Çorbalar Toyga Çorbası-Duru Nohut Sponsorluğunda

Herkese hayırlı akşamlar :) :KK36:

İlk defa katıldığım yarışmaya ilk defa denediğim bir çorbayla başlığımı açıyorum :) :KK24:

Toyga çorbasının birkaç farklı yapılışı var esasında, şuan benim yaptığım Hatay yöresine ait olan türü :)
Ben tavuklusunu bilirim ama bunu da çok beğenerek yedik :) Hatam olduysa şimdiden affola :) :dua:

MALZEMELER :

1 su bardağı haşlanmış nohut
● 1 su bardağı yarma/dövme
● 1 su bardağı süzme yoğurt
● 1 yumurtanın sarısı
● 2 yemek kaşığı un
● 7-8 su bardağı soğuk su
● 1,5 tatlı kaşığı tuz

SOSU İÇİN :

● 3 yemek kaşığı tereyağı
● 2 çay kaşığı nane
● 2 çay kaşığı pul biber

*Ben yanlışlıkla malzemelerin olduğu fotoğrafı silmişim sanırım, bulamıyorum :KK43: Fotoğrafların çoğunda koyduğum malzemeler var ama. :dua:

Şimdi yapım aşamasına geçelim → → →

■ Nohutlarımızı bir gece önceden sıcak suya ıslatıyoruz.

Eki Görüntüle 2618028

■ Ertesi gün ısladığımız nohutları haşlıyoruz. ( Ben biraz geç saatte ıslamıştım o yüzden haşlamasını düdüklü tencerede yaptım. )

Eki Görüntüle 2618033

■Haşlanan nohutlarımızın kabuklarını soyuyoruz.

Eki Görüntüle 2618035

■Ardından bir tencereye unumuzu, yoğurdumuzu, yumurta sarımızı ve 1 su bardağı suyumuzu koyup güzelce çırpıyoruz.

Eki Görüntüle 2618038 Eki Görüntüle 2618040
Eki Görüntüle 2618043

■ Kalan suyu da ilave ederek tenceremizi ocağa alıyoruz.

Eki Görüntüle 2618048

■ Yarmamızı ilave edip ocağın altını açıyoruz. ( İsterseniz yarmanızı yumuşaması için bir gece önceden sıcak suda ıslatabilirsiniz yada haşlayabilirsiniz, benim elimde olan çok ince taneli olduğu için pişmesinde sorun olmadı. )

Eki Görüntüle 2618049

■ Koyulaşana kadar hiç bırakmadan karıştırıyoruz. ( Eğer çok koyu olursa göz kararı sıcak su ilave edilebilir. )

■ Yaklaşık 15 dakika geçip kaynadıktan sonra ( yarmalar pişince ) nohut ve tuzumuzu ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618051 Eki Görüntüle 2618052

Tuz, çorbamız kaynadıktan sonra ilave edilmeli ki yoğurt kesilmesin.

Yaklaşık 15 dakika sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Sosunu yaparken → → →

■ Tereyağı eritip önce pul biberi sonra naneyi ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618055

Eki Görüntüle 2618056 Eki Görüntüle 2618062

Sunum için : Tercihinize göre isterseniz tencerenize sosun tamamını döküp servis edebilirsiniz yada çorbanızı tek tek kaselere alıp sosunu öyle dökebilirsiniz.

VE SUNUUM ♧♧ :kk77::kk77::kk77:

Eki Görüntüle 2618075 Eki Görüntüle 2618076 Eki Görüntüle 2618077 Eki Görüntüle 2618078

Yapan herkesin ellerine sağlık, afiyet olsuunnn ♥ ♥ ♥
ellerine saglik canim sunum efso

Nerden biliyorsun beybi tarifi benim esimin adi tolga yasli halam bana hep toygaya selam soyle der🤣🤣🤣
Canım aslında benim bildiğim tarif bu değildi içinde nohut yarma olmadan sadece haşlanmış tavuk eti olanı biliyorum ben, geri kalan şeyler aynı ☺️
Ben bunu yapayım dedim yarışma için ☺️

Önceden ben de tolga toygar filan derdim 😂😂

Herkese hayırlı akşamlar :) :KK36:

İlk defa katıldığım yarışmaya ilk defa denediğim bir çorbayla başlığımı açıyorum :) :KK24:

Toyga çorbasının birkaç farklı yapılışı var esasında, şuan benim yaptığım Hatay yöresine ait olan türü :)
Ben tavuklusunu bilirim ama bunu da çok beğenerek yedik :) Hatam olduysa şimdiden affola :) :dua:

MALZEMELER :

1 su bardağı haşlanmış nohut
● 1 su bardağı yarma/dövme
● 1 su bardağı süzme yoğurt
● 1 yumurtanın sarısı
● 2 yemek kaşığı un
● 7-8 su bardağı soğuk su
● 1,5 tatlı kaşığı tuz

SOSU İÇİN :

● 3 yemek kaşığı tereyağı
● 2 çay kaşığı nane
● 2 çay kaşığı pul biber

*Ben yanlışlıkla malzemelerin olduğu fotoğrafı silmişim sanırım, bulamıyorum :KK43: Fotoğrafların çoğunda koyduğum malzemeler var ama. :dua:

Şimdi yapım aşamasına geçelim → → →

■ Nohutlarımızı bir gece önceden sıcak suya ıslatıyoruz.

Eki Görüntüle 2618028

■ Ertesi gün ısladığımız nohutları haşlıyoruz. ( Ben biraz geç saatte ıslamıştım o yüzden haşlamasını düdüklü tencerede yaptım. )

Eki Görüntüle 2618033

■Haşlanan nohutlarımızın kabuklarını soyuyoruz.

Eki Görüntüle 2618035

■Ardından bir tencereye unumuzu, yoğurdumuzu, yumurta sarımızı ve 1 su bardağı suyumuzu koyup güzelce çırpıyoruz.

Eki Görüntüle 2618038 Eki Görüntüle 2618040
Eki Görüntüle 2618043

■ Kalan suyu da ilave ederek tenceremizi ocağa alıyoruz.

Eki Görüntüle 2618048

■ Yarmamızı ilave edip ocağın altını açıyoruz. ( İsterseniz yarmanızı yumuşaması için bir gece önceden sıcak suda ıslatabilirsiniz yada haşlayabilirsiniz, benim elimde olan çok ince taneli olduğu için pişmesinde sorun olmadı. )

Eki Görüntüle 2618049

■ Koyulaşana kadar hiç bırakmadan karıştırıyoruz. ( Eğer çok koyu olursa göz kararı sıcak su ilave edilebilir. )

■ Yaklaşık 15 dakika geçip kaynadıktan sonra ( yarmalar pişince ) nohut ve tuzumuzu ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618051 Eki Görüntüle 2618052

Tuz, çorbamız kaynadıktan sonra ilave edilmeli ki yoğurt kesilmesin.

Yaklaşık 15 dakika sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Sosunu yaparken → → →

■ Tereyağı eritip önce pul biberi sonra naneyi ilave ediyoruz.

Eki Görüntüle 2618055

Eki Görüntüle 2618056 Eki Görüntüle 2618062

Sunum için : Tercihinize göre isterseniz tencerenize sosun tamamını döküp servis edebilirsiniz yada çorbanızı tek tek kaselere alıp sosunu öyle dökebilirsiniz.

VE SUNUUM ♧♧ :kk77::kk77::kk77:

Eki Görüntüle 2618075 Eki Görüntüle 2618076 Eki Görüntüle 2618077 Eki Görüntüle 2618078

Yapan herkesin ellerine sağlık, afiyet olsuunnn ♥ ♥ ♥
Ellerine sağlık ,çok lezi çorbalardan biri daha,başarılar dilerim.

X