Ota çöpe çökmeyin.

Konu sahibi lisans sonrası yüksek yaptığın için şanslısın bende şu an doktora yapıyorum, yüksekte Tübitak bursu aldım bı bu konuyu da araştır senin bölümün içinde burs olabilir insana motivasyon oluyor. Kadro isleri çok zor malesef bende bekliyorum hala ama bu senin ümidini kirmasin kadro için değil kendimiz için çalışıyoruz ve öğreniyoruz.

Konu sahibi lisans sonrası yüksek yaptığın için şanslısın bende şu an doktora yapıyorum, yüksekte Tübitak bursu aldım bı bu konuyu da araştır senin bölümün içinde burs olabilir insana motivasyon oluyor. Kadro isleri çok zor malesef bende bekliyorum hala ama bu senin ümidini kirmasin kadro için değil kendimiz için çalışıyoruz ve öğreniyoruz.
Teşekkürler araştıracağım muhakkak. Bir de lysy bursu var yurtdışında yl veya doktora yapmak için, yurtdışından dönünce direkt işe başlanıyor biliyorsunuzdur belki ama kafam o kadar karışık ki ya zaman kaybıysa diyorum her şeye 😔

Teşekkür ederim. ☺️Yeni mezunken ilgim vardı. Bilimsel hazırlığı göze alarak başlayıp bitirdiniz severek de yaptım. 3 senede bitti bilimsel hazırlık olunca. Şimdi ikincisinde ders dönemini yarıladım. Hazirada teze geçeceğim.
kabul edilmede zorluk olmadı mı ?
Hocalar genelde o bölüm mezunlarını kabul ediyorlar ya o bakımdan dedim

Amacın doğrultusunda yürürken ders çalışıyorum diye üzülmemelisin. Bende yüksek lisansımı yaparken hem çalışıyor hem okuyordum. Kendi alanında stajyer olarakta çalışabilirsin. O zaman çalışma saatin hem az olacak hem ben ne yapıyorum diye kendini yiyip bitirmezsin. İkisini bir arada yürütmek bazı zamanlarda yorucu olsa da hayatın içinde olmak kendini boşlukta hissetmeni engeller bence.

Amacın doğrultusunda yürürken ders çalışıyorum diye üzülmemelisin. Bende yüksek lisansımı yaparken hem çalışıyor hem okuyordum. Kendi alanında stajyer olarakta çalışabilirsin. O zaman çalışma saatin hem az olacak hem ben ne yapıyorum diye kendini yiyip bitirmezsin. İkisini bir arada yürütmek bazı zamanlarda yorucu olsa da hayatın içinde olmak kendini boşlukta hissetmeni engeller bence.
Saçma bir soru olacak ama mezun olmuş birini stajyer olarak işe alırlar mı?

Yuksek lisans yap mutlaka.
Ilerde anlayacaksın onemi

Tezli yuksek lisans yaparken beklentiniz akademik kadro olmasin birinci sirada. Oncelikle sevdiginiz icin yapin. Tubitak bursuna basvurabilirsiniz mesela hem oradan bir kazanc oluyor. Ayni zamanda calisabilirsiniz de eger surekli okula gitmeniz gerekmiyorsa. Yasiniz daha genc ben 25 yasinda baslamistim 3 senede ancak bitti ama bunu kayip olarak gormuyorum akademik kadroda yer alamadim diye. Insan kendisi icin de egitim alir.

X