trip atmadan nasıl yaşanır?

Benim babam böyleydi, adam sürekli küsüyor ve anlamayınca daha da sinirleniyordu. En sonunda kendi haline bıraktım, şimdi beni göremiyor bile :) Böyle yapmayın. Biliyorum insan bazen anlaşılmak istiyor ama karşınızdaki anneniz değil maalesef :KK43:

Dünyada en gelemediğim insan türü pasif agresif, kendi kendine bir şeye alınıp gucenip trip atan insanlardır. Hayatımda birkaç tripcan var, atsan atamazsın seviyorsun da. Zor yanı cidden onlarla yaşamak.
Aynen katılıyorum, olsa da olur olmasa da olur diye düşündüklerini bu tavırlara girdiklerinde çok rahat hayatından çıkarıyorsun ama neye kırıldı anlatmadan, sizi hayatından çıkardı mı bilmeden iki arada bir derede bırakan sevdikleriniz olunca aslında hepten sinir oluyorsunuz, derdin neyse söylersin açık olursun, karşındaki de kendisini açıklar veya geçiştirir ama en azından niye kırgın olduğunu bilir.

İstiyorlar ki karşı taraf anlasın o sorsun, iyi de sorunca da anlatmayıp kaçamak davranan sana öyle gelmiş diyenler oluyor, bende de var böyle bir tripli:)) sorunca yekten söylemeyen kaçan tiplerden, o yüzden sormuyorum kendi haline bıraktım :)))

Benim babam böyleydi, adam sürekli küsüyor ve anlamayınca daha da sinirleniyordu. En sonunda kendi haline bıraktım, şimdi beni göremiyor bile :) Böyle yapmayın. Biliyorum insan bazen anlaşılmak istiyor ama karşınızdaki anneniz değil maalesef :KK43:
Benim annem de tripcan. Canı sıkkınsa ya somurtur herkesin enerjisini emer ya da mutfakta iş yaparken çat çat çat diye sesler çıkartır insanı oyle gerer.
Eskiden takiliyordum tabii ki, ama uzun yıllardır Tripli görünce "senin psikolojinin benim günümü de mahvetmesine izin veremem" diyorum ya evden vınlıyorum ya odama gidiyorum. Bir şekilde kaçıyorum. Birkaç güne normale dönüyor zaten.

Dünyada en gelemediğim insan türü pasif agresif, kendi kendine bir şeye alınıp gucenip trip atan insanlardır. Hayatımda birkaç tripcan var, atsan atamazsın seviyorsun da. Zor yanı cidden onlarla yaşamak.
Ama siz bundan rahatsızlık duymaya başlamışsiniz. Bu çok güzel bir şey. Çoğu insan asla kendini farkında olmaz bile. Madem farkettiniz o zaman değişim için bir adım attınız demektir. Benim de şiddete meyilim vardı. Şiddet dediğim aniden sinirlenip sevgilimin karnına vurmak falan. 50 kilo ufak tefe olduğum için bu onlara şirin gelirdi - ilk zamanlar (yani ergenlik sonrası , 18ler,20ler) bana da tatlı gelirdi. Ama sonra bir an bir aydinlanma yaşadım ve kendimden utandım. Çünkü hiç bana yakismayan bir davranisti.
Bunu farkedince nasıl bırakırım diye bakındım ettim ve yoga-nefes eğitimi aldım. Uzun uzun gitmedim açıkçası ama en azından son on senedir bir şeye sinirlenecekken içimden birkaç saniye sayı sayıp o lafı söylediğimi/ o hareketi yaptıgimi düşünüyorum . O anlık mutlu olacağım evet rahatlayacagim. Ama birkaç saniye sonra pişman olacağım ve hakliyken haksiz konuma düşüp özür dileyecegim. Bunu niye yapayım ki? Ya da sevdiğim birini neden kirayım ki? Bu bilince eriştikten sonra neredeyse kimseyle kavga etmez oldum. En mal iş arkadasim beni ne kadar kiskirtirsa kiskirtsin onla bile dalasmadim, sadece arama mesafe koyup konuşmayı kestim- sadece maille iletişim kurdum vs.
Yani hoşuma gitmeyen bir huyumdan bir şekilde kurtulabildim, 23-24 yasimda .
Ya da kkya konu açmıştım, hep ayni tarz adamları bulmamla alakalı. Yorumlardan anladım ki ben de hep aynı şekilde davranıyorum- tabii ki hep aynı adamları bulacağım. 2021de o konuyu acmistim, 2021'de tanıştığım adamla daha en başından kartları açık oynadım. Yeri gelince Çok rahatsız olduğum davranışı ve genelde iliskilerimin bundan bittiğini söyledim. O da sağolsun anladı. Sonuç olarak bugün gül gibi geçiniyoruz. Belki zamaninda karşı tarafa açık olsam eski ilişkilerimi de bitirmeyecektim 😅
Açık iletişim o kadar önemli ki .
Geçen aylarda ilk defa sevgilime sinir oldum. Bir anda konuşmayı kestim. Taksiye bindik,uçağa bindik ağzımı bıçak açmadı. Konuşmadigim her an beynimde konuşma planlari yaptım, o konuyu döndürdüm durdum, hesaplar, kitaplar.. sonra bu böyle olmaz dedim, 'biliyorsun beni rahatsız eden konular hakkında konuşmakta sorunlar yaşıyorum. Ama sadece güzel şeylerden konuşup rahatsız edici-kirici konularda hiç konuşmadığı için kendisini iyi bir çift sanan ilişkilerden olmak istemiyorum' diye girizgah yaptım, içimde ne varsa (ki konuşmanın beni utandiracagi- yanlış anlaşilabilecegim bir konuydu) söyledim söyledim söyledim. Sonra o da cevap verdi, ben cevap verdim vs vs bir baktım bir köşede sorunları aşmış oynaşiyoruz 😂konu da kapandı gitti.
Ama paylaşmasaydim, onun anlamasını bekleseydim boşa beklemis olurdum. Çünkü şaşirdi , kızdığım şeyin o olduğunu düşünmemis bile. Boşu boşuna içimde dolacakti, olduğu halinden daha büyük hale gelecekti vs. Ki o hissi de biliyorum çünkü daha önceki ilişkilerimde böyle şeyleri paylaşmaya utanırdim ve sonuç olarak içimdeki basit şey daha da büyürdü- o da biriktikce beni ayriliga götürürdü.

Yaniiii kendinden rahatsız olman harika bir şey. Bir kere bu his sana geldiyse devamı çorap söküğü gibi gelecektir. Merak etme
yorumlarını hep görüp, beğenirdim. Yazmana cok sevindim , düşüncelerin benim için önemliydi çünkü.
anlattığın her şey o kadar doğru ki.

Beni de seviyorlar . Atsalar atamıyorlar . Canlarım ya :)
Kendinden verdiğin örnekte kendimi gördüm resmen. O sessiz kaldığım anlar içinde rahat değilim mesela , kafamda elli tane konuşma gerçekleştiriyorum. İçerde baya çalışıyorum yani ama dışarıdan taş gibi görünüyorum muhtemelen.
Bazen savaşıp söyleyebildiğimde gerçekten , hiç bu sebebi düşünmeyen , aa bu muydu alındığın şey ? diyen çok oluyor.

Dün yine bi trip vakası yaptım. Şuan erkek arkadaşıma mesaj yazdım.'' Müsait olduğunda konuşabilir miyiz ? '' diye.
Şuan içimden konuşmaya başladım bile. Onunla da konuşup derdimi anlatıcam

Aynen katılıyorum, olsa da olur olmasa da olur diye düşündüklerini bu tavırlara girdiklerinde çok rahat hayatından çıkarıyorsun ama neye kırıldı anlatmadan, sizi hayatından çıkardı mı bilmeden iki arada bir derede bırakan sevdikleriniz olunca aslında hepten sinir oluyorsunuz, derdin neyse söylersin açık olursun, karşındaki de kendisini açıklar veya geçiştirir ama en azından niye kırgın olduğunu bilir.

İstiyorlar ki karşı taraf anlasın o sorsun, iyi de sorunca da anlatmayıp kaçamak davranan sana öyle gelmiş diyenler oluyor, bende de var böyle bir tripli:)) sorunca yekten söylemeyen kaçan tiplerden, o yüzden sormuyorum kendi haline bıraktım :)))
okudukça aa bu ben diyorum şuan :KK43:

Tam olarak erkek arkadaşımı anlatmışsınız, bir an o mu üye olup konu açtı diye düşündüm açıkçası :KK70:
Oda aşırı duygusal ve hassas biri. Birşey olduğunda ayrıntısına kadar kafasına takar, kafasında kurar. Pasif agresif davranışalr sergiler. Benimde çok hatalarım olduğu için ve birçoğunda haklı olduğu için alttan aldım bir süre ama alttan aldıkça abartmaya başladı son zamanlarda fena çıkıştım ona bu konu üzerine. Günümü mahvetmeye hakkın yok dedim. Bence insan her ne kadar duygusal ve hassas olsa da bunu karşındakine yansıtmamalı diye düşünüyorum. Kendi içimizde çözmeliyiz bazı şeyleri. O olgunluğu kazanmak sağlıklı ilişkiler kurmak için şart.

Trip atan insanla gerçekten anlaşamam ve hayatımda hiç olmadı, barındırmadım.. Ta ki oğlumu doğurana kadar..

Genel anlamda çok iyi huylu ve kolay bir çocuktur ama asla duygularından bahsetmez, kendini ifade etmez.. Triplenir, daha küçük yaşlarda sinir krizi geçirmişliği vardır. Destek aldığımızda ilk seansta terapiste, oğlumla yaşamak mayın tarlasında yürümek gibi, ne zaman ne geleceğini bilmiyorum demiştim :)

Şu an 8 yaşında.. hala neyin onu tetiklediğini anlayamayabiliyorum ama konuşmaya hazır hale geldikten sonra konuşmayı öğretebildim.

Duygularımızı anlatmak biz yetişkinler için de zor. Nedense karşımızdaki insanın bizim gibi düşünüyor olduğunu farz ediyoruz ya da her şeyi fazla kişisel algılıyoruz.

Kendinizin farkına vardıysanız değişimin yarı yoluna gelmişsiniz zaten. Terapi öneririm ben, neden kendinizi ifade etmekten çekindiğinizi anladığınız zaman sorun ortadan kalkacaktır.
ya kıyamam küçük tripcan:)

evet. Mutlu olduğum tek şey şuan artık bunun farkında olmam. Farkında olmak şuan ekstra zor geliyor.
Panikledim çünkü. Nasıl yapacağımı bilmiyorum ama böyle böyle deneyeceğim.
Terapi almayı bu sebepten değil ama başka sebeplerden düşünüyorum. bu konuyu da açarım , gidersem haklısınız.

trip attığın insanı günün birinde yerinde bulamazsın
o zaman çook geç olur
farkına varmış olman güzel. acilen değişmesi gereken bi huy çünkü
sağlıklı bi iletişim şekli değildir trip atmak

Tam olarak erkek arkadaşımı anlatmışsınız, bir an o mu üye olup konu açtı diye düşündüm açıkçası :KK70:
Oda aşırı duygusal ve hassas biri. Birşey olduğunda ayrıntısına kadar kafasına takar, kafasında kurar. Pasif agresif davranışalr sergiler. Benimde çok hatalarım olduğu için ve birçoğunda haklı olduğu için alttan aldım bir süre ama alttan aldıkça abartmaya başladı son zamanlarda fena çıkıştım ona bu konu üzerine. Günümü mahvetmeye hakkın yok dedim. Bence insan her ne kadar duygusal ve hassas olsa da bunu karşındakine yansıtmamalı diye düşünüyorum. Kendi içimizde çözmeliyiz bazı şeyleri. O olgunluğu kazanmak sağlıklı ilişkiler kurmak için şart.
peki siz nasıl hissediyorsunuz ?
Düşünceleriniz çok önemli. Erkek arkadaşımda böyle düşünüyordur.

gıcık mı oluyorsunuz bize mesela ? :KK43:

okudukça aa bu ben diyorum şuan :KK43:
Bu huyunuzu değiştirmelisiniz, nasıl yaparsınız bunun için uzman desteği gerekir mi bilmiyorum ama sadece sevgiliyle olan ilişki değil, sevdiğiniz bir aile bireyi, arkadaşı da bu tavırlarla yoruyorsunuz, size nasıl davranacağını bilemez hale getiriyorsunuz, bir şakanıza mı kızdı bir yüz ifadenize mi gücendi, söylediğiniz hangi söze kırıldı bilmediğiniz için kendiniz de olamıyorsunuz, konuşmak istediğiniz her şeyi 10 düşünüp bir söylemek zorunda kalıyorsunuz.

Hiçbirimiz mükemmel değiliz hepimizin kendince kusurları var, misal ben de Y yenGEnC ‘in annesi gibi canım sıkkınsa veya uykumu alamadıysam suratım sirke satar ama eşim kızım sevdiğim herkese bu halimi baştan söyledim biliyorlar, karnım doysun çayımı içeyim fabrika ayarlarıma dönerim siz bana takılmayın diyorum, kötü bir huy ama en azından kimse ona mı kızdı buna mı surat yaptı diye düşünmüyor sebebini biliyorlar.

Konuşurken kendinizi doğru ifade edememekten çekiniyorsanız yazarak anlaşın, kimi insanın konuşma kabiliyeti daha zayıftır ama kalemi güçlüdür.

trip attığın insanı günün birinde yerinde bulamazsın
o zaman çook geç olur
farkına varmış olman güzel. acilen değişmesi gereken bi huy çünkü
sağlıklı bi iletişim şekli değildir trip atmak
ilk adımı atarak aramızdaki sorunu konuşmak için erkek arkadaşıma yazdım.

kızlar selam,
Başlıktan anladığınız gibi acayip tripli bir insanım.

bu özeleştiriyi yapıyor olmama rağmen neden bir seyleri düzeltemediğimi bilmiyorum. Fazla duygusal ve hassasım afedersiniz her b.ka kendimi öldürüp üzerine saatlerce senaryo kurup kafamda büyütüyorum ve çoğu zaman karşıdakinin haberi bile olmuyor.

Hem kendimi yoruyorum hem karşımdakini biliyorum. Bu arada bu hem arkadaşlarıma hem sevgilime herkese karşı böyle.
3 yıllık bir ilişkim var ve evlenmeyi düşünüyoruz ama sevgilim ara ara bu konudan dert yanıyor bana. Kendisi harika biri değil onun da yanlışları var elbet ama şuan konu kendi çekilmezliğim o yüzden o konulara girmeyeceğim :)

Ya o an bir şey söylenince pasif agresif olup , sessizleşiyorum :kızgın: derdini açıkça söylesene dimi? buna kızdım de kendi kendime triplere giriyorum :olamaz: Erkek arkadaşım ne oldu zamansız neye kızdın sessizleştin diyor mesela , yok hayır iyiyim diyorum.
şuan anlatınca bile kendime sinir oldum.
Söyle ya , bunu yaptın buna kızdım de. Artık saatlerce yalvaracak ki ben neye kızdıgımı söyleyeceğim. Prensesim ya ben :olamaz:

Neyse o ısrar edince söylüyorum buna kızdım diyorum. O da sağ olsun gönlümü almaya hep çalışır. Öper , sarılır bazen gerekiyorsa özür de diler. Bu arada sebeplerim genelde geçerli sebepler oluyor. ( yani saçmasapan şeylere trip yapmıyorum.) ama trip ne , amaç ne yani.
Kızdıgın seyi konusup , sormak . Bana böyle söyledin ve bu beni kırdı demek zor mu ya ?

Arkadaş çevremde çok kırıldığım ve söylemeden arkadaşlığımı bitirdiğim bile oldu . ( gerçi kimse neden diye sormadı belki doğru karardır.)
Demem o ki bunu nasıl aşabilirim. Allah konuşabilme yeteneği vermiş resmen kullanamıyorum.

Bunu yaşayan , aşabilen . Duygularını dile getirmeyi başaran var mı ?

Yani muhtemelen bu gidişle herkes senle mesafe koyacaktır. Yanlız kaldığında anlarsın belki.
Yada terapi alıp birşeyleri değiştirmeye çalışacaksın.

kızlar selam,
Başlıktan anladığınız gibi acayip tripli bir insanım.

bu özeleştiriyi yapıyor olmama rağmen neden bir seyleri düzeltemediğimi bilmiyorum. Fazla duygusal ve hassasım afedersiniz her b.ka kendimi öldürüp üzerine saatlerce senaryo kurup kafamda büyütüyorum ve çoğu zaman karşıdakinin haberi bile olmuyor.

Hem kendimi yoruyorum hem karşımdakini biliyorum. Bu arada bu hem arkadaşlarıma hem sevgilime herkese karşı böyle.
3 yıllık bir ilişkim var ve evlenmeyi düşünüyoruz ama sevgilim ara ara bu konudan dert yanıyor bana. Kendisi harika biri değil onun da yanlışları var elbet ama şuan konu kendi çekilmezliğim o yüzden o konulara girmeyeceğim :)

Ya o an bir şey söylenince pasif agresif olup , sessizleşiyorum :kızgın: derdini açıkça söylesene dimi? buna kızdım de kendi kendime triplere giriyorum :olamaz: Erkek arkadaşım ne oldu zamansız neye kızdın sessizleştin diyor mesela , yok hayır iyiyim diyorum.
şuan anlatınca bile kendime sinir oldum.
Söyle ya , bunu yaptın buna kızdım de. Artık saatlerce yalvaracak ki ben neye kızdıgımı söyleyeceğim. Prensesim ya ben :olamaz:

Neyse o ısrar edince söylüyorum buna kızdım diyorum. O da sağ olsun gönlümü almaya hep çalışır. Öper , sarılır bazen gerekiyorsa özür de diler. Bu arada sebeplerim genelde geçerli sebepler oluyor. ( yani saçmasapan şeylere trip yapmıyorum.) ama trip ne , amaç ne yani.
Kızdıgın seyi konusup , sormak . Bana böyle söyledin ve bu beni kırdı demek zor mu ya ?

Arkadaş çevremde çok kırıldığım ve söylemeden arkadaşlığımı bitirdiğim bile oldu . ( gerçi kimse neden diye sormadı belki doğru karardır.)
Demem o ki bunu nasıl aşabilirim. Allah konuşabilme yeteneği vermiş resmen kullanamıyorum.

Bunu yaşayan , aşabilen . Duygularını dile getirmeyi başaran var mı ?
Psikolog şart, şimdi biz de bir şey desek bize de trip atacaksın🤷🏻‍♀️

ki siz nasıl hissediyorsunuz ?
Düşünceleriniz çok önemli. Erkek arkadaşımda böyle düşünüyordur.

gıcık mı oluyorsunuz bize mesela ? :KK43:
Benim hissettiklerim ile erkek arkadaşınızın hissetikleri uyuşmayabilir. Çünkü duygular farklı, duygular değişkenlik gösterince bir davranışın üzerine hissedilenler de illa ki farklılık gösterecektir. Erkek arkadaşımın yaptığını başka bir çok sevdiğim arkadaş yaptığında tepkim, düşüncem değişebilir mesela. İnsan sevdiği birinin davranışlarını daha bir tolere edip tahammül gösterebiliyor. Ben çok seven, bağlı bir sevgili değilim o sebeple başlarda onu haklı gördüğüm için tahammül ediyor olsam da şuan gittikçe soğumaya uzaklaşmaya başladım ondan bu davranışları yüzünden. Ama dediğim gibi onu gerçekten sevip bağlansaydım belki de anlayış gösterecektim.

Bu huyunuzu değiştirmelisiniz, nasıl yaparsınız bunun için uzman desteği gerekir mi bilmiyorum ama sadece sevgiliyle olan ilişki değil, sevdiğiniz bir aile bireyi, arkadaşı da bu tavırlarla yoruyorsunuz, size nasıl davranacağını bilemez hale getiriyorsunuz, bir şakanıza mı kızdı bir yüz ifadenize mi gücendi, söylediğiniz hangi söze kırıldı bilmediğiniz için kendiniz de olamıyorsunuz, konuşmak istediğiniz her şeyi 10 düşünüp bir söylemek zorunda kalıyorsunuz.

Hiçbirimiz mükemmel değiliz hepimizin kendince kusurları var, misal ben de Y yenGEnC ‘in annesi gibi canım sıkkınsa veya uykumu alamadıysam suratım sirke satar ama eşim kızım sevdiğim herkese bu halimi baştan söyledim biliyorlar, karnım doysun çayımı içeyim fabrika ayarlarıma dönerim siz bana takılmayın diyorum, kötü bir huy ama en azından kimse ona mı kızdı buna mı surat yaptı diye düşünmüyor sebebini biliyorlar.

Konuşurken kendinizi doğru ifade edememekten çekiniyorsanız yazarak anlaşın, kimi insanın konuşma kabiliyeti daha zayıftır ama kalemi güçlüdür.
benim konuya girişim zayıf. sonrasında gayet normal açılıyorum . Önemli olan en başta söyleyebilmek.
Devamı geliyor. Deneyeceğim bundan sonra. Zorlayacağım yani.

Burada herkes bu tarz insanlardan yaka silkmiş. İnsanları özellikle hayatımda değer verdiğim insanları üzmek istemiyorum artık

O an konuşmak çok zor gelebilir, ama biraz çabalayıp da dile getirince zamanda düzeleceksiniz. Ben trip atabilen biri değilim ama sorun yaşayınca köşeye çekilip sessizleşir, bir müddet sonra normale dönerim. İşin kötü tarafı bende bir şeyler birikiyor. İnfilak edince durum vahim oluyor. O yüzden kulağa saçma bile gelse kırıldığım şeyi dile getiriyorum. Başta çok zordu, kelimeler sanki çıkmıyor ağzımdan, zorluyorum falan. Zamanla geçiyor bu durum.

O an konuşmak çok zor gelebilir, ama biraz çabalayıp da dile getirince zamanda düzeleceksiniz. Ben trip atabilen biri değilim ama sorun yaşayınca köşeye çekilip sessizleşir, bir müddet sonra normale dönerim. İşin kötü tarafı bende bir şeyler birikiyor. İnfilak edince durum vahim oluyor. O yüzden kulağa saçma bile gelse kırıldığım şeyi dile getiriyorum. Başta çok zordu, kelimeler sanki çıkmıyor ağzımdan, zorluyorum falan. Zamanla geçiyor bu durum.
bende de biriktirme huyum var. Genel olarak düzelsem bile konuşup çözmediğim için içimde birikiyor hep

X